Rivaldo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Rivaldo
Rivaldo.jpg
Rivaldo në Tehran, 2009
Të dhënat personale
Emri i plotë Rivaldo Vítor Borba Ferreira
Data e lindjes (1972-04-19) 19 Prill 1972 (46 vjeç)
Vendi i lindjes Paulista, Brazil
Gjatësia 1,86 m (6 ft 1 in)
Pozita ne fushë Mesfushor Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual São Caetano
Numri 10
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1991–1992 Santa Cruz 4 (6)
1992–1994 Mogi Mirim 0 (0)
1993–1994 Corinthians (Huazim) 19 (11)
1994–1996 Palmeiras 45 (21)
1996–1997 Deportivo La Coruña 41 (21)
1997–2002 Barcelona 157 (86)
2002–2004 Milan 22 (5)
2004 Cruzeiro (Huazim) 11 (2)
2004–2007 Olympiacos 70 (36)
2007–2008 AEK Athens 29 (15)
2008–2010 Bunyodkor 53 (33)
2010– Mogi Mirim 0 (0)
2011 São Paulo (Huazim) 30 (7)
2012 Kabuscorp 21 (11)
2013– São Caetano 6 (2)
Ekipi kombëtar
1992–1993 Brazili U20 9 (1)
1996 Brazili U23 5 (0)
1993–2003 Brazili 74 (34)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 13 janar 2012.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 10 prill 2008

Rivaldo Vítor Borba Ferreira lindi më 19 prill të vitit 1972Paulista, Pernambuco, Brazil, më shunjë njihet si Rivaldo, është futbollist brazilian i cili luan për Bunyodkor. Konsiderohet njëri nga futbollistët më të mirë të kohës së sotme. Vitet më të mira të karrierës së tijë ishin gjatë angazhimit pesë vjeçar nga ekipi spanjoll FC Barcelona me të cilin gjatë viteve 1998/1999 fitoi kampionatin La Liga dhe në vitin 1998 fitoi Copa del Rey. Gjatë viteve 1993 - 2003 zhvilloi 74 për Brazilin dhe shënoi 34, si dhe ishte pjesë e Kampionatit Botërorë të Futbollit të vitit 2002, kur Brazili u bë kampion.