Kampionati Botëror i Futbollit 2006

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga 2006 FIFA Kupa e Botës)
FIFA Kampionati Botëror i Futbollit 2006
2006 FIFA World Cup Germany
FIFA 2006 Gjermania.png
Vendi Organizator Gjermania
Hapja e lojës 9 qershor 2006
Përfundimi 9 korrik 2006
Numri i Ndeshjeve   64
Shikues 3,359,439  (Ø: 0 për lojë)
Golashënuesi Miroslav Klose për Gjermanin 5 Gola
Lojtarë të mirë Zinedine Zidane (francë)
Karton i kuq Karton i kuq (Ø: 0,14 për lojë)


Botërori 2006 - Stadiumet

Kupa e botës në vitin 2006 ishte organizimi i 18të i turneut ndërkombëtar të futbollit, i cili u mbajt në Gjermani. Gjermania u përzgjodh si vendi organizator në muajin korrik të vitit 2000, dhe turneu zgjati një muaj,nga data 9 qershor 2006 deri më 9 korrik 2006.Ndeshjet kualifikuese për fazën finale nisën në shtator të 2003, me pjesëmarrjen e 198 ekipeve kombëtare nga 6 kontinente. Ekipi gjerman u kualifikua automatikisht si vendi pritës, ndërsa 31 ekipe të tjera fituan të drejtën për të qënë pjesëmarrëse në turne. Kjo ishte hera e parë në turnetë e Kupës së Botës ku ekipi kampion në fuqi (Brazili në këtë rast) nuk kualifikohej direkt.Motoja e reklamimit dhe e raundit final ishte: Bota si mik tek shokët. Italia u shpall ekipi kampion i turneut[1]; hera e katërt në historinë e saj. Në ndeshjen finale, ata mundën ekipin e Francës pas gjuajtjes së penalltive 5-3, pasi koha e rregullt dhe shtesat përfunduan në barazim 1-1[1].Kupa e fituesit iu dorëzua kapitenit italian Fabio Cannavaro nga zv/presidenti i FIFA-s Lennart Johansson, dhe jo nga presidenti Joseph Blatter[2].Në ndeshjen për vendin e 3të, Gjermania mposhti Portugalinë me rezultatin 3-1.

Vendi organizator[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Votimi për përzgjedhjen e vendit organizator të Botërorit 2006futboll u mbajt në muajin korrik 2000, në qytetin e Zyrihut, Zvicër. Pas tërheqjes së Brazilit nga kandidimi, shtetet që vazhduan garën ishin Gjermania, Afrika e Jugut, Anglia dhe Maroku.Fitues u shpall Gjermania pas tre seancave te votimit, e cila la pas kandidaturën e Afrikës së Jugut në votimin final. Fifa përzgjodhi 12 stadiume ku do të zhvilloheshin ndeshjet. Gjatë turneut, disa prej stadiumeve mbajtën emra të ndryshëm, mqs FIFA ndalon cdo lloj sponsori jo-zyrtar të saj.[3] Një shembull ishte stadiumi Allianz Arena në Mynih, i cili u mbiquajt Stadiumi i Kupës së Botës FIFA (Gjerm: FIFA WM-Stadion München) ku madje edhe gërmat e firmës Allianz u hoqën ose u mbuluan.[3] Ndeshjet për Kupën e Botës u zhvilluan nga data 9 qershor 2006 deri më 9 korrik 2006 në stadiumet e renditura në tabelën e mëposhtme:

Berlin Dortmund Frankfurt Gelzenkirhen Hamburg
Olympiastadion Signal Iduna Park Commerzbank-Arena Veltins-Arena AOL Arena
Berlin Olympiastadion nach Umbau.jpg Westfalenstadion von oben.jpg 080110 schalke arena germany.JPG AOL-Arena.jpg
Hanover Kaizerslautern Këln Lajpcig Mynih
AWD-Arena Stadiumi Fritz-Walter Stadiumi Rhein Energie Stadiumi zentrale Allianz Arena
Hannover96 Nordtribüne.JPG FIFA-Fritz-Walter-Stadion01.JPG RheinEnergieStadion Innenansicht.jpg Allianz Arena 2005-06-10.jpeg
Nyremberg Shtutgart
Stadiumi EasyCredit Stadiumi Gottlieb-Daimler
Frankenstadion 4.JPG Gottlieb-Daimler-Stadion Stuttgart innen.JPG

