UEFA Ekipi i Vitit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
UEFA Ekipi i Vitit
Prezantuar ngaUEFA
Çmimi i parë2001
Më shumë çmimeCristiano Ronaldo
(13 paraqitje)
Uebfaqjatoty.uefa.com

UEFA Ekipi i Vitit është një çmimi i cili jepet nga UEFA nëpërmjet një sondazhi në uebfaqjen zyrtare të saj. Ky çmim nisi në vitin 2001[1] për të lejuar vizitorët e uebfaqjes të organizatorëve për të zgjedhur njëmbëdhjetëshen e tyre dhe një trajner bazuar në performancat e tyre në kompeticionet evropiane dhe ndërkombëtare.

Procesi i përzgjedhjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri në vitin 2011, shkrimtarët e uebfaqes ndërtonin një listë të shkurtër me gjashtëdhjetë futbollistë dhe trajnerë[1] të cilët kishin kryer performanca të mira në kompeticionet evropiane, ato vendore dhe ndërkombëtare për klube për atë vit të caktuar. Vizitorët mund të zgjidhnin formacionin e tyre të përbërë me njëmbëdhjetë lojtarë (përfshirë një portierë, katër mbrojtësa, katër mesfushorë dhe dy sulmues) dhe një trajner të cilët ata mendonin se kishin qënë më të mirët në futbollin evropian. Pasi përzjedhja kryeshe, vizitorët mund të zgjidhnin një lojtar si kapitenin e ekipit.

Formati i votimit ndryshoi në vitin 2012 – tani përdoruesit mund të zgjidhnin formacionin e tyre të preferuar (4–4–2, 3–5–2, 3–4–3, 4–3–3 or 5–3–2), dhe më pas mund të zgjidhnin disa lojtarë për çdo pozicion. Votuesit kanë të drejtë të zgjedhin midis 4 portierëve, 12 mbrojtësve, 12 mesfushorëve dhe 12 sulmuesve. Votimi për trajnerin u hoq.

Pasi votimet mbarojnë, votat numërohen dhe ekipi final publikohet nga UEFA.

Rekordet e pjesmarrjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari me më shumë paraqitje në Ekipin e Vitit të UEFA-s është Cristiano Ronaldo, cili ka trembëdhjetë paraqitje. Ai ndiqet nga Lionel Messi me dhjetë. Në vendin e tretë renditet Sergio Ramos me tetë paraqitje. Lojtari i cili ka më shumë paraqitje rresht është Cristiano Ronaldo me dymbëdhjetë (2007–2018), i ndjekur nga Sergio Ramos me shtatë (2012–2018) dhe Iker Casillas (2007–2012) me gjashtë.

Ekipet që kanë pasur më shumë lojtarë në Ekipin e Vitit të UEFA-s (trajneri nuk përfshihet) janë Real Madridi (49), Barcelona me 47, Bayern Munich (20) dhe Milan (18). Barcelona ka qënë ekipi që ka pasur më shumë lojtarë në një formacion të vetëm, me gjashtë lojtar në formacionet e viteve 2009 dhe 2010. Ekipet e tjera që ka pasur më shumë se tre lojtar në një formacion ka qënë Bayern Munich, me katër lojtar në vitin 2013 dhe pesë një vit më vonë dhe Real Madrid, me katër lojtarë në vitet 2003, 2012–2014 dhe 2016 dhe pesë në vitet 2017 dhe 2018.

Trajneri me më shumë paraqitje është José Mourinho, me katër (dy me Porton, një me Çelsin dhe një me Interin. Ai ndiqet nga Alex Ferguson me dy.

Ekipi i Vitit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2001[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Santiago Cañizares Flamuri Valencia 1rë
Flamuri Cosmin Contra Flamuri Deportivo Alavés
Flamuri Milan
1rë
Flamuri Sami Hyypiä Flamuri Liverpool 1rë
Flamuri Patrik Andersson Flamuri Bayern Munich
Flamuri Barcelona
1rë
Flamuri Bixente Lizarazu Flamuri Bayern Munich 1rë
Flamuri David Beckham Flamuri Manchester United 1rë
Flamuri Patrick Vieira Flamuri Arsenal 1rë
Flamuri Zinedine Zidane Flamuri Juventus
Flamuri Real Madrid
1rë
Flamuri Kily González Flamuri Valencia 1rë
Flamuri Thierry Henry Flamuri Arsenal 1rë
Flamuri David Trezeguet Flamuri Juventus 1rë

