David Beckham

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
David Beckham
David Beckham Nov 11 2007.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë David Robert Joseph Beckham
Data e lindjes 2 Maj 1975 (39 vjeçar)
Vendi i lindjes Leytonstone, London, Angli
Gjatësia 1,83 m (6 ft 0 in)
Kariera në rini
Tottenham Hotspur
Brimsdown Rovers
1991–1993 Manchester United
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1993–2003 Manchester United 265 (62)
1994–1995 Preston North End 5 (2)
2003–2007 Real Madrid 116 (13)
2007–2012 Los Angeles Galaxy 98 (18)
2009 Milan 18 (2)
2010 Milan 11 (0)
2013 Paris Saint-Germain 10 (0)
Gjithsej 523 (97)
Ekipi kombëtar
1992–1993 Anglia U18 3 (0)
1994–1996 Anglia U21 9 (0)
1996–2009 Anglia 115 (17)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

David Beckham ka lindur me 2 maj 1975Londër, si fëmije ishte adhurues i flaktë i futbollit dhe i klubit futbollistik Manchester United ku edhe filloi karrierën. Që nga fillimi i karrierës ishte nën mbikëqyrjen e menaxherit Sir Alex Ferguson i cili e zbuloi talentin e tij dhe e angazhoi që në moshën 16 vjeçare në ekipin e të rriturve dhe barti fanellën me numrin 24.

Minutat e aktivizimit të David-it ishin të pakta pasi që mosha e tij ishte shumë e re. Më pas ai qe huazuar në Preston North End për të bërë përvojë në futbollin anglez, paraqitjet e suksesshme me Prestonin bënë që Fergusoni ta rikthej menjëherë në skuadrën e tij. David Beckham u rikthye me fanellën numër 10, gjatë asaj kohe Beckham ishte ne formë të jashtëzakonshme, forma e tij ishte shkak i inkuadrimit të Beckham-it në kombëtaren angleze dhe ai vazhdoi me paraqitjet e suksesshme si me kombëtare ashtu edhe me Man.Utd-n pas përfundimit të karrierës së Eric Cantona-s, Beckham mori fanellën me numrin 7 me të cilin numër fitoi të gjithë trofetë e mundshëm: Premier Ligen, FA Cup-in, Carlling Cup-in dhe më të rëndësishmen Champions League-ën në vitin 1999.

Sukseset e Beckham-it me klubin e tij dhe sukseset me kombëtaren bënë që Beckham të bëhet kapiten i kombëtares pas pensionimit nga kombëtarja e Alan Shearer në vitin 2000. David Beckham bëri revolucion edhe në botën e modës duke reklamuar produktet e shumë firmave te njohura botërore, mirëpo Beckham nuk la anash asnjëherë futbollin, në fund të sezonit 02/03 Beckham prishi marrdhënjet me menaxherin e tij Sir Alex Ferguson-in për këtë arsye zyrtarët e klubit Man.Utd u detyruan ta shisnin Beckham-in pas shumë ofertave Beckham e zgjodhi atë të Real Madrid-it dhe në vitin 2003 Beckham u bë anëtar i Galaktikëve për 34 milion dollar, Beckham bashkëlojtar kishte: Zidanin, Ronaldon, Raulin, Kasiliasin, Karlosin e shumë të tjerë. Po atë vit në bazë të sukseseve të arritura

nga mbrestresha Elizabeth u dekorua me titullin Sir. Sukseset me Man.Utd Beckham nuk i përsëriti me Real Madridin punët nuk qëndronin mirë as me kombëtaren pasi që ne botërorin e fundit u eliminuan në gjysmëfinale nga Portugalia menjëherë pas ndeshjes Beckham vendosi të jepte dorëheqje nga roli i kapitenit të kombëtares.