Faza kualifikuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

198 ekipe kombetare moren pjese ne fushaten kualifikuese per Kupen e Botes 2006.Turneu perbehej nga 32 ekipe , ku Gjermania si vendi organizator ishte kualifikuar automatikisht. 31 vendet e mbetura ndaheshin midis konfederatave perberese te Fifa-s : 13 vende UEFA(Europa), 5 vende CAF(Afrika), 4 vende CONMEBOL(Amerika Jugore), 4 vende AFC(Azia), dhe 3 vende CONCACAF(Amerika Veriore dhe Qendrore). Dy vendet e mbetura do te vendoseshin me sistem vajtje-ardhje (play-off),njeri midis AFC dhe CONCACAF, dhe tjetri midis CONMEBOL dhe OFC(Oqeania).

Ekipet si Angola, Gana, Ukraina, Cekia ,Serbia dhe Mali i zi, Bregu I Fildishte, Togo dhe Trinidad e Tobago e paten perfaqesimin e tyre te pare ne fazen finale te ketij turneu. Per here te pare qe prej Kupes se Botes Spanje 1982 secila prej konfederatave te fifas perfaqesohej me nje ekip. Shqiperia nuk mundi te perfaqesohej as kesaj radhe ne finalet e nje turneu nderkombetar. Ajo perfundoi e 5ta ne grupin e saj kualifikues

Grupet eleminatore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka gjithsej tetë grupe me nga katër skuadra. Vetëm dy skuadrat e para në grup fitojnë të drejtën e kualifikimit për në raundin tjetër të çerekfinales.
Grupi A Grupi B Grupi C Grupi D
Flag of Germany.svg Gjermania Flag of England.svg Anglia Flag of Argentina.svg Argjentina Flag of Mexico.svg Meksika
Flag of Costa Rica.svg Kosta Rika Flag of Paraguay.svg Paraguai Flag of Côte d'Ivoire.svg Bregu i Fildishtë Flag of Iran.svg Irani
Flag of Poland.svg Polonia Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad dhe Tobago Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi Flag of Angola.svg Angola
Flag of Ecuador.svg Ekuadori Flag of Sweden.svg Suedia Flag of the Netherlands.svg Hollanda Flag of Portugal.svg Portugalia
Grupi E Grupi F Grupi G Grupi H
Flag of Italy.svg Italia Flag of Brazil.svg Brazili Flag of France.svg Franca Flag of Spain.svg Spanja
Flag of Ghana.svg Gana Flag of Croatia.svg Kroacia Flag of Switzerland.svg Zvicra Flag of Ukraine.svg Ukraina
Flag of the United States.svg USA Flag of Australia.svg Australia Flag of South Korea.svg Korea e Jugut Flag of Tunisia.svg Tunizia
Flag of the Czech Republic.svg Çekia Flag of Japan.svg Japonia Flag of Togo.svg Togo Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite

Plani i ndeshjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos. Skuadra Gola Pikë Kual.
1 Flag of Germany.svg Gjermania 8:2 9
Soccerball.svg
2 Flag of Ecuador.svg Ekuadori 5:3 6
Soccerball.svg
3 Flag of Poland.svg Polonia 2:4 3
Valixhe.png
4 Flag of Costa Rica.svg Kosta Rika 3:9 0
Valixhe.png
9. qershor 2006, 18:00 në Mynih
Flag of Germany.svg Gjermania Flag of Costa Rica.svg Kosta Rika 4:2 (2:1)
9. qershor 2006, 21:00 në Gelzenkirhen
Flag of Poland.svg Polonia Flag of Ecuador.svg Ekuadori 1:0 (0:0)
14. qershor 2006, 21:00 në Dortmund
Flag of Germany.svg Gjermania Flag of Poland.svg Polonia 1:0 (0:0)
15. qershor 2006, 15:00 në Hamburg
Flag of Ecuador.svg Ekuadori Flag of Costa Rica.svg Kosta Rika 3:0 (1:0)
20. qershor 2006, 16:00 në Berlin
Flag of Ecuador.svg Ekuadori Flag of Germany.svg Gjermania 0:3 (0:2)
20. qershor 2006, 16:00 në Hanover
Flag of Costa Rica.svg Kosta Rika Flag of Poland.svg Polonia 1:2 (1:1)

