Wayne Rooney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wayne Rooney

Rooney në vitin 2016
Të dhënat vetjake
Emri i plotëWayne Mark Rooney
Datëlindja (1985-10-24) 24 tetor 1985 (38 vjeç)
VendlindjaCroxteth, Liverpool, Angli
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)[1]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
D.C. United
Numri9
Karriera me të rinjtë
1996–2002Everton
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2002–2004Everton67(15)
2004–2017Manchester United384(180)
2017–2018Everton31(10)
2018–D.C. United21(12)
Karriera ndërkombëtare
2000–2001Anglia U154(2)
2001–2002Anglia U1712(7)
2002–2003Anglia U191(0)
2003–2018Anglia120(53)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 30 tetor 2018
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 15 nëntor 2018

Wayne Mark Rooney (i lindur më 24 tetor 1985) është një futbollist profesionist anglez i cili së fundmi luajti per klubin anglez të Championship Derby County ku edhe permbyll karrieren e tij si futbollist profesionist dhe njekohesisht fillon ate si trajner per klubin ne fjalë

Që në moshën 19 vjeçare, Rooney hyri në skuadrën e moshave të Evertonit, dhe në vitin 2002 bëri debutimin me skuadrën e parë kur ishte vetëm 16 vjeç. Ai shpenzoi dy sezone tek klubi i Merseyside përpara se të transferohej tek Manchester United në merkaton e verës në vitin 2004 për 25.6 milion £. Në të njëjtin vit, Rooney mori edhe pseudonimin "Wazza".[2] Që atëherë, Rooney me skuadrën ka fituar pesë herë titullin e Premier Ligës, një herë UEFA Ligën e Kampioneve në sezonin 2007–08, një herë Botërorin e Klubeve dhe dy herë Kupën e Ligës. Ai gjithashtu ka edhe dy medalje si vendi i dytë në Premier Ligë dhe dy medalje të tjera si finalist i Ligës së Kampioneve. Në shtator 2013, Rooney shënoi golin e 200të të tij për Manchester United, duke u bërë golashënuesi i katërt më i mirë në të gjithë historinë.[3]

Rooney bëri debutimin e tij me skuadrën kombëtare në vitin 2003 në humbjen 1–3 kundër Australisë në një ndeshje miqësore, duke u bërë lojtari më i ri që luan një ndeshje (më pas ky rekord u thye nga Theo Walcott); ai është gjithashtu edhe lojtari më i ri që ka shënuar gol për Anglinë.[4] Ai luajti në UEFA Euro 2004 dhe shënoi katër gola, duke u bërë lojtari më i ri anglez që shënon gol në Kampionat Evropian. Rooney ka luajtur dhe në edicionet 2006, 2010 dhe 2014FIFA Kupës së Botës, dhe është konsideruar si lojtari më i mirë i vendit të tij.[5][6][7][8][9] Ai ka fituar çmimin Lojtari Anglez i Vitit dy herë, në vitet 2008 dhe 2009. Në tetor 2013, ai arriti shifrën e 86 ndeshjeve me Anglinë duke shënuar edhe 36 gola, duke u bërë golashënuesi i pestë më i mirë në histori.[10] Sëbashku me David Beckham, Rooney është lojtari me më shumë kartona të kuq në historinë e kombëtares (2).[11]

Në sezonin 2009–10, Rooney fitoi çmimet PFA Players' Player of the Year dhe FWA Footballer of the Year. Ai ka fituar pesë herë çmimin Premier League Goli i Muajit, një rekord që e ndan me Steven Gerrard. Ai u rendit i pesti për çmimin Topi i artë në vitin 2011, dhe u emërua si FIFPro World 11 po në vitin 2011. Rooney ka fituar çmimin Goli i Sezonit tre herë, i cili dhurohet nga BBC; me rrofeshatën e tij kundër rivalëve të Manchester City, ai ka fituar çmimin e golit më të mirë të 20 sezoneve në Premier Ligë.[12] Në Mars 2011, Rooney u raportua se ishte lojtari i tretë më pagur në futboll (duke përfshirë marrëveshjet e sponsorizimit) mbrapa Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos.[13]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rooney ka lindur në Croxteth, Liverpool nga prindërit Thomas Wayne dhe Jeanette Marie Rooney.[14] Ai është me prejardhje nga Irlanda,[15][16] dhe është një roman katolik.[17] Ai ka dy vëllezër më të vegjël: Graham dhe John Rooney i cili është futbollist.[18] Të tre ata kanë shkuar në shkollën De La Salle Humanities College.[19] Ai u rrit duke mbështetur klubin lokal të tij, pra Evertonin.[20]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Everton[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra e të rinjëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rooney filloi të luante futboll me "Liverpool Schoolboys" deri në Maj të vitit 2010, ai ka rekordin e 72 golave të shënuar në një sezon.[21] Në moshën 9 vjeçare, Rooney luante me klubin e Copplehouse në kampionatin lokal të të rinjëve të Walton dhe Kirkdale duke shënuar 99 gola përpara se të merrej në skuadrën e të rinjëve të Everton nga zbuluesi i talentëve Bob Pendleton.[22] Rooney u bashkua me Evertonin që në moshën 9 vjeçare,[23] dhe ishte maskota e skuadrës në Derbin e Merseyside kundër Liverpoolit kur ishte vetëm 11 vjeç.[24] Në sezonin 1994–95, Rooney shënoi 114 gola në vetëm 29 ndeshje për ekipet U–10 dhe U–11,[25] dhe në moshën 15 vjeçare filloi të luante me skuadrën U–19.[26] Ai shënoi 8 gola gjatë rrugës së EvertonitFA Youth Cup në vitin 2002.[27] Ai shënoi një gol në humbjen kundër Aston Villës; pasi shënoi golin, ai nxorri një fanellë që lexone "Një herë blu, gjithmon blu".

Ai u përfshi në skuadrën e parë në turneun e tyre në Australi në verën e vitit 2002; ai shënoi golin e parë me skuadrën e parë në fitoren 3–1 kundër SC Weiz në një ndeshje miqësore më 15 korrik.

Zbulimi i skuadrës së parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Rooney është talenti më i madhë anglez që u kam parë ndonjëherë që kur kam mbërritur në Angli. Nuk ka asnjë asnjë lojtar nën moshën 20 vjeç më të mirë se ai që kur unë u bëra trajnerë këtu."

