David Villa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
David Villa
David Villa - 01.jpg
Villa duke luajtur për Atlético Madrid në vitin 2013.
Të dhënat personale
Emri i plotëDavid Villa Sánchez[1]
Data e lindjes (1981-12-03) 3 Dhjetor 1981 (38 vjeç)[2]
Vendi i lindjesLangreo, Spanjë
Gjatësia1,75 m (5 ft 9 in)[3]
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualNew York City
Numri7
Karriera në rini
1991–1999Langreo
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1999–2001Sporting Gijón B65(25)
2001–2003Sporting Gijón80(38)
2003–2005Zaragoza73(32)
2005–2010Valencia166(108)
2010–2013Barcelona77(33)
2013–2014Atlético Madrid36(13)
2014–New York City68(44)
2014Melbourne City (huazim)4(2)
Ekipi kombëtar
2000–2003Spanja U217(0)
2005–2014Spanja97(59)
2002Asturias1(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 3 Nëntor 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 23:17, 30 Qershor 2013 (UTC)

David Villa Sánchez (lindur më 3 Dhjetor 1981), me pseudonimin El Guaje [4][5] është një futbollist spanjoll i cili luan aktualisht si sulmues me New York CityMLS, ai gjithashtu luan edhe me Kombëtaren Spanjolle të futbollit [6]. Ai luan si sulmues i parë por gjithashtu mund të luaj edhe në krahë.

Pavarësisht një dëmtimi që pësoi kur ishte fëmijë, Villa filloi karrierën e tij profesioniste me Sporting de Gijón. Ai u transferua tek Real Zaragoza pas 2 sezonesh, ku bëri edhe debutimin e tij në La Liga, gjithashtu duke fituar edhe trofetë e tij të parë (Copa del Rey dhe Supercopa de España). Ai u transferua tek Valencia CF në vitin 2005 për 12 Milion dhe ishte pjesë e skuadrës që fitoi Copa del Reysezonin 2007–08. Në vitin 2010, Villa u transferua tek FC Barcelona për 40 Milion , ku që në sezonin e parë fitoi titujt e La Ligas dhe UEFA Champions Leagues.

Villa bëri debutimin e tij me kombëtaren në vitin 2005. Që nga ajo kohë ai ka marrë pjesë në 5 turnamente të rëndësishme, ai ka qënë pjesë e skuadrës që ka fituar UEFA Euro 2008, dhe Kupën e Botës 2010. Ai shënoi 3 Gola në Kupën e Botës 2006, ishte golashënuesi më i mirë në Euro 2008 me 4 Gola dhe në Kupën e Botës 2010 mori Këpucën e Artë me 5 Gola. Ai është lojtari i parë spanjollë që ka shënuar më shumë se 50 Gola dhe është golashënuesi më i mirë i kombëtares spanjolle, gjithashtu ka shënuar më shumë Gola në Kupën e Botës se çdo lojtarë tjetër spanjoll [7].

Fëmijëria dhe jeta e herëshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Villa ka lindur në Tuilla, një fshat i vogël në Langreo, Asturias, një rajon në veri të Spanjës, ai është biri i José Manuel Villa, që ka qënë një minator.[8][9] Kur Villa ishte i ri, karriera e tij futbollistike u vu në rrezik sepse ai pësoi një frakturë të rëndë në këmbën e djathtë, por u shërua tërësisht.[10] Gjatë dëmtimi të Villas, babai i tij u përpoq shumë që këmba e tij të shërohej sa më shpejtë.

Villa pranoi se ai ishte afër tërheqjes nga futbolli në moshën 14 vjeçare, pasi ai kishte rritje dhe ulje duke zhgënjyer edhe tranjerin e tij. Megjithatë, falë inkurajimit të prindërve të tij, ai vazhdoi ëndërrën për tu bërë futbollist, ai tha: "Në ato ditë, nuk fitova asnjë qindarkë dhe gjatë gjithë sezonit qëndroi në stol, unë kisha dëshirë që të largohesha dhe të futboll me shokët e mi". Ai gjithashtu tha: "Babai im gjithmon më ka mbështetur mua dhe ka brohoritur për mua deri sa karriera ime u kthye.[11] Ai filloi karrierën e tij futbollistike tek UP Langreo, dhe kur mbushi 17 vjeç ai u bashkua me Mareo football school.[12]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporting de Gijón[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezonet 2000–2003[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Villa kishte tërhqur interesimin e shumë skuadrave asturiake, por edhe një nga skuadrat më të mëdha të krahinës, Real Oviedo, kishte deklaruar se ai ishte shumë i shkurtër dhe se nuk kishte potencial të mjaftueshëm [13]. Ai më pas filloi karrierën e tij profesionste me klubin lokal të qytetit të tij Sporting Gijón, duke filluar të ndjekë hapat e idhullit të tij Quini. Ai filloi duke luajtur me skuadrat e moshave dhe bëri debutimin e tij me skuadrën e parë në sezonin 2000–01. Pasi shënoi 25 Gola në 2 sezone, ai u bë lojtar i skuadrës së parë [14]. Pepe Acebal, trajneri i Sporting Gijón në atë kohë, ka thënë se Villës i mungonte qëndrueshmëria për të dhënë impakt në fushën e lojës, por gjithashtu tha se kapaciteti i Villës për punë ishte "i pakrahasueshëm".

"Ai ka aftësi të mira teknike. Prekja e tij e parë ishte madhështore dhe, unë mund të them se ai është i talentuar. Ai bën vrapime diagonale të zgjuara, i shmang mbrojtësit, dhe bën vendime të drejta. Ai është shumë intuitiv."

Pepe Acebal, ish-trajneri i Sporting Gijón

Real Zaragoza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2003–04[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010: List of Players" (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). 4 qershor 2010. f. 29. Marrë më 2013-09-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "David Villa". UEFA. Marrë më 19 qershor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Biography for David Villa". IMDB.com. Marrë më 29 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "David Villa Sánchez — Goal.com". Goal.com. Marrë më 2010-09-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Diccionariu". Academia de la Llingua Asturiana. Marrë më 2009-09-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ http://www.sportsmole.co.uk/football/barcelona/transfer-talk/news/david-villa-joins-atletico-madrid_92568.html[lidhje e thyer]
 7. ^ "David Villa breaks Spain's scoring record". Stamford Advocate. 12 tetor 2010. Marrë më 2010-10-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Villa, a thriller". Sportstar. 3 nëntor 2007. Marrë më 2009-09-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Ronay, Barney (18 shtator 2010). "David Villa thrives on playing under pressure for Barcelona and Spain". London: The Guardian. Marrë më 2010-09-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "David Villa – ESPN Profile". ESPN Soccernet. 2006. Marrë më 2009-09-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "DAVID VILLA – Europe's Most Wanted" (PDF). David Villa Official Website. qershor 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 24 janar 2011. Marrë më 2009-09-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "David Villa Official Website – Biography". David Villa Official Website. Marrë më 2009-09-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Sid Lowe (12 gusht 2009). "David Villa: the born goalscorer the giants failed to net". London: The Guardian. Marrë më 2009-08-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "David Villa Official Website – Sporting Life". David Villa Official Website. 2008. Marrë më 1 dhjetor 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Kupa e Botës 2010 Skuadra e Turnamentit