Clarence Seedorf

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Clarence Seedorf

Seedorf më 2021
Të dhënat vetjake
Emri i plotëClarence Clyde Seedorf[1]
Datëlindja1 prill 1976 (45 vjet)
VendlindjaParamaribo, Suriname[2]
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)[3]
PozicioniMesfushor
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1992–1995Ajax65(11)
1995–1996Sampdoria32(3)
1996–1999Real Madrid121(15)
1999–2002Inter Milan64(8)
2002–2012AC Milan300(47)
2012–2014Botafogo72(23)
Gjithsej654(107)
Karriera ndërkombëtare
1994–2008Holanda87(11)
Skuadra të menaxhuara
2014AC Milan
2016Shenzhen
2018Deportivo La Coruña
2018–2019Kombëtarja kamerunase e futbollit
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Clarence Seedorf (lindur më 1 Prill 1976 në Paramaribo, Suriname) është një menaxher profesionist i futbollit dhe ish-lojtar holandez.

Seedorf konsiderohet si një nga lojtarët më të suksesshëm në historinë e UEFA Liga e Kampionëve, pasi ai është lojtari i parë dhe aktualisht i vetmi që ka fituar Ligën e Kampionëve me tre klube - një herë me Ajax, më 1995, një herë me Real Madrid, në 1998 dhe dy herë me AC Milan, në 2003 dhe 2007.[4][5]

Në nivel ndërkombëtar, ai përfaqësoi Holandën në 87 raste dhe mori pjesë në tre UEFA Kampionatet Evropiane të Futbollit (1996, 2000, 2004) dhe 1998 FIFA Kupa e Botës, duke arritur në gjysmëfinalet e tre turneve të fundit.

I konsideruar nga shumë si një nga mesfushorët më të mirë të gjeneratës së tij, në vitin 2004, ai u zgjodh nga Pelé si pjesë e FIFA 100. Seedorf është një nga lojtarët holandezë më të dekoruar ndonjëherë dhe ka fituar tituj vendas dhe kontinental ndërsa luan për klube në Holandë, Spanjë, Itali dhe Brazil.[6]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Paramaribo, Suriname,[2] Seedorf u rrit si i krishterë në Almere, Flevoland, ku u transferua kur ishte dy vjeç. Ai u rrit në një familje futbolli, me të dy vëllezërit e tij më të vegjël Jürgen dhe Chedric Seedorf,[7] dhe babain e tij, ish lojtarin dhe agjentin e talenteve Johann Seedorf.

Seedorf e filloi karrierën e tij në moshën gjashtë vjeçare në radhët e të rinjve të ekipeve të tij amatore vendase VV AS '80 and Real Almere,[8] përpara se të zbulohej dhe rekrutohej në radhët e gjigantëve holandezë aty pranë Ajax nga Urgent Scouting Team, agjencia e talentuar e vendosur. nga Johan Cruyff, dhe i cili ishte përgjegjës për rekrutimin e lojtarëve si Frank and Ronald de Boer, Edgar Davids, Robert Witschge dhe Patrick Kluivert gjithashtu në klub.

Duke ndjekur hapat e vëllait të tyre, nën drejtimin e babait dhe agjentit të talenteve, vëllezërit e motrat e Seedorf, si dhe kushëriri Stefano, do t'i bashkoheshin më vonë edhe radhëve të Ajax.

Karriera e klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajax[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seedorf është duke u rritur në një nga shkollat më të rëndësishme dhe të njohur të futbollit në botë, që dell'Ajax, i cili në të njëjtën kohë nis një seri e talenteve të rinj të tjerë të tillë si Edgar Davids, Patrick Kluivert, Marc Overmars dhe vëllezërit e Frank dhe Ronald de Boer. Bën debutimin e tij me nell'Eredivisie dell'Ajax nëntor 29, 1992 kundër FC Groningen vetëm 16 vjet dhe 242 ditë, duke u bërë lojtari më i ri që keni luajtur ndonjëherë me triko të Amsterdamit Lancer. Në Sezoni i tij i parë profesional fituar Kupën holandeze, e parë e një serie të gjatë e suksese. Suksesi vjen pas vitesh në ligë maj 1995 dhe triumfin në Champions League 1994-1995 pas fitores në finale kundër kampionëve të mbrojtur AC Milan nga Fabio Capello. Në vetëm 19 vjet pasi u emëruar vitin e ligë talentuar holandez për dy herë rresht, Seedorf është i gatshëm të hidhen në një nivel të kampionatit evropian.