Arsène Wenger, mbi golin e Rooneyt në minutën e fundit kundër Arsenalit në tetor të vitit 2002.[28]

Rooney ishte një zëvëndësues i papërdorur në fitoren 1–0 të Evertonit jashtë fushe kundër Southampton.[29] Debutimi i tij me skuadrën e parë erdhi sezonin tjetër më 17 gusht në barazimin 2–2 kundër Tottenham Hotspur,[30], duke u bërë lojtari i dytë më i ri që luan një ndeshje me klubin; i pari ishte Joe Royle.[31] Golat e tij të parë me skuadrën e parë erdhën më 2 tetor në fitoren 3–0 jashtë fushe kundër WrexhamLeague Cup.[32] Këto gola e bënë atë golashënuesin më të ri në historinë e klubit.[33] Më 19 tetor, pesë ditë përpara ditëlindjes së tij të 17të, Rooney shënoi golin e fitores në minutën e fundit kundër Arsenalit;[34] ky gol i shkaktoi Arsenalit humbjen e parë pas 30 ndeshjesh.[35] Rooney u bë lojtari më i ri që shënon gol në historinë e Premier Ligës, një rekord që më pas u thye nga James Milner dhe James Vaughan.[36] Ai shënoi golin e vetëm në fitoren 1–0 kundër Leeds United 15 ditë më vonë.[37]

Në dhjetor, Rooney u nderua me çmimin "BBC Young Sports Personality of the Year".[38] Gjashtë ditë pasi mori çmimin, ai shënoi golin e fitores kundër Blackburn Rovers në fitoren 2–1 në shtëpi.[39] Kartoni i parë i kuq në karrierën e tij erdhi pas një ndërhyrje të gabuar kundër Steve Vickers në barazimin 1–1 kundër Birmingham City.[40] Në janar 2003, Rooney firmosi kontratën e tij të parë si profesionsit duke u bërë një lojtarët e rinj më të paguar të botës.[41] Goli i parë i tij për vitin 2003 erdhi më 23 mars në humbjen 2–1 kundër Arsenalit.[42] Në prill, Rooney shënoi një gol në fitoren 2–1 në shtëpi kundër Newcastle United,[43] që i pasua nga një tjetër gol, ai i fitores së minutes së fundit ndaj Aston Villës.[44] Ai e përfundoi sezonin e parë debutues duke shënuar 8 gola në 37 ndeshje për "the Toffees".[45]

Rooney shënoi golin e parë për sezonin 2003–04 në barazimin 2–2 jashtë fushe kundër Charlton Athletic më 26 gusht 2003.[46] Ai nuk e gjeti golin deri në dhjetor ku shënoi në fitoren 2–1 jashtë fushe kundër Portsmouth dhe në fitoren 3–2 në shtëpi kundër Leicester City.[47] Goli i tij i fundit për vitin 2003 erdhi në ndeshjen e tij të 50të në kampionat; ai shënoi në fitoren 1–0 në shtëpi kundër Birmingham City më 28 dhjetor.[48] Më 21 shkurt 2004, Rooney shënoi dygolëshin e parë në Premier League në barazimin 3–3 kundër Southampton.[49] Ai shënoi golin e vetëm në fitoren 1–0 kundër Portsmouth më 13 Mars,[50] përpara se një javë më vonë të shënonte në barazimin 1–1 kundër Leicester City.[51]. Ai shënoi golin e fundit të sezonit në një barazim 1–1 jashtë fushe kundër Leeds United më 13 prill.[52]

Manchester United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2004–05[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Agjent Rooney i mërzitur një tre-vjeçar, £ 12.000 ofertë-një-javor të kontratës nga Everton në gusht 2004, duke lënë Manchester United dhe Njukastël Junajted për të konkurruar për nënshkrimin e tij. Everton refuzuar një ofertë prej £ 20.000.000 nga Newcastle, [59] dhe Manchester United në fund të fundit fituar luftën ofertimit me Rooney nënshkrimit për ta në fund të muajit pas një marrëveshje të £ 25.6 milion me Everton u arrit. [60] Kjo ishte Pagesa më të paguar ndonjëherë për një lojtar nën 20 vjeç;. Rooney ishte ende vetëm 18 kur ai u largua nga Everton [61] Rooney është duke pasur parasysh numrin 8 këmishën pas mbërritjes së tij në Old Trafford. [62] Ai e bëri debutimin e tij të Bashkuara më 28 shtator në një fitore 6-2 në shtëpi ndaj Fenerbahçe në Ligën e Kampionëve, duke shënuar një hat-trick dhe hedhjen në një ndihmojnë. [63] Këto qëllime bërë Rooney lojtari më i ri për të shënuar një hat-trick në Ligën e Kampionëve moshës 18 vjeç 335 ditë. [64] Megjithatë, sezoni i tij i parë me Manchester United përfundoi pa fituar një trofe si ata vetëm mund të menaxhojë një vend të tretë përfundojë në kampionat, [65] dhe nuk arriti të përparojë në çerekfinale të Ligës së Kampionëve. [66] Shtetet e pasur më shumë sukses në garat e kupës, por u prese nga Kupa Ligës në finalet e gjysmë nga një anë Chelsea [67] i cili edhe fitoi titullin e Premier League që sezonin, [68] dhe një barazim pa gola me Arsenalin në finalen e Kupës FA u pasua nga një dënim xhiruar-out humbjen. [69] Megjithatë, Rooney ishte golashënuesi më i mirë Bashkuara ligë që sezonin me 11 gola, dhe u vlerësua me PFA Player Rinj e Vitit çmimin. [70]

