Arjen Robben

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arjen Robben
Të dhënat vetjake
Emri i plotëArjen Robben
Datëlindja (1984-01-23) 23 janar 1984 (40 vjeç)
VendlindjaBedum, Holandë
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)[1]
PozicioniAnësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Groningen
Numri10
Karriera me të rinjtë
1989–1996vv Bedum
1996–2000Groningen
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2000–2002Groningen46(8)
2002–2004PSV56(17)
2004–2007Chelsea67(15)
2007–2009Real Madrid50(11)
2009–2019Bayern München201(99)
2020–2021Groningen6(0)
Gjithsej426(151)
Karriera ndërkombëtare
1999Holanda U151(0)
1999–2000Holanda U1611(4)
2000Holanda U173(1)
2001–2002Holanda U198(2)
2001–2003Holanda U218(1)
2003–2017Holanda96(37)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Arjen Robben (lindur më 23 janar 1984) është një ish futbollist profesionist holandez i cili luante si anësor. Ai mund të luante në të dyja krahët e mesfushës dhe njihej për shpejtësinë, driblimet dhe krosimet e tij, si dhe për gjuajtjet e sakta nga distanca nga krahu i djathtë me këmbën e majtë.

Robben e nisi karrierën si profesionist me Groningenin, ekip me të cilin ai u shpall lojtari i vitit në sezonin 2001–02 të Eredivisies. Dy vite më vonë, ai u transferua te PSV, ku u shpall "Lojtari i ri i vitit" i Holandës dhe fitoi një kampionat.[2] Një vit më vonë, shërbimet e Robben u kërkuan nga disa klube angleze dhe pas shumë negociatave të zgjatura ai u transferua te Çelsi. Debutimi i tij me klubin londinez në fillim u shty për shkak dëmtimi, por pas rikuperimit kontriboi në fitimin e dy titujve rresht në Premier League, duke u shpallur gjithashtu edhe Lojtari i muajit në nëntor 2005.[3][4] Pasi sezoni i tij i tretë në Angli u prish nga dëmtimet, Robben kaloi te klubi spanjoll Real MadridLa Liga për 35 milionë €.

Në gusht 2009, Robben firmosi në Gjermani me Bayern München për rreth 25 milionë €[5] dhe shënoi dy gola në debutim. Në sezonin e tij debutues në Mynih, Bayern fitoi kampionatin, i pesti në tetë sezonet e fundit. Tri vite më vonë, ai shënoi golin e fitores në finalen e Ligës së Kampioneve në 2013. Ai u shpall edhe në skuadrën më të mirë të kompeticionit. Robben ka luajtur edhe në finalen e Kupës së Botës 2010, të cilën Holanda e humbi kundër Spanjës, me Robben që humbi dy raste të mira për shënim. Në 2014, ai u shpall në formacionin më të mirë të FIFPro dhe u rendit i katërti në garën e Topit të Artë.[6]

Robben ka qenë një lojtar i Holandës për 14 vite, duke luajtur 96 ndeshje e shënuar 37 gola.[7] Me tulipanët ai ka luajtur në edicionet 2004, 2008 dhe 2012UEFA Kampionatit Europian, si dhe në edicionet 2006, 2010 dhe 2014FIFA Kupës së Botës; në edicionin 2014 ai u nderua me çmimin "Topi i bronztë" dhe u përfshi edhe në ekipin All-Star. Në 2014, Robben u shpall si lojtari i katërt më i mirë i botës nga The Guardian.[8]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben lindi në Bedum, një qytet satelit i Groningenit, në verilindje të Holandës. Ai e filloi futbolin që në moshë të vogël, duke u bërë një përkrahës i metodës së Coerver.[9] Aftësitë e tij në kontrollin e topit dhe teknika e bënë një lojtar të vlefshëm, duke bërë që të blihej shpejt nga klubi i qytetit FC Groningen. Te Groningen, ai zhvilloi inkursionin e tij karakterisik të vrapimit nga krahu i djathtë me këmbën e majtë për në qendër, duke shënuar disa gola spektakolarë.[10]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Groningen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben u vendos tek ekipi i parë i Groningensezonin 1999–2000. Ai shënoi tre gola në kampionat gjatë atij sezoni si zëvendësues. Robben u përfshi për herë të parë në ekipin e parë në nëntor 2000 nga trajneri Jan van Dijk për një ndeshje jashtë fushe ndaj Twentes, por nuk debutoi deri më 3 dhjetor në një ndeshje ndaj RKC Waalwijk; në atë ndeshje Robben hyri në fushë në minutën e 79-të në vend të të dëmtuarit Leonardo dos Santos. Ai siguroi një vend titullari gjatë dimrit. Në sezonin 2000–01, Robben shënoi dy herë dhe luajti 18 ndeshje si titullar.[11] Ai gjithashtu u shpall lojtari i vitit me klubin dhe bashkë me shokun e skuadrës, Jordi Hoogstrate, shfaqën forcën e akademisë së klubit. Robben qëndroi dhe u përmirësua ndjeshëm në sezonin 2001–02, duke shënuar gjashtë gola në 28 ndeshje.[12] Paraqitjet pozitivie me Groningenin i siguruan atij një transferim te PSV për 3.9 milionë € para fillimit të sezonit 2002–03.[2]

PSV[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2002–03 ishte i pari i Robben me fanellën e PSV-së, në të cilën ai shënoi 12 gola dhe luajti 33 ndeshje.[11] Gjithashtu u shpall lojtari i vitit i klubit së bashku me sulmuesin Mateja Kežman, duke formuar me të një dyshe të frikshme sulmi që quhej nga tifozët e PSV si "Batman dhe Robben".[13] Robben ndihmoi ekipin të fitonte kampionatin e 17-të në histori dhe gjithashtu u nderua me çmimin "Lojtari i talentuar i vitit".[14] Pas këtij fillimi pozitiv, PSV nuk mund të mbante dot ritmin e rivalëve të tyre Ajax, duke bërë që ta mbyllin kampionatin në vendin e dytë. Robben më pas udhëtoi për në Londër për t'u takuar me trajnerin e Manchester United, Alex Ferguson. Oferta e tij ishte shumë e ulët krahasuar me kërkesat e Robben dhe PSV-së; presidenti i klubit Harry van Raaij i tregoi Manchester United-it se oferta e tyre prej 7 milionë € mund të vlente vetëm një fanellë me autografin e Robbenit. Pak pas kësaj, presideni rus i Çelsit Roman Abramovich ofroi 18 milionë € (12.1 milionë £), dhe PSV pranoi.[15] Pjesa e mbetur e sezonit të tij të fundit me PSV-në ishte një zhgënjim: ai dëmtoi muskulin e kofshës dy herë dhe humbi disa ndeshje.[16] Në fund të sezonit, Robben kishte shënuar 5 gola në 23 ndeshje në Eredivisie.[11]

Chelsea[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2004–05[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben duke festuar fitimin e titullit të Premier Ligës në sezonin 2004–05.

Robben-it i'u desh të priste deri në nëntor 2004 për të bërë debutimin e tij zyrtar me Çelsin, kjo për shkak të një dëmtimi të pësuar gjatë një ndeshjeje miqësore kundër Romës gjatë fazës përgatitore, duke thyer kockën metatarsale të këmbës së djathtë pas përplasjes me Olivier Dacourt.[3] Gjatë kësaj kohe, ai i tregoi doktorëve të klubit që kishte një rritje jo të zakonshme të njërit prej testikujve të tij. Kjo gjë shtyu doktorët për t'i bërë menjëhërë kontrollin për kancerin e testikujve, por më pas gjithçka u normalizua dhe atij iu dha drita jeshile për të vazhduar.[17]

Robben provoi të ishte lojtar vendimtar në skuadër gjatë sezonit 2004–05; në nëntor 2004, ai u nderua me çmimin Premier League Lojtari i Muajit.[3][4] Ai më pas e mbylli sezonin me shtatë gola, duke vendosur një rekord personal. Ai ishte gjithashtu në listën për çmimin PFA Lojtari i ri i Vitit, por çmimi i shkoi sulmuesit të Manchester United, Wayne Rooney.[18][19] Robben pësoi një dëmtim të rëndë gjatë një ndeshjeje kampionati jashtë fushe kundër Blackburn Rovers, duke bërë që të humbiste progresin e skuadrës drejt fitimit të titullit dhe gjysmëfinalet e UEFA Ligës së Kampioneve.[20]

Sezoni 2005–06[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben u riaftësua në kohë për sezonin 2005–06, dhe ishte një pjesë e rëndësishme e ekipit në krahun e majtë të sulmit. Më 5 shkurt 2006, gjatë minutave të fundit të një ndeshjeje të Çelsit në Premier League kundër Liverpoolit, të fituar 2–0 në Stamford Bridge,[21] Robben u përfshi në një incident josportiv me portierin kundërshtar, Pepe Reina: spanjolli i vendosi dorën në fytyrë Robbenit pas disa fjalëve provokative nga ky i fundit, duke bërë që ai të shtrihej në tokë në mënyrë teatrale. Reina u nxorr nga fusha e lojës me karton të kuq për "sjellje të dhunshme" dhe pas ndeshjes komentoi se Robben "bëri mjaft mirë për të fituar një Oskar".[22] Trajneri i Liverpoolit Rafael Benítez reagoi me humor në lidhje me këtë ngjarje, duke thënë se "shpejt do të ikim në spital për të parë gjëndjen e Robbenit".[23] Kartoni i kuq i Reinas nuk u hoq nga Federata Angleze.[23] Në 28 ndeshje të luajtura, Robben shënoi gjashtë gola me Çelsin që fitoi kampionatin, për herë të dytë rresht, kjo për herë të parë në historinë e klubit.[11]

Sezoni 2006–07[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben së bashku me Petr Čech, duke festuar fitimin e Premier Ligës.

