Oliver Kahn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Oliver Kahn
16-04-11-Pressekonferenz ARD und ZDF Fußball-EM 2016 RalfR-WAT 7205d.jpg
Kahn në stërvitje me Gjermaninë gjatë Euro 2004
Të dhënat personale
Emri i plotë Oliver Rolf Kahn [1]
Data e lindjes (1969-06-15) 15 Qershor 1969 (48 vjeç)
Vendi i lindjes Karlsruhe, Gjermania
Gjatësia 1.88 m (6 ft 2 in)
Pozita ne fushë Portier
Kariera në rini
1975–1987 Karlsruher SC
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1987–1990 Karlsruher SC II 73 (0)
1987–1994 Karlsruher SC 128 (0)
1994–2008 Bayern Munich 429 (0)
Gjithsej 630 (0)
Ekipi kombëtar
1995–2006 Gjermania 86 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Oliver Kahn ka lindur në Karlsruhe të Gjermanisë më 15 qershor 1969. Ai ka luajtur në futboll si portier dhe ka korrur 24 fitore,madje mund të konsiderohet si portieri më i mirë i të gjithë kohërave.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "FIFA World Cup Germany 2006 – List of Players" (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). p. 12. Marrë më 26 July 2013.