Sezoni 2005–07[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shtator 2005, Rooney u dërgua jashtë në një përplasje të Ligës së Kampionëve me Villarreal e Spanjës (e cila përfundoi në një barazim pa gola) për sarkazëm duartrokitje referin që e kishte rezervuar atë për një gabim pa dashje në një kundërshtar. [71] trofeun e tij të parë me United erdhi në Kupën e Ligës vitit 2006, [72] dhe ai u emërua edhe njeriu i ndeshjes, pasi shënoi dy herë në fitoren 4-0 ndaj United Wigan Athletic në finale. [73] Në Premier Ligë, megjithatë, një fillim i çrregullt në majtë sezon titullin lavdia në kërkim gjasa për të Bashkuara dhe shpresat e tyre titullin u përfundoi në fund të prillit, kur ata humbën 3-0 larg për të kampionëve Chelsea dhe kishte për të vendosur për vendin e dytë. [74] Rooney pësuar një metatarsal thyer në atë lojë, pas një trajtuar bërë nga Paulo Ferreira. [75] e Rooney goalscoring përmirësohet më tej në sezonin 2005-06, si ai arriti 16 gola në 36 ndeshje Premier League. [76] Rooney u dërgua jashtë në një ndeshje Tournament Amsterdamit kundër Portos, më 4 gusht 2006 pas goditur mbrojtësin Pepe Porto me një bërryl. [77] Ai u dënua me një ndalim tre-ndeshjes nga FA, pas marrjes së tyre në një raport 23 faqesh nga arbitër Ruud Bossen që shpjegoi vendimin e tij. [78] Rooney shkroi një letër proteste të FA, duke përmendur mungesën e dënimit dorëzuar për shkak të lojtarëve të tjerë të cilët u dërguan jashtë në miqësore. Ai gjithashtu ka kërcënuar për të tërhequr lejen e FA-së për të përdorur të drejtat e tij imazhin e në qoftë se ata nuk kanë heqë ndalesën, por FA nuk kishte fuqi për të bërë një vendim të tillë. [79] Gjatë gjysmës së parë të sezonit 2006-07, Rooney përfundoi një dhjetë-lojë pa gola brez me një hat-trick kundër Bolton Wanderers, [80] dhe ai ka nënshkruar një zgjatje dyvjeçare të kontratës muajin e ardhshëm që lidhi të Bashkuara deri në vitin 2012 . Deri në fund të prillit, një kombinim i dy gola në një fitore 8-3 agregat çerek-final mbi romët dhe dy më shumë në një fitore gjysmë-finale këmbë 3-2 parë mbi Milanin. [81] Deri në fund të këtij sezoni, ai kishte shënuar 14 gola ligës. [82] Rooney mbledhur medaljen e tij të parë Premier League Winner titulli në fund të sezonit 2006-07. [83]

Sezonet 2007–08 & 2008–09[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qershor 2007, Rooney mori fanellën me numrin 10 që e kishte Ruud van Nistelrooy, i cili u transferua tek Real Madrid.[53][54] Ai e filloi sezonin duke luajtur në ndeshjen e parë të sezonit kundër Reading që përfundoi me rezultatin 0–0; ai pësoi një dëmtim të rëndë në këmbë, që do ta mbante jashtë fushave për dy muaj.[55][56] Ai u rikthye të luaj futboll pas gjashtë jashësh në fitoren kundër Romës në fazën e grupeve më 2 tetor; ai shënoi golin e vetëm të ndeshjes.[57] Një muaj pasi u rikthye nga dëmtimi, Rooney përsoi një tjetër dëmtim gjatë një seance stërvitore më 9 nëntor, duke e lënë jashtë fushave për dy javë.[58] Ai u rikthye nga dëmtimi për të luajtur 70 minuta në ndeshjen kundër Fulham më 3 dhjetor.[59] Rooney humbi në total 10 ndeshje gjatë sezonit 2007–08, dhe e përfundoi atë duke shënuar 18 gola (12 gola të shënuara në ligë),[60] duke ndihmuar Manchester United të fitonte Premier Ligën dhe Ligën e Kampioneve ku në finale mundën rivalët e Çelsit;[61] ishte finalja e parë e Ligës së Kampioneve midis dy skuadrave angleze.[62].

Më 4 tetor 2008, në ndeshjen e fituar kundër Blackburn Rovers, Rooney u bë lojtari më ri që luan 200 ndeshje në Premier League.[63] Më 14 janar, pasi shënoi golin e vetëm në sekondën e 54të në fitoren 1–0 kundër Wigan Athletic, Rooney u zëvëndësua në minutën e tetë pas një dëmtimi. Zëvëndësuesi i tij, Carlos Tévez, u dëmtua menjëherë pasi hyri në fushën, por nuk u zëvëndësua.[64] Rooney qëndroi jashtë fushave për tre javë, duke humbur nga një ndeshje në League Cup dhe FA Cup, sëbashku me katër ndeshjet në kampionat.[65] Më 25 prill 2009, Rooney shënoi golin e fundit të sezonit kundër Tottenham Hotspur; skuadra shënoi pesë gola gjatë ndeshjes, pasi ktheu rezultatin nga 2–0 në 5–2. Rooney shënoi dy gola, dhuroi dy asiste dhe fitoi penalltinë nga e cila erdhi goli i parë.[66] Rooney e mbylli sezonin me 20 gola në të gjithë kompedicionet, sërisht duke shënuar 12 gola në kampinat.

