Michael Laudrup

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Michael Laudrup
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMichael Laudrup
Datëlindja (1964-06-15) 15 qershor 1964 (59 vjeç)
VendlindjaFrederiksberg, Danimarka
PozicioniMesfushor
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1981–1982KB14(3)
1982–1983Brøndby38(24)
1983–1985S.S. Lazio60(9)
1985–1989Juventus F.C.102(16)
1989–1994F.C. Barcelona167(49)
1994–1996Real Madrid62(12)
1996–1997Vissel Kobe15(6)
1997-1998Ajax Amsterdam21(11)
Karriera ndërkombëtare
1982–1998 Danimarka104(37)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Michael Laudrup (lindur më 15 Qershor 1964) është një ish-futbollist.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për kombëtaren daneze ka luajtur 104 ndeshje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Danimarka
Vite Ndeshje Gola
1982 3 2
1983 5 7
1984 13 2
1985 6 6
1986 10 1
1987 4 0
1988 9 1
1989 8 4
1990 6 3
1991 0 0
1992 0 0
1993 4 0
1994 8 3
1995 9 5
1996 8 1
1997 2 1
1998 9 1
Gjithsej 104 37

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]