Gerd Müller

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gerd Müller
220px
Müller në vitet 70'
Të dhënat personale
Emri i plotë Gerhard Müller
Data e lindjes (1945-11-03) 3 Nëntor 1945 (72 vjeç)
Vendi i lindjes Nördlingen, Gjermani
Gjatësia 1,76 m (5 ft 9+12 in)[1]
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Bayern Munich II (Ndihmës-trajner)
Kariera në rini
1960–1963 1861 Nördlingen
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1963–1964 1861 Nördlingen 31 (51)
1964–1979 Bayern Munich 453 (398)
1979–1981 Fort Lauderdale Strikers 71 (38)
Gjithsej 555 (487)
Ekipi kombëtar
1966 Gjermania Perëndimore U–23 1 (1)
1966–1974 Gjermania Perëndimore 62 (68)
Ekipet e menaxhuara
1992– Bayern Munich II (Ndihmës-trajner)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Gerhard "Gerd" Müller (Gjermanisht[ˈɡɛrt ˈmʏlɐ]; lindur më 3 nëntor 1945) është një ish futbollist gjerman. Një sulmues me profil të lartë Goli, më se shumti të shënuar në zonën e penalltisë, ai është cilësuar si një nga golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave.

Në nivel ndërkombëtarë me Gjermaninë Perëndimore ai ka shënuar 68 Gola në 62 paraqitje, kurse në nivel klubesh ka shpenzuar 15 vite karrierë te Bayern Munich ku ka shënuar shifrën rekord të 365 Golave në 427 ndeshje në Bundesligë dhe një shifër rekord Golash në kompedicionet europiane 66 në 74 ndeshje [2]. Me më shumë Gola se sa ndeshje me Gjermaninë Perëndimore, Müller është i 11-ti në listën e në listën me më shumë Gola ndërkombëtarë pavarësisht se ka luajtur më pak ndeshje se 25 futbollistët e parë. Në listë e golashënuesve më të mirë vetëm Poul Nielsen dhe Sándor Kocsis kanë mesatare më të mirë se ai.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Gerd Müller" (në German). fussballdaten.de. Marrë më 17 dhjetor 2008. 
  2. ^ "Der Bomber wrote records for eternity". FIFA.com. Marrë më 10 dhjetor 2012.