Sezoni 2009-10[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimi Rooney për fushatën e re mori për në mënyra të mëdha rezultatin, grabbing një gol në minutën e 90-të Shield 2009 Komunitetit, edhe pse United humbi ndeshjen me Chelsea me penallti. [98] Ai më pas shënoi golin e vetëm të lojës e hapjes së sezonin 2009-10 kundër Birmingham City, duke marrë e përgjithshme e tij e Bashkuara llogaritur ende të 99. [99] Ai nuk arriti të shënojë në ndeshjen e ardhshme, një humbje historike 1-0 në duart e Burnley promovuar rishtas në maur terren. Më 22 gusht, ai u bë 20 Manchester United lojtar që ka shënuar të paktën 100 gola për klubin, kur ai e gjeti rrjetën dy herë në një 5-0 larg fitojë në Wigan Athletic. [100] Më 29 gusht, United luajti Arsenal ne Old Trafford. Rooney shënoi barazimin nga vendi rreptësisë pas Andrei Arshavin kishte vënë Arsenal përpara. Lojë përfundoi 2-1 për Manchester United pas Abou Diaby shënoi një autogol [101] Pesë ditë më vonë Rooney komentuar dënimin e tij kundër Arsenalit. "Kushdo që shikon mua luajnë di unë jam një lojtar i sinqertë, unë luajë lojë si me ndershmëri si mundem. Nëse arbitri jep një penallti nuk ka asgjë që mund ta bëni ". [102] Më 28 nëntor 2009, Rooney shënoi e tij të parë hat-trick për tre vjet në një fitore 4-1 ndaj Portsmouth larg, me dy prej tyre qenë dënimet. [103] Më 27 dhjetor 2009, ai u dha njeriu i ndeshjes kundër qytetit Hull. Ai ishte i përfshirë në të gjitha Golat e shënuar në lojë, goditur hapës dhe pastaj larg duke i dhënë topin për dënimin me barazimin e Hull-së. Ai pastaj i detyruar Andy Dawson në pranuar një gol vet dhe pastaj të ngritur Dimitar Berbatov për golin e tretë United e cila u dha atyre një fitore 3-1. [104] Më 30 dhjetor 2009, tri ditë më nga fitorja e tyre ndaj Hull, ai rrëmbeu një gol tjetër . në 5-0 shkatërrimit United e Wigan në ndeshjen e fundit të dekadës së [105] Më 23 janar 2010, Rooney shënoi të katër gola në fitoren 4-0 Manchester United ndaj Hull City, tre prej qëllimeve erdhën në 10 minutat e fundit e ndeshjes. Kjo ishte hera e parë në karrierën e tij se ai thes katër në një ndeshje. [106] Më 27 janar 2010, ai vazhdoi të kandidojë e tij shenoi nga shkon fituesin në minutën e dytë pas ndërprerjes kundër rivalëve ndeshje Manchester City. Kjo i dha United një fitore 4-3 agregat, marrjen e tyre në finale, kjo ishte e tij të parë Cup League qëllimi që rrjeta dy në 2006 finale [107] Më 31 janar 2010, Rooney shënoi golin e tij të 100-të në Premier League një 3. - 1 fitore mbi Arsenalit për herë të parë në kampionat në Emiratet e, sidomos qëllimi i parë i tij Premier League erdhën edhe kundër Arsenalit. [108] Më 16 shkurt 2010, Rooney goditur qëllimet e tij të parë evropiane të sezonit, duke shënuar dy headers në 3 -2 larg fitojë kundër Milanit në Manchester United e parë ndonjëherë të fitojë kundër tyre në San Siro. [109] Më 28 shkurt 2010, ai shënoi një tjetër kokë kundër Aston Villa simbolit qëllimi i tij i pestë radhazi kryesuar në një rresht), e cila rezultoi në Manchester United fitues Kupa League final 2-1. [110] Në pjesën e dytë të lidhin Evropian United kundër Milanit, Rooney shënoi një mbajtëse në një fitore të bujshme 4-0 në shtëpi, duke llogaritur ende e tij të gola këtë sezon në 30. [111] Ai pastaj shtoi dy më shumë për të llogaritur e tij pesë ditë më vonë në Old Trafford, në një fitore 3-0 ligë ndaj Fulham. [112] Më 30 mars 2010, gjatë së Kampionëve humbjen e United League çerek-finale ndeshjen e parë kundër Bayern Munich në Allianz Arena Mynih, Rooney crumpled kur ai i ndrydhur kyçin e këmbës së tij në minutën e fundit, pas kalimit pran tij off ndërsa Bayern ishin prodhimin e ndërtuar që çoi në qëllimin e tyre të dytë . [113] Kishte frikë se ai kishte marrë dëmtime serioze ligament apo edhe një kyçin e këmbës të thyer, por u njoftua se lëndimi ishte vetëm dëme të lehta ligament, dhe se ai do të jetë jashtë për 2 deri në 3 javë, [114] e humbur United përtyp ndeshjen me Chelsea dhe këmbë e kthimit kundër Mynih javën e ardhshme. [114] Lista e ekipit për pjesën e dytë prodhoi një surprizë masiv kur Rooney iu dha një vend duke filluar në formacion e Bashkuara. [115] Pavarësisht nga një plumbi 3-0 nga minutën e 41, Mynih rrëmbeu një gol prapa dhe e Bashkuara u detyruan më vonë deri në 10 burra pas Rafael da Silva ishte dërguar-off. Mynih fitoi ndeshjen pas një tyl të dytë larg-Qëllimi [115] dhe Rooney u zëvendësua pas ri-dëmtuar kyçin e këmbës së tij. Më 25 prill, Rooney u emërua Lojtari e 2010 lojtarëve PFA 'e Vitit. [116]