Në sezonin 06-07 në Madrid erdhi trajneri i mirënjohur Fabio Capello i cili Beckham-in filloi ta linte ne bankën e rezervistëve kjo bëri qe në janar të vitit 2007 Beckham të nënshkruaj kontratë ma klubin Amerikan LA Galaxy dhe Fabio ne konferencën e parë për gazetar që Beckham nuk do te luaj më për Real Madrid-in të njëjtën rrugë ndoqi edhe trajneri i kombëtares Stiv MecClaren duke mos ja bërë ftesën për të luajtur me kombëtaren. Gjatë kohës kur Beckham nuk luajti për Realin u përkeqësuan dhe Capello pas një muaji vendosi ta rikthej Beckham-in dhe ai e priti shumë mirë këtë lajm dhe që ne ndeshjen e parë shënoj golin e fitores kundër sociedatit, që nga ajo ditë Beckham kishte vetëm lëvdata nga Fabio gjërat filluan të shkonin edhe më mirë për Beckham-in kur pas presionit të medieve MecClaren e rikthen Beckham-in në kombëtare dhe jep shpresë për paraqitjen e 100 të Beckhamit për kombëtare. Ai u rikthye fuqishëm duke mundësuar 3 nga 4 golat e albinëve dhe u kthye përsëri në Madrid për ti ndihmuar klubit të tij drejt titullit të La Ligës dhe atë madriljenët e arritën vetëm në ndeshjen e fundit duke ia prishur festën katalonasëve por i shpërbleu adhuruesit e tyre që kishin pritur plot 4 vite për këtë trofe. Capello i kërkoi falje për atë që kishte ndodhur dhe i kërkoi te qëndronte ne Madrid mirëpo ai tashmë kishte kontratë me La Galaxy-n e cila për ta pasur Beckham-in në rrallët e veta pagoi plot 250 milion dollar dhe kështu Beckham i theu të gjitha rekordet e transferimeve. Çfarëdo që të ndodh një gjë është e sigurt se David Beckham do të mbetet ndër futbollistët me të mirë ne botë.

Jeta e herëshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Beckham ka lindur në Spitalin Whipps Kryqit Universitare në Leytonstone, Londër, Angli. Ai është djali i Sandra Georgina një floktar, dhe David Edward Alan "Ted" Bekham (lindur Edmonton, Londër, korrik-shtator 1948), një kuzhinë montues, i cili u martua në London Borough e Hackney në 1969.He rregullisht luajtur futboll në Ridgeway Park, Chingford, si një fëmijë, dhe ndoqi shkollën fillore dhe Chase Lane Chingford Fondacioni shkolla. në një intervistë të vitit 2007, Beckham ka thënë se, "Në shkollë kur mësuesit e pyeti," Çfarë doni të bëni kur ju 'jeni më të vjetër? "Unë do të them, "Unë dua të jem një futbollist." Dhe ata do të thonë, "Jo, çfarë ju me të vërtetë doni të bëni, për një vend pune?" Por kjo ishte e vetmja gjë që kam kërkuar ndonjëherë për të bërë. "Gjyshi nënës Beckham ishte hebre, dhe Beckham ka quajtur veten si" gjysmë hebraike "dhe shkroi në autobiografinë e tij" Unë kam ndoshta kishte më shumë kontakte me judaizmin sesa me ndonjë fe tjetër ".Në librin e tij të dy këmbët në tokë, ai deklaroi se në rritje deri ai mori pjesë në kishë çdo javë me prindërit e tij dhe motrën e tij të vjetër, Lynne Georgina dhe motrën e vogël, Joanne Louise

