Giorgio Chiellini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Giorgio Chiellini
Sergio Mattarella meets Italy national football team and Matteo Berrettini (12 July 2021) 30 - Chiellini (cropped).jpg
Chiellini me kombëtaren italiane në 2021
Të dhënat personale
Emri i plotëGiorgio Chiellini[1]
Data e lindjes (1984-08-14) 14 Gusht 1984 (37 vjeç)
Vendi i lindjesPiza, Itali
Gjatësia1.87 m[2]
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualJuventus
Numri3
Karriera në rini
1990–2000Livorno
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2000–2002Livorno8(0)
2002–2005Roma0(0)
2002–2004Livorno (huazim)47(4)
2004–2005Fiorentina (huazim)37(3)
2005–Juventus377(26)
Ekipi kombëtar
2000Italia U158(0)
2000–2001Italia U1612(2)
2001Italia U171(0)
2002Italia U186(1)
2001–2003Italia U1918(1)
2004Italia Olimpike2(0)
2004–2007Italia U2126(6)
2004–Italia100(8)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 3 mars 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 17 nëntor 2018

Giorgio Chiellini (Italisht: [ˈdʒordʒo kjelˈliːni]; lindur më 14 gusht 1984) është një futbollist profesionist italian i cili luan si mbrojtës dhe shërben si kapiten për klubin italian Juventus dhe kombëtaren italiane. Ai është konsideruar si një nga mbrojtësit më të mirë të botës.[3] Chiellini është një lojtar fizikisht i fortë, agresiv dhe i shkathët, i cili zakonisht luan në qëndër të mbrojtjes, por mund të luaj me lehtësi edhe në të majtë, si mbrojtjen me tre ashtu edhe me katër.

Në nivel klubesh, Chiellini e filloi karrierën e tij në vitin 2000 me Livornon, si dhe luajti me Romën dhe Fiorentinën, para se në vitin 2005 të kalonte te Juventusi. Me Juventusin, ai fitoi shtatë titujt rresht të Serie A nga viti 2012 e deri në 2018, si dhe katër tituj të Coppa Italia resht, dhe katër tituj të tjerë të Supercoppa Italiana. Ai ka qënë pjesë e skuadrës së vitit të Serie A katër herë: në sezonet 2012–13, 2014–15, 2015–16 dhe 2017–18 si dhe është emëruar mbrojtësi i vitit i Serie A tre herë: në vitet 2008, 2009 dhe 2010.[4][5][6][7]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Giorgio Chiellini" (në italisht). Juventus F.C. Marrë më 13 nëntor 2017.
  2. ^ "Giorgio Chiellini – Profile" [Giorgio Chiellini – Profili]. Confederations Cup Brazil 2013 (në anglisht). FIFA.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 prill 2014. Marrë më 21 janar 2014.
  3. ^ "Ten of the Best Defenders in the World" [Dhjetë mbrojtësit më të mirë të botës] (në anglisht). World Soccer. Marrë më 17 shtator 2014.
  4. ^ ""Oscar Del Calcio AIC 2010" Italian Football Awards" ["Oscar Del Calcio AIC 2010" Çmimet e Futbollit Italian] (në anglisht). Zimbio.com. Marrë më 5 mars 2015.
  5. ^ "Oscar del calcio: Vidal e Pirlo sono il top. La Juve è la più forte d'Italia" [Oscar del calcio: Vidal dhe Pirlo janë në krye. Juve më e forta e Italisë] (në italisht). Tuttosport. 27 janar 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 qershor 2015. Marrë më 19 qershor 2015.
  6. ^ "Oscar del Calcio, dominio Juve. Buffon: "Donnarumma ha doti da grande"" [Oscar del Calcio, dominon Juve. Buffon: "Donnarumma ka dhunti të mëdhaja"] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 14 dhjetor 2015. Marrë më 14 dhjetor 2015.
  7. ^ "Gran Galà del calcio, la Juventus fa incetta di premi" [Gran Gala del Calcio, Juventus merr çmimet] (në italisht). Il Corriere della Sera. 31 janar 2017. Marrë më 31 janar 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]