Robben u shpall lojtari i ndeshjes për performancën e tij ndaj Wigan Athletic, më 23 dhjetor 2006, ku ai dhuroi dy asiste dhe shënoi edhe golin e fitores.[24]

Më vonë, më 20 janar 2007, ai pësoi një tjetër dëmtim gjatë një ndeshjeje kampionati ndaj Liverpulit, që u mbyll në një humbje 2–0.[25] Robben u rikthye në aksion në shkurt, duke luajtur në një ndeshje ndaj Middlesbrough; gjuajtja e tij u devijua duke kaluar portierin Mark Schwarzer dhe shkoi në rrjetë duke u quajtur si autugol i shkaktuar nga Abel Xavier.[26] Robben luajti si zëvëndësues i Claude Makélélésfinalen e League Cup 2007 kundër Arsenalit dhe asistoi te goli i fitores, i shënuar nga Didier Drogba.[27] Pas kësaj, Robben shënoi një gol në raundin e dytë të Ligës së Kampioneve ndaj Portos, duke ndihmuar Çelsin të avancojë në raundin tjetër me rezultatin e përgjithshëm 3–2. Në fund të muajit mars, Robben iu nënshtrua një operacioni në gju pas rikthimit nga kombëtarja dhe pritej të qëndronte jashtë fushave për katër javë.[28] Pas rikthimit, ai zhvilloi edhe dy paraqitje të tjera për ekipit, të dyja si zëvëndësues, në dy ndeshje që rezultuan vendimtare për ekipin. Ndeshja e tij e parë pas rikthimit nga dëmtimi ishte ndeshja e dytë e gjysmëfinales së Ligës së Kampioneve ndaj Liverpulit, e cila shkoi në gjuajtjet e penalltive. Penalltia e tij u prit nga Pepe Reina dhe, në fund, Çelsi u mposht dhe u eliminua nga turneu.[29]

Paraqitja e fundit e Robben me fanellën e Çelsit ishte ndaj Manchester United në finalen e FA Cup 2007; ai zëvëndësoi anglezin Joe Cole gjatë pushimit midis pjesëve, por më pas u zëvendësua nga Ashley Cole në kohën shtesë me ekipin që doli triumfues.[30] Klubi spanjoll Real Madrid ishte i interesuar për dy lojtarë të Çelsit. Trajneri i asaj kohe i klubit madrilen Bernd Schuster thuhej se kishte kërkuar shërbimet e Michael Ballack, kurse presidenti i klubit në atë kohë Ramón Calderón parapëlqente Robbenin.[31] Robben u tha reporterëve të gazetës spanjolle AS: Nuk e di se kur do të arrihet marrëveshja. Do më pëlqente t'u dërgoja një mesazh tifozëve të Madridit, por nuk mundem derisa e ardhmja ime të vendoset.[32][33]

Real Madridi në fund siguroi shërbimet e Robbenit në gusht 2007.[34] Ai tregoi për uebfaqen zyrtare të Çelsit: "Ishte e vështirë për t'u larguar, pasi pata një kohë të mirë gjatë tri viteve të mia te Çelsi dhe bëra shumë shokë. Nuk kishte kohë për të thënë lamtumirë, pasi marrëveshja u mbyll të mërkurën në 10 të mbrëmjes dhe mëngjesin tjetër më duhej të udhëtoja. Nëse kam një ditë pushim do të më pëlqente të thosha lamtumirë, pasi tifozëve u kam borxh një falënderim të madh, sepse kanë qënë gjithmonë të mirë me mua. Në tri vite kam fituar të gjitha çmimet që janë për t'u fituar në Angli."[35]

Real Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben me Real Madridin.

Robben kompletoi transferimin e tij te spanjollët e Real Madrid më 22 gusht 2007, duke firmosur një kontratë pesëvjeçare për 24 milionë £ (35 milionë €).[36][37][38] Ai bëri debutimin e tij zyrtar me klubin më 18 shtator, duke luajtur si zëvëndësues i Raúl-it në një ndeshje të Ligës së Kampioneve kundër Werder Bremen, të cilën Reali e fitoi 2–1.[39] Debutimi i tij në La Liga erdhi pesë ditë më vonë në barazimin 1–1 jashtë fushe kundër Real Valladolid, me Robben që sërisht hyri në lojë si zëvëndësues, këtë herë në vend të Royston Drenthe.[40] Ai shënoi golin e parë me Realin më 10 shkurt 2008 në fitoren tenistike 7–0 në shtëpi kundër Valladolid.[41] Robben rezultoi vendimtar në shumë ndeshje të Real Madridit, duke kryer gjithashtu edhe inkursionet e tij karakteristike nga krahu i majtë për në qendër dhe shpejt u bë zgjedhja e parë në rolin e mesfushorit të majtë. Ai zhvilloi 28 paraqitje në sezonin debutues të tij dhe shënoi pesë gola. Real Madridi fitoi kampionatin disa javë para përfundimit, dhe ishin kampionë të Spanjës gjatë kohës që luajtën në El Clásico kundër rivalëve të Barcelonës më 7 maj 2008. Lojtarët e Barcelonës formuan gardën e nderit në momentin që lojtarët e Madridit hynë në fushën e Stadiumit Santiago Bernabéu; Robben luajti një rol të rëndësishëm në fitoren 4–1 të asaj ndeshjeje, duke shënuar golin e dytë të kampionëve.[42]

Robben vazhdoi të ishte një lojtar kyç i ekipit edhe në sezonin 2008–09, duke luajtur 35 ndeshje dhe shënuar tetë gola. Pavarësisht se ai ishte një nga lojtarët më të rëndësishëm të ekipit spanjoll gjatë fazës përgatitore verore të sezonit 2009–10, me tre gola të shënuar dhe katër asiste, ai sërish ishte një nga lojtarët e rrezikuar për t'u larguar pas emërimit të Florentino Pérez si president dhe mbërritjeve të yjeve si Cristiano Ronaldo dhe Kaká. Kjo gjë bëri që Real Madrid të pranonte ofertën 25 milionë € nga gjermanët e Bayern München.[43][44] Holandezi më pas pretendoi se ai u "detyrua" të largohej nga Real Madridi, duke shtuar se ai "nuk dëshironte të largohej, por klubi dëshironte ta shiste".[45]

Bayern München[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2009–10[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 28 gusht 2009 Robben u transferua te Bayern München për rreth 25 milionë €. Atij ju dha fanella me numrin 10, që, për herë të fundit, ishte veshur nga holandezi tjetër Roy Makaay.[46][47] Më 9 mars 2010, Robben shënoi golin vendimtar në humbjen 2–3 të Bayernit (4–4 rezultati i përgjithshëm) kundër Fiorentinës, duke dërguar ekipin në çerek-finalet e Ligës së Kampioneve 2009–10 me rregullin e golit jashtë fushe.[48]

Më 7 prill 2010 Robben dërgoi skuadrën në gjysëm-finalen e Ligës së Kampioneve me një gjuajtje në ajër mahnitëse nga cepi i zonës së penalltisë kundër Manchester United; topi i goditur përfundoi në cepin e majtë të portës. Pavarësisht se ndeshja u fitua nga United 3–2, Bayern arriti të avanconte sërisht falë rregullit të golit jashtë fushe, duke fituar në shtëpi ndeshjen e parë 2–1.[49]

Më 17 prill 2010, ai shënoi tregolëshin e tij të parë në Bundesligë në një fitore 7–0 kundër Hannover 96Allianz Arena.[50] Më vonë më 8 maj, ai fitoi kampionatin e parë me klubin pasi shënoi dy gola në fitoren 3–1 kundër Hertha BSC, duke e mbyllur gjithashtu edhe si golashënuesi më i mirë i ekipit.[51]

Një javë më vonë, Robben luajti në finalen e DFB-Pokal kundër ish kampionëve të këtij kompeticioni, Werder Bremen, në OlympiastadionBerlinit. Bayerni fitoi ndeshjen 4–0, me Robben që shënoi golin e parë të ndeshjes me penallti. Ai kështu kontriboi në fitimin e titullit të 15-të të 'Bavarezëve'. Më 25 maj 2010, Robben u shpall Lojtari i Vitit në Gjermani për 2010.[52] Ai u bë lojtari i katërt i huaj dhe holandezi i parë që e fiton këtë çmim. Ai e përfundoi sezonin 2009–10 me 23 gola në 37 prezenca.[53]

Sezoni 2010–11[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2010–11 nisi në mënyrë të dobët për Robben, pasi testet mjekësore treguan se ai nuk ishte shëruar siç duhet nga dëmtimi i kaluar dhe se do t'i duhej të qëndronte jashtë fushave për dy muaj.[54] Pronari i klubit Karl-Heinz Rummenigge deklaroi se "Sigurisht, Bayern është shumë i nevrikosur" me Shoqatën Mbretërore të Futbollit Holandez (KNVB), dhe se do të kërkonin kompensim nga ata, duke vazhduar, "Sërisht ata duhet të paguajnë faturën si një klub kur një lojtar dëmtohet seriozisht duke luajtur me kombëtaren."[54] Më 15 janar 2011, Robben u rikthye në aksion me ekipin e parë, duke luajtur si zëvëndësues në barazim 1–1 jashtë fushe me VfL Wolfsburg.

Ai u nominua për çmimin e mesfushorit më të mirë të Ligës së Kampioneve, por ky çmim i shkoi bashkëkombësit të tij, Wesley Sneijder.[55] Ai gjithashtu u nominua për çmimin prestigjoz Topi i Artë dhe FIFA Çmimi Puskás për golin më të bukur, dhe po ashtu edhe për formacionin më të mirë të FIFA-s falë paraqitjeve të tij mbresëlënëse me Bayern Munich. Ai e përfundoi sezonin 2010–11 me 13 gola në 17 ndeshje.

Sezoni 2011–12[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben gati për të ekzekutuar një goditje dënimi gjatë finales së Ligës së Kampioneve.

Në ndeshjen e dytë të gjysëm-finales së Ligës së Kampioneve ndaj ish klubit të tij Real Madrid, që në atë kohë drejtohej nga José Mourinho, (ish trajneri i te Çelsi), Bayern ishte në disavantazh të dy golave, por Robben shënoi një gol me penallti duke e çuar rezultatin e përgjithshëm në 3–3. Bayern në fund siguroi finalen falë gjuajtjes së penalltive.[56]

Më 3 maj 2012 u raportua se Robben kishte firmosur një kontratë të re me klubin deri më 30 qershor 2015.[57]

Në finalen e Ligës së Kampioneve më 19 maj në Allianz Arena kundër Çelsit, Robben pati një mundësi të shënonte një penallti në kohën shtesë por gjuajtja e tij u prit nga Petr Čech. Nëse do të kishte shënuar, ndeshja do të kishte shkuar 2–1 në favor të Bavarezëve. Ndeshja në fund shkoi në gjuajtjet e penalltive, ku Çelsi doli triumfues.[58] Ishte finalja e katërt madhore që Robben ishte pjesë e skuadrës humbëse (finalja e FIFA Kupës së Botës, dy finale të Ligës së Kampioneve dhe DFB-Pokal). Tri ditë më vonë, në të njëjtin stadium, gjatë kohës që po luante me Holandën në një miqësore kundër Bayern Munich, ai u fërshëllye nga disa tifozë të Bayernit për çdo prekje topi që bënte (kjo për shkak të penalltisë së humbur në finalen e Ligës së Kampioneve dhe për shkak se nuk luajti me Bayernin në këtë ndeshje për shkak të vendimit të marrë nga trajneri i kombëtares Bert van Marwijk).[59] Kjo ndeshje ishte organizuar për të kompensuar Bayern-in, për shkak se klubi gjerman pagoi shpenzimet e dëmtimit të Robben gjatë një ndeshje me Holandën në Kupën e Botës 2010, dëmtim që e detyroi të humbiste disa ndeshje në sezonin 2010–11.[60] Ai e përfundoi sezonin 2011–12 duke luajtur 36 ndeshje dhe shënuar 19 gola.[61]

Sezoni 2012–13[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben e nisi sezonin 2012–13 duke luajtur në finalen e DFL-Supercup kundër Borussia Dortmund, të cilën Bayerni e fitoi 2–1 duke siguruar trofeun e parë të sezonit.[62] Ai e nisi sezonin në stol, me trajnerin Jupp Heynckes që preferonte Thomas Müller në krahun e djathtë dhe Toni Kroos në rolin e mesfushorit sulmues. Kjo gjë bëri që ai ta shpenzonte sezonin si zëvëndësues, por ja dha mundësia në ndeshjen e dytë të çerek-finales së Ligës së Kampioneve kundër Juventusit pasi Kroos pësoi një dëmtim. Ai më pas luajti si anësor i djathtë gjatë pjesës së mbetur të sezonit, duke zhvendosur Müllerin në qëndër.

