Jump to content

Antoine Griezmann

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Antoine Griezmann

Griezmann duke luajtur me Real Sociedad në vitin 2012
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAntoine Griezmann
Datëlindja (1993-03-21) 21 mars 1993 (31 vjeç)
VendlindjaMâcon, Francë
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Barcelona
Numri17
Karriera me të rinjtë
1997–1999EC Mâcon
1999–2005UF Mâconnais
2005–2009Real Sociedad
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2009–2014Real Sociedad180(46)
2014–2019Atlético Madrid180(94)
2019–Barcelona74(22)
2021–Atlético Madrid(loan)26(3)
Karriera ndërkombëtare
2010Franca U197(3)
2011Franca U208(1)
2010–2012Franca U2110(3)
2014–Franca108(42)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 14 Korrik 2018
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 14 Korrik 2018

Antoine Griezmann (Frëngjisht: [ɑ̃.twan ɡʁizman]; lindur më 21 Mars 1991) është një futbollist francez i cili luan me klubin katalan FC BarcelonaLa Liga dhe me kombëtaren franceze si anësor.

Ai filloi karrierën e tij te Real Sociedad, ku shpenzoi pesë sezone përpara se të transferohej te Atlético për 30 milion € dhe më pas te Barcelona për 120 milion €.

Griezmann ka qënë nje lojtar shum i jasgzakonshem kombëtares të të rinjëve të Francës, duke luajtur me nivelet nën-19, nën-20 dhe nën-21.[1] Në vitin 2010, ai ishte pjesë i skuadrës që fitoi 2010 UEFA Kampionatin Europian nën-19 të Futbollit që u zhvillua pikërisht në Francë. Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren franceze në vitin 2014 dhe u zgjodh në edicionin e atij vitiKupës së Botës.

"Më ka pëlqyer Beckham shumë. Ai ishte idhulli im. Ja pse vishja fanella me mëngë të gjata me nr. 7. Ai kishte shumë klas brënda dhe jashtë fushe. Kjo më pëlqente te ai. Askush nuk e kishte këmbën e majtë të tij.”

Griezmann për idhullin e tij, David Beckham.[2][3]

Griezmann ka lindur në komunën Mâcon të qarkut Saône-et-Loire. Babai i tij Alain, ishte një këshilltar i qytetit,[4] dhe familja e tij i ka rrënjet nga Münster, Gjermani;[5] kjo mbështetet edhe nga mbiemri gjerman.[6] Mamaja e tij Isabelle, një ish pastruese spitali, ka origjinë portugeze, kurse babai i saj Amaro Lopes ka qënë një ish futbollist që ka luajtur për Paços de Ferreira.[6][4] Amaro Lopes erdhi në Francë me gruan e tij Carolina për të punuar në ndërtim në vitin 1957, ku Isabelle lindi, dhe vdiq në vitin 1992 ku nipi i tij ishte ende foshnje.[4] Si fëmijë, Griezmann zakonisht i kalonte pushimet verore në Paços de Ferreira të Portugalisë.[4]

Griezmann e nisi karrierën me klubin lokal të qytetit të lindjes UF Mâcon.[7] Gjatë kohës që ishte atje, ai bëri disa prova me klube profesioniste me qëllim për të fituar në vënd në njërën prej akademive të tyre, por u refuzua për shkak të përmasave të tij dhe trupit të lehtë.[7] Në vitin 2005, gjatë kohës që ishte në provë te Montpellier, Griezmann luajti në një miqësore kundër akademisë së të rinjëve të Paris Saint-Germain në Paris, duke i lënë mbresa shumë klubeve, përfshirë edhe klubin spanjoll Real Sociedad, që kishte dëruar disa zbulues talentesh. Pas ndeshjes, zyrtarët e klubit i ofruan atij një provë një-javore në San Sebastián, të cilën ai e pranoi, Atij më vonë ju ofrua edhe një javë e dytë qëndrimi në klub. Klubi më pas telefonoi prindërit e tij dhe i ofroi zyrtarisht një kontratë të rinjsh. Prindërit e Griezmann fillimisht ngurruan që të lejonin djalin e tyre të zhvendosej në Spanjë, por më pas ndërruan mëndje pasi morën siguri.[7][8]

Karriera me klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur arriti për herë të parë në Real Sociedad, Griezmann u paraqit me skautin francez të klubit ndërsa ndiqte shkollën përtej kufirit në Bayonne, duke u stërvitur në mbrëmjet në selinë e klubit në San Sebastián.[7]

  1. ^ "Antoine Griezmann Segunda Liga's emerging talent" [Talenti në dalje Antoine Griezmann në Segunda Liga]. News of The World (në anglisht). 15 prill 2010. Marrë më 27 qershor 2010.
  2. ^ "Griezmann: Beckham është idoli im". Telegrafi.com. 21 gusht 2016. Marrë më 21 shkurt 2019.
  3. ^ "Griezmann: Beckham është idhulli im". Sport.albeu.com. 21 gusht 2016. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 21 shkurt 2019.
  4. ^ a b c d Vítor Hugo Alvarenga (28 shtator 2015). "A herança portuguesa de Griezmann, Antoine 'Lopes' Griezmann" [Origjina portugeze e Griezmann, Antoine 'Lopes' Griezmann]. Maisfutebol (në portugalisht). Marrë më 5 korrik 2016.
  5. ^ "Aux origines de Payet, Giroud et Griezmann" [Origjina e Payet, Grioud dhe Griezmann]. La revue française de Généalogie (në frëngjisht). Marrë më 18 shkurt 2018.
  6. ^ a b "PROFIL/ Antoine Griezmann: Gjithçka duhet të dini mbi yllin që po shkëlqen në Euro 2016". Gazeta Tema. 10 korrik 2016. Marrë më 21 shkurt 2019.
  7. ^ a b c d "Griezmann: "Un rêve de porter le maillot bleu"" [Griezmann: "Është një ëndërr të vesh fanellën blu"] (në frëngjisht). Federata Franceze e Futbollit. 25 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2010. Marrë më 27 qershor 2010.
  8. ^ "Antoine lloraba al principio y estuvo tres veces a punto de irse" [Antoine qau në fillim dhe ishte gati për t'u larguar tre herë]. El Diario Vasco (në spanjisht). 1 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 19 korrik 2017.