Lajpcigu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Leipzig
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
510.651 banorë
1.716 banorë/km²
Sipërfaqja 297,6 km²
Administrata
Shteti
Qarku
Adresa e kuvendit
Kodi postal L
Prefiksi telefonik 0341
Faqe zyrtare Web faqja
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse

Lajpcigu (gjerm. Leipzig) (ital. Lipsia) është qytet në lindje të Gjermansë dhe ka rreth 510 000 banorë. Lajpcigu u themelua në vitin 1165.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Shkolla e lartë tregtare e Lajpcigut

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Link FA