Robben luajti si titullar në çerek-finalen e DFB-Pokal kundër Borussia Dortmund duke shënuar golin e vetëm të takimit në minutën e 43-të. Më pas në gjysëm-finalen e Ligës së Kampioneve kundër Barcelonës, Robben luajti si titullar në të dyja ndeshjet dhe shënoi po në të dyja, përfshirë edhe golin e avantazhit në ndeshjen e dytë në Camp Nou. Kjo gjë solli rikthimin e Bayernit në finale ku gjeti Borussia Dortmundin. Robben shpagoi fajin e tij për penalltinë e humbur finalen e shkuar duke asistuar golin e kroatit Mario Mandžukić në minutën e 60të para se të shënonte golin e fitores 2–1 në minutën e 89të;[63] ishte trofeu i pestë i Bayernit në histori.[64] Gjatë dhënjes së trofeut, ai u shpall edhe lojtari i ndeshjes nga UEFA.[65] Ai e mbylli sezonin 2012–13 me 13 gola në 31 ndeshje.[12][66]

Sezoni 2013–14[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben shënoi golat e parë të sezonit 2013–14DFL-Supercup 2013; Bayern u mposht 4–2 nga Borussia Dortmund.[67] Më 9 gusht 2013, goli hyrës i shënuar nga ai ndihmoi Bayernin të fitonte 3–1 ndaj Borussia Mönchengladbach në ndeshjen e parë të 2013–14 Bundesliga.[68] Më 17 shtator, ai shënoi golin e parë të Bayernit në Ligën e Kampioneve kundër CSKA Moskës në Allianz Arena.[69] Ai shënoi edhe dy gola të tjerë gjatë fazës së grupeve të kompeticionit; të dyja erdhën në fitoret jashtë fushe kundër Manchester Cityt[70] and CSKA[71] me Bayernin që e mbylli grupin në vend të parë. Më 23 nëntor, Robben ishte një nga tre shënuesit me Bayernin që mposht rivalët për titull Borussia Dortmund 3–0 në Westfalenstadion.[72] Më 4 dhjetor, Robben u zëvëndësua me një të çarë të thellë në gjurin e majtë gjatë fitores 2–0 jashtë fushe kundër FC AugsburgDFB-Pokal; ky dëmtim konfirmoi mungesën e tij në Kupën e Botës për Klube 2013, ku Bayern doli fitimtar.[73]

Më 1 mars 2014, Robben shënoi një tregolësh në një fitore 5–1 në shtëpi kundër Schalke 04.[74] Më 19 mars, Robben rinovoi kontratën e tij me klubin deri në qershor 2017.[75] Më 9 prill, Robben shënoi golin e tretë të ekipit në fitoren 3–1 ndaj Manchester United në çerek-finalen e Ligës së Kampioneve, duke i siguruar kështu gjysëm-finalen e kompeticionit.[76] Më 17 maj, Robben shënoi golin e parë të ekipit në fitoren 2–0 në kohën shtesë kundër Borussia Dortmund në finalen e DFB-Pokal; me këtë fitore, Robben arriti dopietën (kampionat plus kupë) e tretë sezonale në pesë sezone me klubin. Ky gol e bëri atë lojtarin e parë në histori që shënon në tre finale të ndara të DFB-Pokal.[77] Më 13 korrik, pasi arriti vendin e tretë me Holandën në Kupën e Botës 2014, trajneri Louis van Gaal ftoi Robben që të vinte me të tek Manchester United, por kjo lëvizje nuk u krye.[78] Ai e përfundoi sezonin 2013–14 me 21 gola në 45 paraqitje.[12][79]

Sezoni 2014–15[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ndeshjen hapëse të Bayernit në Bundesligë, Robben shënoi një gol dhe asistoi një tjetër duke ndihmuar ekipin që të fitonte 2–1 ndaj VfL Wolfsburg më 22 gusht 2014. Më 1 nëntor, ai shënoi golin e fitores me penallti kundër Borussia Dortmund në Der Klassiker. Më 16 dhjetor, Robben shënoi golin e tij të 100të zyrtar për Bayernin në një ndeshje në shtëpi ndaj SC Freiburg.[80]

Më 21 shkurt 2015, Robben shënoi dy herë në një fitore 6–0 SC Paderborn, duke vendosur rekord si lojtar që i ka shënuar çdo klubi të Bundesligës që ai ka ndeshur.[81] Ai e përfundoi sezonin 2014–15 si golashënuesi i dytë më i mirë në kampionat me 17 gola sëbashku me shokun e skuadrës Robert Lewandowski. Një faktor kryesor që bëri që Robben të mos shënonte më shumë ishte mungesa në dy muajt e fundit të sezonit për shkak dëmtimi.[82] Robben shënoi 19 gola në 30 paraqitje në të gjitha kompeticionet.[12][83]

Sezoni 2015–16[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben filloi sezonin 2015–16 duke shënuar një gol në ndeshjen e DFL-Supercup kundër VfL Wolfsburg.[84] Ndeshja përfundoi në barazim 1–1, por Bayern u mposht nga gjuajtjet e penalltive pavarësisht se Robben shënoi në tentativën e tij.[84]

Goli i tij i parë në Bundesligë erdhi me penallti në një fitore 3–0 ndaj Bayer Leverkusen më 29 gusht.[85] Megjithatë, një dëmtim i pësuar gjatë kohës që po luante në një ndeshje kualifikuese të Euro 2016 me Holandën kundër Islandës bëri që Robben të humbiste nëntë ndeshjet e ardhshme të ekipit.[86] Ai u rikthye në skuadër më 24 tetor, duke luajtur 65 minuta në ndeshjen kundër 1. FC Köln, ku ai gjithashtu shënoi edhe golin e parë të ndeshjes në fitoren 4–0, e 1 000ta në historinë e klubit në Bundesligë.[87] Paraqitja e tij e parë sezonale në Ligën e Kampioneve erdhi më 4 nëntor në fitoren 5–1 të ekipit kundër Arsenalit; Robben luajti si zëvëndësues.[88] Ai e përfundoi sezonin 2015–16 me shtatë gola në 22 paraqitje.[89]

Sezoni 2016–17[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben gjatë një seance stërvitore.

Robben u rikuperua nga dëmtimi dhe u thirr për të luajtur një ndeshje miqësore me SV Lippstadt 08. Ai e nisi si titullar dhe shënoi, por u zëvëndësua në minutën e 36të me një tjetër dëmtim. Ky dëmtim, i cili zgjati gjashtë javë, detyroi holandezin të humbiste disa ndeshje. Ai u rikthye në stërvitje dhe qëndroi në stol deri më 21 shtator, ku në një ndeshje të Bundesligës kundër Hertha BSC, ai zhvilloi paraqitjen e parë zyrtare duke hyrë si zëvëndësues në vend të Thomas Müller dhe shënoi në fitoren 3–0.[90] Robben shënoi në të dyja ndeshjet e raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve me Bayernin që mposht anglezët e Arsenalit me rezultatin e përgjithshëm 10–2.[91][92] Ai e përfundoi sezonin 2016–17 me 16 gola në 37 ndeshje të të gjitha kompeticionet.[93]

Sezoni 2017–18[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 16 janar 2017, Robben firmosi një kontratë të re me klubin deri në përfundim të sezonit 2017–18.[94] Ai shënoi një gol me të djathtën për herë të parë që nga shkurti i 2015 në një fitore 4–0 me 1. FSV Mainz 05 më 16 shtator.[95] Më 18 tetor, Robben zhvilloi paraqitjen e tij të 100të në Ligën e Kampioneve në fitoren 3–0 ndaj ekipit skocez Celticfazën e grupit të kompeticionit.[96] Më 4 nëntor, Robben shënoi një gol mahnitës në fitoren 3–1 jashtë fushe ndaj Borussia Dortmundit në Der Klassiker duke u bërë golashënuesi më i mirë jo-gjerman i Bayernit në Bundesligë dhe holandezi me më shumë gola po në Bundesligë.[97][98] Pas kësaj, më 6 shkurt 2018, ai shënoi një dygolësh në fitoren 6–0 jashtë fushe kundër SC Paderborn duke ndihmuar Bayernin të arrinte gjysëm-finalen e DFB-Pokal.[99] Robben fitoi titullin e 7të të Bundesligës dhe kampionatin e 11të në karrierë duke thyer rekordin e holandezit tjetër Johan Cruyff, i cili fitoi 10 kampionate.[100][101] Ai e përfundoi sezonin 2017–18 me shtatë gola në 34 ndeshje.[102]

Më 11 maj 2018, Robben firmosi një kontratë të re një-vjeçare me klubin, duke zgjatur qëndrimin e tij deri në fund të sezonit 2018–19.[103]

Sezoni 2018–19[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben nisi sezonin më 12 gusht duke luajtur për 58 minuta në ndeshjen e 2018 DFL-Supercup kundër Eintracht Frankfurt; Bayerni siguroi titullin duke fituar 5–0.[104] Më 2 dhjetor 2018, Robben konfirmoi se do të largohej nga Bayern pas përfundimit të sezonit.[105][106]

Më 4 korrik 2019, Robben njoftoi vendimin e tij për t'u tërhequr nga futbolli.[107]

Rikthimi te Groningen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 qershor 2020, Robben njoftoi rikthimin e tij në futboll, duke firmosur me klubin e tij të parë si profesionist Groningenin.[108] Ai shënoi golin e parë me ekipin në një ndeshje miqësore para-sezpnale kundër ekipit gjerman Arminia Bielefeld.[109] Më 13 shtator, Robben luajti ndeshjen e tij të parë në Eredivisie për sezonin 2020–21 kundër PSV-së, por u zëvëndësua pas vetëm 28 minutash për shkak të një dëmtimi.[110] Ai u rikthye nga dëmtimi pas gati shtatë muajsh duke u aktivizuar si zëvëndësues në ndeshjen kundër Heerenveenit më 11 prill 2021.[111] Më 9 maj, Robben asistoi dy gola në fitoren 4–0 kundër Emmen.[112]

Në korrik 2021, Robben njoftoi tërheqjen e dytë dhe finale nga futbolli.[113]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Debutimi dhe Euro 2004[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben bëri debutimin e tij zyrtar me Holandën në prill 2003 në një ndeshje miqësore me Portugalinë në moshën 19 vjeç.[114]

Turnamenti i parë madhor i Robbenit ishte UEFA Euro 2004 ku ai u thirr nga trajneri Dick Advocaat si një nga lojtarët e rinjë të skuadrës, sëbashku me lojtarë si Wesley Sneijder dhe John Heitinga. Gjatë fazës së grupeve të turnamentit, Advocaat aktivizoi Robbenin në fushën e lojës në minutën e 66të për të mbrotjur avantazhin 2–1 ndaj Republikës Çeke. Megjithatë, çekët shënuan dy gola dhe fituan 3–2, duke bërë që vendimi i Advocaat të kritikohej.[115] Në çerek-finale, Robben shënoi penalltinë e pestë dhe vendimtare në fitoren me penallti të holandezëve kundër Suedisë.[116]

Kupa e Botës 2006[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben luajti ndeshjen e tij kualifikuese të Kupës së Botës 2006 më 17 nëntor 2004, duke shënuar një gol në fitoren 3–0 jashtë fushe ndaj Andorrës.[117] Gjithsej ai luajti gjashtë ndeshje kualifikuese dhe shënoi dy gola; Holanda e mbylli grupin 1 në vend të parë pa asnjë humbje, duke siguruar kështu vendin për në finalet e turnamentit.[118] Robben u përfshi në listën finale prej 23 lojtarësh nga trajneri Marco van Basten,[119] dhe bëri debutimin e tij më 11 qershor 2006 në ndeshjen e parë të Holandës në Grupin C kundër Serbisë dhe Malit të Zi; ai shënoi golin e vetëm të takimit, atë të fitores 1–0, duke u shpallur gjithashtu edhe lojtari i ndeshjes.[120] Ai u shpall lojtari i ndeshjes edhe në takimin e dytë, atë ndaj Ishujve Faroe, në një fitore tjetër të Holandës, duke u bërë një nga tetë lojtarët e turnamentit që e fitojnë më shumë se një herë këtë çmim.[121]

Euro 2008[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben në 2009 para një ndeshjeje miqësore me Japoninë.