Sampdoria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seedorf është blerja më e madhe e Sampdoria në verën e vitit 1995. Pavarësisht moshës së tij të rinj, mesfushorin ka një pasuri të përvojës teknike dhe nuk ka vështirësi në ndarjen edhe në atë që u konsiderua si ligën më të vështira në botë. Me mbledhjen e Sampdoria 32 shfaqje dhe 3 gola në kampionat, duke përfshirë një në të fitojë 3-0 në shtëpinë e Juventus. Ekipi Sampdoria në krahasim me pritjet, megjithatë, nuk ka shkuar më tej pozitën e tetë në turne. Performancën e shkëlqyer gjerman, megjithatë, të bindë Real Madrid për të blerë atë. Në vetëm 20 vjet është tashmë një nga ekipet më të rëndësishme në botë.

Real Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seedorf ishte në Madrid dhe trajneri italian Fabio Capello në vitin e tij të parë, sezonin 1996-1997, 38 lojra mosmarrëveshje ligë. Përfundimisht, pas një drejton të gjatë-up me Barcelonën, duke fituar titullin, e tretë të karrierës së tij. Vitin e ardhshëm, pavarësisht nga largimi Capello për Milan, ekipi fitues përsëritet në nivele të larta pasi agjërimi për 32 vjet në Ligën e Kampionëve, një gol e sllave, Predrag Mijatović mundëson spanjollet të mundë Juventusin në finale 'Amsterdam Arena. Pas një viti e gjysmë me të bardhë e Madridit, ku edhe fitoi Kupën Ndërkontinentale, Seedorf në dhjetor 1999 u kthye në Itali për të veshin këmishën e Inter.

Inter Milan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 dhjetor 1999, Seedorf u transferua te Interi në një marrëveshje prej 24.35 milionë dollarësh pasi forcoi vendin e tij në mesfushën e Real Madridit për më shumë se tre vjet.[9] Pavarësisht se e ndihmoi skuadrën në finalen e Coppa Italia më vonë atë sezon – një humbje 2–1 nga Lazio ku Seedorf shënoi golin e vetëm të Interit[10] – Seedorf nuk mundi të ndihmonte për të sjellë ndonjë çmim të madh për klubin. Megjithatë, ai mbahet mend nga shumë tifozë të Interit për dy golat e tij kundër Juventusit në barazimin 2–2 më 9 mars 2002, që të dyja ishin përpjekje të shkëlqyera në distancë.[11]

AC Milan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Clarence Seedorf në aksion për AC Milan kundër Eric AddoPSV në një ndeshje miqësore më 3 August 2007 në Stadiumin Lokomotiv, Moskë.

Pas dy vitesh me Interin, Seedorf u transferua te rivalët e tyre të qytetit AC Milan më 2002, në një shkëmbim me Francesco Coco.[12] Seedorf fitoi Coppa Italia me Milanin në vitin 2003, hera e parë që ata kishin fituar një garë në 26 vjet. Në të njëjtin sezon, Seedorf fitoi medaljen e tretë të Ligës së Kampionëve, duke u bërë lojtari i parë që fitoi Ligën e Kampionëve me tre klube.[13] Finalja tërësisht italiane pa Milanin që mundi Juventusin me penallti pas barazimit 0–0, pavarësisht se Seedorf nuk arriti të kthente penalltinë e tij. Sezonin e ardhshëm, 2003–04, Seedorf luajti një rol në skuadrën e Milanit që fitoi titullin e Serie A. Ishte titulli i katërt për Seedorf në ligën kombëtare në karrierën e tij, pas dy fitoreve të tij të titullit holandez me Ajax-in dhe një fitoreje spanjolle me Real Madridin.

