Kenny Dalglish

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kenny Dalglish
Kenny Dalglish 2009 Singapore.jpg
Dalglish në Singapore, 2009
Të dhënat personale
Emri i plotë Kenneth Mathieson Dalglish
Data e lindjes (1951-03-04) 4 Mars 1951 (67 vjeç)
Vendi i lindjes Glasgow, Skocia
Gjatësia 1.73 m (5 ft 8 in)
Pozita ne fushë Sulmues
Kariera në rini
1967–1968 Cumbernauld United
1968–1969 Celtic
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1969–1977 Celtic 204 (112)
1977–1990 Liverpool 355 (118)
Gjithsej 559 (230)
Ekipi kombëtar
1971–1986 Skocia 102 (30)
Ekipet e menaxhuara
1985–1991 Liverpool
1991–1995 Blackburn Rovers
1997–1998 Newcastle United
2000 Celtic
2011–2012 Liverpool
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Kenneth Mathieson Dalglish (4 mars 1951) është një ish futbollist skocez dhe një trajner. Në 22 vite karrierë, Kenny Dalglish ka luajtur në vetëm 2 skuadra: Celtic dhe Liverpool FC. Kenny Dalglish ka luajtur dhe 15 vite me Kombëtaren Skoceze, ku ka luajtur 102 Ndeshje dhe ka shënuar 30 Gola. Dalglish është lojtar me më shumë ndeshje në Kombëtaren Skoceze, dhe sëbashku me Denis Law janë Golashënuesit më të mirë me 30 Gola.