Gjatë Euro 2008, trajneri i kombëtares Marco van Basten ndryshoi modulin e skuadrës duke kaluar në 4–2–3–1; ai preferoi treshen Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder dhe Dirk Kuyt në mesfushë duke lënë Robben të duelonte me Robin van Persien për një pozicion si anësor. Në ndeshjen e fazës së grupeve kundër Francës, të cilën Holanda e fitoi 4–1,[122] Robben u aktivizua në fillim të pjesës së dytë; ai i mori topin një mbrojtësi kundërshtar dhe filloi një inkursion, duke bërë që të ndiqej nga tre lojtarë, dhe më pas krosoi tek van Persie, i cili lëshoi një gjuajtje të fuqishme duke mposhtur Grégory Coupet. Megjithatë, Thierry Henry shkurtoi shifrat në 2–1, por menjëherë pas rifillimit të ndeshjes, Sneijder kombinoi me Robben në afërsi të zonës, me këtë të fundit që lëshoi një gjuajtje të fuqishme, që pavarësisht këndit të vështirë, përfundoi në trekëndësh duke mposhtur edhe një herë Coupet.

Kupa e Botës 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben u zgjodh nga trajneri Bert van Marwijk si një nga 23 lojtarët që do të luanin në Kupën e Botës 2010Afrikën e Jugut.[123][124] Në ndeshjen e fundit miqësore të ekipit para fillimit të turnamentit kundër Hungarisë më 4 qershor, Robben u rrëzua keq dhe dëmtoi kofshën, duke shkaktuar shqetësim rreth gjëndjes së tij para turnamentit.[125] Një ditë më vonë, Van Marwijk deklaroi se ai kishte vendosur "që të mos merrte asnjë zëvëndësues për Arjenin" dhe se "donte ti jepte atij çdo mundësi për të marrë pjesë në Kupën e Botës".[126] Më 12 qershor, Robben ju bashkua ekipit në Afrikën e Jugut.[127] Ai ishte një zëvëndësim i papërdorur në ndeshjen e parë të ekipit kundër Danimarkës që u mbyll me fitoren e portokallinjëve 2–0; ai qëndroi në stol edhe në ndeshjen e dytë, një fitore 1–0 ndaj Japonisë. Paraqitja e tij e parë erdhi në ndeshjen e tretë të grupit, në fitoren 2–1 ndaj Kamerunit ku ai hyri në fushën e lojës në minutën e 73të dhe mori pjesë në aksionin e golit të dytë, pasi gjuajtja e tij që përfundoi në shtyllë u kthye në një 'rebound' për Klaas-Jan Huntelaar.[128]

Më 29 qershor 2010, Robben luajti ndeshjen e parë si titullar ndaj Sllovakisë në raundin e 16-tave, ndeshje në të cilën ai shënoi edhe golin e parë duke ndihmuar Holandën të fitonte 2–1.[129] Robben ishte në listën e shënuesve edhe në ndeshjen gjysëm-finale ndaj Uruguajit; ai shënoi golin e tretë të ekipit të tij me një gjuajtje shumë të saktë me kokë duke kontribuar në fitoren 3–2 të ekipit, çka i siguroi edhe finalen.[130] Robben luajti si titullar të gjithë finalen të cilën Holanda e humbi me rezultatin 1–0 ndaj Spanjës.[131] Ai pati mundësinë më të mirë të Holandës për të shënuar kur në minutën e 62të ai doli një për një me portierin pas një pasimi të Sneijder, por gjuajtja e tij u prit nga Iker Casillas.[132] Robben u nominua për çmimin Topi i artë i Kupës së Botës 2010, që i jepej lojtarit më të mirë të turnamentit; ky çmim u fitua nga Diego Forlán i Uruguajit.

Euro 2012[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben ishte një nga 23 lojtarët që u thirr për të luajtur me Holandën në Euro 2012.[133][134] Ai luajti si titullar në ndeshjen e parë të ekipit në Grupin B, një humbje shokuese 1–0 ndaj Danimarkës, në të cilën ai goditi edhe shtyllën pas një gjuajtje me hark.[135] Në ndeshjen e dytë, ku Holanda po pësonte një humbje tjetër, këtë herë nga Gjermania me rezultatin 2–1,[136] pasi u zëvëndësua nga Dirk Kuyt, Robben kapërceu tabelat reklamuese dhe bëri një rrugë të shkurtër sepse mendonte se zëvëndësimi ishte i panevojshëm dhe ai mund të frymëzonte vetë ekipin drejt fitores.[137] Holanda u eliminua nga turnamenti pasi humbi edhe ndeshjen e tretë të grupit nga Portugalia me të njëjtin rezultat.[138]

Kupa e Botës 2014[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ndeshjen e parë të Holandës në Kupën e Botës 2014, Robben shënoi një dygolësh në fitoren fantastike 5–1 ndaj Spanjës.[139] Goli i dytë ishte një inkursion personal i tij, me Robben i cili fitoi topin në mesfushë dhe "dogji" me vrap dyshen e mbrojtjes spanjolle Sergio Ramos dhe Gerard Piqué përpara se të kalonte edhe portierin Iker Casillas; gjatë vrapimit ai kaloi shpejtësinë 31km/h.[140] Në ndeshjen e dytë të Holandës në fazën e grupeve, një fitore 3–2 ndaj Australisë, Robben shënoi golin e parë të ndeshjes duke kontribuar në avancimin e ekipit në raundin me eliminim direkt.[141][142] Në ndeshjen e raundit të 16-tave ndaj Meksikës, Holanda fitoi një penallti të dhuruar pas rrëzimit të Robben pas një ndërhyrje të Rafael Márquez. Associated Press tha se rrëzimi "teatral" i Robben "shpërndau pak më shumë debatin rreth repucationit të tij për simulim".[143] Robben deklaroi se penalltia ishte korrekte por pranoi se u rrëzua lehtë para këtij episodi, duke i treguar një televizioni holandez se "kjo në fund ishte penallti, por e para në pjesën e parë ishte simulim. Unë nuk duhej ta bëja atë gjë".[144]

Në çerek-finale, Robben shënoi penalltinë e dytë të ekipit në fitoren 4–3 me penallti ndaj Kosta Rikës.[145] Më 11 korrik, Robben ishte një nga dhjetë kanditatët për të fituar çmimin Topi i artë i Kupës së Botës 2014 si lojtari më i mirë i turnamentit.[146]

Vitet e fundit dhe pensionimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 28 gusht 2015, Robben u emërua kapiteni i ri i Holandës, duke zëvëndësuar sulmuesin Robin van Persie.[147] Më 10 tetor 2017, ai deklaroi pensionimin nga kombëtarja pasi kjo e fundit dështoi të siguronte një vend në Kupën e Botës 2018.[148] Në ndeshjen e tij të fundit, e cila ishte edhe ndeshja e fundit kualifikuese e Holandës, ai shënoi një dygolësh në fitoren 2–0 ndaj Suedisë.[149]

Profili i lojtarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben është cilësuar si një nga anësorët më të mirë të botës nga ESPN FC, që ka shkruajtur se ai është "i aftë përballet dhe të mposhtë mbrojtësit pa asnjë hezitim", duke shtuar se "aftësia e tij për të shkuar në rreshtin e parë dhe për të dërguar një kros të sakt i fut frikën çdo mbrojtjeje".[150][151] Ai zakonisht luante si anësor i djathtë, dhe njihej për depërtimet e tij dhe inkursionet për në qendër dhe zakonisht gjuante me të majtën kur ishte në një pozicion më qëndror; ai përdorte shpejtësinë dhe driblimet për të kaluar mbrojtësit me qëllim për të gjetur një pozicion të përshtatshëm në qendër për të goditur.[152]

Robben është një lojtar i klasit botëror. Ai mundet, me sa dimë ne nga përvoja, të vendosi një ndeshje i vetëm. Për ta ndaluar atë, duhet ta dyfishojmë.

Kevin Großkreutz Borussia Dortmund duke folur rreth taktikës së dy lojtarëve për të mbrojtur Robben.[153]

Ai ishte një lojtar që godiste kryesisht me të majtën.[154] Gjatë ndeshjeve ai kalonte në të majtë duke ndërruar pozicionin me shokun e tij të skuadrës, Franck Ribéry, i cili kalonte në të djathtë. Një tjetër faktor i stilit të tij të lojës ishte edhe marrëdhënia me mbrojtësin e djathtë. Te Bayern, partneriteti i tij me Philipp Lahm ka qënë fitimprurës për saktësinë e ekipit dhe bashkëpunimin. Puna e tij në mbrojtje u përmirësua pas mbërritjes te Bayerni, duke bërë që ai të tërhiqej mbrapa dhe të mbulonte zonën e lënë bosh nga një mbrojtës kur ai (mbrojtësi) dilte përpara në sulm duke u bërë një mbrojtës i djathtë i përkohëshëm.[152]

Parapëlqej të jem i drejtë dhe të them se në pjesën e parë u dha një faull kur unë u rrëzova në tokë pasi kundërshtari hoqi këmbën në momentin e fundit... Nuk ka lidhje fare me lojën dhe penalltia ishte penallti e qartë. Kërkoj ndjes për veprimet e mia në pjesën e parë por ky është futbolli...