Seedorf luajti një rol të madh pasi Milani arriti përsëri në finalen e Ligës së Kampionëve më 2005, duke shënuar golin e vetëm të lojës në ndeshjen e tyre hapëse në grup kundër Shakhtar Donetsk më 14 shtator 2004 dhe duke u paraqitur në të 13 ndeshjet e garës.[14] Ai filloi ndeshjen kundër LiverpoolStamboll, në të cilën Milan humbi epërsinë 3–0, duke humbur përfundimisht në penallti pas një barazimi 3–3; Seedorf nuk realizoi një goditje dënimi.[15] Milani gjithashtu përfundoi nënkampion në [[|Serie A 2004-05|Serie A]], shtatë pikë prapa kampionit Juventus, megjithëse Juventusit iu hoq titulli dhe Milani mori pikë për trukim ndeshjesh.[16]

Një skandal me trukim ndeshjesh njollosi Serinë A dhe Milani u dobësua nga skandali, por u lejua të vazhdonte në Evropë sezonin e ardhshëm, gjë që bëri që lojtarët e tyre kryesorë të mbetën me klubin. Në atë sezon, 2005–06, ai shënoi një gol pas vetëm 25 sekondash në barazimin 2–2 kundër Schalke.[17]

Roli i Seedorf si fletë metalike për mesfushorin Kaká u bë gjithnjë e më mbresëlënës pasi dyshja u kombinuan në stil për të shënuar dhe furnizuar golat që kaluan Milanin para Bayern Munich dhe Manchester United në një tjetër finale të Ligës së Kampionëve, përsëri kundër Liverpool. Këtë herë, megjithatë, ata i mundën 2–1 në Athinë, me Seedorf që fitoi medaljen e tij të katërt në Ligën e Kampionëve. Në të njëjtin vit, Seedorf ishte pjesë e skuadrës së Milanit që fitoi 2007 FIFA Kupën e Botës për Klube, duke u bërë lojtari i parë evropian që fitoi trofeun me tre klube (Ajax më 1995 dhe Real Madrid më 1998). Ai përfundoi duke fituar Topin e Argjendtë për konkursin për paraqitjet e tij, veçanërisht duke shënuar fituesin kundër Urawa Red Diamonds në gjysmëfinale për ta dërguar klubin e tij në finale.[18]

Seedorf duke luajtur kunër ish-klubit Real Madrid. Në të majtë është Mesut Özil.

Në fund të sezonit 2006–07, Seedorf u votua mesfushori më i mirë i Ligës së Kampionëve. Ai luajti ndeshjen e tij të 100-të në Ligën e Kampionëve më 4 dhjetor kundër Celtic.

Me Milanin, Seedorf formoi një partneritet të mrekullueshëm në mesfushë me Gennaro Gattuso dhe Andrea Pirlo, i cili filloi që nga sezoni 2002–03. Kjo treshe e mesfushës u përdor ende në formacionin fillestar deri në sezonin 2011–12 (Pirlo u largua nga kuqezinjtë në verën e vitit 2011), megjithëse forma e tyre kishte rënë. Nën drejtimin e trajnerit Carlo Ancelotti, roli i tyre ishte të mbështesnin një mesfushor sulmues, qoftë Rivaldo, Rui Costa, Kaká ose Ronaldinho.

Seedorf u bë i huaji me më shumë paraqitje për Milanin pas një ndeshjeje kundër ish-klubit të tij, Sampdoria, në të cilën ai shënoi. Me 395 paraqitje, ai kaloi Nils Liedholm për këtë moment historik. Gjatë ndeshjes me Sampdoria, ai u bë gjithashtu i huaji i nëntë me golashënuesit më të mirë për Milanin, me 58 gola. Më 29 mars 2010, Seedorf ishte objektivi i thirrjeve raciste nga tifozët e Lazios në një barazim 1–1, gjë që çoi në gjobën prej €15,000 të klubit nga Federata Italiane e Futbollit. Kjo bëri që sindikata e lojtarëve të Italisë të dëshironte që racizmi të zhduket në Serie A.[19]

Seedorf fitoi Scudetto e tij të dytë me Milanin në sezonin 2010–11 të Serie A, ku ai përsëri luajti një rol jetik. Ai shënoi katër gola dhe bëri 36 paraqitje në sezonin 2010–11. Seedorf shtoi një medalje tjetër në kabinetin e tij të trofeut në ndeshjen e parë zyrtare të sezonit 2011–12, ku luajti 90 minutat e plota në një fitore të kthimit 2–1 ndaj rivalëve Inter Milan në Supercoppa Italiana.[20] Ai shënoi golin e fitores në fitoren e parë të Milanit në sezonin 2011–12 në Serie A, një humbje 1–0 nga Cesena më 24 shtator.[21]

Seedorf u rendit i shtati nga 20 lojtarët më të mirë të Ligës së Kampionëve, një listë e cila u përpilua në vitin 2012 për të përkujtuar 20 vjetorin e kompeticionit. Më 14 maj, ai tha se po luante ndeshjen e tij të fundit me Milanin kundër Novarës atë ditë. Ai gjithashtu konfirmoi se do të vazhdojë të luajë futboll për një klub tjetër.

