Jump to content

Dani Alves

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dani Alves

Alves duke festuar fitimin e Superkupës 2015 me Barcelonën
Të dhënat vetjake
Emri i plotëDaniel Alves da Silva[1]
Datëlindja (1983-05-06) 6 maj 1983 (41 vjeç)
VendlindjaJuazeiro, Brazil
Gjatësia1.71 m (5 ft 7 in)[2]
PozicioniMbrojtës i djathtë
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
UNAM
Numri33
Karriera me të rinjtë
1996–1998Juazeiro
1998–2001Bahia
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2001–2003Bahia25(2)
2003–2008Sevilla175(11)
2008–2016Barcelona247(14)
2016–2017Juventus19(2)
2017–2019Paris Saint-Germain48(2)
2019–2021São Paulo76(8)
2021–2022Barcelona14(1)
2022–UNAM11(0)
Karriera ndërkombëtare
2003Brazili U207(0)
2006–Brazili107(7)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 23 janar 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 27 mars 2018

Daniel Alves da Silva (lindur më 6 maj 1983), i njohur thjeshtë si Dani Alves, është një futbollist profesionist brazilian i cili luan si mbrojtës i djathë për klubin meksikan UNAM dhe kombëtaren braziliane. Alves është lojtari më i dekoruar në historinë e futbollit me 47 trofe gjithsej, përfshirë një trofe të fituar me të rinjtë.

Karriera me klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne vitin 2002-03 u huazua ne Sevilla FC nga EC Bahia. Alves u thirr per Kombtaren Braziliane te luaj per Kupen e Botes 2003 per te rinjte, dhe Brazili e fitoi. Alves u emrua si lojtari i trete me i mire ne turneun qe u mbajt, pas kesaj Sevilla e morri. Ne dhjetor te vitit 2006, Alves nenshkroi kontrate te re me Sevillen deri me vitin 2012. Ne sezonin 2006-07 ai u tregu fantastik, ai i luajti 47 ndeshje dhe shenoi 5 gola. Ai luajti qdo loje me Sevillen per Uefa Cup ku dhe e fitoi kete turne. Me 1 gusht te vitit 2007, Alves thote per kanalin e Brazilit SporTV se ai deshiron te ike nga Sevilla per ndonje klub me te madhe, me vone tha edhe gazeta spanjolle Marca, Chelsea u interesua menjehere. Me 16 gusht te vitit 2007, Sevilla e refuzoi oferten e Chelseas per te levizur Alvesin ne Stamford Bridge, ai qendroi ne Sevilla per bashklojtarin e tij te vdekur Antonio Puerta.

Më 2 korrik 2008, Alves u transferua te Barcelona duke firmosur një kontratë deri në qershor 2012 me një klauzolë lirimi 90 milion €. Ai u largua me lot nga Sevilja, duke i premtuar tifozëve se do të kthehej sërisht për të luajtur në klub, si dhe shtoi se ai mbërriti si djalosh dhe u largua si burr.[3] Shuma e transferimit ishte 23 milion £ të cilat u paguan menjëherë, si dhe 7 milion £ bonuse të ndryshme në varësi të performancave të Alves me klubin e ri. Alves u bë një nga mbrojtësit më të shtrenjtë në histori dhe blerja e tretë më e shtrenjtë në historinë e Barcelonës.

Më 27 qershor 2016, Juventus njoftoi transferimin e Alves në një marrëveshje dy-vjeçare me mundësi rinovimi për një vit të tretë.[4] Ai debutoi zyrtarisht me klubin më 20 gusht në fitoren 2–1 kundër FiorentinësSerie A.[5]

Ai është i gjatë 173 cm dhe peshon 64 kg. por Alves është një prezencë fizike në fushë, dhe mund të rrezikojë në qdo pjesë të fushës. Ai lodhet rrallë, dhe edhe në kombëtaren e Brazilit luan si mbrojtës anësor, ku udhëheq kombëtaren në anën e djathë, duke luftuar shumë si në mbrojtje ashtu edhe në sulm. Ai ka shënuar 8 gola për Sevilla'n gjatë ndeshjeve, ku është shumë i rrezikshëm me këmbën e djathtë dhe të majtë, dhe gjithashtu është vdekjeprurës në situatat më të vështira.

Sevilla

 • 2007/08 Superkupën e Spanjës
 • 2006/07 Kupën e Spanjës
 • 2006/07 Kupën UEFA
 • 2006/07 Superkupën e Evropës
 • 2005/06 Kupën UEFA

Kombëtarja

 • 2007 Kupën e Amerikës

Trofetë individual

 • 2005/06 Lojtari më i mirë në Kupën UEFA
 1. ^ "FIFA Club World Cup UAE 2009 presented by Toyota: List of Players" (PDF) (në anglisht). FIFA. 1 dhjetor 2009. fq. 1. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 shtator 2015. Marrë më 28 mars 2014.
 2. ^ "22 Dani Alves" (në anglisht). FC Barcelona. 4 janar 2015. Marrë më 4 janar 2015.
 3. ^ "I have Sevilla to thank for everything..." [Duhet të falenderoj Seviljen për çdo gjë...] (në anglisht). Sevilla FC. 1 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2008. Marrë më 23 korrik 2008.
 4. ^ "Dani Alves è bianconero" [Dani Alves është bardhezi]. juventus.com (në italisht). Juventus F.C. 27 qershor 2016. Marrë më 27 qershor 2016.
 5. ^ "Juventus 2 Fiorentina 1: Super sub Higuain the hero on debut" [Juventus 2 Fiorentina 1: Super zëvëndësuesi Higuain hero në debutim] (në anglisht). FourFourTwo. 20 gusht 2016. Marrë më 21 gusht 2016.