Kevin Keegan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kevin Keegan
Kevin Keegan.jpg
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJoseph Kevin Keegan OBE
Gjatësia5 ft 8 in (1.73 m)
PozicioniForward
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Newcastle United (Menaxher)
Karriera rinore

1967–1968
Enfield House YC
Scunthorpe United
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet (Golat)
1968–1971
1971–1977
1977–1980
1980–1982
1982–1984
1985
Scunthorpe United
Liverpool
Hamburger SV
Southampton
Newcastle United
Blacktown Demons
Total
124 0(18)
230 0(68)
090 0(32)
068 0(37)
078 0(48)
002 00(1)
592 (204)
Kombëtarja
1972–1982Angli063 0(21)
Skuadra të menaxhuara
1992–1997
1998–1999
1999–2000
2001–2005
2008–
Newcastle United
Fulham
Angli
Manchester City
Newcastle United
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Joseph Kevin Keegan, lindi më 14 shkurt të vitit 1951Armthorpe, Doncaster, Angli)[1], është ish futbollist anglez, ish trajner i Kobëtares Angleze të Futbollit, tani është menaxher i ekipit futbollistik anglez Newcastle United. Shihet si një ndër futbollistët më të mirë në historinë e futbollit anblezë. Është futbollisti i vetëm që ka marr dy herë titullin Futbollisti Evropian i Vitit.

Karierën futbollistike e filloi në Scunthorpe United në vitn 1968 dhe u largua nga të luajturit futboll profesional në vitin 1984 në kohën kur ishte pjesë e ekipit anglez Newcastle United, por vitet më të suksesëshme në karierën e tijë i kishte gjersa ishte pjesë e ekipeve Liverpool dhe Hamburg.

Hyri në menaxhmentin e ekipit Newcastle United në vitin 1992 dhe qëndroi gjer në vitin 1997. Pas largimit nga Fulham F.C. në vitin 1999 mori përsipër menaxhimin e Kombëtares angleze të futbollit, por u largua në vjeshtë të vitit 2000. Pastaj kaloi katër vite në udhëheqjen e ekipit Manchester City. Pastaj u largua nga futbolli për gati tri vite për tu rikthyer në Newcastle United në janar të vitit 2008.

Është një nga udhëheqësit e pakët të cilët kanë ngritur dy ekipe një ligë më sipër dhe pastaj i kan futur në ndeshjet e ligave evropiane. Për kohën e tijë si lojtar dhe menaxher në Newcastle, shpesh nga mediat dhe dashamirët e klubit thirret Geordie Messiah.[2]

Jeta dhe kariera si lojrar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liverpool[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hamburg[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Southampton[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Newcastle United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja e anglisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera menaxheriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Newcastle United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fulham[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja e anglisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manchester City[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpërblime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Menaxher[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of England.svg Liverpool[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitues

I Dyti

Flag of Germany.svg Hamburg SV[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitues

  • 1978–79 Bundesliga
  • Futbollisti Botërorë i Vitit: 1979

I Dyti

Flag of England.svg Newcastle United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitues

Flag of England.svg Newcastle United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitues

I Dyti

Flag of England.svg Fulham[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitues

Flag of England.svg Manchester City[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitues

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futbollist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Performancat Liga Kupa Kupa e Ligës Kontinentale Gjithësej
Sezoni Klubi Liga Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Angli Liga FA Kupa Kupa e Ligës Futbollistike Evropë Gjithësej
1968-69 Scunthorpe United Fourth Division 33 2 1 0 1 0 0 0 35 2
1969-70 46 6 7 3 1 0 0 0 54 9
1970-71 45 10 6 0 1 1 0 0 52 11
1971-72 Liverpool Divizioni i Parë 35 9 3 2 1 0 3 0 42 11
1972-73 41 13 4 0 8 5 11 4 64 22
1973-74 42 12 9 6 6 1 4 0 61 19
1974-75 33 10 2 1 3 0 3 1 41 12
1975-76 41 12 2 1 3 0 11 3 57 16
1976-77 38 12 8 4 2 0 8 4 56 20
Gjermani Liga FA Kupa Kupa e Ligës Futbollistike Evropë Gjithësej
1977-78 Hamburger SV Bundesliga 25 6
1978-79 34 17
1979-80 31 9
Angli Liga FA Kupa Kupa e Ligës Futbollistike Evropë Gjithësej
1980-81 Southampton Divizioni i Parë 27 11 4 1 1 0 0 0 32 12
1981-82 41 26 1 1 2 1 4 2 48 30
1982-83 Newcastle United Divizioni i Dytë 37 21 2 0 2 0 0 0 41 21
1983-84 41 27 1 0 2 1 0 0 44 28
Gjithësej Angli 500 171 50 19 36 9 44 14 720 245
Gjermani 90 32
Gjithësej kariera 590 203

Menaxher[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

shkurtesat kan kuptimin: N - Ndeshje, F - Fitore, B - Barazime, H - Humbje.

Ekipi Komb. Filloi Mbaroi Statistikat
N F B H Fitore %
Newcastle United Flag of England.svg 5 shkurt 1992 8 janar 1997 251 138 62 51 54.98
Fulham Flag of England.svg 7 maj 1998 9 maj 1999 61 38 11 12 62.29
England Flag of England.svg shkurt 1999 7 tetor 2000 18 7 7 4 38.89
Manchester City Flag of England.svg 24 maj 2001 11 mars 2005 176 77 60 39 43.75
Newcastle United Flag of England.svg 16 janar 2008 Aktiv 16 4 5 7 25.00

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ BBC Sport, Fact file. Accessed 14 July 2006
  2. ^ http://uk.eurosport.yahoo.com/16012008/58/premier-league-geordie-messiah-keegan-returns.html
  • Duncan Holley & Gary Chalk (2003). In That Number - A post-war chronicle of Southampton FC. Hagiology. ISBN 0-9534474-3-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Jeremy Wilson (2006). Southampton’s Cult Heroes. Know The Score Books. ISBN 1-905449-01-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]