Sezoni 2010-11[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 28 gusht 2010, Rooney shënoi golin e tij të parë të sezonit si ai kapi një dënim në një fitore 3-0 në shtëpi ndaj West Ham United. [117] Në tetor, menaxheri i Manchester United Sir Alex Ferguson deklaroi në një konferencë për shtyp se Rooney kërkuar për të lënë klubin. [118] Kjo erdhi pas një periudhe të mosmarrëveshjes lidhur me shkallën e lëndimit Rooney në kyçin e këmbës, ku Rooney ka hedhur poshtë pohimin e Fergusonit se lëndimi ishte arsyeja Rooney kishte rënë në stol. [119] Rooney dhe të tij Përfaqësuesit e lëshoi ​​një deklaratë në lidhje me vendimin e tij për t'u larguar nga klubi, duke këmbëngulur se ajo nuk është ulur në të holla, por ambicie. [120] Pas kësaj deklarate, Rooney bërë një U-ana dramatike dhe ranë dakord të ri kontratë pesë-vjeçare në Manchester United deri në qershor 2015 . [121] Rooney bërë kthimin e tij në ekipin e parë si një zëvendësues kundër Wigan më 20 nëntor. [122] Katër ditë më vonë ai u kthye në vijë e nisjes-up dhe shënoi një penallti në një 1-0 larg fitojë mbi Rangers në Ligën e Kampionëve. [ 123] Ai humbi një penallti në një fitore në shtëpi 1-0 ndaj Arsenalit më 13 dhjetor. [124] Qëllimi i tij i parë i sezonit nga lojë të hapur erdhi më 1 janar 2011 në një 2-1 larg fitojë mbi West Bromwich Albion. [125 ] Më 1 shkurt, Rooney shënoi dy herë dhe asistoi gol Nemanja Vidiç në një fitore në shtëpi 3-1 ndaj Aston Villa. [126] Më 12 shkurt, Rooney shënoi një breshëri lart në minutën e 78 të derbin Manchester, e cila dëshmoi se ishte fituar gol në fitoren 2-1 kunder Manchester City. [127] Pas ndeshjes, Runi tha se ishte qëllimi më i mirë i karrierës së tij, [128] para se Sir Alex Ferguson e përshkroi grevën si qëllim të mirë ai ka dëshmuar ndonjëherë në Old Trafford. [129] Dy javë më vonë ai shënoi golin e tretë në një 4-0 larg fitojë ndaj Wigan, [130] para hapjes rezultatin në humbjen 2-1 ndaj Chelsea larg më 1 mars. [131] Rooney shënoi dytë Qëllimi në një fitore 2-0 në shtëpi ndaj Arsenalit në një kravatë Kupën FA më 12 mars. [132] Më 2 prill, Shtetet e Bashkuara erdhi nga dy gola poshtë si Rooney shënoi e tij të parë hat-trick të sezonit në një 4-2 larg fitojë mbi West Ham United. [133] Kjo ishte e pesta e tij hat-trick për Manchester United, ndërsa i dyti Qëllimi ishte 100 e tij në Premier League për klubin. [134] Ai është i treti Manchester United lojtar për të shënuar 100 gola Premier League, duke u bashkuar Ryan Giggs dhe Paul Scholes. [135] Gjatë festimeve Rooney-së pas golin e tij të tretë, ai u betua në një aparat pitchside dhe më pas u akuzua nga Shoqata e Futbollit për të përdorur gjuhë ofenduese. [136] Rooney pranuar akuzën, por jo automatike me dy ndeshje ndalesë e cila iu dorëzua atij. [137] Ai apeloi kundër kohëzgjatjen e pezullimit, duke e quajtur atë "e tepruar", por nuk arriti të përmbysë ndalimin dy ndeshje që vendosi atë nga Kupa FA gjysmë-finale kundër Manchester City më 16 prill. [138] Loja vijon më 6 prill panë Rooney shënoi golin e vetëm në një 1-0 larg fitojë kundër Chelsea në Ligën e Kampionëve çerek-finale ndeshjen e parë [139] Ai pasoi e këtij qëllimi me një tjetër grevë në ndeshjen e parë gjysmë-finale kundër Schalke pala gjermane më 26 prill, duke shënuar e dytë të një 2. - 0 larg fitojë. [140] Kjo ishte hera e parë Rooney e kishte kthyer në Veltins Arena të në Gelsenkirchen prej tij dërguar jashtë gjatë vitit 2006 FIFA World Cup kundër Portugalisë. [141] Më 14 maj 2011, Rooney sukses konvertuar një dënim për të Bashkuar për të barazuar dhe për t'u dhënë atyre një barazim 1-1 kundër Blackburn Rovers Ewood Park, në në ndeshjen e parafundit të sezonit të Premier League - të mjaftueshme për të siguruar një 19-rekord të lartë titullin e ndarjes për United, Rooney dhe duke i dhënë medaljen e katërt e tij Premier League titulli i fituesit. [142]

Sezoni 2011-12[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rooney filloi sezonin me një gol në ndeshjen e ligës së parë në The Hawthorns kundër West Bromwich Albion. Rooney luajtur bukur nga një e dy me Ashley Rinj para një kthesë të mprehtë dhe të përfundojë nga jashtë kutisë cila gjeti këndin e poshtëm të qëllimit. Ai gjithashtu shënoi në ndeshjen e dytë të sezonit, në shtëpi tek Tottenham Hotspur, kur ai i kryesuar në një kryq Giggs Ryan vonë në të lojës. [143] Në fund të gushtit, Rooney shënoi golin e tij të 150 për United, i pari i një kapelë -trick, duke ndihmuar për rrënimin Arsenal 8-2. [13] Rooney fitoi njeriu i ndeshjes, duke shënuar dy goditjet e lira, një ndëshkim, dhe gjithashtu kontribuojnë një Assist per Nani. Ai pasoi këtë me një tjetër hat-trick në ndeshjen e ardhshme, një 5-0 larg fitojë mbi Bolton Wanderers më 10 shtator, duke u bërë vetëm lojtari i katërt në Premier League histori për të shënuar një hat-trick në ndeshje rresht [144] Këto. Qëllimet solli atij niveli me Sir Bobby Charlton në shtatë Bashkuara hat-mashtrimeve, të katërt të përbashkët në listën e të gjitha me kohë prapa Denis ligji, Jack Rowley dhe Viollet Dennis. [145] Rooney shënoi në ndeshjen e ardhshme të Bashkuara, një shtëpi e 3-1 të fitojë mbi Chelsea por e bëri të humbasë një dënim në gjysmën e dytë kur ai rrëshqiti në afat të tij dhe skied topin gjatë. Pas zbulimeve rreth babait të tij në media dhe pasojat nga kartën e tij të kuq kundër Malit të Zi në detyrë ndërkombëtar, ai u la jashtë nga fillimin linjë-up kundër Liverpulit më 15 tetor 2011. Ai u kthye në veprim më 18 tetor 2011, ku ai shënoi dy gola në grupin faza-ndeshjes kundër Oţelul Galati dhe tejkaluar ish-shok grupi i tij Paul Scholes si më-duke shënuar anglez në UEFA Champions League. [146] Më 10 dhjetor, Rooney përfundoi një 8 qëllimi thatësirës lojë me një mbajtëse kundër Wolves në një fitore 4-1 në Old Trafford. Për qëllim të parë ai prerë brenda nga e majta dhe shpuar në një e shtënë ulët përmes turmës së mbrojtësve. Qëllimi i tij i dytë u ndihmua nga Antonio Valencia i cili kaloi topin nga e djathta dhe Rooney takuar atë në breshëri gjysmë për të gjetur të drejtën qoshe fund dorën e net. Më 18 dhjetor, Rooney vazhdoi rezultatin e tij qëllimi formë të nisej në shtëpi qëllimin e hapjes kundër QPR, duke e bërë atë qëllimin e shpejtë Manchester United i sezonit deri më tani, pasi vetëm 52 sekonda në Loftus Road. Ai u ndihmua nga kryqi Antonio Valencia-s. Më 21 dhjetor, Rooney shënoi golin e tij të 130 Premier League në paraqitjen e tij 300th Premier League kundër Fulham në Cottage frikacak me një përpjekje varg të gjatë që u rrëzua në off brenda këtë post në një fitore 5-0. Më 8 janar, Rooney shënoi dy gola në FA Cup 3-2 tretë të rrumbullakët larg fitojë kundër Manchester City në Etihad stadiumin. Qëllimi i tij i parë u ndihmua nga Antonio Valencia që nxorrën topin drejt postimi i largët, ku Rooney kërcënuar mes Nani dhe Richards vë në lëvizje një kokë kundër underside e shtyllën dhe në rrjetë. Danny Welbeck ishte i përfshirë në golin e dytë Rooney-së. Ai u scythed nevojë poshtë nga Aleksandar Kolarov brenda zonës së rreptësisë, duke shkaktuar çmimin qartë dënim. Portieri Costel qytetit Pantilimon shpëtoi nga goditja fillestare Rooney vend, por sulmuesi Bashkuara qetësi nodded e reagim në qëllimin paruajtur. Me dy gola e tij, Rooney u kaluara Mark Hughes në të gjitha me kohë të tabelës krye United goalscorers shkon deri në vendin e shtatë të përgjithshëm me 164 gola. Më 14 janar, Rooney dhënë një kontribut të madh për ekipin e tij në një fitore 3-0 në shtëpi kundër Bolton. Edhe pse ai kishte humbur një penallti dhe e gjeti thuajse neto në disa raste, ai ka krijuar dy gola duke ndihmuar Paul Scholes për qëllim të parë dhe më vonë në gjysmën e dytë Danny Welbeck për golin e dytë. Më 5 shkurt, Rooney shënoi dy gola nga pika e bardhë rreptësisë si e Bashkuara u kthyen nga një deficit 3-0 për të nxjerrë 3-3 në një përplasje e Premier League kundër Chelsea në Stamford Bridge. Më 11 shkurt 2012, Rooney ka shënuar 500 lojën e tij të lartë të karrierës duke shënuar dy gola si United mundi rivalët e Liverpoolit 2-1 në Old Trafford. Kjo ishte edhe loja e tij 350 për United në të gjitha garat. [147] Më 4 mars Rooney shënoi golin e parë në një 3-1 larg fitojë kundër Tottenham Hotspur në White Hart Lane dhe shkoi kaluar Joe Spence në goalscorers të gjitha me kohë të Manchester United lartë Tabela e shkon deri në vendin e gjashtë të përgjithshëm me 169 gola. Ai shënoi një mbajtëse në lojën e tij e ardhshme, kundër Atletico Bilbao në Europa League. [148] Më 11 mars Rooney shënoi dy gola që sollën Junajtid fitoren kundër West Bromwich Albion në një fitore 2-0 në shtëpi. Më 15 mars, Rooney shënoi në ndeshjen e 2 e Europa League kravatë Bilbao vs Athletic Bilbao në United pavarësisht humbjes 2-1 në natën dhe 5-3 në total. Rooney aksidentalisht thyen tifoz 9-vjeçar, i dore Jamie Thomas 'me një gjuajtje të humbur para 5-0 fitore Manchester United në Wolverhampton Wanderers më 18 mars 2012. Rooney nuk ishte në dijeni të incidentit në atë kohë, por ka kërkuar ndjesë për nxënës dhe premtoi të dërgojë atij një dhuratë të personalizuar. [149]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rooney në aksion.