Trajneri: Flamuri Gérard Houllier: Flamuri Liverpool

Burimi:[2]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2002[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Rüştü Reçber Flamuri Fenerbahçe 1rë
Flamuri Carles Puyol Flamuri Barcelona 1rë
Flamuri Alessandro Nesta Flamuri Lazio
Flamuri Milan
1rë
Flamuri Cristian Chivu Flamuri Ajax 1rë
Flag of Brazil.svg Roberto Carlos Flamuri Real Madrid 1rë
Flamuri Clarence Seedorf Flamuri Internazionale
Flamuri Milan
1rë
Flamuri Michael Ballack Flamuri Bayer Leverkusen
Flamuri Bayern Munich
1rë
Flamuri Zinedine Zidane Flamuri Real Madrid 2të
Flamuri Damien Duff Flamuri Blackburn Rovers 1rë
Flamuri Thierry Henry Flamuri Arsenal 2të
Flag of Brazil.svg Ronaldo Flamuri Internazionale
Flamuri Real Madrid
1rë

Trajneri: Flamuri Şenol Güneş: Flamuri Turqia

Burimi:[3]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2003[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Gianluigi Buffon Flamuri Juventus 1rë
Flamuri Paulo Ferreira Flamuri Porto 1rë
Flamuri Alessandro Nesta Flamuri Milan 2të
Flamuri Paolo Maldini Flamuri Milan 1rë
Flamuri Roberto Carlos Flamuri Real Madrid 2të
Flamuri Luís Figo Flamuri Real Madrid 1rë
Flamuri David Beckham Flamuri Manchester United
Flamuri Real Madrid
2të
Flamuri Zinedine Zidane Flamuri Real Madrid 3të
Flamuri Pavel Nedvěd Flamuri Juventus 1rë
Flamuri Thierry Henry Flamuri Arsenal 3të
Flamuri Ruud van Nistelrooy Flamuri Manchester United 1rë

Trajner: Flamuri José Mourinho: Flamuri Porto

Burimi:[4]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2004[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Gianluigi Buffon Flamuri Juventus 2të
Flamuri Cafu Flamuri Milan 1rë
Flamuri Ricardo Carvalho Flamuri Porto
Flamuri Chelsea
1rë
Flamuri Alessandro Nesta Flamuri Milan 3të
Flamuri Ashley Cole Flamuri Arsenal 1rë
Flamuri Cristiano Ronaldo Flamuri Manchester United 1rë
Flamuri Maniche Flamuri Porto 1rë
Flamuri Ronaldinho Flamuri Barcelona 1rë
Flamuri Pavel Nedvěd Flamuri Juventus 2të
Flamuri Thierry Henry Flamuri Arsenal 4të
Flamuri Andriy Shevchenko Flamuri Milan 1rë

Trajneri: Flamuri José Mourinho: Flamuri Porto / Flamuri Chelsea

Burimi:[5]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2005[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Petr Čech Flamuri Chelsea 1rë
Flamuri Cafu Flamuri Milan 2të
Flamuri John Terry Flamuri Chelsea 1rë
Flamuri Carles Puyol Flamuri Barcelona 2të
Flamuri Paolo Maldini Flamuri Milan 2të
Flamuri Luis García Flamuri Liverpool 1rë
Flamuri Steven Gerrard Flamuri Liverpool 1rë
Flamuri Ronaldinho Flamuri Barcelona 2të
Flamuri Pavel Nedvěd Flamuri Juventus 3të
Flamuri Samuel Eto'o Flamuri Barcelona 1rë
Flag of Ukraine.svg Andriy Shevchenko Flamuri Milan 2të

Trajneri: Flamuri José Mourinho: Flamuri Chelsea

Burimi:[6]

2006[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Gianluigi Buffon Flamuri Juventus 3të
Flamuri Gianluca Zambrotta Flamuri Juventus
Flamuri Barcelona
1të
Flamuri Fabio Cannavaro Flamuri Juventus
Flamuri Real Madrid
1rë
Flamuri Carles Puyol Flamuri Barcelona 3të
Flamuri Philipp Lahm Flamuri Bayern Munich 1rë
Flamuri Steven Gerrard Flamuri Liverpool 2të
Flamuri Cesc Fàbregas Flamuri Arsenal 1rë
Flamuri Kaká Flamuri Milan 1rë
Flamuri Ronaldinho Flamuri Barcelona 3të
Flamuri Thierry Henry Flamuri Arsenal 5të
Flamuri Samuel Eto'o Flamuri Barcelona 2të