Grupi B[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos. Skuadra Gola Pikë Kual.
1 Flag of England.svg Anglia 5:2 7
Soccerball.svg
2 Flag of Sweden.svg Suedia 3:2 5
Soccerball.svg
3 Flag of Paraguay.svg Paraguai 2:2 3
Valixhe.png
4 Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad dhe Tobago 0:4 1
Valixhe.png
10. qershor 2006, 15:00 në Frankfurt mbi Main
Flag of England.svg Anglia Flag of Paraguay.svg Paraguai 1:0 (1:0)
10. qershor 2006, 18:00 në Dortmund
Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad dhe Tobago Flag of Sweden.svg Suedia 0:0 (0:0)
15. qershor 2006, 18:00 në Nyremberg
Flag of England.svg Anglia Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad dhe Tobago 2:0 (0:0)
15. qershor 2006, 21:00 në Berlin
Flag of Sweden.svg Suedia Flag of Paraguay.svg Paraguai 1:0 (0:0)
20. qershor 2006, 21:00 në Këln
Flag of Sweden.svg Suedia Flag of England.svg Anglia 2:2 (0:1)
20. qershor 2006, 21:00 në Kaizerslautern
Flag of Paraguay.svg Paraguai Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad dhe Tobago 2:0 (1:0)


Grupi C[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos. Skuadra Gola Pikë Kual.
1 Flag of Argentina.svg Argjentina 8:1 7
Soccerball.svg
2 Flag of the Netherlands.svg Hollanda 3:1 7
Soccerball.svg
3 Flag of Côte d'Ivoire.svg Bregu i Fildishtë 5:6 3
Valixhe.png
4 Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi 2:10 0
Valixhe.png
10. qershor 2006, 21:00 në Hamburg
Flag of Argentina.svg Argjentina Flag of Côte d'Ivoire.svg Bregu i Fildishtë 2:1 (2:0)
11. qershor 2006, 15:00 në Lajpzig
Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi Flag of the Netherlands.svg Hollanda 0:1 (0:1)
16. qershor 2006, 15:00 në Gelzenkirhen
Flag of Argentina.svg Argjentina Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi 6:0 (3:0)
16. qershor 2006, 18:00 në Shtutgart
Flag of the Netherlands.svg Hollanda Flag of Côte d'Ivoire.svg Bregu i Fildishtë 2:1 (2:1)
21. qershor 2006, 21:00 në Frankfurt
Flag of the Netherlands.svg Hollanda Flag of Argentina.svg Argjentina 0:0 (0:0)
21. qershor 2006, 21:00 në Mynih
Flag of Côte d'Ivoire.svg Bregu i Fildishtë Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi 3:2 (1:2)


Grupi D[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos. Skuadra Gola Pikë Kual.
1 Flag of Portugal.svg Portugalia 5:1 9
Soccerball.svg
2 Flag of Mexico.svg Meksika 4:3 4
Soccerball.svg
3 Flag of Angola.svg Angola 1:2 2
Valixhe.png
4 Flag of Iran.svg Irani 2:6 1
Valixhe.png
11. qershor 2006, 18:00 në Nyremberg
Flag of Mexico.svg Meksika Flag of Iran.svg Irani 3:1 (1:1)
11. qershor 2006, 21:00 në Këln
Flag of Angola.svg Angola Flag of Portugal.svg Portugalia 0:1 (0:1)
16. qershor 2006, 21:00 në Hanover
Flag of Mexico.svg Meksika Flag of Angola.svg Angola 0:0 (0:0)
17. qershor 2006, 15:00 në Frankfurt
Flag of Portugal.svg Portugalia Flag of Iran.svg Irani 2:0 (0:0)
21. qershor 2006, 16:00 në Gelzenkirhen
Flag of Portugal.svg Portugalia Flag of Mexico.svg Meksika 2:1 (2:1)
21. qershor 2006, 16:00 në Lajpzig
Flag of Iran.svg Irani Flag of Angola.svg Angola 1:1 (0:0)