— Robben pranon se simuloi ndaj Meksikës në 2014, por argumenton se ndodhi vetëm gjatë pjesës së parë më pak vendimtare.[155]

Robben është kritikuar shpesh për simulime, kritika të cilat ai i ka pranuar hapur në disa raste.[156][157][158][159] Në dhjetor 2011, Robben kërkoi falje për një simulim në një ndeshje të DFB-Pokal kundër VfL Bochum ku ai u ndëshkua edhe me karton të verdhë.[160] Në korrik 2014, Robben pranoi se simuloi gjatë pjesës së parë të ndeshjes së raundit të 16-tave ndaj Meksikës në Kupën e Botës 2014, por shtoi se nuk simuloi për penalltinë vendimtare të dhënë në kohën shtesë që i dha fitoren Holandës 2–1.[156] Pas incidentit, ish trajneri i tij tek Çelsi, José Mourinho, tha se shpejtësia dhe krijueshmëria e Robbenit i detyron lojtarët, të cilën nuk munden dot ta ndalin, të shkaktojnë faulle ndaj tij, "por ndonjëherë [Robben] përpiqet të marrë avantazhin, ose të fitojë ndonjë penallti".[161]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben me gruan e tij Bernadien në 2014.

Robben u martua me të dashurën e tij Bernadien Eillert më 9 qershor 2007 në Groningen.[162] Ata të dy u njohën në gjimnazin Kamerlingh Onnes,[163] dhe sëbashku kanë tre fëmijë: dy djem, Luka (lindur në 2008) dhe Kai (lindur në 2012), edhe një vajzë, Lynn (lindur në 2010).[164][165] Babai i tij, Hans, punon aktualisht si agjenti i tij.[166]

Rethanat e takimit të parë të Robben me Bernadien u tregua nga ish trajneri i tij tek të rinjtë, Barend Beltman: Arjen ishte i shtyrë dhe i vendosur në moshë të re. Ai ishte gjithmonë në kohë, asnjëherë me vonesë. Por në një mbasdite të premteje ai erdhi 15 minuta pas fillimit të stërvitjes. E pyeta se çfarë kishte ndodhur. 'Neve ishim në një shesh tregu, duke u argëtuar', tha ai. Ishin edhe disa vajza me të si shoqe, kështu që e pyeta, 'A ja vlente ajo?' 'Po trajner, ajo ja vlente,' më tha. I thash që të bëhej gati dhe të niste stërvitjen. Në dasmën e tij, dëgjova që vajza që kishte njohur atë ditë ishte tani gruaja e tij dhe mamaja e fëmijëve të tij. Bernadien është emri i saj."[167]

Sponsorizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robben ka një marrëveshje sponsorizimi me kompaninë gjermane të veshjeve dhe pajisjeve sportive Adidas.[168] Ai gjithashtu është edhe në lojën kompjuterike FIFA, dhe ishte lojtari i tretë me nivelin më të lartë në FIFA 15.[169]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi: [170][171][172][12]

Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Evropa Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Groningen 2000–01 Eredivisie 18 2 0 0 18 2
2001–02 28 6 6 4 34 10
Gjithsej 46 8 6 4 52 12
PSV 2002–03 Eredivisie 33 12 3 0 4[a] 1 1 0 41 13
2003–04 23 6 2 0 8[b] 2 1 1 34 9
Gjithsej 56 18 5 0 12 3 2 1 75 22
Chelsea 2004–05 Premier League 18 7 2 0 5 1 4[c] 1 29 9
2005–06 28 6 4 1 6[a] 0 2[d] 0 40 7
2006–07 21 2 4 0 7[a] 1 4[e] 0 36 3
Gjithsej 67 15 10 1 18 2 10 1 105 19
Real Madrid 2007–08 La Liga 21 4 2 1 5[a] 0 0 0 28 5
2008–09 29 7 0 0 6[a] 1 2[f] 0 37 8
Gjithsej 50 11 2 1 11[a] 1 2 0 65 13
Bayern München 2009–10 Bundesliga 24 16 3 3 10[a] 4 37 23
2010–11 14 12 2 1 2[a] 0 0 0 18 13
2011–12 24 12 3 2 9[a] 5 36 19
2012–13 16 5 5 4 9[a] 4 1[g] 0 31 13
2013–14 28 11 5 4 10[a] 4 2[h] 2 45 21
2014–15 21 17 2 0 7[a] 2 0 0 30 19
2015–16 15 4 3 0 3[a] 2 1[g] 1 22 7
2016–17 26 13 3 0 8[a] 3 0 0 37 16
2017–18 21 5 4 2 9[a] 0 0 0 34 7
2018–19 12 4 2 0 4[a] 2 1[g] 0 19 6
Gjithsej 201 99 32 16 71 26 5 3 309 144
Groningen 2000–01 Eredivisie 6 0 0 0 1[i] 0 7 0
Gjithsej karriera 426 150 55 22 113 32 20 5 614 209
 1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 2. ^ Gjashtë ndeshje në UEFA Ligën e Kampioneve, dy ndeshje në UEFA Ligën e Evropës
 3. ^ Të gjithë paraqitjet në EFL Cup
 4. ^ Një ndeshje në FA Community Shield, një ndeshje në EFL Cup
 5. ^ Një ndeshje në FA Community Shield, tre ndeshje në EFL Cup
 6. ^ Të gjitha ndeshjet në Supercopa de España
 7. ^ a b c Ndeshje në DFL-Supercup
 8. ^ Një ndeshje në DFL-Supercup, një ndeshje në UEFA Super Kupë
 9. ^ Një ndeshje në fazën play-off të Eredivisies për UEFA Ligën e Konferencave

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi: [173]

Robben me shokun e kombëtares Dirk Kuyt.
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Holanda 2003 3 1
2004 8 2
2005 6 3
2006 10 2
2007 4 0
2008 6 2
2009 8 1
2010 7 4
2011 1 0
2012 10 2
2013 10 5
2014 13 6
2015 2 2
2016 1 1
2017 7 6
Gjithsej 96 37

