Hristo Stoichkov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Hristo Stoichkov
Të dhënat personale
Emri i plotë Hristo Stoichkov
Data e lindjes (1966-02-08) 8 Shkurt, 1966 (52 vjeç)
Vendi i lindjes Plovdiv, Bullgaria
Pozita ne fushë Sulmues
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1981–1982 Zavod Gagarin 16 (3)
1982–1984 Hebros 32 (14)
1984–1990 CSKA Sofia 119 (81)
1990–1995 Barcelona 151 (76)
1995–1996 Parma 23 (5)
1996–1998 Barcelona 24 (7)
1998 CSKA Sofia 4 (1)
1998 Al-Nassr 2 (1)
1998–1999 Kashiwa Reysol 27 (12)
2000–2002 Chicago Fire 51 (17)
2003 DC United 21 (5)
Ekipi kombëtar
1986–1999 Flag of Bulgaria.svg Bullgaria 83 (37)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Hristo Stoichkov (lindur më 8 Shkurt 1966) është një ish-futbollist bullgar.

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Për reprezentacionin bullgar ka luajtur 83 ndeshje.

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Flag of Bulgaria.svg Bullgaria
Vite Ndeshje Gola
1986 1 1
1987 3 0
1988 11 3
1989 8 1
1990 4 0
1991 3 2
1992 5 2
1993 6 4
1994 11 9
1995 7 7
1996 5 5
1997 4 1
1998 10 1
1999 5 1
Gjithsej 83 37

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]