Prindërit e tij ishin fanatik Manchester mbështetësit e Bashkuara i cili shpesh do të udhëtojë për në Old Trafford nga Londra për të marrë pjesë në ndeshjet e ekipit në shtëpi. David trashëguar dashurinë e prindërve të tij i Manchester United, dhe pasioni i tij kryesor sportiv ishte loja e futbollit. Ai mori pjesë në një nga shkollat ​​e Bobby Charlton e futbollit në Mançester dhe fitoi mundësinë për të marrë pjesë në një sesion trajnimi në FC Barcelona, si pjesë e një konkurrence të talenteve. Ai ka luajtur për një ekip të rinjve vendas të quajtur Rovers Ridgeway - coached nga babai i tij, Stuart Underwood dhe Steve Kirby. Beckham ishte një nuskë Manchester United për një ndeshje kundër West Ham United në vitin 1986. Young Beckham kishte gjykimet me klubin e tij lokal Leyton Orient, Norwich City dhe ndoqi shkollën Tottenham Hotspur për të përsosmërisë. Tottenham Hotspur ishte klubi i parë ka luajtur për. Gjatë një periudhe dy-vjeçare në të cilën Bekham ka luajtur për ekipin e Brimsdown Rovers 'e rinisë, ai u emërua nën-15 Player i Vitit në vitin 1990. Ai gjithashtu i pranishëm Bradenton Përgatitor Akademisë, por e nënshkruar formularët nxënës në Manchester United më 14 e tij ditëlindjen, dhe më pas nënshkroi një kontratë Skema e Trajnimit të rinjve më 8 korrik 1991.

Real Madrid[redakto | redakto tekstin burimor]