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

PSV

Chelsea

Real Madrid

Bayern München

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Holanda

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Player Profile" [Profili i lojtarit] (në gjermanisht). FC Bayern München. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2018. Marrë më 24 prill 2014.
 2. ^ a b "UEFA Champions League – Players – Robben" [UEFA Liga e Kampioneve – Lojtarët – Robben] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2008. Marrë më 3 gusht 2008.
 3. ^ a b c "Arjen Robben" (në anglisht). Chelsea F.C. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2008. Marrë më 3 gusht 2008.
 4. ^ a b "FA Premier League Seasonal awards 2004/05" [FA Premier League çmimet sezonale 2004/05] (në anglisht). Premier League. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2007. Marrë më 3 gusht 2008.
 5. ^ "Real cash in on Dutch duo" [Real merr paratë për dyshen holandeze] (në anglisht). Sky Sports. 28 gusht 2009. Marrë më 30 gusht 2009.
 6. ^ "Arjen Robben ist Fußballer des Jahres" [Arjen Robben është futbollisti i vitit]. kicker.de (në gjermanisht). 8 gusht 2010. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2010. Marrë më 8 gusht 2010.
 7. ^ "Arjen Robben" (në holandisht). voetbalstats.nl. Marrë më 10 tetor 2017.
 8. ^ "The top 100 footballers 2014 – interactive" [100 lojtarët më të mirë të botës 2014 – interaktiv] (në anglisht). The Guardian. 21 dhjetor 2014. Marrë më 18 tetor 2015.
 9. ^ "De Wiel Coerver Methode" (në holandisht). Vvjps.nl. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2008. Marrë më 3 gusht 2008.
 10. ^ "Real Madrid C.F. player profile – Arjen Robben" [Real Madrid C.F. profili i lojtarit – Arjen Robben] (në anglisht). Real Madrid C.F. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2008. Marrë më 3 gusht 2008.
 11. ^ a b c d "Arjen Robben Football Profile" (në anglisht). Yahoo!. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2008. Marrë më 3 gusht 2008.
 12. ^ a b c d e "Arjen Robben » Club matches". World Football (në anglisht). Marrë më 29 nëntor 2018.
 13. ^ "Arjen Robben" (në holandisht). em-08. Marrë më 19 qershor 2010.
 14. ^ "Arjen Robben most talented player" [Arjen Robben lojtari më i talentuar] (në anglisht). psv.nl. 23 qershor 2003. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2008. Marrë më 3 gusht 2008.
 15. ^ "Chelsea sign Robben" [Chelsea firmos me Robben] (në anglisht). BBC Sport. 2 mars 2004. Marrë më 3 gusht 2008.
 16. ^ "Robben out for 4 to 6 weeks" [Robben jashtë për 4 deri në 6 javë] (në anglisht). psv.nl. 13 mars 2004. Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2007. Marrë më 3 gusht 2008.
 17. ^ "Robben reveals his cancer scare" [Robben zbulon frikën e tij ndaj kancerit] (në anglisht). BBC Sport. 9 dhjetor 2004. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2010. Marrë më 11 korrik 2010.
 18. ^ "Rooney secures young player prize" [Rooney siguron çmimin e lojtarit të ri] (në anglisht). BBC Sport. 22 prill 2005. Marrë më 3 gusht 2008.
 19. ^ "Chelsea charges dominate PFA nominations" [Çelsi dominon nominimet e PFA] (në anglisht). RTÉ Sport. 14 prill 2005. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2009. Marrë më 3 gusht 2008.
 20. ^ "Robben sidelined with broken foot" [Robben jashtë me këmbë të thyer] (në anglisht). BBC Sport. 8 shkurt 2005. Marrë më 3 gusht 2008.
 21. ^ "Chelsea 2-0 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. 5 shkurt 2006. Marrë më 30 nëntor 2018.
 22. ^ "Robben deserves an Oscar, claims Reina" [Robben meriton një Oskar, pretendon Reina] (në anglisht). The Irish Times. 7 shkurt 2006. Marrë më 30 nëntor 2018.
 23. ^ a b "Reina reacts angrily to Robben theatrics" [Reina reagon më zemërim për aktrimin e Robben] (në anglisht). RTE.ie. 14 qershor 2007. Marrë më 30 nëntor 2018.
 24. ^ "Match report: Wigan 2 Chelsea 3" [Raporti i ndeshjes: Wigan 2 Chelsea 3] (në anglisht). Chelsea F.C. 23 dhjetor 2006. Marrë më 24 prill 2014.
 25. ^ "Match report: Liverpool 2 Chelsea 0" [Raporti i ndeshjes: Liverpool 2 Chelsea 0] (në anglisht). Chelsea F.C. 30 janar 2007. Marrë më 24 prill 2014.
 26. ^ "Match report: Chelsea 3 Middlesbrough 0" [Raporti i ndeshjes: Chelsea 3 Middlesbrough 0] (në anglisht). Chelsea F.C. 10 shkurt 2007. Marrë më 24 prill 2014.
 27. ^ "Live – Carling Cup final" [Drejtpërdrejt – Finalja e Carling Cup] (në anglisht). BBC Sport. 25 shkurt 2007. Marrë më 26 prill 2012.
 28. ^ "Robben out for four weeks after knee surgery" [Robben jashtë për katër javë pas operacionit në gju] (në anglisht). ESPN FC. 31 mars 2007. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2012. Marrë më 3 gusht 2008.
 29. ^ "Liverpool 1–0 Chelsea (Agg: 1–1)" (në anglisht). BBC Sport. 1 maj 2007. Marrë më 24 prill 2012.
 30. ^ "FA Cup final – Chelsea 1–0 Man Utd" [Finalja e FA Cup – Chelsea 1–0 Man Utd] (në anglisht). BBC Sport. 19 maj 2007. Marrë më 24 prill 2012.
 31. ^ "Reports: Real Madrid close to signing Ballack and Robben from Chelsea for €40 million" [Raportimet: Real Madrid pranë blerjes së Ballack dhe Robben nga Chelsea për 40 milion €] (në anglisht). International Herald Tribune. 4 gusht 2007. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2012. Marrë më 3 gusht 2008.
 32. ^ "Robben: "Me hace feliz el interés del Madrid"" [Robben "Më kënaq interesimi i Madridit"] (në anglisht). As.com. 8 gusht 2007. Marrë më 3 gusht 2008.
 33. ^ "Robben dreaming of move to Madrid" [Robben ëndërron një kalim tek Real Madridi] (në anglisht). CNN. 10 gusht 2007. Marrë më 3 gusht 2008.
 34. ^ Andy Hooper (9 gusht 2007). "Arjen Robben signs for Real Madrid" [Arjen Robben firmos për Real Madridin] (në anglisht). Londër: The Daily Telegraph. Marrë më 17 mars 2010.
 35. ^ "ROBBEN THANKS BLUES FANS" [Robben falenderon tifozët blu] (në anglisht). Chelsea F.C. 7 shtator 2007. Marrë më 24 prill 2014.
 36. ^ "Heinze & Robben seal Real switch" [Heinze & Robben vulosin kalimin tek Reali] (në anglisht). BBC Sport. 23 gusht 2007. Marrë më 3 gusht 2008.
 37. ^ "Real secure Robben & Heinze" [Reali siguron Robben & Heinze] (në anglisht). Sky Sports. 23 gusht 2007. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2009. Marrë më 3 gusht 2007.
 38. ^ "Robben determined to prove his worth" [Robben i vendosur për të provuar vlerën e tij] (në anglisht). ABC News. 24 gusht 2007. Marrë më 3 gusht 2008.
 39. ^ "Raul and Ruud on target" [Raul dhe Ruud në shenjë] (në anglisht). ESPN FC. Reuters. 24 prill 2014. Marrë më 9 qershor 2011.
 40. ^ "Valladolid 1–1 Real Madrid" (në anglisht). ESPN FC. 23 shtator 2007. Marrë më 24 prill 2014.
 41. ^ "Real Madrid 7–0 Valladolid" (në anglisht). ESPN FC. 10 shkurt 2008. Marrë më 24 prill 2014.
 42. ^ Paul Fletcher (7 maj 2008). "Real Madrid 4–1 Barcelona" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 27 nëntor 2011.
 43. ^ "Bayern Munich seal Robben signing" [Bayern Munich vulos firmosjen e Robben] (në anglisht). BBC Sport. 28 gusht 2009. Marrë më 8 janar 2010.
 44. ^ "Robben agrees Bayern move" [Robben bie dakord për kalimin tek Bayern] (në anglisht). Sky Sports. 27 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2010. Marrë më 8 janar 2010.
 45. ^ "I Was Forced To Leave Real Madrid – Bayern Munich-Bound Arjen Robben" [U detyrova të largohesha nga Real Madridi – Arjen Robben i Bayern Munich] (në anglisht). Goal.com. 27 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2010. Marrë më 8 janar 2010.
 46. ^ "Robben scores two on debut in Bayern's first win" [Robben shënon dy në debutim në fitoren e parë të Bayernit] (në anglisht). Reuters. 29 gusht 2009. Marrë më 29 gusht 2009.
 47. ^ Raphael Honigstein (27 gusht 2009). "Get set for the 'Baylacticos' as Robben and Ribéry prove deadly" [Bëhuni gati për 'Baylacticos' pasi Robben dhe Ribery janë vdekjeprurës] (në anglisht). Londër: The Guardian. Marrë më 8 janar 2010.
 48. ^ "Robben downs brave Viola" [Robben ul Violën trime] (në anglisht). ESPN FC. 10 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2010. Marrë më 10 mars 2010.
 49. ^ "Man Utd 3–2 Bayern Munich (agg 4–4)" (në anglisht). BBC Sport. 7 prill 2010. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2010. Marrë më 7 prill 2010.
 50. ^ "Magnificent seven for Bayern" [Shtata magjike për Bayernin] (në anglisht). ESPN FC. 17 prill 2010. Marrë më 24 prill 2014.
 51. ^ "Robben prefers 'nice' Bayern to Mourinho negativity" [Robben parapëlqen Bayernin e 'mirë' para negativitetit të Mourinhos] (në anglisht). BBC Sport. 20 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2010. Marrë më 20 maj 2010.
 52. ^ "Bayern Munich star Robben voted Germany's top footballer" [Ylli i Bayern München Robben votohet si lojtari më i mirë i Gjermanisë]. Deutsche Presse-Agentur (në anglisht). Deutsche Welle. 25 maj 2010. Marrë më 24 prill 2014.
 53. ^ "Arjen Robben". kicker.de (në gjermanisht). Marrë më 20 korrik 2015.
 54. ^ a b "Bayern angry with Dutch over Arjen Robben injury" [Bayern të zemëruar me Holandezët për dëmtimin e Arjen Robben] (në anglisht). BBC News. 3 gusht 2010. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2010. Marrë më 6 gusht 2010.
 55. ^ "2010 UEFA Club Midfielder of the Year" [2010 UEFA mesfushori i vitit me klube] (në anglisht). UEFA. 27 gusht 2010. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2010. Marrë më 30 shtator 2010.
 56. ^ "Reali "hap krahun" në Champions, Bajerni shkon në finale". Panorama Sport. 25 prill 2012. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 57. ^ "Roben rinovon, deri më 2015 me Bajernin". Panorama Sport. 4 maj 2012. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 58. ^ "Çelsi fiton Ligën e Kampionëve". Panorama Sport. 4 maj 2012. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 59. ^ "Holland players blast 'scandalous' treatment of Arjen Robben by Bayern Munich fans after penalty miss" [Lojtarët e Holandës kritikojnë trajtimin 'skandaloz' të Arjen Robben nga tifozët e Bayernit pas humbjes së penalltisë] (në anglisht). The Daily Telegraph. 23 maj 2012. Marrë më 23 maj 2012.
 60. ^ Brooks Peck (23 maj 2012). "Arjen Robben jeered by Bayern Munich fans at Netherlands friendly" [Arjen Robben fërshëllehet nga tifozët e Bayern Munich në miqësoren me Holandën] (në anglisht). Yahoo!. Marrë më 27 maj 2012.
 61. ^ "Arjen Robben". kicker.de (në gjermanisht). Marrë më 20 korrik 2015.
 62. ^ "Bajerni mund Dortmundin, fiton Superkupën e Gjermanisë". Panorama Sport. 13 gusht 2012. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 63. ^ "Roben heroi, Bajerni kampion Europe". Panorama Sport. 26 maj 2013. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 64. ^ Eduard Ilnica (26 maj 2013). "Bajerni pushton Europën, 5 herë Champions për të". BalkanWeb.com. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 65. ^ "Arjen Robben accepts Champions League final man of the match award from Sir Alex Ferguson – video" [Arjen Robben merr çmimin lojtari i ndeshjes së Ligës së Kampioneve nga Sir Alex Ferguson – video] (në anglisht). The Guardian. 26 maj 2013. Marrë më 27 maj 2013.
