Virgil van Dijk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Virgil van Dijk
20160604 AUT NED 8876 (cropped).jpg
Van Dijk me Holandën në 2016
Të dhënat personale
Emri i plotëVirgil van Dijk[1]
Data e lindjes (1991-07-08) 8 Korrik 1991 (30 vjeç)[2]
Vendi i lindjesBreda, Holandë
Gjatësia1.93 m[3]
PozicioniQëndër-mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualLiverpool
Numri4
Karriera në rini
2009–2010Willem II
2010–2011Groningen
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2011–2013Groningen62(7)
2013–2015Celtic76(9)
2015–2018Southampton67(4)
2018–Liverpool69(7)
Ekipi kombëtar
2011Holanda U191(0)
2011–2013Holanda U213(0)
2015–Holanda33(4)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 13:06, 14 dhjetor 2019 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 08:54, 20 nëntor 2019 (UTC)

Virgil van Dijk (lindur më 8 korrik 1991) është një futbollist profesionist holandez i cili luan si qëndër-mbrojtës për klubin anglez Liverpool dhe kombëtaren holandeze, ku është edhe kapiten.

I konsideruar si një nga mbrojtësit më të mirë në botë, Van Dijk njihet forcën, lidershipin dhe aftësinë në ajër.[4][5][6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Squads for 2016/17 Premier League confirmed" [Konfirmohen skuadrat për Premier Ligën 2016/17] (në anglisht). Premier League. 1 shtator 2016. Marrë më 11 shtator 2016.
  2. ^ "Virgil Van Dijk". 11v11.com (në anglisht). AFS Enterprises. Marrë më 7 janar 2018.
  3. ^ "Virgil van Dijk" (në anglisht). Southampton F.C. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2017. Marrë më 18 dhjetor 2019. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  4. ^ "Virgil Van Dijk Voted The Best Defender In World Football" [Virgil Van Dijk votohet mbrojtësi më i mirë në botën e futbollit]. sportbible.com (në anglisht). 16 mars 2019. Marrë më 20 prill 2019.
  5. ^ "Virgil van Dijk the best defender in the world, says Paul Merson" [Virgil van Dijk mbrojtësi më i mirë në botë, thotë Paul Merson] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 20 prill 2019.
  6. ^ "Virgil van Dijk: Champions League Defender of the Season" [Virgil van Dijk: Mrojtësi i sezonit në Ligën e Kampioneve] (në anglisht). UEFA. Marrë më 1 shtator 2019.