Jump to content

Serge Gnabry

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Serge Gnabry

Gnabry duke luajtur për Arsenalin U–21 në vitin 2012
Të dhënat vetjake
Emri i plotëSerge David Gnabry[1]
Datëlindja (1995-07-14) 14 korrik 1995 (29 vjeç)
VendlindjaShtutgart, Gjermani
Gjatësia1.73 m (5 ft 8 in)[2]
PozicioniAnësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Bayern München
Numri22
Karriera me të rinjtë
2006–2011VfB Stuttgart
2011–2012Arsenal
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2012–2016Arsenal10(1)
2015–2016West Bromwich Albion (huazim)1(0)
2016–2017Werder Bremen27(11)
2017–Bayern München11(3)
2017–20181899 Hoffenheim (huazim)22(10)
20171899 Hoffenheim II (huazim)1(0)
Karriera ndërkombëtare
2010–2011Gjermania U165(1)
2011–2012Gjermania U1712(3)
2012Gjermania U1823(3)
2013Gjermania U195(3)
2015–Gjermania U2115(4)
2016Gjermania Olimpike6(6)
2016–Gjermania5(4)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 1 dhjetor 2018
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 19 nëntor 2018

Serge David Gnabry (Gjermanisht: [ˈsɛʁʃ ɡəˈnabriː], Frëngjisht: [sɛʁʒ ɲabʁi]; lindur më 14 korrik 1995) është një futbollist profesionist gjerman i cili luan si anësor për klubin gjerman Bayern München dhe kombëtaren gjermane.[3]

  1. ^ "Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14". Premier League. 16 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2013. Marrë më 17 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Player Profile Serge Gnabry". Premier League. Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2015. Marrë më 20 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Player Profile – 44. Serge Gnabry". Arsenal Football Club. Marrë më 9 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)