Franck Ribéry

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Franck Ribéry

Ribéry më Francën.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëFranck Henry Pierre Ribéry[1]
Datëlindja (1983-04-07) 7 prill 1983 (41 vjeç)
VendlindjaBoulogne-sur-Mer, Francë
Gjatësia1.70 m (5 ft 7 in)
PozicioniMesfushor i krahut majtë, Mesfushor sulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Salernitana
Numri7
Karriera me të rinjtë
1989–1996Conti Boulogne
1996–1999Lille
1999–2000Boulogne
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2000–2002Boulogne28(6)
2002–2003Alès19(1)
2003–2004Brest35(3)
2004–2005Metz20(1)
2005Galatasaray14(0)
2005–2007Marseille60(11)
2007–2019Bayern München219(72)
2019–2021Fiorentina50(5)
2021–Salernitana24(0)
Karriera ndërkombëtare
2004–2006Franca U2113(2)
2006–2014Franca81(16)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Franck Henry Pierre Ribéry (lindi më 7 prill 1983) është futbollist francez i cili luan për klubin gjerman Bayern München. Ai ishte lojtarë në kombëtaren franceze. Ai më shumë preferon të luajë si mesfushor i krahut të majtë. Kur u bashkua me Bayern München, ai u bë i njohur si një nga lojtarët më të mirë francez të gjeneratës së tij.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ribéry filloi karrierën e tij futbollistike në moshën gjashtë vjeçare duke luajtur për sektorin e të rinjëve të klubit amator FC Conti de Boulogne-sur-Mer.[2][3] Pas një qëndrimi shtatë vjeçar, në vitin 1996, ai u bë pjesë e klubit profesionist Lille, të cilët në atë kohë luanin në divizionin e dytë. Të Lille, ai shkëlqeu në aspektin sportiv, por shfaqi probleme disiplinore dhe akademike, gjë që bëri që klubi ta hiqte.[2][4] Në vitin 2012, në një konferencë për shtyp para ndeshjes së Bayernit në Ligën e Kampioneve kundër Lille në vitin 2012, Ribéry shpjegoi se atë e hoqën nga akademia e Lille për shkak se theu brrylin, duke shtuar se zyrtarët e klubit kishin bërë përpjekje për ta hequr më parë për shkak se ishte "shumë i vogël fizikisht".[5]

Pas largimit nga Lille, Ribéry u rikthye në vendlindje dhe u bë pjesë e klubit më të madh të qytetit, US Boulogne. Ai luajti fillimisht për një vit me ekipin rezervë dhe më pas u vendos në ekipin e parë. Ribéry luajti vetëm katër ndeshje në sezonin e tij debutues për Boulogne, e cila në kohë luantë në divizionin e katërt francez. Ekipi në përfundim të sezonit siguroi ngjitjen në Championnat National.[6] Në sezonin e tij të dytë, Ribéry u aktivizua në 25 ndeshje dhe shënoi pesë gola. Pavarësisht se Boulogne u rrëzua nga kategoria pasi e mbylli kampionatin në vendin e 17të, paraqitjet pozitive të Ribéry bënë që ai të transferohej te Olympique Alès, duke qëndruar në divizionin e tretë.[7] Në sezonin e vetëm me Alès, Ribéry luajti 18 ndeshje dhe shënoi një gol.[8]

Edhe pse Alès e mbylli kampionatin në një vend të sigurtë, ata u rrëzuan në Division d'Honneur, divizionin e gjashtë, nga DNCG asi klubi shpalli falimentimin.[9] Kjo ngjarje bëri që Ribéry të transferohej te Stade Brest, një tjetër klub që militonte në divizionin e tretë. Pas kalimit te Brest, Ribéry u konsolidua si një nga lojtarët më të mirë të kampionatit, duke regjistruar 35 ndeshje dhe 3 gola.[10] Paraqitjet e tij pozitive por edhe të ekipit bënë që Brest t'a mbyllte kampionatin në vendin e 2të, duke siguruar ngjitjen në Ligue 2.[3]

Pavarësisht suksesit me Brest, Ribéry synonte të luante në Ligue 1, e cila ishte elita e futbollit francez. Synimi i tij u realizua kur trajneri i Metz, Jean Fernandez, e solli në skuadër me parametra zero.[3] Ribéry qëndroi vetëm në gjysmën e parë të sezonit te Metz, gjatë sē cilës u shpall lojtari i muajit në gusht 2004. Goli i tij i vetëm në kampionat erdhi më 6 nëntor në barazimin 1–1 kundër Toulouse.[11] Ribéry u dallua për lojën e tij në të djathtë, duke bërë që tifozët e Metz t'a krahasonin me Robert Pires, i cili në të kaluarën kishte luajtur me klubin.[4] Pasi negociatat për rinovimin e kontratës dështuan, Ribéry u transferua në Turqi te Galatasaray, duke firmosur për tre vite e gjysëm më 1 shkurt 2005.[12]

Galatasaray[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ribéry u soll te Galatasaray nga trajneri Gheorghe Hagi; në pjesën e dytë të sezoni4 2004–05, ai luajti katërmbëdhjetë ndeshje me ekipin që e mbylli kampionatin në vendin e 3të. Gjatë kohës së tij në klub, tifozët i vendosën pseudonimin "Ferraribery", duke j'u referuar shpejtësisë së tij me top dhe shenjës në fytyrê.[13][14][15][16] Në Kupën e Turqisë, Ribéry ishte protagonist në fitoren 5–1 kundër ekipit rival Fenerbahçe në finale; ai shënoi golin e parë në minutën e 16të dhe asistoi të dytin. Ai u zëvëndësua në minutën e 52të kur Galatasaray po fitonte 3–1. Ky ishte trofeu i parë madhor në karrierën e tij.

Kalimi te Marseille dhe vendimi i CAS[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 15 qershor 2005, Ribéry njoftoi se ai do të transferohej te Marseille në një marrëveshje pesë-vjeçare, duke u rikthyer në Ligue 1; ai gjithashtu u ribashkua me trajnerin Jean Fernandez. Ky njoftim surprizoi Galatasarayn pasi francezi kishte edhe tre vite të tjera kontratë me klubin turk, të cilët i paguan Metz 2 milion € më 30 mars për ta bërë transferimin përfundimtar.[17] Ribéry deklaroi se ai nuk kishte marrë rrogat që klubi turk i detyrohej, dhe i kërkoi FIFAs, organit qeverisës më të madh të futbollit, që t'i anullonte kontratën. Ai gjithashtu shtoi se, gjatë një pike të sezonit, ai u kërcënua me një shkop bejzbolli nga ish agjenti i tij dhe nga një drejtues i Galatasarayt.[18] Një ditë para se të njoftonte rikthimin në Francë, zyrtarët e Galatasarayt dhe trajneri Eric Gerets akuzuan lojtarin se kishte tradhëtuar klubin si dhe shtuan se do t'i kërkonin FIFAs të hetonin situatën.[17][19]

Në korrik 2005, FIFA mbajti anën e Ribéry dhe hodhi poshtë pretendimet e Galatasarayt se lojtari ishte në faj. Si kundërpërgjigje, Galatasaray njoftoi se do ta apelonte vendimin e FIFAs te Gjykata Arbitrare Sportive (CAS). Më 25 prill 2007, apeli i tyre u hodh poshtë nga gjykata e cila deklaroi në një deklaratë se Ribery kishte ndërprerë kontratën e tij me klubin turk në fund të sezonit 2004–05 për arsye të drejta dhe se Galatasaray nuk kishte të drejtë për ndonjë kompensim. Galatasaray kishte kërkuar 10 milion € kompensim nga Marseille.[20]

Sezoni 2005–06[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas mbërritjes në klub, Ribéry j'u dha fanella me numrin 7. Ai debutoi zyrtarisht më 30 korrik në suksesin 2–0 kundër Bordeaux, duke marrë një karton të verdhë.[21] Goli i tij i parë me Marsejezët erdhi më 17 shtator në fitoren 2–1 në shtëpi kundër Troyes.[22] Dy javë më vonë, Ribéry shënoi rresht në fitoret kundër Metz dhe Nice.[23][24] Më 17 nëntor, Ribéry shënoi golin e dytë të fitores 2–1 kundër Nantes, duke mposhtur portierin kundërshtar me një gjuajtje nga rreth 35 metra distancë.[25] Ky gol u zgjodh si goli i sezonit nga tifozët.[26]

Në Kupën e Francës, Ribéry performoi mirë, fillimisht duke shënuar një dopietë në suksesin 3–1 kundër Le Havre dhe më pas një gol në fitoren 2–1 kundër Rennais në gjysëm-finale, duke ndihmuar Marsejen të shkonte në finale ku u përballën me rivalët e Le Classique, Paris Saint-Germain. Kjo ishte finalja e kupës e dytë rresht për të.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vëllezërit e tij François dhe Steve janë gjithashtu futbollist. Ai ka dy vajza me emrin Hiziya dhe Shahinez dhe dy djem me emrin Salf dhe Muhammed.[27][28] Ribéry u konvertua në Islam[29][30] dhe pas konvertimit ai e morri emrin si Bilal Jusuf Muhammed.[31][32]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "FIFA Club World Cup Morocco 2013: List of Players" [FIFA Kupa e Botës për Klube Marok 2013: Lista e lojtarëve] (PDF) (në anglisht). FIFA. 7 dhjetor 2013. fq. 5. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 dhjetor 2018. Marrë më 7 dhjetor 2013.
 2. ^ a b "Local celebrities: The Northern France local celebrities galery" [Të famshmit lokal: Galeria e të famshmëve lokal të Francës veriote] (në anglisht). Meeting Lille. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2011. Marrë më 3 prill 2010.
 3. ^ a b c "Portrait de Frank Ribéry (équipe de France)" [Portreti i Frank Ribéry (ekipi i Francës)]. CoupeMonde.fr (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2011. Marrë më 3 prill 2010.
 4. ^ a b "The enduring tale of Scarface" [Historia e vështirë e shenjës në fytyrë]. The Daily Star (në anglisht). Marrë më 3 prill 2010.
 5. ^ "Ribéry : "J'étais trop petit pour Lille"" [Ribéry: "Isha shum i vogël për Lille"] (në frëngjisht). RMC Sport. 22 tetor 2012. Marrë më 22 tetor 2012.
 6. ^ "BOULOGNE 2000/2001" (në frëngjisht). Stat 2 Foot. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2011. Marrë më 3 prill 2010.
 7. ^ "BOULOGNE 2001/2002" (në frëngjisht). Stat 2 Foot. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2011. Marrë më 3 prill 2010.
 8. ^ "ALES 2002/2003" (në frëngjisht). Stat 2 Foot. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2009. Marrë më 3 prill 2010.
 9. ^ "Alès mis en liquidation judiciaire" (në frëngjisht). Sport.fr. 4 qershor 2003. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2011. Marrë më 3 prill 2010.
 10. ^ "BREST 2003/2004" (në frëngjisht). Stat 2 Foot. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2011. Marrë më 3 prill 2010.
 11. ^ "Toulouse v. Metz Match Report" [Raporti ndeshjes Toulouse v. Metz] (në frëngjisht). lfp.fr. Marrë më 19 mars 2010.[lidhje e vdekur përfundimisht]
 12. ^ "Ribéry ripe for Galatasaray" (në anglisht). UEFA. 1 shkurt 2005. Marrë më 1 shkurt 2005.
 13. ^ "Convert to Islam changes French mindset: Rebel Ribéry strides from sink estate to brink of greatness" [Konvertimi në Islam ndryshon mentalitetin francez: Rebeli Ribery shkon nga pasuria e lavamanit në skajin e madhështisë] (në anglisht). UK: The Independent. 6 tetor 2006. Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2010. Marrë më 3 prill 2010.
 14. ^ "Chance for Bayern's maverick to shine" [Mundësia për yllin e Bayernit për të shkëlqyer] (në anglisht). UK: The Independent. 20 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 3 prill 2010.
 15. ^ "Franck Ribery profile: 10 things you need to know about the man bookies are linking with Liverpool" [Profili i Franck Ribéry: 10 gjërat që duhet të dini për lojtarin që bastet e lidhin me Liverpoolin]. The Mirror (në anglisht). 10 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2010. Marrë më 3 prill 2010.
 16. ^ "Franck Ribery profile: 10 things you need to know about the reported Manchester United target" [Franck Ribéry: 10 gjërat që duhet të dini për objektivin e Manchester United]. The Mirror (në anglisht). 5 maj 2009. Marrë më 8 prill 2010.
 17. ^ a b "Gala demand Ribery probe" [Gala kërkon hetim për Ribéry] (në anglisht). Sky Sports. 16 qershor 2005. Marrë më 3 prill 2010.
 18. ^ "Ribery explains French switch" [Ribery shpjegon kalimin në Francë] (në anglisht). Sky Sports. 22 qershor 2005. Marrë më 3 prill 2010.
 19. ^ "Gerets hits out at Ribery" [Gerets akuzon Ribéryn] (në anglisht). Sky Sports. 25 qershor 2005. Marrë më 3 prill 2010.
 20. ^ "Galatasaray Ribery claim rejected by court" [Pretendimi i Galatasarayt mbi Ribéry rrëzohet nga gjykata] (në anglisht). ESPN FC. 25 prill 2007. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2007. Marrë më 26 mars 2008.
 21. ^ "Marseille v. Bordeaux Match Report" [Raporti i ndeshjes Marseille vs. Bordeaux] (në frëngjisht). lfp.fr. Marrë më 21 mars 2010.[lidhje e vdekur përfundimisht]
 22. ^ "Marseille v. Troyes Match Report" [Raporti i ndeshjes Marseille v. Troyes] (në frëngjisht). lfp.fr. Marrë më 21 mars 2010.[lidhje e vdekur përfundimisht]
 23. ^ "Nice v. Marseille Match Report" [Raporti i ndeshjes Nice v. Marseille] (në frëngjisht). lfp.fr. Marrë më 21 mars 2010.[lidhje e vdekur përfundimisht]
 24. ^ "Marseille v. Metz Match Report" [Raporti i ndeshjes Marseille v. Metz] (në frëngjisht). lfp.fr. Marrë më 21 mars 2010.[lidhje e vdekur përfundimisht]
 25. ^ "Marseille v. Nantes Match Report" [Raporti i ndeshjes Marseille v. Nantes] (në frëngjisht). lfp.fr. Marrë më 21 mars 2010.[lidhje e vdekur përfundimisht]
 26. ^ "Amazing goal by Ribery (Marseille vs Nantes)" (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 2021-11-17. Marrë më 21 mars 2010 – nëpërmjet YouTube.
 27. ^ "Vaterfreuden bei Franck Ribéry" [Kënaqësia e të qënit baba për Franck Ribéry] (në gjermanisht). FC Bayern München. 16 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2010. Marrë më 4 qershor 2015. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 23 shtator 2011 (Ndihmë!)
 28. ^ Lichfield, John (6 tetor 2006). "Convert to Islam changes French mindset: Rebel Ribéry strides from sink estate to brink of greatness" (në anglisht). UK: The Independent. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2009. Marrë më 11 mars 2009.
 29. ^ Pasquet, Yannick (19 shkurt 2008). "Ribery making his mark in Germany" (në anglisht). NewsBank. Agence France-Presse. Marrë më 11 mars 2009.
 30. ^ Allen, Peter (2 maj 2012). "'It hurt my family, above all those close to me': French football star Franck Ribery speaks of his affair with underage prostitute" (në anglisht). Daily Mail. Marrë më 27 mars 2015.
 31. ^ "Frank Bilal Ribéry se muestra orgulloso de sus creencias" (në anglisht). Web Islam. 18 prill 2009. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2011. Marrë më 30 prill 2010.
 32. ^ White, Duncan (4 prill 2009). "Franck Ribery the man to challenge Lionel Messi and Barcelona" (në anglisht). Londër, UK: The Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2010. Marrë më 30 prill 2010.