Franz Beckenbauer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Franz Beckenbauer 2006 06 17.jpg

Franc Anton Bekenbauer (gjermanisht Franz Beckenbauer, Lindi në München, 11 shtator 1945. është futbollist dhe trener gjerman.

Ka qenë lojatri më i suksesshëm gjerman, koji i cili i pari arriti të luaj 100 ndeshje per reprezentacioni gjerman. Si futbollist aktiv arrti të bëhet kampion bote në vitin 1974., e mandej si trajner në vitin 1990. Ka qenë organizator dhe njeriu kryesor i Kampionatit Botërorë 2006.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]