Botafogo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seedorf duke luajtur për Botafogo më 2013

Më 30 qershor 2012, Seedorf nënshkroi një kontratë dyvjeçare me klubin brazilian Botafogo.[22] Mesfushori veteran bëri debutimin e tij me klubin më 22 korrik kundër Grêmio.[23][24]. Më 5 gusht, Seedorf shënoi golin e tij të parë për Botafogo në një goditje dënimi kundër Atlético Goianiense. Më 5 shtator, Seedorf shënoi dy gola dhe bëri një asist kundër Cruzeiro, duke ndihmuar Botafogo të fitonte 3–1.[25] Më 3 shkurt 2013, për herë të parë në karrierën e tij, Seedorf shënoi tre gola kundër Macaé, ndeshja e tij e parë si titullar atë vit. Para asaj ndeshje, Seedorf luajti pjesën e dytë kundër Fluminense dhe bëri një asistim të mirë për Bolívar, i cili shënoi golin e barazimit.

Më 10 mars 2013, Seedorf fitoi titullin e tij të parë me Botafogo: Taça Guanabara 2013, raundi i parë i 2013 Campeonato Carioca. Më 5 maj, ai fitoi raundin e dytë të 2013 Campeonato Carioca – 2013 Taça Rio – kundër Fluminense. Kjo është edhe dita e titullit të tij të parë zyrtar për Botafogon, Campeonato Carioca 2013, pasi skuadra fitoi të dy raundet dhe nuk u desh asnjë ndeshje finale. Më 6 qershor, Seedorf shënoi golin e tij të 100-të në ndeshjet e ligës vendase: 11 me Ajax-in, 3 me Sampdoria-n, 15 me Real Madridin, 8 me Interin, 47 me Milanin dhe 16 me Botafogon. Më 14 janar 2014, Seedorf njoftoi tërheqjen e tij nga futbolli profesionist. Ai njoftoi se po i jep fund karrierës së tij si lojtar për të marrë postin e trajnerit në Milan pas shkarkimit të Massimiliano Allegri.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak të rregullave surinaze kundër shtetësisë së dyfishtë, lojtarët që marrin nënshtetësinë holandeze nuk kanë më të drejtë të përfaqësojnë ish-koloninë e Holandës. Ai mori thirrjen e tij të parë më 14 dhjetor 1994 në moshën 18 vjeçare kundër Luksemburgut.[26] Seedorf shënoi në debutimin e tij, duke ndihmuar ekipin e tij të fitonte 5–0 në një ndeshje kualifikuese të UEFA Euro 1996.[27]

Seedorf ishte në skuadrën holandeze për UEFA Kampionatin Evropian në vitin 1996, ku humbja e penalltisë së tij rezultoi vendimtare në humbjen në çerekfinale ndaj Francës.[28] Ai gjithashtu u shfaq për Holandën në UEFA Euro 2000 dhe 2004, si dhe në 1998 FIFA Kupa e Botës, duke arritur në gjysmëfinale në të tre këto turne.

Më 12 nëntor 2006, Seedorf u tërhoq për herë të parë që nga qershori 2004 si zëvendësues për të dëmtuarin Wesley Sneijder. Ai filloi dhe luajti plot 90 minuta në një barazim miqësor 1–1 kundër Anglisë. Seedorf fitoi të fundit nga 87 paraqitjet e tij për Holandën më 2007. Në ndeshjet kualifikuese të Euro 2008 kundër Rumanisë (0–0 në shtëpi) dhe Sllovenisë (fitore 1–0 jashtë fushe), Seedorf luajti respektivisht katër dhe gjashtë minuta. Kishte dyshime për pozicionin e tij brenda ekipit kombëtar, pasi Marco van Basten favorizonte lojtarë më të rinj si Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder dhe Robin van Persie. Më 13 maj 2008, Seedorf njoftoi se nuk do të merrte pjesë në UEFA Euro 2008 për shkak të konfliktit të tij personal të vazhdueshëm me van Basten.[29]