Trajneri: Flamuri Frank Rijkaard: Flamuri Barcelona

Burimi:[7]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2007[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Iker Casillas Flamuri Real Madrid 1rë
Flamuri Daniel Alves Flamuri Sevilla 1rë
Flamuri Alessandro Nesta Flamuri Milan 4të
Flamuri John Terry Flamuri Chelsea 2të
Flamuri Eric Abidal Flamuri Lyon
Flamuri Barcelona
1rë
Flamuri Cristiano Ronaldo Flamuri Manchester United 2të
Flamuri Steven Gerrard Flamuri Liverpool 3të
Flamuri Kaká Flamuri Milan 2rë
Flamuri Clarence Seedorf Flamuri Milan 2të
Flamuri Zlatan Ibrahimović Flamuri Internazionale 1rë
Flamuri Didier Drogba Flamuri Chelsea 1rë

Trajneri: Flamuri Alex Ferguson: Flamuri Manchester United

Burimi:[8]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2008[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Iker Casillas Flamuri Real Madrid 2të
Flamuri Sergio Ramos Flamuri Real Madrid 1rë
Flamuri John Terry Flamuri Chelsea 3të
Flamuri Carles Puyol Flamuri Barcelona 4të
Flamuri Philipp Lahm Flamuri Bayern Munich 2të
Flamuri Cristiano Ronaldo Flamuri Manchester United 3të
Flamuri Xavi Flamuri Barcelona 1rë
Flamuri Cesc Fàbregas Flamuri Arsenal 2të
Flamuri Franck Ribéry Flamuri Bayern Munich 1rë
Flamuri Lionel Messi Flamuri Barcelona 1rë
Flamuri Fernando Torres Flamuri Liverpool 1rë

Trajneri: Flamuri Alex Ferguson: Flamuri Manchester United

Burimi:[9]

2009[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Iker Casillas Flamuri Real Madrid 3të
Flamuri Daniel Alves Flamuri Barcelona 2të
Flamuri John Terry Flamuri Chelsea 4të
Flamuri Carles Puyol Flamuri Barcelona 5të
Flamuri Patrice Evra Flamuri Manchester United 1rë
Flamuri Cristiano Ronaldo Flamuri Manchester United 4të
Flamuri Xavi Flamuri Barcelona 2të
Flamuri Kaká Flamuri Milan
Flamuri Real Madrid
3të
Flamuri Andrés Iniesta Flamuri Barcelona 1rë
Flamuri Lionel Messi Flamuri Barcelona 2të
Flamuri Zlatan Ibrahimović Flamuri Internazionale
Flamuri Barcelona
2të

Trajneri: Flamuri Pep Guardiola: Flamuri Barcelona

Burimi:[10]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Iker Casillas Flamuri Real Madrid 4të
Flamuri Maicon Flamuri Internazionale 1rë
Flamuri Gerard Piqué Flamuri Barcelona 1rë
Flamuri Carles Puyol Flamuri Barcelona 6të
Flamuri Ashley Cole Flamuri Chelsea 2të
Flamuri Cristiano Ronaldo Flamuri Real Madrid 5të
Flamuri Xavi Flamuri Barcelona 3të
Flamuri Wesley Sneijder Flamuri Internazionale 1rë
Flamuri Andrés Iniesta Flamuri Barcelona 2të
Flamuri Lionel Messi Flamuri Barcelona 3të
Flamuri David Villa Flamuri Valencia
Flamuri Barcelona
1rë

Trajneri: Flamuri José Mourinho: Flamuri Internazionale / Flamuri Real Madrid

Burimi:[11]

2011[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Iker Casillas Flamuri Real Madrid 5të
Flamuri Daniel Alves Flamuri Barcelona 3të
Flamuri Gerard Piqué Flamuri Barcelona 2të
Flamuri Thiago Silva Flamuri Milan 1rë
Flamuri Marcelo Flamuri Real Madrid 1rë
Flamuri Arjen Robben Flamuri Bayern Munich 1rë
Flamuri Xavi Flamuri Barcelona 4të
Flamuri Andrés Iniesta Flamuri Barcelona 3të
Flamuri Gareth Bale Flamuri Tottenham Hotspur 1rë
Flamuri Lionel Messi Flamuri Barcelona 4të
Flamuri Cristiano Ronaldo Flamuri Real Madrid 6të

