Andrés Iniesta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andrés Iniesta

Iniesta në UEFA Euro 2012
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAndrés Iniesta Luján
Datëlindja (1984-05-11) 11 maj 1984 (40 vjeç)
VendlindjaFuentealbilla, Spanjë
Gjatësia1.70 m (5 ft 7 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Vissel Kobe
Numri8
Karriera me të rinjtë
1994–1996Albacete
1996–2001Barcelona
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2001–2003Barcelona B54(5)
2002–2018Barcelona442(35)
2018–Vissel Kobe47(9)
Karriera ndërkombëtare
2000Spanja U152(0)
2000–2001Spanja U167(1)
2001Spanja U174(0)
2001–2002Spanja U197(1)
2003Spanja U207(3)
2003–2006Spanja U2118(6)
2006–2018Spanja131(13)
2004–2005Katalonia2(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 1 dhjetor 2018

Andrés Iniesta Luján (lindur më 11 Maj 1984) është një futbollist spanjollë që luan për klubin japonezë Vissel Kobe dhe me Kombëtaren Spanjolle. Gjatë gjithë karrierës së tij luajti me Barcelonën, ku shërbeu si kapiten për tri sezone.

Iniesta ka ardhur nga "La Masia", akademia e Barcelonës - pas migirimit nga vendlindja. Ai bëri debutimin e tij me skuadrë e parë në vitin 2002, në moshën 18 vjeçare. Ai filloi të luante rregullisht me skuadrën e parë në sezonin 2004-05, dhe që nga ai sezon, ai ka luajtur rregullisht çdo sezon. Ai ishte lojtar i rregullt i Barcelonës në sezonin 2008-09, sezon ku Barcelona fitoi gjashtë trofe.

Iniesta në Kupën e Konfederatave.

Iniesta ka luajtur me kombëtaren spanjolle të moshave U16, U19 dhe U21, përpara se të bënte debutimin zyrtarë në vitin 2006 me kombëtaren e parë. Ai u zgjodh për të luajtur me kombëtaren në Botërorin 2006, ai luajti vetëm 1 ndeshje, Spanja u eleminua në raundin e dytë. Ai ndihmoi skuadrën që të kualifikoheshe në Euro 2008, dhe luajti një rol të rëndësishëm në fitimin e trofeut, ai u zgjodh në formacionin më të mirë të turnamentit. Iniesta u zgjodh për të luajtur edhe në Botërorin 2010, ai shënoi Golin e fitores në finalen kundër Hollandës, ai gjithashtu shënoi edhe 1 Gol në fazën e grupeve kundër Kilit. Pas finales, ai u zgjodh si lojtari i ndeshjes dhe gjithashtu ishte pjestar i formacionit më të mirë.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vissel Kobe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 maj 2018, klubi japonez Vissel Kobe lajmëroi blerjen e Iniestës në një marrëveshje tre-vjeçare.[1] Ai bëri debutimin e tij më 22 korrik duke luajtur si zëvëndësues në pjesën e dytë të disfatës 3–0 kundër Shonan Bellmare.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Merr fund pritja, Iniesta firmos kontratën me ekipin e ri". Tirana Today. 24 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 16 janar 2019.
  2. ^ "Iniesta ka debutuar me japonezët e Vissel Kobes". Botasot.info. 22 korrik 2018. Marrë më 16 janar 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Kupa e Botës 2010 Skuadra e Turnamentit