Grupi E[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos. Skuadra Gola Pikë Kual.
1 Flag of Italy.svg Italia 5:1 7
Soccerball.svg
2 Flag of Ghana.svg Gana 4:3 6
Soccerball.svg
3 Flag of the Czech Republic.svg Çekia 3:4 3
Valixhe.png
4 Flag of the United States.svg USA 2:6 1
Valixhe.png
12. qershor 2006, 18:00 në Gelzenkirhen
Flag of the United States.svg USA Flag of the Czech Republic.svg Çekia 0:3 (0:2)
12. qershor 2006, 21:00 në Hanover
Flag of Italy.svg Italia Flag of Ghana.svg Gana 2:0 (1:0)
17. qershor 2006, 18:00 në Këln
Flag of the Czech Republic.svg Çekia Flag of Ghana.svg Gana 0:2 (0:1)
17. qershor 2006, 21:00 në Kaizerslautern
Flag of Italy.svg Italia Flag of the United States.svg USA 1:1 (1:1)
22. qershor 2006, 16:00 në Hamburg
Flag of the Czech Republic.svg Çekia Flag of Italy.svg Italia 0:2 (0:1)
22. qershor 2006, 16:00 në Kaizerslautern
Flag of Ghana.svg Gana Flag of the United States.svg USA 2:1 (2:1)


Grupi F[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos. Skuadra Gola Pikë Kual.
1 Flag of Brazil.svg Brazili 7:1 9
Soccerball.svg
2 Flag of Australia.svg Australia 5:5 4
Soccerball.svg
3 Flag of Croatia.svg Kroacia 3:2 2
Valixhe.png
4 Flag of Japan.svg Japonia 2:7 1
Valixhe.png
12. qershor 2006, 15:00 në Kaizerslautern
Flag of Australia.svg Australia Flag of Japan.svg Japonia 3:1 (0:1)
13. qershor 2006, 21:00 në Berlin
Flag of Brazil.svg Brazili Flag of Croatia.svg Kroacia 1:0 (1:0)
18. qershor 2006, 15:00 në Nyremberg
Flag of Japan.svg Japonia Flag of Croatia.svg Kroacia 0:0 (0:0)
18. qershor 2006, 18:00 në Mynih
Flag of Brazil.svg Brazili Flag of Australia.svg Australia 2:0 (0:0)
22. qershor 2006, 21:00 në Dortmund
Flag of Japan.svg Japonia Flag of Brazil.svg Brazili 1:4 (1:1)
22. qershor 2006, 21:00 në Shtutgart
Flag of Croatia.svg Kroacia Flag of Australia.svg Australia 2:2 (1:1)


Grupi G[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos. Skuadra Gola Pikë Kual.
1 Flag of Switzerland.svg Zvicra 4:0 7
Soccerball.svg
2 Flag of France.svg Franca 3:1 5
Soccerball.svg
3 Flag of South Korea.svg Korea Jugore 3:4 4
Valixhe.png
4 Flag of Togo.svg Togo 1:6 0
Valixhe.png
13. qershor 2006, 18:00 në Shtutgart
Flag of South Korea.svg Korea Jugore Flag of Togo.svg Togo 2:1 (0:1)
13. qershor 2006, 15:00 në Frankfurt
Flag of France.svg Franca Flag of Switzerland.svg Zvicra 0:0 (0:0)
18. qershor 2006, 21:00 në Lajpzig
Flag of France.svg Franca Flag of South Korea.svg Korea Jugore 1:1 (1:0)
19. qershor 2006, 15:00 në Dortmund
Flag of Togo.svg Togo Flag of Switzerland.svg Zvicra 0:2 (0:1)
23. qershor 2006, 21:00 në Këln
Flag of Togo.svg Togo Flag of France.svg Franca 0:2 (0:0)
23. qershor 2006, 21:00 në Hanover
Flag of Switzerland.svg Zvicra Flag of South Korea.svg Korea Jugore 2:0 (1:0)


Grupi H[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos. Skuadra Gola Pikë Kual.
1 Flag of Spain.svg Spanja 8:1 9
Soccerball.svg
2 Flag of Ukraine.svg Ukraina 5:4 6
Soccerball.svg
3 Flag of Tunisia.svg Tunizia 3:6 1
Valixhe.png
4 Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite 2:7 1
Valixhe.png
14. qershor 2006, 15:00 në Lajpzig
Flag of Spain.svg Spanja Flag of Ukraine.svg Ukraina 4:0 (2:0)
14. qershor 2006, 18:00 në Mynih
Flag of Tunisia.svg Tunizia Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite 2:2 (1:0)
19. qershor 2006, 18:00 në Hamburg
Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite Flag of Ukraine.svg Ukraina 0:4 (0:2)
19. qershor 2006, 21:00 në Shtutgart
Flag of Spain.svg Spanja Flag of Tunisia.svg Tunizia 3:1 (0:1)
23. qershor 2006, 16:00 në Kaizerslautern
Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite Flag of Spain.svg Spanja 0:1 (0:1)
23. qershor 2006, 16:00 në Berlin
Flag of Tunisia.svg Tunizia Flag of Ukraine.svg Ukraina 0:1 (0:0)


