Leipzig

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Lajpcigu)
Jump to navigation Jump to search
Leipzig
Neues Leipziger Rathaus 2.jpg
Official seal of {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Population
 • Total510,651
WebsiteWeb faqja

Lajpcigu (gjerm. Leipzig) (ital. Lipsia) është qytet në lindje të Gjermansë dhe ka rreth 510 000 banorë. Lajpcigu u themelua në vitin 1165.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla e lartë tregtare e Lajpcigut

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]