Lilian Thuram

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lilian Thuram
Lilian Thuram.jpg
Thuram në vitin 2012.
Të dhënat personale
Emri i plotëRuddy Lilian Thuram-Ulien
Data e lindjes (1972-01-01) 1 Janar 1972 (49 vjeç)
Vendi i lindjesPointe-à-Pitre, Guadeloupe
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)[1]
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1990–1996Monaco155(8)
1996–2001Parma163(1)
2001–2006Juventus144(1)
2006–2008Barcelona41(0)
Gjithsej503(10)
Ekipi kombëtar
1994–2008Franca142(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).
Thuram në stërvitje me Barcelonën.

Lilian Thuram (Pointe-à-Pitre, 1 janar1972) është një futbollist francez, pozicioni i tij është mbrojtja dhe luan në Fc Barcelona.

Në fillim të karrierës luante si sulmues. Me 20 vjet shkoi në Monaco për ta filluar seriozisht karrierën si profesionist.

Në Monaco shkoi në vitin 1990 dhe luante mbrojtës i djatht. Debutimi i tij në ligën e parë ishte me 22 maj te 1991 kundër Toulouse.

Në Monaco u shpall kampion i ligës në vitin 1996 dhe dy herë fitoj kupën e Francës 1994-1996.

1996 shkoi në Itali dhe nënshkroi për Parmen, klub që se bashku më lojtaret si Fabio Canavaro, Crespo e Bufon e të tjerët ngritën Kupen e Italisë dhe atë të Uefas më 1999.

Në vitin 2001 shkoi në Juventus duke i fituar dy liga.

2006 transferohet për në FC Barcelona, se bashku me shokun e tij Gianluca Zambrota. Nuk ishte i prezantuar oficialisht dhe mori numrin 21.

Thuram ka zhvilluar një sezon jo të rregullt për shkak të lëndimeve, mirëpo besohet në veteranin e tij edhe për sezonin 2007-2008.

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 8 korrik 1998 Stade de France, Paris Flamuri Kroacia 1–1 2–1 Kupa e Botës 1998
2. 2–1

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lilian Thuram. FC Barcelona. Retrieved 1 March 2013.