Burimi:[12]

2012[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Iker Casillas Flamuri Real Madrid 6të
Flamuri Sergio Ramos Flamuri Real Madrid 2të
Flamuri Gerard Piqué Flamuri Barcelona 3të
Flamuri Thiago Silva Flamuri Milan
Flamuri Paris Saint-Germain
2të
Flamuri Philipp Lahm Flamuri Bayern Munich 3të
Flamuri Andrés Iniesta Flamuri Barcelona 4të
Flamuri Xavi Flamuri Barcelona 5të
Flamuri Andrea Pirlo Flamuri Juventus 1rë
Flamuri Mesut Özil Flamuri Real Madrid 1rë
Flamuri Lionel Messi Flamuri Barcelona 5të
Flamuri Cristiano Ronaldo Flamuri Real Madrid 7të

Burimi:[13]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Manuel Neuer Flamuri Bayern Munich 1rë
Flamuri Philipp Lahm Flamuri Bayern Munich 4të
Flamuri Thiago Silva Flamuri Paris Saint-Germain 3të
Flamuri Sergio Ramos Flamuri Real Madrid 3të
Flamuri David Alaba Flamuri Bayern Munich 1rë
Flamuri Gareth Bale Flamuri Tottenham Hotspur
Flamuri Real Madrid
2të
Flamuri Marco Reus Flamuri Borussia Dortmund 1rë
Flamuri Mesut Özil Flamuri Real Madrid
Flamuri Arsenal
2të
Flamuri Franck Ribéry Flamuri Bayern Munich 2të
Flamuri Zlatan Ibrahimović Flamuri Paris Saint-Germain 3të
Flamuri Cristiano Ronaldo Flamuri Real Madrid 8të

Burimi:[14]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2014[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Manuel Neuer Flamuri Bayern Munich 2të
Flamuri Philipp Lahm Flamuri Bayern Munich 5të
Flamuri Sergio Ramos Flamuri Real Madrid 4të
Flamuri Diego Godín Flamuri Atlético Madrid 1rë
Flamuri David Alaba Flamuri Bayern Munich 2të
Flamuri Arjen Robben Flamuri Bayern Munich 2të
Flamuri Toni Kroos Flamuri Bayern Munich
Flamuri Real Madrid
1rë
Flamuri Ángel Di María Flamuri Real Madrid
Flamuri Manchester United
1rë
Flamuri Lionel Messi Flamuri Barcelona 6të
Flamuri Zlatan Ibrahimović Flamuri Paris Saint-Germain 4të
Flamuri Cristiano Ronaldo Flamuri Real Madrid 9të

Burimi:[15]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2015[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Manuel Neuer Flamuri Bayern Munich 3të
Flamuri Daniel Alves Flamuri Barcelona 4të
Flamuri Sergio Ramos Flamuri Real Madrid 5të
Flamuri Gerard Piqué Flamuri Barcelona 4të
Flamuri David Alaba Flamuri Bayern Munich 3të
Flamuri Paul Pogba Flamuri Juventus 1rë
Flamuri Andrés Iniesta Flamuri Barcelona 5të
Flamuri James Rodríguez Flamuri Real Madrid 1rë
Flamuri Cristiano Ronaldo Flamuri Real Madrid 10të
Flamuri Lionel Messi Flamuri Barcelona 7të
Flamuri Neymar Flamuri Barcelona 1rë

Burimi:[16]

2016[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Gianluigi Buffon Flamuri Juventus 4të
Flamuri Jérôme Boateng Flamuri Bayern Munich 1rë
Flamuri Sergio Ramos Flamuri Real Madrid 6të
Flamuri Gerard Piqué Flamuri Barcelona 5të
Flamuri Leonardo Bonucci Flamuri Juventus 1rë
Flamuri Luka Modrić Flamuri Real Madrid 1rë
Flamuri Toni Kroos Flamuri Real Madrid 2të
Flamuri Andrés Iniesta Flamuri Barcelona 6të
Flamuri Lionel Messi Flamuri Barcelona 8të
Flamuri Antoine Griezmann Flamuri Atlético Madrid 1rë
Flamuri Cristiano Ronaldo Flamuri Real Madrid 11të