 66. ^ "Arjen Robben". kicker.de (në gjermanisht). Marrë më 20 korrik 2015.
 67. ^ "Borussia fiton Superkupën e Gjermanisë". Top-Channel-tv. 27 korrik 2013. Marrë më 28 nëntor 2018.
 68. ^ "Bayern Munich 3–1 Borussia M'gladbach" (në anglisht). Eurosport. 9 gusht 2013. Marrë më 10 mars 2014.
 69. ^ "Bayern start defence well against CSKA Moskva" [Bayern e fillon mbarë mbrojtjen e titullit kundër CSKA Moskës] (në anglisht). UEFA. 17 shtator 2013. Marrë më 10 mars 2014.
 70. ^ "Man City 1–3 Bayern Munich" (në anglisht). BBC Sport. 2 tetor 2013. Marrë më 10 mars 2014.
 71. ^ "CSKA Moscow 1–3 Bayern Munich" (në anglisht). BBC Sport. 27 nëntor 2013. Marrë më 10 mars 2014.
 72. ^ "Borussia Dortmund 0–3 Bayern" (në anglisht). BBC Sport. 23 nëntor 2013. Marrë më 10 mars 2014.
 73. ^ "Robben to miss Club World Cup through injury" [Robben humbet Kupën e Botës për Klube për shkak dëmtimi] (në anglisht). Spanjë: Marca. 5 dhjetor 2013. Marrë më 10 mars 2014.
 74. ^ "Titulli, pesë fitore larg". Telegrafi. 1 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2014. Marrë më 1 mars 2014.
 75. ^ "Roben rinovon deri në 2017-ën: Në Mynih ndihem si në shtëpi". Panorama Sport. 20 mars 2014. Marrë më 28 nëntor 2018.
 76. ^ Barry Glendenning (9 prill 2014). "Bayern Munich v Manchester United – as it happened" [Bayern Munich v Manchester United – si ndodhi] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 9 prill 2014.
 77. ^ "Borussia Dortmund 0–2 Bayern Munich" (në anglisht). BBC Sport. 17 maj 2014. Marrë më 18 maj 2014.
 78. ^ "Arjen Robben rules out move to Manchester United after Louis van Gaal offers him a place at Old Trafford" [Arjen Robben përjashton kalimin tek Manchester United pasi Louis van Gaal i ofroi atij një vend në Old Trafford] (në anglisht). The Daily Telegraph. 13 korrik 2014. Marrë më 13 korrik 2014.
 79. ^ "Arjen Robben" (në gjermanisht). kicker.de. Marrë më 28 prill 2015.
 80. ^ Kieran Gill (16 dhjetor 2014). "Bayern Munich 2–0 SC Freiburg: Arjen Robben hits 100th goal" [Bayern Munich 2–0 SC Freiburg: Arjen Robben shënon golin e 100të] (në anglisht). Daily Mail. Marrë më 21 dhjetor 2014.
 81. ^ "Robben leads Bayern Munich to 6–0 rout at Paderborn; defending champs 11 clear in Bundesliga" [Robben udhëheq Bayernin në fitoren 6–0 ndaj Paderborn; kampionët në fuqi 11 pikë para në Bundesliga] (në anglisht). Winnipeg Free Press. 21 shkurt 2015. Marrë më 21 shkurt 2015.
 82. ^ "Bayern's options without Robben, Lewandowski" [Mundësitë e Bayernit pa Robben, Lewandowski] (në anglisht). UEFA. 29 prill 2015. Marrë më 29 prill 2015.
 83. ^ "Arjen Robben". kicker.de (në gjermanisht). Marrë më 20 korrik 2015.
 84. ^ a b "Wolfsburg fiton Superkupën e Gjermanisë, mund Bajernin me penallti (VIDEO)". Gazeta Panorama. 1 gusht 2015. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 85. ^ "Bayern Mun 3–0 Bayer Levkn" (në anglisht). BBC Sport. 29 gusht 2015. Marrë më 7 nëntor 2015.
 86. ^ "Bayern Munich's Arjen Robben out for four weeks with thigh injury" [Arjen Robben i Bayern Munich jashtë për katër javë me dëmtim në kofshë] (në anglisht). The Guardian. 5 shtator 2015. Marrë më 7 nëntor 2015.
 87. ^ "Bayern Munich reach 1,000 wins as Arjen Robben leads rout of Köln" [Bayern München arrin fitoren e 1,000 me Arjen Robben që udhëheq ndaj Köln] (në anglisht). The Guardian. 25 tetor 2015. Marrë më 7 nëntor 2015.
 88. ^ Alistair Magowan (4 nëntor 2015). "Bayern Mun 5–1 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 7 nëntor 2015.
 89. ^ "Arjen Robben". kicker.de (në gjermanisht). Marrë më 5 mars 2016.
 90. ^ "Robben returns, FCB go clear at the top" [Robben rikthehet, FCB shkon në krye i vetëm] (në anglisht). FC Bayern Munich. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2018. Marrë më 26 gusht 2018.
 91. ^ "VIDEO / Bajerni pa mëshirë, Arsenali me një këmbë jashtë". Panorama Sport. 15 shkurt 2017. Marrë më 28 nëntor 2018.
 92. ^ "Bajerni turpëron Arsenalin, goleadë historike në Angli (Video)". Panorama Sport. 7 mars 2017. Marrë më 19 gusht 2018.
 93. ^ "Arjen Robben". kicker.de (në gjermanisht). Marrë më 13 maj 2017.
 94. ^ "Zyrtare: Roben – Bajern, edhe një vit bashkë". Panorama Sport. 16 janar 2017. Marrë më 28 nëntor 2018.
 95. ^ "Soccer: Bayern's Robben scores with right foot, own goal floors Bremen" [Futboll: Robben i Bayernit shënon me këmbën e djathtë, autogolat shtrijnë Bremenin] (në anglisht). Reuters. 16 shtator 2017. Marrë më 16 shtator 2017.
 96. ^ "Milestone for Robben" [Arritje për Robbenin] (në anglisht). FC Bayern München. 18 tetor 2017. Marrë më 18 gusht 2018.
 97. ^ "Robben sets new record" [Robben vendos rekord të ri] (në anglisht). FC Bayern München. 4 nëntor 2017. Marrë më 18 gusht 2018.
 98. ^ "Borussia Dortmund 1 Bayern Munich 3: Change in fortunes underlined as Bavarians extend Bundesliga lead" [Borussia Dortmund 1 Bayern Munich 3: Ndryshime në fat me Bavarezët që rrisin kryesimin në Bundesligë] (në anglisht). Goal.com. 4 nëntor 2017. Marrë më 18 gusht 2018.
 99. ^ "Paderborn 0-6 Bayern Munich" (në anglisht). BBC Sport. 6 shkurt 2018. Marrë më 19 gusht 2018.
 100. ^ "Robben surpasses Cruyff" [Robben kalon Cruyffin] (në anglisht). FC Bayern München. Marrë më 19 gusht 2018.
 101. ^ "Bayern Munich's Arjen Robben poised to break Johan Cruyff record with league title number 11" [Arjen Robben i Bayern Munich thyen rekordin e Johan Cruyff me kampionatin numër 11] (në anglisht). Bundesliga. Marrë më 19 gusht 2018.
 102. ^ "Arjen Robben". kicker.de (në gjermanisht). Marrë më 25 prill 2018.
 103. ^ "Arjen Roben firmos me Bajernin deri më 2019". alsat-m.tv. Alsat. 17 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 17 maj 2018.
 104. ^ ""Show" i Levandovskit, Bajerni fiton Superkupën e Gjermanisë". Gazeta Tema. 12 gusht 2018. Marrë më 28 nëntor 2018.
 105. ^ Sotir Kora (3 dhjetor 2018). "Robben konfirmon largimin nga Bayerni në fund të sezonit!". Supersport.al. Marrë më 3 dhjetor 2018.
 106. ^ "Robben konfirmon se në fund të sezonit largohet nga Bayerni". Telegrafi. 3 dhjetor 2018. Marrë më 3 dhjetor 2018.
 107. ^ "Vendimi i papritur i Arjen Roben: Nuk do luaj më futboll". Panorama Sport. 4 korrik 2019. Marrë më 7 korrik 2019.
 108. ^ ""Arjen, ndiq zemrën", Robben i rikthehet futbollit në Holandë". ABCNews.al. 27 qershor 2020. Marrë më 28 qershor 2020.
 109. ^ "Arjen Robben Scores His First Goal After Returning To FC Groningen". Sport Bible (në anglisht). Marrë më 8 shtator 2020.
 110. ^ "FC Groningen 1–3 PSV Eindhoven". BBC Sport (në anglisht). 13 shtator 2020.
 111. ^ "Robben returns but Groningen lose to Heerenveen". football-oranje (në anglisht). 11 prill 2021.
 112. ^ "Stralende Robben neemt Groningen bij de hand tegen Emmen (0–4)". NOS.nl (në holandisht). 9 maj 2021. Marrë më 9 maj 2021.
 113. ^ "Ex-Bayern & Chelsea star Arjen Robben announces retirement at 37". Goal.com (në anglisht). 15 korrik 2021. Marrë më 18 korrik 2021.
 114. ^ "Arjen ROBBEN" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2014. Marrë më 19 qershor 2014.
 115. ^ "Holland 2–3 Czech Rep" [Holanda 2–3 Rep Çeke] (në anglisht). BBC Sport. 19 qershor 2004. Marrë më 3 gusht 2008.
 116. ^ "Holland end Swede dream" [Holanda i jep fund ëndërrës suedeze] (në anglisht). BBC Sport. 26 qershor 2004. Marrë më 3 gusht 2008.
 117. ^ "Andorra vs. Netherlands 0 – 3" [Andorra vs. Holanda 0 – 3] (në anglisht). Soccerway. 17 nëntor 2004. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 118. ^ "Arjen Robben Stats" [Statistikat e Arjen Robben] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 3 gusht 2008.
 119. ^ "Seven AZ Alkmaar players in Dutch squad" [Shtatë lojtarë të AZ Alkmaar të emëruar në ekipin holandez] (në anglisht). Eurosport. 24 shkurt 2006. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 120. ^ "Serbia and Montenegro 0–1 Netherlands" [Serbia dhe Mali i Zi 0–1 Holanda] (në anglisht). FIFA. 11 qershor 2006. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 121. ^ "Group C Match Results – World Cup 2006" [Rezultatet e ndeshjeve të Grupit C – Kupa e Botës 2006] (në anglisht). Travour. Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2010. Marrë më 3 gusht 2008.
 122. ^ Simon Hart (14 qershor 2008). "Dominant Oranje progress in style" [Portokallinjtë dominues avancojnë me stil] (në anglisht). UEFA. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 123. ^ "Van Marwijk trims Dutch squad to 27" [Van Marwijk zvogëlon ekipin holandez në 27] (në anglisht). Agence France-Presse. 15 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2010. Marrë më 18 maj 2010.
 124. ^ "Holland coach Bert van Marwijk finalises World Cup squad" [Trajneri Holandës finalizon ekipin e Kupës Botës] (në anglisht). Londër: The Guardian. 27 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2010. Marrë më 27 maj 2010.
 125. ^ Corder, Mike (5 qershor 2010). "Arjen Robben limps off in Netherlands' 6–1 win" [Arjen Robben dëmtohet në fitoren 6–1 të Holandës] (në anglisht). USA Today. Marrë më 5 qershor 2010.
 126. ^ "Van Marwijk says Robben will stay on Dutch squad" [Van Marwijk thotë se Robben do të qëndroj në ekipin holandez] (në anglisht). USA Today. 6 qershor 2010. Marrë më 24 prill 2014.
 127. ^ "Holland winger Arjen Robben has arrived in South Africa" [Anësori i Holandës Arjen Robben ka mbërritur në Afrikën e Jugut] (në anglisht). World cup news.com. 12 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2010. Marrë më 12 qershor 2010.
 128. ^ Bevan, Chris (24 qershor 2010). "Cameroon 1–2 Netherlands" [Kamerun 1–2 Holandë] (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2010. Marrë më 29 qershor 2010.
 129. ^ Dawkes, Phil (28 qershor 2010). "Netherlands 2–1 Slovakia" [Holanda 2–1 Sllovakia] (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2010. Marrë më 29 qershor 2010.
 130. ^ Bevan, Chris (6 korrik 2010). "Uruguay 2–3 Netherlands" [Uruguaji 2–3 Holanda] (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2010. Marrë më 7 korrik 2010.
 131. ^ "Spanja, kampione e botës". Top-Channel.tv. 11 korrik 2010. Marrë më 29 qershor 2011.
 132. ^ Paul Fletcher. "Netherlands 0–1 Spain (aet)" [Holanda 0–1 Spanja (pksh)] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 19 qershor 2014.
 133. ^ Berend Scholten (26 maj 2012). "Bouma and Willems make final Dutch squad" [Bouma dhe Willems ja dalin të jenë në ekipin final holandez] (në anglisht). UEFA. Marrë më 25 maj 2013.
 134. ^ "Euro 2012: Tim Krul & Michel Vorm in final Netherlands squad" [Euro 2012: Tim Krul & Michel Vrom në ekipin final të Holandës] (në anglisht). BBC Sport. 26 maj 2012. Marrë më 25 maj 2013.
 135. ^ "Hollanda humbet ndaj Danimarkës në grupin e ferrit (Hollandë 0 – 1 Danimarkë)". Gazeta Shqip. 9 qershor 2012. Marrë më 18 qershor 2013.