Rooney u bë lojtari më i ri për të luajtur për Anglinë kur ai fitoi kapak tij të parë në një miqësore kundër Australisë më 12 shkurt 2003 në shtatëmbëdhjetë, [150] njëjtën moshë në të cilën edhe ai u bë lojtari më i ri për të shënuar një gol Angli. [151] riu Theo Walcott Arsenal theu rekordin Rooney në pamjen nga 36 ditë në maj 2006. [152] Veprimi i tij i parë turneu ishte në Euro 2004, në të cilën ai u bë golashënuesi më i ri në historinë e konkurrencës më 17 qershor 2004, kur ai shënoi dy herë kundër Zvicrës;. [153] Megjithatë, ky rekord u krye me mesfushorin Johan Vonlanthen Zvicrës katër ditë më vonë [ 154] Rooney pësoi një dëmtim në ndeshjen çerek finale kundër Portugalisë dhe Anglia u eliminua me penallti. [155] Pas një dëmtimi në këmbë në një ndeshje të vitit 2006 prill Premier League, Rooney u përball me një garë për të palestër për Kupën Botërore 2006. [156] Anglia u përpoq për të përshpejtuar shërimin e tij me përdorimin e një tendë oksigjen, [157] e cila lejoi Rooney për të hyrë në një Ndeshja grup kundër Trinidad dhe Tobago [158] dhe të fillojnë ndeshjen e ardhshme kundër Suedisë. [159] Megjithatë, ai kurrë nuk e mori përsëri në formë lojë dhe shkoi pa gola si Anglia u përkul në finalet e tremujorit, nis përsëri në dënim. [160] Rooney ishte i kuq-shprishur në minutën e 62-të çerek-finale për vulosje në Portugali Carvalho mbrojtësin Ricardo edhe si tentim për të fituar posedimin e topit, një incident që ka ndodhur të drejtë në frontin e arbitër Horacio Elizondo. [161] Manchester shok grupi Rooney e Bashkuara Cristiano Ronaldo hapur protestuar veprimet e tij, dhe ishte nga ana shoved nga Rooney. [161] Elizondo dërguar Rooney jashtë, pas së cilës Ronaldo u pa shkelje syri në stol Portugali. [161] Rooney mohuar qëllimisht Carvalho targeting në një deklaratë më 3 korrik, duke shtuar , "Unë nuk kanë asnjë ndjenjë të sëmurë për Cristiano por unë jam i zhgënjyer që ai zgjodhi për të marrë të përfshira. Unë mendoj të bëj unë, megjithatë, duhet të mbani mend se në atë rast të veçantë, ne nuk ishin shokët." [162] Elizondo konfirmuar ditën e ardhshme se Rooney u shkarkua vetëm për shkelje në Carvalho. [163] Rooney u gjobit CHF5, 000 për incidentin. [164] Gjatë Kupës së Botës 2010 në Afrikën e Jugut, pas Anglisë tërhoqi me Algjeri, lojtarët Angli u fishkëllyen off katran nga mbështetësit. Rooney bëri një koment si ai u largua nga katran për të kamerave televizive duke thënë, "Nisë për të parë tifozët e tu në shtëpi boo ju, që është mbështetës besnikë". [165] Ai kërkoi falje më vonë për komentin e bërë gjatë një turneu varfër e për të Anglisë të cilët u eliminuan në Raundi i dytë. [166]