Burimi:[17]

2017[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Gianluigi Buffon Flamuri Juventus 5të
Flamuri Daniel Alves Flamuri Barcelona Juventus
Flamuri Paris Saint-Germain
5të
Flamuri Sergio Ramos Flamuri Real Madrid 7të
Flamuri Giorgio Chiellini Flamuri Juventus 1rë
Flamuri Marcelo Flamuri Real Madrid 2të
Flamuri Luka Modrić Flamuri Real Madrid 2të
Flamuri Toni Kroos Flamuri Real Madrid 3të
Flamuri Kevin De Bruyne Flamuri Manchester City 1rë
Flamuri Eden Hazard Flamuri Chelsea 1rë
Flamuri Lionel Messi Flamuri Barcelona 9të
Flamuri Cristiano Ronaldo Flamuri Real Madrid 12të

Burimi:[18]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2018[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
Flamuri Marc-André ter Stegen Flamuri Barcelona 1rë
Flamuri Sergio Ramos Flamuri Real Madrid 8të
Flamuri Virgil van Dijk Flamuri Liverpool 1rë
Flamuri Raphaël Varane Flamuri Real Madrid 1rë
Flamuri Marcelo Flamuri Real Madrid 3të
Flamuri Luka Modrić Flamuri Real Madrid 3të
Flamuri N'Golo Kanté Flamuri Chelsea 1rë
Flamuri Eden Hazard Flamuri Chelsea 2të
Flamuri Kylian Mbappé Flamuri Paris Saint-Germain 1rë
Flamuri Lionel Messi Flamuri Barcelona 10të
Flamuri Cristiano Ronaldo Flamuri Real Madrid
Flamuri Juventus
13të

Burimi:[19]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

Më shumë paraqitje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas lojtarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cristiano Ronaldo
Cristiano Ronaldo ka bërë më shumë paraqitje në UEFA Ekipin e Vitit me 13 gjithsej. Ai gjithashtu ka bërë 12 paraqitje rresht.
Lojtari Paraqitjet
Flamuri Cristiano Ronaldo 13
Flamuri Lionel Messi 10
Flamuri Sergio Ramos 8
Flamuri Iker Casillas 6
Flamuri Carles Puyol
Flamuri Andrés Iniesta
Flamuri Gianluigi Buffon 5
Flamuri Dani Alves
Flamuri Thierry Henry
Flamuri Philipp Lahm
Flamuri Gerard Piqué
Flamuri Xavi
Flamuri Alessandro Nesta 4
Flamuri John Terry
Flamuri Zlatan Ibrahimović
Flamuri David Alaba 3
Flamuri Steven Gerrard
Flamuri Kaká
Flamuri Toni Kroos
Flamuri Marcelo
Flamuri Luka Modrić
Flamuri Manuel Neuer
Flamuri Pavel Nedvěd
Flamuri Ronaldinho
Flamuri Thiago Silva
Flamuri Zinedine Zidane
Flamuri Gareth Bale 2
Flamuri David Beckham
Flamuri Cafu
Flamuri Ashley Cole
Flamuri Samuel Eto'o
Flamuri Cesc Fàbregas
Flamuri Eden Hazard
Flamuri Paolo Maldini
Flamuri Mesut Özil
Flamuri Franck Ribéry
Flamuri Arjen Robben
Flamuri Roberto Carlos
Flamuri Clarence Seedorf
Flamuri Andriy Shevchenko
46 lojtarë 1

Sipas trajnerit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

José Mourinho
José Mourinho është trajneri me më shumë paraqitje (4) në UEFA Ekipin e Vitit.
Trajneri Paraqitjet
Flamuri José Mourinho 4
Flamuri Alex Ferguson 2
Flamuri Gérard Houllier 1
Flamuri Şenol Güneş
Flamuri Frank Rijkaard
Flamuri Pep Guardiola

Sipas klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Lojtarë
Flamuri Real Madrid 49
Flamuri Barcelona 47
Flamuri Bayern Munich 20
Flamuri Juventus 18
Flamuri Milan
Flamuri Chelsea 11
Flamuri Arsenal 10
Flamuri Manchester United
Flamuri Liverpool 7
Flamuri Internazionale 6
Flamuri Paris Saint-Germain 5
Flamuri Porto 3
Flamuri Valencia
Flamuri Atlético Madrid 2
Flamuri Tottenham Hotspur
Flamuri Ajax 1
Flamuri Alavés
Flamuri Bayer Leverkusen
Flamuri Blackburn Rovers
Flamuri Borussia Dortmund
Flamuri Fenerbahçe
Flamuri Lazio
Flamuri Lyon
Flamuri Manchester City
Flamuri Sevilla

