Mâcon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mâcon
Komunë
noform
Pamje nga Mâcon
Stema_figura
Stema
Vendndodhja
Mâcon is located in Franca
Mâcon
Mâcon
46°15′07″V 5°16′15″L / 46.252°V 5.2707°L / 46.252; 5.2707Koordinatat: 46°15′07″V 5°16′15″L / 46.252°V 5.2707°L / 46.252; 5.2707
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Burgonja-Franche-Comté
Departamenti Saône-et-Loire
Qarku Arrondissement Mâcon
Kantoni Mâcon-1
Mâcon-2
Kryetari Jean-Patrick Courtois
Partia Republikanët
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 27 km2
Lartësia Min. 167 m
Max. 347 m (m.n.d.)
Popullsia 33,456 banorë
 •  urbane 100,768 banorë
Dendësia 1,239 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 71000
INSEE 71270


Mâcon është komunë në departamentin e Saône-et-Loire, Burgonja-Franche-ComtéFrancë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mâcon ndodhet në gjirin perëndimorë të lumit Saône, mes Bresse në lindje dhe Beaujolais. Ndodhet 72,3 km në veri të Lionit dhe 397 km prej Parisit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mâcon ka klimë oqeanike me verëra të nxehta, pak e freskët sa për t'u quajtur subtropikale. Dimërat janë të buta dhe ka më shumë shi. Më shumë rreshje të shiut janë në stinën e pranverës dhe vjeshtës.

Komunat e Bashkuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Loché[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Loché është komunë e bashkuar e Mâcon. Kjo bashkim daton nga viti 1972. Stacioni Mâcon Loché-TGV është në këtë fshat.

Saint-Jean-le-Priche[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Saint-Jean-le-Priche është komunë e bashkuar e Mâcon. Kjo bashkim daton nga viti 1972.

Sennecé-lès-Mâcon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sennecé-lès-Mâcon është komunë e bashkuar e Mâcon. Kjo bashkim daton nga viti 1972.

Vera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zona perëndimore dhe veriore të Mâcon prodhon verë të njohur nga rrushi Chardonnay.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "British towns twinned with French towns". Archant Community Media Ltd. Marrë më 2013-07-11. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)