Xavi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xavi
Xavi Euro 2012 vs France 02.jpg
Xavi në aksion
Të dhënat personale
Emri i plotëXavier Hernández i Creus
Data e lindjes (1980-01-25) 25 Janar 1980 (41 vjeç)[1]
Vendi i lindjesTerrassa, Spanjë
Gjatësia1,70 m (5 ft 7 in)
PozicioniMesfushori
Informacionet për klubin
Klubi aktualAl Sadd
Numri6
Karriera në rini
1991–1997Barcelona
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1997–2000Barcelona B61(4)
1998–2015Barcelona505(58)
2015–2019Al Sadd82(21)
Ekipi kombëtar
1997Spanja U–1710(2)
1997–1998Spanja U–1810(0)
1999Spanja U–206(2)
1998–2001Spanja U–2125(7)
2000Spanja U–236(2)
2000–2014Spanja133(12)
1998–2014Katalonia11(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Xavier "Xavi" Hernández i Creus (25 janar 1980) është një futbollist spanjoll që luan aktualisht në La Liga me Barcelonën, ai gjithashtu është pjestar i Kombëtares Spanjolle. Xavi është një mesfushor qëndror.

Xavi mbërriti në akademinë e Barcelonës La Masia që në moshën 11 vjeçare. Ai bëri debutimin e tij me skuadrën e parë më 18 gusht 1998 kundër Mallorcës. Që nga ajo ditë, Xavi ka luajtur më shumë se 700 ndeshje, duke shënuar më shumë se 80 Gola dhe duke dhënë Assis për më shumë se 50 futbollist. Xavi është futbollisti i parë i Barcelonës që ka luajtur më shumë se 150 ndeshje në kupat evropiane [2].

Që nga viti 2000 ku bëri debutimin e tij zyrtarë me Kombëtaren Spanjolle, Xavi ka luajtur më shumë se 125 ndeshje, ai gjithashtu ka fituar 2 Kampionate Evropiane (2008 & 2012) dhe 1 Botërorë (2010). Në Eruo 2008, Xavi u zgjodh si lojtari më i mirë i turnamentit [3]. Xavi ka fituar më shumë trofe se çdo futbollist spanjollë në histori [4].

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 14 dhjetor 2013[5][6]

Klubi Sezoni Liga Kupa Europa Tjetër[7] Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Barcelona B 1997–98 39 3 39 3
1998–99 18 0 18 0
1999–2000 4 1 4 1
Total 61 4 61 4
Barcelona 1998–99 17 1 2 0 6 0 1 1 26 2
1999–2000 24 0 4 1 10 1 0 0 38 2
2000–01 20 2 7 0 9 0 36 2
2001–02 35 4 1 0 16 0 52 4
2002–03 29 2 1 0 14 1 44 3
2003–04 36 4 6 0 7 1 49 5
2004–05 36 3 1 0 8 0 45 3
2005–06 16 0 0 0 4 0 2 0 22 0
2006–07 35 3 7 2 7 0 5 1 54 6
2007–08 35 7 7 1 12 1 54 9
2008–09 35 6 5 1 14 3 54 10
2009–10 34 3 3 2 11 1 5 1 53 7
2010–11 31 3 6 0 12 2 1 0 50 5
2011–12 31 10 7 2 9 1 4 1 51 14
2012–13 30 5 5 0 11 1 2 1 48 7
2013–14 13 2 0 0 6 1 2 0 21 3
Total 457 55 62 9 156 13 22 5 697 82
Career totals 518 59 62 9 156 13 22 5 758 86

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Xavier Hernández Creus". FC Barcelona. Marrë më 18 gusht 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Xavi, 150 international games with Barça". fcbarcelona.com. 23 tetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2012. Marrë më 23 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Xavi emerges as EURO's top man". UEFA. 30 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2009. Marrë më 20 prill 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Xavi – a record title winner". fcbarcelona.com. 7 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2012. Marrë më 7 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Official site statistics". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2012. Marrë më 15 dhjetor 2013. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Transfermarkt player statistics". Transfermarkt. Marrë më 15 qershor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Janë përfshirë kompedicione të tjera si: Supercopa de España, UEFA Super Cup, FIFA Club World Cup

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Kupa e Botës 2010 Skuadra e Turnamentit