 136. ^ "Gomez "fundos" Holandën, triumfon Gjermania". BalkanWeb.com. 13 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 13 qershor 2014.
 137. ^ "Euro 2012: The Curious Case of Arjen Robben" [Euro 2012: Rasti kurioz i Arjen Robben] (në anglisht). International Business Times. 14 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2014. Marrë më 25 maj 2013.
 138. ^ Leonard Karaj (18 qershor 2012). "Ronaldo shpërfytyron dhe fundos Holandën". Gazeta Panorama. Marrë më 18 qershor 2013.
 139. ^ ""Brazil 2014", Holanda shkatërron kampionët". Top-Channel.tv. 13 qershor 2014. Marrë më 3 dhjetor 2018.
 140. ^ "Hakmerret Holanda, shkatërron Spanjën 5-1, kampionët në gjumë". Shqiptarja.com. 13 qershor 2014. Marrë më 3 dhjetor 2018.
 141. ^ "Brazil 2014 - Holanda mposht 3-2 Australinë". TRT Shqip. 19 qershor 2014. Marrë më 3 dhjetor 2018.
 142. ^ "Holanda vuan, por mposht 3-2 Australinë". BalkanWeb.com. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 19 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 3 dhjetor 2018.
 143. ^ Mike Corder (29 qershor 2014). "Robben Falls Theatrically to Earn Decisive Penalty". ABC News. Associated Press. Marrë më 29 qershor 2014.
 144. ^ "Arjen Robben e pranon se bëri me hile: Simulova për një penallti (Foto)". Gazeta Express. 29 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2020. Marrë më 3 dhjetor 2018.
 145. ^ "Holanda kalon me vuajtje Kosta Rikën". Top-Channel.tv. 6 korrik 2014. Marrë më 3 dhjetor 2018.
 146. ^ "Kandidatët për lojtarin më të mirë të "Brazil 2014"". Top-Channel.tv. 11 korrik 2014. Marrë më 3 dhjetor 2018.
 147. ^ "Arjen Robben replaces Robin van Persie as new Netherlands captain" (në anglisht). ESPN FC. 28 gusht 2015. Marrë më 28 gusht 2015.
 148. ^ "Robben pensionohet nga kombëtarja holandeze". Koha.net. 11 tetor 2017. Marrë më 3 dhjetor 2018.
 149. ^ "Robben, lamtumirë dygolëshe Holandës". Top-Channel.tv. 11 tetor 2017. Marrë më 3 dhjetor 2018.
 150. ^ "Arjen Robben" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 18 maj 2014.
 151. ^ "World Power Rankings: Top 10 Right Wingers" [Renditja botërore e fuqisë: Dhjetë anësorët e djathtë më të mirë] (në anglisht). Fox Sports. 6 korrik 2012. Marrë më 18 maj 2014.
 152. ^ a b Raphael Honigstein (22 maj 2013). "Robben can put past failures to bed with Champions League triumph" [Robben mund ti lejë dështimet e së shkuarës në krevat pas triumfit në Ligën e Kampioneve] (në anglisht). Sports Illustrated. Marrë më 18 maj 2014.
 153. ^ "Grosskreutz hails 'world-class' Bayern Munich star Robben" [Grosskreutz lavdëron yllin e Bayern Munich Robben duke e quajtur 'klas botëror'] (në anglisht). MSN. 15 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2014. Marrë më 18 maj 2014.
 154. ^ "Q. and A. With Bayern Munich's Arjen Robben" [Pyetje dhe përgjigje me Arjen Robben të Bayern Munich]. The New York Times (në anglisht). 7 nëntor 2013. Marrë më 24 dhjetor 2014.
 155. ^ Stobart, Greg. "Robben: I was too honest for my own good about silly dive" [Robben: Isha shumë i ndershëm për të mirën time rreth një simulimi idiot] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 2 korrik 2014.
 156. ^ a b Collett, Mike (20 qershor 2014). "Robben says getting punished for being too honest" [Robben thotë se ai po ndëshkohet ngaqë po tregohet shumë i drejtë] (në anglisht). Reuters. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2014. Marrë më 1 korrik 2014.
 157. ^ Law, Matt (21 shkurt 2014). "Arjen Robben says Arsenal fans made him a 'cornered dog' over dive accusations in Champions League victory" [Arjen Robben thotë se tifozët e Arsenalit e bën atë si një 'qen në qoshe' rreth akuzimeve për simulim në fitoren në Ligën e Kampioneve] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 2 korrik 2014.
 158. ^ "Holland coach: Arjen Robben is no diver" [Trajneri i Holandës: Arjen Robben nuk është simulues] (në anglisht). London Evening Standard. 6 korrik 2010. Marrë më 2 korrik 2014.
 159. ^ Hynter, David (12 mars 2014). "Mesut Özil injury adds to Arsenal's woe as Wenger slams 'diver' Robben" [Dëmtimi i Mesut Özil i shtohet mjerimit të Arsenalit me Wengerin që qorton 'simuluesin' Robben] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 2 korrik 2014.
 160. ^ "Bayern Munich's Arjen Robben apologises for dive against Bochum: I must not do things like this" [Arjen Robben i Bayern Munich kërkon falje për simulimin ndaj Bochum: Nuk duhet të bëjë gjera të tilla] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 2 korrik 2014.
 161. ^ "World Cup 2014: Arjen Robben tries to get penalties – Mourinho" [Kupa e Botës 2014: Arjen Robben përpiqet të marri penallti – Mourinho] (në anglisht). BBC Sport. 1 korrik 2014. Marrë më 2 korrik 2014.
 162. ^ "Chelsea striker Robben to tie knot" [Sulmuesi i Çelsit Robben do të lidhi nyjen] (në anglisht). Soccerway. 10 qershor 2007. Marrë më 24 prill 2014.
 163. ^ "Arjen Robben dropped by" (në anglisht). PSV Eindhoven. 7 janar 2005. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2008. Marrë më 3 gusht 2008.
 164. ^ "Robben to AS" [Robben te AS] (në anglisht). Real Madrid C.F. 26 dhjetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2009. Marrë më 29 janar 2009.
 165. ^ "Arjen Robben" (në anglisht). Bayern Munich F.C. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2010. Marrë më 25 mars 2010.
 166. ^ Stephen Bradfield (9 gusht 2007). "Robben happy with Real interest" [Robben i kënaqur me interesimin e Realit] (në anglisht). Londër: The Guardian. Marrë më 27 janar 2009.
 167. ^ Hunter, Andy; Lowe, Sid; Duarte, Fernando (4 qershor 2010). "World Cup 2010: Seven of the best players going to South Africa" [Kupa e Botës 2010: Shtatë nga lojtarët më të mirë do të ikin në Afrikën e Jugut] (në anglisht). Londër: The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2010. Marrë më 6 qershor 2010.
 168. ^ "Arjen Robben: FiFA World Cup 2014 Player" [Arjen Robben: Lojtar i FIFA Kupës së Botës 2014] (në anglisht). adidas.com. Marrë më 8 shtator 2014.
 169. ^ Nick Schwartz (7 shtator 2014). "The 10 highest rated players in 'FIFA 15'" [Dhjetë lojtarët më të vlerësuar në 'FIFA 15'] (në anglisht). USA Today. Marrë më 8 shtator 2014.
 170. ^ "Eintracht Frankfurt - Bayern München". kicker.de (në gjermanisht). 12 gusht 2018. Marrë më 18 gusht 2018.
 171. ^ a b c d "Arjen Robben". Soccerway (në anglisht). Marrë më 29 nëntor 2018.
 172. ^ "Arjen Robben - Bayern Munich". Football Database (në anglisht). Marrë më 29 nëntor 2018.
 173. ^ "Arjen Robben" (në anglisht). National-Football-Teams.com. Marrë më 29 nëntor 2018.
 174. ^ a b c d e f "Arjen Robben" (në gjermanisht). fussballdaten.de. Marrë më 14 korrik 2014.
 175. ^ a b "Arjen Robben: Overview" [Arjen Robben: Përmbledhje] (në anglisht). Premier League. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2018. Marrë më 28 shtator 2018.
 176. ^ Andrew McKenzie (19 maj 2007). "FA Cup final – Chelsea 1–0 Man Utd" [Finalja e FA Cup – Chelsea 1–0 Man Utd] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 14 korrik 2014.
 177. ^ "Fútbol – Remontó al Valencia con nueve hombres – 24-08-2008" [Futboll – Përmbysje në Valencia me nëntë lojtarë] (në spanjisht). terra.es. 24 gusht 2008. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2014. Marrë më 14 korrik 2014.
 178. ^ "WM-Helden Müller und Klose treffen" [Heronjtë e Kupës së Botës Robben dhe Klose takohen]. kicker.de (në gjermanisht). 7 gusht 2010. Marrë më 14 korrik 2014.
 179. ^ "Die Bayern holen den ersten Titel der Saison" [Bayern sjell titullin e parë të sezonit]. kicker.de (në gjermanisht). 12 gusht 2012. Marrë më 14 korrik 2014.
 180. ^ "Neuer hält den Supercup fest" [Neuer mbërrin në Superkupë]. kicker.de (në gjermanisht). 30 gusht 2013. Marrë më 14 korrik 2014.
 181. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil™: Brazil-Netherlands – Overview" (në anglisht). FIFA. 12 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2014. Marrë më 14 korrik 2014.
 182. ^ "Netherlands – Player of the Year and Other Awards" [Holanda – Lojtari i Vitit dhe çmime të tjera] (në anglisht). Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Marrë më 15 korrik 2014.
 183. ^ "Terry claims player of year award" [Terry fiton çmimin lojtari i vitit] (në anglisht). BBC Sport. 24 prill 2005. Marrë më 17 prill 2018.
 184. ^ Stokkermans, Karel (14 mars 2007). "ESM XI" (në anglisht). Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2016. Marrë më 14 korrik 2014.
 185. ^ "Die ESM-Topelf der Saison 2014/15 – ein Deutscher ist dabei". kicker.de (në gjermanisht). Marrë më 3 gusht 2015.
 186. ^ "The "Bravo" Award" [Çmimi "Bravo"] (në anglisht). Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Marrë më 15 korrik 2014.
 187. ^ a b c "Oktober 2010 – Stahl" (në gjermanisht). ARD Sportschau. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2014. Marrë më 14 korrik 2014.
 188. ^ "Robben: Er kam, sah und traf und traf". kicker.de (në gjermanisht). 15 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2010. Marrë më 16 maj 2010.
 189. ^ "Ehrung für Bayern-Stürmer: Robben ist Deutschlands Fußballer des Jahres" [Çmimi për sulmuesin e Bayernit: Robben është futbollisti gjerman i vitit] (në gjermanisht). Der Spiegel. 8 gusht 2010. Marrë më 14 korrik 2014.
 190. ^ "Vier Bayern-Spieler in der UEFA-Elf des Jahres" [Katër lojtarë të Bayernit në UEFA Njëmbëdhjetëshen e vitit]. kicker.de (në gjermanisht). Marrë më 10 janar 2015.
 191. ^ "adidas Golden Ball" [adidas Topi i artë] (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2014. Marrë më 14 korrik 2014.
 192. ^ "Castrol Index Top 11" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2014. Marrë më 25 gusht 2014.
 193. ^ "FIFA/FIFPro World XI 2014" (në anglisht). FIFA. 12 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2015. Marrë më 13 janar 2015.
 194. ^ "FifPro announces reserve Teams of the Year – but Luis Suarez and Arjen Robben won't be laughing while Iker Casillas is somehow named the second best goalkeeper of 2013" [FifPro publikon ekipin rezervë të vitit – por Luis Suarez dhe Arjen Robben nuk do të qeshin kurse Iker Casillas është shpallur në një farë mënyre portieri i dytë më i mirë i 2013] (në anglisht). The Independent. 15 janar 2014. Marrë më 1 tetor 2017.
 195. ^ "2015 World XI: the Reserve Teams – FIFPro World Players' Union" [2015 XI e botës: skuadrat rezervë – Bashkimi i FIFPro World Players] (në anglisht). FIFPro.org. 11 janar 2016. Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2019. Marrë më 1 tetor 2017.
 196. ^ "FIFA Ballon d'Or 2014 – voting results" [FIFA Topi i artë 2014 – rezultatet e votimeve] (PDF) (në anglisht). FIFA. 12 janar 2015. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 janar 2015. Marrë më 13 janar 2015.
 197. ^ "Robben gekozen tot Sportman van het Jaar" [Robben shpallet sportisti holandez i vitit] (në anglisht). NOS.nl. Marrë më 16 dhjetor 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]