Tetëshe (1/8 finale )[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Vendi Ndeshja Skuadrat Rez.
24. qershor 2006 - 17:00 Mynih I. Flag of Germany.svg Gjermania Flag of Sweden.svg Suedia 2:0 (2:0)
24. qershor 2006 - 21:00 Lajpzig II. Flag of Argentina.svg Argjentina Flag of Mexico.svg Meksika 2:1 (1:1) (2:1)*
25. qershor 2006 - 17:00 Shtutgart III. Flag of England.svg Anglia Flag of Ecuador.svg Ekuadori 1:0 (0:0)
25. qershor 2006 - 21:00 Nyremberg IV. Flag of Portugal.svg Portugalia Flag of the Netherlands.svg Hollanda 1:0 (1:0)
26. qershor 2006 - 17:00 Kaizerslautern V. Flag of Italy.svg Italia Flag of Australia.svg Australia 1:0 (0:0)
26. qershor 2006 - 21:00 Këln VI. Flag of Switzerland.svg Zvicra Flag of Ukraine.svg Ukraina 0:3** (0:0) (0:0)*
27. qershor 2006 - 17:00 Dortmund VII. Flag of Brazil.svg Brazili Flag of Ghana.svg Gana 3:0 (2:0)
27. qershor 2006 - 21:00 Hanover VIII. Flag of Spain.svg Spanja Flag of France.svg Franca 1:3 (1:1)

( * = me shtesë)
(** = me penallti)


Çerekfinale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Vendi Ndeshja Skuadrat Rez.
30. qershor 2006 - 17:00 Berlin 1 Flag of Germany.svg Gjermania Flag of Argentina.svg Argjentina 4:2** (0:0) (1:1)*
30. qershor 2006 - 21:00 Hamburg 2 Flag of Italy.svg Italia Flag of Ukraine.svg Ukraina 3:0 (1:0)
1. korrik 2006 - 17:00 Gelzenkirhen 3 Flag of England.svg Anglia Flag of Portugal.svg Portugalia 1:3** (0:0) (0:0)*
1. korrik 2006 - 21:00 Frankfurt 4 Flag of Brazil.svg Brazili Flag of France.svg Franca 0:1 (0:0)

( * = me shtesë )
(** = me penallti)

Gjysëmfinale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Vendi Ndeshja Skuadrat Rez.
4. korrik 2006 - 21:00 Dortmund A Flag of Germany.svg Gjermania – Flag of Italy.svg Italia 0:2 (0:0) (0:2)*
5. korrik 2006 - 21:00 Mynih B Flag of Portugal.svg PortugaliaFlag of France.svg Franca 0:1 (0:1)

(* = me shtesë)
(** = me penallti)


Takimi për vendin 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Vendi Ndeshja Skuadrat Rez.
8. korrik 2006 - 21:00 Shtutgart C Flag of Germany.svg Gjermania Flag of Portugal.svg Portugalia 3:1 (0:0)


Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Vendi Ndeshja Skuadrat Rez.
9. korrik 2006 - 20:00 Berlin D Flag of Italy.svg Italia Flag of France.svg Franca 6:4** (1:1) (1:1)*

(* = me shtesë)
(** = me penallti)

FIFA-Kampion Botëror 2006[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of Italy.svg ITALIA - KAMPIONE BOTËRORE 2006

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futbollisti gjerman Miroslav Klose fitoi çmimin Këpuca e Artë për shënimin e 5 golave gjatë këtij Kampionati Botëror. Ky ishte kampionati më i varfër për sa i përket shënimeve vetiake që nga viti 1962, kur gjashtë lojtarë shënuan nga katër gola. Gjatë kampionatit u shënuan gjithsej 147 gola, 4 nga të cilët ishin autogola. Në anën tjetër 21 gola janë shënuar me penallti, por ato nuk janë numëruar këtu.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 5 Gola
Flag of Germany.svg Miroslav Klose
Me 3 Gola
Flag of Argentina.svg Hernán Crespo
Flag of Argentina.svg Maxi Rodríguez
Flag of Brazil.svg Ronaldo
Flag of France.svg Thierry Henry
Flag of France.svg Zinedine Zidane
Flag of Germany.svg Lukas Podolski
Flag of Spain.svg Fernando Torres
Flag of Spain.svg David Villa
Me 2 Gola
Flag of Australia.svg Tim Cahill
Flag of Brazil.svg Adriano
Flag of Costa Rica (state).svg Paulo Wanchope
Flag of Côte d'Ivoire.svg Aruna Dindane
Flag of the Czech Republic.svg Tomáš Rosický
Flag of Ecuador.svg Agustín Delgado
Flag of Ecuador.svg Carlos Tenorio
Flag of England.svg Steven Gerrard
Flag of France.svg Patrick Vieira
Flag of Germany.svg Bastian Schweinsteiger
Flag of Italy.svg Marco Materazzi
Flag of Italy.svg Luca Toni
Flag of Mexico.svg Omar Bravo
Flag of Poland.svg Bartosz Bosacki
Flag of Portugal.svg Maniche
Flag of Switzerland.svg Alexander Frei
Flag of Ukraine.svg Andriy Shevchenko
Autogola
Flag of Italy.svg Cristian Zaccardo (1)
Flag of Paraguay.svg Carlos Gamarra (1)
Flag of Trinidad and Tobago.svg Brent Sancho (1)
Flag of Portugal.svg Petit (1)
Me 1 Gol
Flag of Angola.svg Flávio Amado
Flag of Argentina.svg Roberto Ayala
Flag of Argentina.svg Esteban Cambiasso
Flag of Argentina.svg Lionel Messi
Flag of Argentina.svg Javier Saviola
Flag of Argentina.svg Carlos Tévez
Flag of Australia.svg John Aloisi
Flag of Australia.svg Harry Kewell
Flag of Australia.svg Craig Moore
Flag of Brazil.svg Fred
Flag of Brazil.svg Gilberto Melo
Flag of Brazil.svg Juninho
Flag of Brazil.svg Kaká
Flag of Brazil.svg Zé Roberto
Flag of Costa Rica (state).svg Rónald Gómez
Flag of Côte d'Ivoire.svg Didier Drogba
Flag of Côte d'Ivoire.svg Bonaventure Kalou
Flag of Côte d'Ivoire.svg Bakary Koné
Flag of Croatia.svg Niko Kovač
Flag of Croatia.svg Darijo Srna
Flag of the Czech Republic.svg Jan Koller
Flag of Ecuador.svg Iván Kaviedes
Flag of England.svg David Beckham
Flag of England.svg Joe Cole
Flag of England.svg Peter Crouch
Flag of France.svg Franck Ribéry
Flag of Germany.svg Torsten Frings
Flag of Germany.svg Philipp Lahm
Flag of Germany.svg Oliver Neuville
Flag of Ghana.svg Stephen Appiah
Flag of Ghana.svg Haminu Dramani
Flag of Ghana.svg Asamoah Gyan
Flag of Ghana.svg Sulley Ali Muntari
Flag of Iran.svg Sohrab Bakhtiarizadeh
Flag of Iran.svg Yahya Golmohammadi
Flag of Italy.svg Alessandro del Piero
Flag of Italy.svg Alberto Gilardino
Flag of Italy.svg Fabio Grosso
Flag of Italy.svg Vincenzo Iaquinta
Flag of Italy.svg Filippo Inzaghi
Me 1 Gol vazhdim ...
Flag of Italy.svg Andrea Pirlo
Flag of Italy.svg Francesco Totti
Flag of Italy.svg Gianluca Zambrotta
Flag of Japan.svg Shunsuke Nakamura
Flag of Japan.svg Keiji Tamada
Flag of South Korea.svg Ahn Jung-hwan
Flag of South Korea.svg Lee Chun-Soo
Flag of South Korea.svg Park Ji-Sung
Flag of Mexico.svg Francisco Fonseca
Flag of Mexico.svg Rafael Márquez
Flag of Mexico.svg Zinha
Flag of the Netherlands.svg Ruud van Nistelrooij
Flag of the Netherlands.svg Robin van Persie
Flag of the Netherlands.svg Arjen Robben
Flag of Paraguay.svg Nelson Cuevas
Flag of Portugal.svg Deco
Flag of Portugal.svg Nuno Gomes
Flag of Portugal.svg Pauleta
Flag of Portugal.svg Cristiano Ronaldo
Flag of Portugal.svg Simão Sabrosa
Flag of Saudi Arabia.svg Sami Al-Jaber
Flag of Saudi Arabia.svg Yasser Al-Qahtani
Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg Saša Ilić
Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg Nikola Žigić
Flag of Spain.svg Xabi Alonso
Flag of Spain.svg Juanito Gutiérrez
Flag of Spain.svg Raúl González
Flag of Sweden.svg Marcus Allbäck
Flag of Sweden.svg Henrik Larsson
Flag of Sweden.svg Fredrik Ljungberg
Flag of Switzerland.svg Tranquillo Barnetta
Flag of Switzerland.svg Philippe Senderos
Flag of Togo.svg Mohamed Kader
Flag of Tunisia.svg Radhi Jaidi
Flag of Tunisia.svg Ziad Jaziri
Flag of Tunisia.svg Jaouhar Mnari
Flag of the United States.svg Clint Dempsey
Flag of Ukraine.svg Maksim Kalynychenko
Flag of Ukraine.svg Sergiy Rebrov
Flag of Ukraine.svg Andriy Rusol

