Alex Ferguson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sir Alex Ferguson
CBE
Alex Ferguson.jpg
Ferguson në një ndeshje të Manchester United më 9 dhjetor 2006
Të dhënat personale
Emri i plotë Alexander Chapman Ferguson[1]
Data e lindjes (1941-12-31) 31 Dhjetor 1941 (76 vjeç)
Vendi i lindjes Glasgow, Skoci
Pozita ne fushë Sulmues
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1957–1960 Queen's Park 31 (15)
1960–1964 St. Johnstone 37 (19)
1964–1967 Dunfermline Athletic 89 (66)
1967–1969 Rangers 41 (25)
1969–1973 Falkirk 95 (37)
1973–1974 Ayr United 24 (9)
Gjithsej 317 (171)
Ekipi kombëtar
1967 Scottish Football League XI[2] 2 (1)
1967 Skoci XI[3] 7 (9)
Ekipet e menaxhuara
1974 East Stirlingshire
1974–1978 St. Mirren
1978–1986 Aberdeen
1985–1986 Skocia
1986–2013 Manchester United
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Sir Alexander Chapman "Alex" Ferguson (i lindur më 31 dhjetor 1941) është menaxheri më i suksesshëm në botën e futbollit. Ai është menaxher i Mançester United që nga viti 1984 dhe me Mançester United ai ka fituar 11 herë Premier Ligën angleze 4 herë Carling Cup dhe 14 herë FA cup. Dy herë Uefa Champions League dhe ende vazhdon të jetë i suksesshëm në futboll me Manchester United është nje tranjer qe qdo ekip ka deshir ta ket ne radhet e veta. Ai gjithsej ka fituar 58 trofe me ekipin e Manchester United -n . Ai si futbollist kishte shenuar 171 gola ne 317 ndeshje.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Sir Alexander Chapman Ferguson". mufcinfo.com. Marrë më 12 July 2011. 
  2. ^ "Alex Ferguson". London Hearts Supporters' Club. Marrë më 5 December 2011. 
  3. ^ Bell, Stephen; Zlotkowski, Andre (6 June 2008). "Scotland XI Tour of Asia and Oceania 1967". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Marrë më 5 March 2011.