Just Fontaine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Just "Justo" Fontaine

Lindur më 18 gusht 1933, është një lojtar i dalë në pension i futbollit francez më i njohur për të qenë mbajtës rekord për shumicën e golave të shënuar në një edicion të vetëm të Kupës Botërore të FIFA, me 13 në vitin 1958. [1] Në vitin 2004, Pele e quajti një nga 125 Greatest Living Footballers në një ceremoni të FIFA Awards Fontaine mban rekord për shumicën e qëllimeve të shënuar në një të vetme FIFA Kupën e Botës finale turneut, me 13 në vitin 1958. Ai gjithashtu ka shënuar më së shumti gola të katërt për çdo lojtar në finalet e Kupës së Botës të përgjithshëm, pas Miroslav Klose (16 gola në katër turnetë) , Ronaldo (15 gola në tre turne të Kupës Botërore) dhe Gerd Müller (14 gola në dy turne).