Almere

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Almere (kthjellim).


Almere
—  komuna  —
stema_figuraAlmere vlag.svg
Pamje nga Almere

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Flevoland – stema Flevoland
Kryeqëndra Almere Stad
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°22′18″V 5°13′15″L / 52.371667°V 5.220833°L / 52.371667; 5.220833 (Almere)Koordinatat: 52°22′18″V 5°13′15″L / 52.371667°V 5.220833°L / 52.371667; 5.220833 (Almere)
Sipërfaqja 248,77 km2
Popullsia 191.239 banorë 2011
Dendësia 768,74 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 036
Kodi Postar 1300-1379
Kodi statistikor 0034
Vendndodhja
Almere Stad is located in Hollandë
Almere Stad
Almere Stad
Almere – harta_foto
www.almere.nl

Almere është një bashki në provincën FlevolandHolandë me sipërfaqe 248.77 km² dhe popullsi 191239 banorë[1]. Almere Stad është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provinca Flevoland