Euro 2012[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fushata kualifikuese për në Euro 2012 shkoi mirë për Anglinë, e cila e mbylli grupin e saj në krye, duke fituar pesë ndeshje e duke barazuar tre. Rooney shënoi tre gola, një kundër Zvicrës dhe dy kundër Bullgarisë. Në ndeshjen e fundit kualifikuese ndaj Malit të Zi (2–2), Rooney mori karton të kuq për një ndërhyrje të gabuar ndaj Miodrag Džudović në minutën e 74të.[67] U parashikua se Rooney do të humbiste vetëm një ndeshje në raundin e parë të UEFA Euro 2012. Pas ndeshjes, Ronney dërgoi një letër personale tek FIFA, në të cilën ai kërkoi falje dhe shfaqi pendesë për ndërhyrjen ndaj kundërshtarit që i shkakoi daljen nga fusha e lojës.[68]

Pavarësisht letrës, UEFA e dënoi atë me tre ndeshje pezullim gjë që do të thoshte se Rooney nuk mund të luante në asnjë prej ndeshjeve të fazës së grupeve të turnamentit. Pas lajmërimit të UEFA-s, Džudović deklaroi se dënimi i Rooneyt ishte shumë i rëndë dhe tha se do ta mbronte nëse do të ishte e nevojshme. Ai më pas i kërkoi UEFA-s të falte Rooneyn. Federata Angleze vendosi të apelonte vendimin e UEFA-s. Më 8 dhjetor 2011, pasi federata apeloi dënimin, UEFA reduktoi dënimin në dy ndeshje pezullim.[69] Kjo gjë do të thoshte se Rooney do të humbiste ndeshjet ndaj Francës dhe Suedisë. Ai u rikthye në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve ndaj Ukrainës më 19 qershor 2012, duke shënuar golin e vetëm të ndeshjes, gjë që i lejoi Anglisë të avanconte në çerek-finale.[70] Në çerek-finale ata u eliminuan nga Italia, e cila, pas një 120 minutëshi pa gola, fitoi 4–2 nga penalltitë, edhe pse Rooney ishte i saktë në tentativën e tij. Pas një tjetër turnamenti ndërkombëtarë në të cilën performanca e Rooneyt u kritikua sërisht nga media angleze, trajneri Fabio Capello deklaroi se Rooney "luan mirë vetëm në Manchester".[71]

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rooney, i fotografuar me Manchester United në ndeshjen kundër Celtic në UEFA Liga e Kampioneve, është vlersuar për bashkpunimin dhe angazhimin.

Rooney është një sulmues krijues, energjitik i cili kombinon aftësitë teknike me forcën dhe fizikun e tij, në të njëjtën kohë duke shkëlqyer në luftën në ajër pavarësisht se është vetëm 1.75 m.[72][73] Ai është një sulmues i shkathët, i aftë për të luajtur në çdo pozicion të sulmit;[74][75] megjithatë, pozicioni i tij i parapëlqyer është në qëndër.[76] Rooney ka luajtur edhe si sulmues i dytë ose anësor.[77][78] Për shkak se shpejtësia dhe lëvizjet e tij pësuan rënje pasi ai hyri në të tridhjetat, Rooney filloi të vendosej në një rol më mbrapa, më krijues, duke luajtur si mesfushor sulmues ose në disa raste edhe si mesfushor qëndror ose mbrojtës; në këto role ai luajti nën drejtimin e trajnerit Louis van Gaal, i cili e vendosi anglezin në këtë pozicion për shkak të vizionit, rrezes së pasimit, vrapimeve përpara nga mesfusha dhe bashkpunimit.[79][80] Një golashënues prolifik në vitet e tij më të mira te Manchester United, Rooney ishte një sulmues i fuqishëm me topin nën zotërim dhe një finalizues i saktë, i cili ishte i aftë të shënonte gola nga brënda dhe jashtë zonës, si dhe me "volley" (gjuajtje në ajër).[81][82] Ai është vlerësuar për punën e tij dhe rezistencën nga lojtarë, trajnerë dhe media, dhe është gjerësisht i vlersuar për vendosmërinë e tij për t'i bërë presion kundërshtarëve në kohën ku ekipi i tij nuk është në zotërimin e topit.[81][83]

Për shkak të paraqitjeve të tij të mrekullueshme në vitet e adoleshencës, Rooney mori pseudonimin "Wazza" (një referencë e ish lojtarit të Anglisë Paul "Gazza" Gascoigne, i cili ishte një lojtar me dhunti por me probleme jashtë fushe),[84] "The Wonder Boy", dhe "the new Pelé".[85] Ronney ishte një lojtar i shkathët dhe i shpejtë në rininë e tij;[86] megjithatë, disa dëmtime gjatë karrierës së tij, duke shtuar edhe problemet me shtimin e peshës, ndikuan në shpjetësinë dhe ekujlibrin e tij me vazhdimin e karrierës, duke bërë që të akuzohet edhe për mos-arritjen e potencialit të tij të plotë.[87][88] Ai u paralajmërua për formën e tij fizike në disa raste nga trajneri i tij Ferguson, i cili tha për Rooney: "Ai është shumë i ngjeshur dhe duhet të stërvitet mirë gjatë gjithë kohës."[89] Ish trajneri i fitnessit te Manchester United, Mick Clegg, ka deklaruar: “Wayne nuk e pa rëndësinë e palestrës. Ai thoshte 'Jam këtu për të luajtur futboll.”[90] Pavarësisht reputacionit si një nga lojtarët më të mirë të gjeneratës së tij,[83][91] si dhe një nga më të mirët e të gjitha kohërave të Anglisë, ku është edhe golashënuesi më i mirë,[92] Rooney është kritikuar edhe për sjelljen e tij në fushë në disa raste, që i ka sjellë edhe kartonë të panevojshëm.[81][84]

