Mario Gómez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mario Gómez
20180602 FIFA Friendly Match Austria vs. Germany Mario Gómez 850 0762.jpg
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMario Gómez García
Datëlindja (1985-07-10) 10 Korrik 1985 (37 vjeç)
VendlindjaRiedlingen, Gjermania
Gjatësia1.89 m (6 ft 2 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
VfB Stuttgart
Numri27
Karriera me të rinjtë
SV Unlingen
FV Bad Saulgau
1999–2001SSV Ulm 1846
2001–2003Stuttgart
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003–2005VfB Stuttgart II43(21)
2003–2009VfB Stuttgart121(63)
2009–2013Bayern München115(75)
2013–2016Fiorentina29(7)
2015–2016Beşiktaş J.K33(26)
2016–2017VfL Wolfsburg45(17)
2018–VfB Stuttgart
Karriera ndërkombëtare
2005–2006Gjermania U219(1)
2007–Gjermania60(25)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Mario Gómez García është një futbollist gjerman që luan si sulmues me klubin italian FiorentinaSerie A dhe për Kombëtaren Gjermane të futbollit. Gómez u transferua tek Bayern Munich. Ky ishte një transferim rekord në BundesLigë, pasi Gómez u transferua tek Bayern München për 30-35 Milion €, duke thyer rekordin e transferimit të Márcio Amoroso. Tashmë ky transferim është transferimi i tretë më i lartë, pasi Bayern München bleu Mario Götze dhe Javi Martínez.[1][2] Ku Stuttgart fitoi Bundesligën në sezonin 2006–07, Gómez kontriboi duke shënuar 14 gola dhe duke dhuruar 7 asiste.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stuttgart[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bayern Munich[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Martinez signs record Bayern deal". FIFA. 29 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2014. Marrë më 22 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Röckenhaus, Freddie (23 prill 2013). "Von Guardiola ins Paradies gelockt". Süddeutsche Zeitung. Marrë më 23 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)