Karriera si trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seedorf u emërua kryetrajneri i ri i Milanit më 16 janar 2014, duke e ndërprerë kontratën e tij me Botafogon herët për të marrë rolin menagjerial, me Milanin që lëngon në vendin e 11-të në tabelën e Serisë A. Më 19 janar, ai fitoi ndeshjen e tij të parë menaxheriale, luajtur kundër Hellas Verona, me Mario Balotelli që shënoi golin e vetëm të lojës.[30]

Pavarësisht mbikëqyrjes së fitores së parë të klubit në pesë ndeshje që nga viti 2011, dhe fitores së parë të Serie A në derbin e Milanit kundër Interit që nga viti 2011, Seedorf u shkarkua nga Milani më 9 qershor 2014 pas vetëm katër muajsh në detyrë, me Filippo Inzaghi që u emërua si pasardhësi i tij.[31] Gjatë kohës së holandezit në krye të klubit, Milani fitoi gjithsej 35 nga 57 pikë të mundshme - i katërti më i madhi nga të gjitha skuadrat e Serisë A (një më pak se totali përkatës i Napolit dhe gjashtë më pak se ai i Romës).

Seedorf u emërua menaxher i ekipit të Ligës së Parë të Kinës Shenzhen F.C. në korrik 2016,[32] por u zëvendësua pesë muaj më vonë nga Sven-Göran Eriksson.[33] Një vit më vonë Seedorf iu bashkua klubit brazilian Atlético Paranaense si trajner dhe drejtor sportiv. Brenda një muaji marrëveshja u anulua pasi të dyja palët nuk arritën një marrëveshje. Në shkurt 2018, Seedorf u emërua si trajner i klubit spanjoll Deportivo de La Coruña për pjesën e mbetur të sezonit 2017–18. Seedorf e udhëhoqi skuadrën në vetëm dy fitore në gjashtëmbëdhjetë ndeshje, Deportivo u rrëzua nga La Liga dhe në fund të sezonit u largua nga klubi.[34]