Si verën e 2003 dritare transferimi afrua , Manchester United shfaq të etur për të shitur Beckham në Barcelona [ 53 ] dhe të dy klubet njoftuan edhe se ata arritën një marrëveshje për transferimin e Beckham , por në vend të kësaj ai u bashkua me fuqi kampionëve spanjoll Real Madrid për 35 € milion [ 55 ] në një kontratë katër-vjeçar sii fundit i signings galáctico nga presidenti i klubit Florentino Pérez . Lajmi erdhi si një pilulë të hidhur ndaj presidentit të sapozgjedhur Barça Joan Laporta , i cili në bazë të madhe të fushatës së tij presidenciale pikërisht për nënshkrimin Beckham . Edhe pse njoftoi në mes të qershorit , transferimi ka përfunduar më 1 korrik 2003 , duke e bërë atë Anglezi i tretë për të luajtur për klubin pas Laurie Cunningham dhe Steve McManaman . Pas një mjekësore suksesshëm më 2 korrik , Beckham u zbulua para 500 gazetarë të akredituar nga 25 vende në objektin i Real basketboll, ku ai i është dorëzuar këmishën e famshme të bardhë nga legjenda klubi Alfredo di Stefano . Edhe pse Beckham kishte veshur numrin shtatë shirt për Manchester United dhe Angli , ai ishte në gjendje të mbajë atë në Madrid siç ishte caktuar aktualisht të kapiteni Raul klubit . Anglezi vendosi të veshin numrin 23 në vend , duke përmendur admirimin e tij për aktor e basketbollit Michael Jordan , i cili gjithashtu mbante numrin 23 këmishë , si arsye prapa vendimin e tij . Në javën para prezantimit Beckham , Real quajtur Carlos Queiroz si trajner të ri e tyre kryesore , që do të thotë se Beckham u ribashkuar me një fytyrë e njohur pas mbërritjes në Madrid që nga Queiroz kaloi sezonin e kaluar si asistent Alex Fergusonit në Manchester United . Në fund të korrikut të vitit 2003, klubi shkoi në një turne në Lindjen e Largët , si pjesë e trajnimit para- sezon , por edhe në të holla për apel të madh të marketingut Beckham në Azi , ku ai gëzonte vijim të jashtëzakonshme . Njohjen markë Real në atë pjesë të globit tashmë është themeluar edheklubi bëri udhëtime financiarisht të suksesshme në Azi gjatë kaluara off - sezone , por prania e ikonës botërore të marketingut të tilla si Beckham bëri këtë turne vecante një krismë financiare për Los Merengues . Menjëherë pas kaloni tij Real , Beckham gjithashtu përfundoi marrëdhënien e tij me agjent Tony Stephens e SFX Evropës i cili kishte drejtuar atë gjatë karrierës së tij deri në këtë pikë , duke përfshirë edhe ndihmën për inxhinier lëvizje Beckham nga Mançester në Madrid . Beckham nënshkruar më me Simon Fuller dhe kompanisë së tij 19 Entertainment që tashmë menaxhohet karrierën e bashkëshorte e Davidit Victoria . Beckham emëruar edhe mik i ngushtë Terry Byrne të jetë menaxher i tij personal . Në fund të gushtit të vitit 2003, Real Madrid fitoi Spanish Super Cup mbi dy këmbët kundrejt RCD Mallorca , me Beckham shënoi golin e fundit në një fitore 3-0 këmbë kthimit në shtëpi , duke vendosur bazat për fillimin e sezonit të ligë . Duke luajtur në një ekip yll mbytur së bashku me Zinedine Zidane , Ronaldo , Luis Figo , Roberto Carlos , Raul , Iker Casillas , etj , Beckham nuk kërkojnë shumë kohë për të zgjidhur në , duke shënuar pesë herë në 16 ndeshjet e tij të para (duke përfshirë një gol Në debutimin e tij La Liga më pak se tre minuta) . Queiroz kryesisht favorizuar formimin adaptueshëm 5-3-2 me dy fullbacks Michel Salgado dhe Roberto Carlos shpesh bashkuar sulmin poshtë krahëve , ndërsa Beckham shpejt gjeti një vend të rregullt të luajë në të djathtë etre- njeri Mesfusha bashku Zidane dhe Figo . Real Madrid ishin vrapues - up në Copa del Rey , u eliminua nga Liga e Kampionëve UEFA në fazën e çerek - finale dhe përfundoi sezonin ligë në vendin e katërt , që do të thotë ekipin , president i të cilit Pérez pritet që ata të fitojë as në ligën spanjolle apoLiga e Kampionëve çdo sezon , nuk korespondon me pritjet . Në korrik të vitit 2004, ndërsa Bekham ishte në para-trajnimin sezonit në Spanjë , një njeri i bezdisshëm shkallëzuar një mur në shtëpinë Beckham , ndërsa mbante një kanaçe e benzinës . Victoria dhe fëmijët e tyre ishin në shtëpi në atë kohë , por rojet e sigurisë kapi njeri para se të arritur në shtëpi . Sezoni i ligë filloi me trajnerin e ri kreu José Antonio Camacho prapa stol , por ai përfundoi zgjat vetëm tri ndeshje , dorëzimin në dorëheqjen e tij si Real ra në vendin e tetë në renditjen e La Liga . Asistent Camacho Mariano Garcia Remon e mori në bazë të përkohshme si udhëheqja Real fërguara për të gjetur një zëvendësim të përhershëm . Beckham bërë më shumë tituj më 9 tetor 2004, kur ai e pranoi me dashje fouling Ben Thatcher në një ndeshje Angli kundër Uellsit për të marrë një ndëshkim . Beckham ishte shkak për të marrë një pezullim një ndeshje për kujdes të tij të ardhshëm , dhe kishte kap një lëndim, i cili e dinte se do të mbajë atë jashtë Anglisë në ndeshjen tjetër , kështu që ai qëllimisht turbulluar Thatcher për të shërbyer pezullimin e tij në një ndeshje që ai do të kishte duhej të humbasë anyway. Shoqata e Futbollit kërkoi Beckham për një shpjegim të veprimeve të tij dhe ai e pranoi se ai kishte " bërë një gabim " dhe kërkoi falje . [ 64 ] Ai u largua menjëherë më pas , këtë herë në një ndeshje të ligë për Real Madrid kundër Valencias . Pasi mori një karton të verdhë , ai është gjykuar të ketë sarkazëm duartrokitur arbitri dhe iu dha kartonin e dytë të verdhë , duke shkaktuar një shkarkimit automatik , edhe pse pezullimi u anullua në apel dy ditë më vonë . Nga Krishtlindjeve të vitit 2004, me ekipin e ulur në vendin e dytë ligë , García Remon ishte zhdukur si Vanderlei Luxemburgo bë traineri i ri kreu . Megjithatë , braziliani mirë- udhëtuar dështuar për të frymëzuar ekipin për titullin si Real përsëri përfunduar sezonin në vendin e kontrabandist - up . Më 3 dhjetor 2005, Beckham u dërgua jashtë për herë të tretë këtë sezon në një ndeshje të ligës kundër Getafe CF . Një ditë më vonë Luxemburgo mori sopatën dhe u zëvendësua me Juan Ramón López Caro . Deri në fund të këtij sezoni , Beckham udhëhequr La Liga në numër të ndihmon .


Ngrohja deri me Real Madrid në gusht 2006 Gjatë sezonit , Beckham themeluar akademi futbolli në Los Angeles dhe Londrës lindore dhe ai u emërua një gjyqtar për e 2006 britanikë Book Awards [ 65 ] Real Madrid përfunduar e dytë të Barcelonës në La Liga 2005-06 , megjithëse me një të madhe 12 . - pikë boshllëk , dhe arriti në 16 e fundit vetëm në Ligën e Kampionëve pas humbjes me Arsenalin . Sezoni i shënoi fundin e një epoke për klubin si Pérez dha dorëheqjen nga funksioni i tij president në janar 2006 me Vicente Boluda quajtur si zëvendësim në baza të përkohshme deri në fund të sezonit . Jashtë sezonit veror 2006 shënoi një kohë të trazuar si u mbajtën zgjedhjet Presidenti i klubit . Ramón Calderón u bëpresidenti i ri Real . Siç pritej , asnjë nga zyrtarët e klubit që shërbyen nën presidentin e mëparshëm janë mbajtur , duke përfshirë edhe trajner kreu López Caro . Fillimisht në sy të keq me trajner të sapo mbërritur kreu Fabio Capello , Beckham filloi vetëm disa lojëra në fillim të sezonit , pasishpejtë José Antonio Reyes u zgjodh zakonisht në krahun e djathtë . Në nëntë ndeshjet e para Beckham filluar , Real humbur shtatë . Më 10 janar 2007, pas negociatave të gjata e kontratës , drejtori sportiv i Real Madridit, Predrag Mijatoviç njoftoi se Beckham nuk do të mbetet në Real Madrid pas përfundimit të sezonit . Megjithatë, ai më vonë pohoi se ai ishte përkthyer keq dhe se ai në fakt ka thënë se kontrata e Beckham ende nuk ishte përtërirë . Më 11 janar 2007, Beckham njoftoi se ai kishte nënshkruar një marrëveshje pesë-vjeçare për të luajtur për Los Angeles Galaxy duke filluar 1 korrik 2007. Më 13 janar 2007, Fabio Capello tha se Beckham e kishte luajtur ndeshjen e tij të fundit për Real Madrid , edhe pse ai do të vazhdojë të trajnuar me ekipin . Një ditë më vonë , ndërsa duke folur me studentët në Qendrën Universitare Villanueva në Madrid , presidenti i klubit Calderón tha se Beckham po " do të Hollivudit të jetë një gjysmë yll film " , duke shtuar se " stafi ynë teknik kishin të drejtë të mos për të zgjatur kontratën e tij , i cili është provuar nga fakti se asnjë personel tjetër teknik në botën e donte atë përveç Los Angeles " . Megjithatë, rreth një muaj më vonë , Capello tërhoq në deklaratën e tij të mëparshme , duke lejuar Beckham për të ribashkuar me ekipin për ndeshjen kundër Real Sociedad më 10 shkurt 2007 . Lojtar menjëherë paguhet besimin trajnerit të kokën duke shënuar golin e barazimit nga një goditje e lirë 27 -oborr si Real Madrid në fund regjistroi një fitore 2-1 . [ 69 ] Në daljen e tij të fundit UEFA Champions League për klubin , Real Madrid u rrëzuan nga e konkurrencës nga Bayern Munich në fazën e rrumbullakët - e - 16 ( në rregull larg qëllimeve ) më 7 mars 2007. Faza e kthimit kundër Bayern ishte ndeshja e 103 Beckham në Ligën e Kampionëve , në kohën e vendosur atë të tretë në të gjitha me kohë paraqitjet listën e në konkurs .