Sipas shtetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti Lojtarë
Flamuri Spanja 42
Flamuri Brazili 24
Flamuri Franca 20
Flamuri Gjermania 17
Flamuri Portugalia
Flamuri Italia 16
Flamuri Argjentina 12
Flamuri Anglia 11
Flamuri Holanda 7
Flamuri Suedia 5
Flamuri Republika Çeke 4
Flamuri Austria 3
Flamuri Belgjika
Flamuri Kroacia
Flamuri Kameruni 2
Flamuri Rumania
Flamuri Ukraina
Flamuri Uellsi
Flamuri Kolumbia 1
Flamuri Bregu i Fildishtë
Flamuri Finlanda
Flamuri Republika e Irlandës
Flamuri Turqia
Flamuri Uruguaji

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b UEFA Team of the Year - Awards History [UEFA Ekipi i Vitit - Historia e Çmimeve] (në anglisht), UEFA, marrë më 13 dhjetor 2007
 2. ^ "TEAM OF THE YEAR 2001" [Ekipi i Vitit 2001] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2014. Marrë më 26 nëntor 2019.
 3. ^ "TEAM OF THE YEAR 2002" [Ekipi i Vitit 2002] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2014. Marrë më 27 nëntor 2019.
 4. ^ "TEAM OF THE YEAR 2003" [Ekipi i Vitit 2003] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2014. Marrë më 27 nëntor 2019.
 5. ^ "TEAM OF THE YEAR 2004" [Ekipi i Vitit 2004] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2014. Marrë më 27 nëntor 2019.
 6. ^ "TEAM OF THE YEAR 2005" [Ekipi i Vitit 2005] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2014. Marrë më 28 nëntor 2019.
 7. ^ "TEAM OF THE YEAR 2006" [Ekipi i Vitit 2006] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2015. Marrë më 28 nëntor 2019.
 8. ^ "TEAM OF THE YEAR 2007" [Ekipi i Vitit 2007] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2015. Marrë më 28 nëntor 2019.
 9. ^ "TEAM OF THE YEAR 2008" [Ekipi i Vitit 2008] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2014. Marrë më 28 nëntor 2019.
 10. ^ "TEAM OF THE YEAR 2009" [Ekipi i Vitit 2009] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2014. Marrë më 28 nëntor 2019.
 11. ^ "TEAM OF THE YEAR 2010" [Ekipi i Vitit 2010] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2014. Marrë më 28 nëntor 2019.
 12. ^ "TEAM OF THE YEAR 2011" [Ekipi i Vitit 2011] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2014. Marrë më 28 nëntor 2019.
 13. ^ "TEAM OF THE YEAR 2012" [Ekipi i Vitit 2012] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2014. Marrë më 2 dhjetor 2019.
 14. ^ "UEFA.com users' Team of the Year 2013 revealed" [Zbulohet Ekipi i Vitit 2013 i përdoruesve të UEFA.com] (në anglisht). UEFA. Marrë më 2 dhjetor 2019.
 15. ^ "Team of the Year 2014" [Ekipi i Vitit 2014] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2016. Marrë më 2 dhjetor 2019.
 16. ^ "Team of the Year 2015" [Ekipi i Vitit 2015] (në anglisht). UEFA. 8 janar 2016. Marrë më 8 janar 2016.
 17. ^ "Team of the Year 2016" [Ekipi i Vitit 2016] (në anglisht). UEFA. 5 janar 2017. Marrë më 5 janar 2017.
 18. ^ "Facts and figures: UEFA.com Team of the Year 2017" [Faktet dhe shifrat: Ekipi i Vitit 2017 i UEFA.com] (në anglisht). UEFA. 11 janar 2018. Marrë më 13 janar 2018.
 19. ^ "UEFA.com fans' Team of the Year 2018 revealed" [Zbulohet Ekipi i Vitit 2018 i tifozëve të UEFA.com] (në anglisht). UEFA. 11 janar 2019. Marrë më 11 janar 2019.