Jump to content

Rafinha Alcantara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rafinha

Rafinha duke festuar medaljen e arit me BrazilnLojërat olimpike verore 2016
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRafael Alcântara do Nascimento
Datëlindja (1993-02-12) 12 shkurt 1993 (31 vjeç)
VendlindjaSão Paulo, Brazil
Gjatësia1.74 m (5 ft 9 in)[1]
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Barcelona
Numri12
Karriera me të rinjtë
2006–2011Barcelona
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011–2013Barcelona B84(20)
2011–Barcelona53(8)
2013–2014Celta (huazim)32(4)
2018Internazionale (huazim)17(2)
Karriera ndërkombëtare
2009Spanja U162(0)
2009–2010Spanja U178(2)
2010Spanja U194(1)
2013Brazili U203(0)
2014–2016Brazili U236(0)
2015–Brazili2(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 25 nëntor 2018
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 20 gusht 2016

Rafael Alcantara do Nascimento ( lindur 12 shkurt 1993 ), i njohur zakonisht si Rafinha , është një futbollist brazilian profesional i cili luan për klubin spanjoll FC Barcelona si një mesfushor sulmues.

Ai e filloi karrierën e tij me Barcelonën, duke e bërë debutimin e tij me ekipin e parë në vitin 2011. Pas një huazimi në Celta Vigo , ai ka luajtur ndeshjen e tij të parë në kampionat për katalanasit në vitin 2014 .

Rafinha përfaqesoi Spanjen dhe Brazilin për moshat e reja.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rafinha, Gerard Piqué and Munir duke në nxemje në gusht 2014

I lindur në Sao Paulo, Brazil, Rafinha iu bashkua radhëve të të rinjve të Barcelonës në moshën 13 vjeçare. Me 8 janar 2011 bëri debutimin e tij profesional me B- ekipin, vjen si një zëvendësim për Jonathan dos Santos në minutën e 55-të të një  humbje prej 1 -2  në shtëpi kundër Girona FC për kampionatin e dytë. 

Rafinha bëri debutimin e tij me Barcelonën skuadrën kryesore më 9 nëntor 2011, duke marrë vendin e Cesc Fabregas për 15 minutat e fundit të një fitore prej 1-0 kundër CE L' Hospitalet për sezonin e Copa del Rey . Ai përfundoi fushatën e ligës me 39 ndeshje - 35 startues - dhe tetë gola për rezervat .

Më 27 qershor 2013 Rafinha zgjeroj kontratën e tij me Barça , duke e mbajtur atë në klub deri në vitin 2016. 

Rafinha bëri debutimin e tij në kategorinë kryesore të futbollit spanjoll , më 19 gusht 2013 duke ndihmuar Celta-n në një barazim 2-2 në shtëpi kundër RCD Espanyol . Ai shënoi golin e tij të parë për Galiciant 12 ditë më vonë , në një tjetër barazim në Balaidos ( 1-1 , me Granada CF ) .

Rafinha kapi një mbajtëse në Real Sociedad më 23 nëntor, por ajo arriti në asgjë , si nikoqir e fitoj atë 4-3 me katër gola nga Carlos Vela . Ai u votua si  lojtari me talentin më të madh të ligës , përpara Jesé Real Madridit dhe Rayo Vallecano për Saul Ñiguez .

Rafinha bëri debutimin e tij të lartë të fluturimit për Barcelonën në 24 gusht 2014 në Camp Nou , në ndeshjen e parë e Luis Enrique në krye . Ai ka luajtur gjysmën e parë të një fitore eventuale 3-0 ndaj Elche CF përpara se  të zëvendësohej nga Marc Bartra .

Më 25 nëntor 2014  Rafinha asistoj ne golin e Lionel Messi në një fitore 4-0 në APOEL Nicosia që e bëri atë top golashënuesin në historinë e Ligës së Kampionëve ; megjithatë , Rafinha u dërgua jashtë në bankën rezerv.

Karriera Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rafinha ka luajtur për Spanjën në nivel të rinjve , duke fituar 14 kupa për tre ekipe të ndryshme . Në fund të vitit 2012, megjithatë , ai tregoi besnikërin ndaj Brazilit , në vazhdim e sipër për të përfaqësuar atë në nën - 20s në kampionatin e Rinisë Jugore Amerikan në Argjentinë në 2013 . Ai ishte një nga shtatë  lojtarët rezert te emëruar nga Dunga për ekipin e lartë në Kopa Amerika në 2015 .

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Babai i Rafinha-s , Mazinho , ishte gjithashtu një futbollist dhe një mesfushor , ai fitoj  FIFA World Cup ne vitin 1994 me Brazilin . Nëna e tij , Valeria , ka luajtur volejboll , ndërsa vëllai i tij i madh , Thiago - një tjetër mesfushori - gjithashtu u shfaq përmes radhëve te të rinjve të Barcelonës , duke shkuar për të përfaqësuar ekipin e saj të parë dhe në anën kombëtare spanjolle . Thiago tani luan për klubin gjerman FC Bayern Munich .

Rodrigo , lojtar aktual Valencia CF , i cili ka luajtur futboll të rinjve me Real Madrid i cili  shkoi për të shpenzuar disa sezone me SL Benfica , është kushëriri i tij. 

Statistikat e klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Club Season League Copa del Rey Europe Other Total
Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Barcelona B 2010–11 9 1 9 1
2011–12 39 8 39 8
2012–13 36 11 36 11
Total 84 20 84 20
Barcelona 2011–12 0 0 1 0 1[a] 0 0 0 2 0
2012–13 0 0 0 0 1[a] 0 0 0 1 0
2014–15 24 1 6 1 6[a] 0 36 2
Total 24 1 7 1 8 0 0 0 39 2
Celta 2013–14 32 4 1 0 33 4
Total 32 4 1 0 33 4
Career totals 140 25 8 1 8 0 0 0 156 26
  1. ^ a b c Appearances in UEFA Champions League

Titujt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barcelona

Individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Rafinha". FC Barcelona. Marrë më 24 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]