Sezonin e kaluar Beckham në Real Madrid Më 17 qershor 2007, ditën e fundit të sezonit La Liga , Beckham ka filluar në ndeshjen e tij të fundit për klubin , një fitore 3-1 ndaj RCD Mallorca , e cila pa ta përfundoj titullin nga Barcelona . Me Real poshtë 0-1 Beckham çaloi jashtë fushës dhe u zëvendësua nga José Antonio Reyes i cili i vetëm dy qëllime kryesore ekipin për titullin e atij sezonit La Liga , tyre i parë që Bekham kishte nënshkruar me ta dhe 30 së përgjithshme në historinë e klubit . Edhe pse Real dhe Barca si nivel të gatshme në pikat , Madrid mori titullin për shkak të lartë kokë me kokë rekord , i cili mbylli një gjashtëmujor kthesë e shquar për Beckham . Me gruan e tij dhe fëmijët së bashku me miqtë e famshëm Tom Cruise dhe Katie Holmes shikuar nga një kuti luksoze në Bernabeu Stadium , ajo ishte vetëm pjesë e dytë e argjendi Beckham që kur ai u bashkua me klubin e famshme . Në fund të sezonit , si Beckham është duke u kthyer në libra të mirë Capello , pas sukses të luftuar rrugën e tij kthehet në ekipin e parë , Real Madrid njoftoi se do të përpiqet të zgjidh transferimin e tij në LA Galaxy , por ishin në fund të fundit të pasuksesshme . [ 70 ] Disa javë para ardhjes planifikuar Beckham në Shtetet e Bashkuara , menaxhimi i Real kontaktuar grupin e pronësisë LA Galaxy për rifitimin lojtar , por u kthye shpejt poshtë . [ 71 ] Një muaj pas përfundimit të karrierës Real Beckham , revista Forbes raportoi se ai kishte qenëpartia kryesisht përgjegjëse për rritje të madhe të ekipit të shitjeve të mallrave , një total raportuar në krye 600 milion dollarë amerikanë gjatë Beckham katër viteve në klub

Paris Saint-Germain dhe dalja në pension[redakto | redakto tekstin burimor]

Më 31 janar 2013, përpara afatit të transferimit u njoftua se Beckham do të jetë duke kaluar nëpër një mjekësore me Paris Saint-Germain përpara një lëvizje të mundshme në anën e Ligue 1. [147] Beckham nënshkruan një marrëveshje pesë-mujor me klubin më vonë që pasdite dhe konfirmoi se rroga e tij të gjithë gjatë kohës së tij në Paris do të dhurohen për bamirësi të fëmijëve vendase. [148] i tij debutues Paris Saint-Germain erdhi më 24 shkurt 2013, kur ai erdhi nga pankina në minutën e 76-të në një Ligue Ndeshja 1 në shtëpi kundër Olympique Marseille. Kjo e bëri atë lojtari i 400 në historinë e klubit. [149] Më 12 maj 2013, Beckham fitoi medaljen e katërt fitues të ndryshme fluturim të lartë ", pasi PSG mundi 1-0 Lyon të pretendojnë titullin e Ligue 1.

Më 16 Maj 2013, Beckham njoftoi se ai do të tërhiqet nga futbolli profesional në fund të sezonit atij viti futbollit francez. [151] [152] Pas vendimit të tij të dalin në pension në fund të sezonit 2012-13, Bekham i është dhënë posaçërisht projektuar çizme në ngjyrat e Jack Bashkimit të veshin në ndeshjen e tij të fundit. Këto çizme kishin emrat e gruas së tij, Viktoria, dhe fëmijët stitched në to. Më 18 maj 2013, Beckham u bë kapiten në ndeshjen e tij të fundit në shtëpi kundër Brest. [153] Në këtë lojë Beckham asistuar një gol nga Matuidi nga një qoshe. Beckham u subbed në minutën e 80, duke marrë përqafime nga lojtarët e tij shokët dhe menaxher, si dhe një ovacion këmbë nga tifozët. [153] PSG vazhdoi të fitojë ndeshjen 3-1. [153]