Në vitin 2017, Gareth Southgate tha: "Ti ke disa lojtarë të mirë dhe më pas disa lojtarë të shkëlqyer. Në kohën time te ekipi i Anglisë, Paul Gascoigne, Paul Scholes dhe Rooney kishin pak më shumë se të gjithë të tjerët. Dhe neve po flasim për lojtarë të nivelit të lartë, lojtarë si Steven Gerrard, Frank Lampard dhe David Beckham."[93]

Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titujt me Klubin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manchester United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Premier League (4): 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2010–11

Football League Cup (2): 2005–06, 2009–10

FA Community Shield (3): 2007, 2010, 2011

UEFA Champions League (1): 2007–08

FIFA Club World Cup (1): 2008

Individual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

PFA Players' Player of the Year (1): 2009–10

PFA Young Player of the Year (2): 2004–05, 2005–06

PFA Fans' Player of the Year (2): 2005–06, 2009–10

PFA Premier League Team of the Year (3): 2005–06, 2009–10, 2011–12

FWA Footballer of the Year (1): 2009–10

Goal of the Season (3): 2004–05, 2006–07, 2010–11

Goal of the Month (6): October 2003, January 2005, April 2005, January 2007, March 2007, February 2011

Sir Matt Busby Player of the Year (2): 2005–06, 2009–10

BBC Young Sports Personality of the Year (1): 2002

Bravo Award (1): 2003

FIFPro World Young Player of the Year (1): 2004–05

Premier League Player of the Month (5): February 2005, December 2005, March 2006, October 2007, January 2010

Barclays Player of the Year (1): 2009–10

Premier League 20 Seasons Awards (1992–93 to 2011–12):

Best Goal (vs. Manchester City, 12 February 2011)

FIFA Club World Cup Golden Ball (1): 2008

England Player of the Year (2): 2008, 2009

Golden Boot Landmark Award 20 (1): 2009–10

FIFA/FIFPro World XI (1): 2011

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Wayne Rooney". ManUtd.com. Manchester United. Marrë më 7 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Taylor, Daniel (24 qershor 2004). "Forget Gazza, here's Wazza". The Guardian. Londër. Marrë më 14 tetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Man Utd v Bayer Leverkusen" BBC Sport. 17 shtator 2013. Marrë më 17 shtator 2013.
 4. ^ "Rooney sparks England win". BBC News. 6 shtator 2003. Marrë më 2 tetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Wilson, Paul (8 tetor 2011). "Fabio Capello accepts he must take rough and smooth with Wayne Rooney". The Guardian. London. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Wayne Rooney Videos - Five of the Best Wayne Rooney Videos". Worldsoccer.about.com. 18 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2012. Marrë më 12 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Reckless Rooney overshadows England's 2012 qualification
 8. ^ "Can Wayne Rooney Fire England To World Cup Glory". Football Corner. 19 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2012. Marrë më 12 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "10 Reasons Wayne Rooney and Co. Can Help England Win Euro 2012". Bleacher Report. 4 tetor 2011. Marrë më 12 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Captain Rooney 'extremely proud' to be in England's top five". Goal.com. 12 tetor 2012. Marrë më 12 tetor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Exclusive - Parlour: 'Rooney let himself down with needless red card'". talkSPORT. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2013. Marrë më 12 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Wayne Rooney wins Premier League Goal of the 20 Seasons award". www.bbc.co.uk. Marrë më 5 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Barcelona's Lionel Messi is highest paid footballer, Real Madrid's Jose Mourinho is best paid manager". www.goal.com. Marrë më 13 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Wayne Rooney". Harper Collins. Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2012. Marrë më 14 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Wayne Rooney Britain's Backstreet Boy". Der Spiegel. 23 maj 2006. Marrë më 9 korrik 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Davies, Hunter (17 dhjetor 2006). "Some have celebrity thrust upon them". The Times. Londër. Marrë më 9 korrik 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Hamilton, Fiona (12 qershor 2010). "Show of faith earns praise for Wayne Rooney". Londër: Times Online. Marrë më 12 qershor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Rooney's Brother Set To Play For Ireland" Arkivuar 23 janar 2020 tek Wayback Machine Sky News, 15 prill 2008
 19. ^ "Liverpool schools Cardinal Heenan and De La Salle in BBC World Cup launch". Liverpool Echo. 5 qershor 2010. Marrë më 5 qershor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Wayne Rooney Interview". FourFourTwo. 13 qershor 2008. Marrë më 13 qershor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Schoolboy breaks Rooney's record!". CBBC Newsround. British Broadcasting Corporation. 28 maj 2010. Marrë më 28 maj 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Hamilton, Fiona (11 dhjetor 2005). "Profile: Wayne Rooney: The Bash Street kid is ready to take on the world". The Sunday Times. Londër. Marrë më 11 dhjetor 2005. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Power, Alan (23 qershor 2004). "Is Rooney the new Pele?". The Guardian. London. Marrë më 23 qershor 2004. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ McNulty, Phil (21 tetor 2002). "Rooney gets reality check". CBBC Newsround. British Broadcasting Corporation. Marrë më 21 tetor 2002. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ MacCarthey, James. Manchester United - Born Winners. ISBN 9781906783273. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Rooney is 18". EvertonFC.com. Everton FC. 23 tetor 2003. Marrë më 23 tetor 2003. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Wayne Rooney Everton FC Player Profile". EvertonFC.com. Everton FC. 7 prill 2011. Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2011. Marrë më 7 prill 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Rooney wins Wenger praise". BBC Sport. 20 tetor 2002. Marrë më 20 tetor 2002. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Everton ease past Saints". BBC Sport. 20 prill 2002. Marrë më 20 prill 2002. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Tottenham 17/08/2002 15:00". EvertonFC.com. Everton FC. 17 gusht 2002. Marrë më 17 gusht 2002. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Radzinski rescues Everton". BBC Sport. 17 gusht 2002. Marrë më 17 gusht 2002. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Fifield, Dominic (2 tetor 2002). "Rooney doubles up to make sure". The Guardian. Londër. Marrë më 2 tetor 2002. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Wrexham 0–3 Everton". BBC Sport. 2 tetor 2002. Marrë më 2 tetor 2002. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Arsenal 19/10/2002 15:00". EvertonFC.com. Everton FC. 19 tetor 2002. Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2012. Marrë më 19 tetor 2002. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Rooney ends Arsenal's run". BBC Sport. 19 tetor 2002. Marrë më 19 tetor 2002. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Rooney joins Ton Up club". