Anderson Luis de Souza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Deco)
Jump to navigation Jump to search
Të dhëna personale


Anderson Luis de Souza, i njohur si Deco, (lexo: Deko), lindi në Sao Bernardo do Campo, është futbollist braziliano-portugez.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Klubi i tij i parë ishte Sport Club Corinthians Paulista, kurse aktualisht është i angazhuar si mesfushor në ekipin spanjoll FC Barcelona. Është futbollist i mahnitshëm për nga teknika individuale.

Në sezonin 96-97 erdhi për të luajtur në Evropë në SL Benfica, mirëpo ekipi portugez e huazoi në Alverca ekip i ligës dytë portugeze.

Deco luajti në SC Salgueiros, para se të angazhohej tek Porto në sezonin 1998-1999, ku luajti 6 sezone duke fituar shumë tituj, ndër to edhe Ligën e Kampionëve.

FC Barcelona u angazhua në vitin 2004, debutoi më 29 gusht të vitit 2004 kundër Racingut.

Deco ishte i suksesshëm në Barcelonë gjë të cilën e dëshmuan dhe votat e simpatizuesve të ekipit të cilët e vlerësuan si lojtarin e dytë më të mirë para brazilianit Ronaldinho, Xavit e Puyolit dhe vetëm mbrapa Etos që u vlerësua si më i miri.

Në sezonin 2005-06 ndihmoi skuadrën për të fituar Ligën e Kampionëve, trofe që e kishte fituar edhe me ekipin e futbollit Porto.

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Career statistics[redakto | redakto tekstin burimor]

Performancat në klub Liga Kupa Kupa e ligësKontinentale Gjithësej
SezoniKlubiLiga NdeshjeGolaNdeshjeGola NdeshjeGola NdeshjeGola NdeshjeGola
Brazil LigaCopa do Brasil Kupa e ligës Amerikë Jugore Gjithësej
1996 Corinthians Série A 17 2
Portugali LigaCup of Portugal Kupa e ligës portugeze Evropë Gjithësej
1996-97 Alverca 32 13
1997-98 Porto Portuguese Liga 6 0
1997-98 Salgueiros Portuguese Liga 12 2
1998-99 Porto Portuguese Liga 6 0
1999-00 23 1
2000-01 31 6
2001-02 30 13
2002-03 30 10
2003-04 28 2
Spanjë LigaCopa del Rey Copa de la Liga Evropë Gjithësej
2004-05 Barcelona La Liga 35 8
2005-06 29 3
2006-07 31 1
2007-08 18 1
Angli LigaFA Cup Football League Cup Evropë Gjithësej
2008-09 Chelsea Premier League 8 2 3 0 11 2
Gjithësej Brazil 17 2
Portugali 198 47
Spanjë 113 13
Angli 8 2 3 0 11 2
Gjithësej karriera 336 64

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]