Pasi një marrëveshje me Sven-Göran Eriksson nuk mund të binte dakord, Federata Kamerunase e Futbollit emëroi Seedorf si trajner të kombëtares kamerunase në gusht 2018.[35] Sidoqoftë, pas një zhgënjimi në Kupën e Kombeve të Afrikës 2019, ku Kameruni u eliminua nga Nigeria në raundin e gjashtëmbëdhjetë pas një faze grupore jo mbresëlënëse, ai u shkarkua në korrik 2019.[36]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Acta del Partido celebrado el 20 de mayo de 2018, en Valencia" [Minutes of the Match held on 20 May 2018, in Valencia] (në spanjisht). Royal Spanish Football Federation. Marrë më 22 dhjetor 2020.[lidhje e vdekur]
 2. ^ a b "Clarence Seedorf – A.C. Milan squad 2011/2012" (në anglisht). A.C. Milan. Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2012. Marrë më 26 janar 2012.
 3. ^ Edhe pse faqja nuk ekziston më, gjatësia e tij u rendit si 177 për sezonin e tij të fundit në AC Milan.
 4. ^ UEFA Champions League – Clarence Seedorf – UEFA.com Arkivuar 27 shtator 2015 tek Wayback Machine. 2000.uefa.com (20 maj 2013). Retrieved on 22 June 2013.
 5. ^ UEFA CHAMPIONS LEAGUE SEASON 2009/10 MATCHWEEK STATS PACK MATCHWEEK 1 15/09/2009-16/09/2009. uefa.com
 6. ^ "Clarence Seedorf". Voetbalcanon.nl – de Nederlandse voetbalhistorie in 22 vensters (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 9 korrik 2014.
 7. ^ "AC Milan sends Seedorf Jr. to France". Tribalfootball (në anglisht). Marrë më 3 dhjetor 2013.
 8. ^ "Clarence Seedorf profile" (në anglisht). Inter Milano. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2014. Marrë më 3 dhjetor 2013.
 9. ^ CNN/SI – World Soccer – Inter Milan signs midfielder Seedorf – Friday 24 December 1999 11:56 AM Arkivuar 20 mars 2014 tek Wayback Machine. Sportsillustrated.cnn.com (24 dhjetor 1999). Retrieved on 22 June 2013.
 10. ^ RaiSport – 12 Aprile 2000 – Speciale Coppe: Lazio-Inter 2–1 Arkivuar 20 mars 2014 tek Wayback Machine. .raisport.rai.it. Retrieved on 22 June 2013.
 11. ^ FINISHED Derby d’Italia Debate: Top 5 Inter-Juventus Matches From The Past –. Goal.com (16 prill 2010). Retrieved on 22 June 2013.
 12. ^ "Agreement reached between inter and ac milan for seedorf-coco swap" (në anglisht). inter.it. 30 maj 2002. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2012. Marrë më 26 janar 2010.
 13. ^ Paul Madden (1 prill 2010). "Spanish Cumpleanos: Javier Irureta". Goal.com (në anglisht). Marrë më 27 prill 2010.
 14. ^ "Seedorf Strike steals points". UEFA.com (në anglisht). 14 shtator 2004. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2017.
 15. ^ "2004/05: Liverpool belief defies Milan". UEFA.com (në anglisht). 25 maj 2005. Marrë më 7 tetor 2020.
 16. ^ BBC SPORT | Football | Europe | Punishments cut for Italian clubs. BBC News (26 korrik 2006). Retrieved on 22 June 2013.
 17. ^ "Seedorf sets Milan milestone". UEFA (në anglisht). 28 shtator 2005.
 18. ^ FIFA.com (16 dhjetor 2007). "Kaka soars above the competition" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2008. Marrë më 7 tetor 2020.
 19. ^ "AIC bid to kick out racism" (në anglisht). Sky Sports. 29 mars 2010. Marrë më 18 shkurt 2012.
 20. ^ Supercoppa Italiana 2011: MILAN-INTER 2–1[lidhje e vdekur]. legaseriea.it (6 gusht 2011).
 21. ^ Report: AC Milan v Cesena – Italian Serie A – ESPNFC Arkivuar 3 janar 2013 tek Archive.today. Soccernet.espn.go.com (24 shtator 2011). Retrieved on 22 June 2013.
 22. ^ "Seedorf signs with Botafogo" (në anglisht). FIFA. 1 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2012.
 23. ^ "Botafogo lose to Gremio in Clarence Seedorf's official debut" (në anglisht). Live Soccer TV. 22 korrik 2012.
 24. ^ Grêmio estraga festa de Seedorf e vence o Botafogo no Rio de Janeiro | Gazeta Esportiva.Net (22 korrik 2012)
 25. ^ Com golaço de Seedorf, Botafogo bate o Atlético-GO de virada | Gazeta Esportiva.Net (4 gusht 2012).
 26. ^ "Clarence Seedorf – International Appearances" (në anglisht). RSSSF.
 27. ^ "Netherlands 5 – 0 Luxembourg" (në anglisht). UEFA. 14 dhjetor 1994.
 28. ^ "France reach last four after shoot-out success" (në anglisht). UEFA. 6 tetor 2003.
 29. ^ "Seedorf Blames Van Basten For Exit". Goal (në anglisht). 14 maj 2008.
 30. ^ "Milan 1-0 Verona" (në anglisht). BBC Sport. 19 janar 2014. Marrë më 5 korrik 2018.
 31. ^ "AC Milan sacks manager Clarence Seedorf and replaces him with youth-team coach Filippo Inzaghi" (në anglisht). Milan, Italy: Fox News. Associated Press. 9 qershor 2014. Marrë më 9 qershor 2014.
 32. ^ "Former AC Milan coach Clarence Seedorf takes over at Shenzhen FC". South China Morning Post (në anglisht). Marrë më 10 korrik 2016.
 33. ^ "深圳官方宣布埃里克森挂帅西多夫离任 重塑深足" (në kinezisht). Sina. Marrë më 5 dhjetor 2016.
 34. ^ "Seedorf no seguirá al frente del Deportivo" [Seedorf nuk do të vazhdojë të drejtojë Deportivon]. Mundo Deportivo (në spanjisht). 22 maj 2018. Marrë më 22 maj 2018.
 35. ^ "Cameroon appoint Seedorf & Kluivert as deal for Eriksson falls through" (në anglisht). BBC Sport. 4 gusht 2018. Marrë më 11 tetor 2018.
 36. ^ "Clarence Seedorf and Patrick Kluivert sacked by Cameroon" (në anglisht). BBC Sport. 16 korrik 2019. Marrë më 26 gusht 2019.