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fituesi i Këpucës së Artë Fituesi i Topit të Artë Çmimi Yashin Lojtari i ri më i mirë Trofeu FIFA Fair Play Ekipi më argëtues
Flag of Germany.svg Miroslav Klose Flag of France.svg Zinedine Zidane Flag of Italy.svg Gianluigi Buffon Flag of Germany.svg Lukas Podolski Flamuri Brazili
Flamuri Spanja
Flamuri Portugalia

Grupi studiues teknik i FIFA-s gjithashtu jepte një çmim të Lojtarit në ndeshjes për një lojtar në çdo ndeshje. Andrea Pirlo i Italisë e fitoi më shumë këtë çmim, duke mbledhur tre gjithsej. Miroslav Klose, Agustin Delgado, Arjen Robben, Zé Roberto, Alexander Frei, Michael Ballack, dhe Patrick Vieira fituan nga dy secili.

Ekipi All-Star[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi All-Star është një ekip që përbëhet nga 23 lojtarë me paraqitjet më mbreslënëse gjatë Kupës së Botës 2006 të zgjedhur nga Grupi studiues teknik i FIFA-s. Ekipi u zgjodh nga një listë me 50 lojtarë, të cilët u zgjodhën në bazë të paraqitjeve nga raundi i dytë e më pas.[4][5]

Portierët Mbrojtësit Mesfushorët Sulmuesit

Flag of Italy.svg Gianluigi Buffon
Flamuri Jens Lehmann
Flamuri Ricardo

Flamuri Roberto Ayala
Flamuri John Terry
Flamuri Lilian Thuram
Flamuri Philipp Lahm
Flag of Italy.svg Fabio Cannavaro
Flag of Italy.svg Gianluca Zambrotta
Flamuri Ricardo Carvalho

Flamuri Zé Roberto
Flamuri Patrick Vieira
Flamuri Zinedine Zidane
Flamuri Michael Ballack
Flag of Italy.svg Andrea Pirlo
Flag of Italy.svg Gennaro Gattuso
Flag of Italy.svg Francesco Totti
Flamuri Luís Figo
Flamuri Maniche

Flamuri Hernán Crespo
Flamuri Thierry Henry
Flamuri Miroslav Klose
Flag of Italy.svg Luca Toni

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. http://www.fifa.com/tournaments/archive/worldcup/germany2006 Arkivuar 30 dhjetor 2014 tek Wayback Machine
  2. ^ Stampa:It http://www.repubblica.it/2006/07/speciale/mondiali/servizi/parla-blatter/parla-blatter/parla-blatter.html
  3. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/4773843.stm
  4. ^ "Azzurri prominent in All Star Team" [Azzurri dominues në Ekipin All-Star] (në anglisht). FIFA. 7 korrik 2006. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2010. Marrë më 24 maj 2010. Arkivuar 14 qershor 2010 tek Wayback Machine "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2010. Marrë më 25 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ "France, Italy dominate World Cup all-star squad" [Franca, Italia dominojnë ekipin all-star të Kupës së Botës] (në anglisht). Canadian Broadcasting Corporation. Associated Press. 7 korrik 2006. Marrë më 11 gusht 2006.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]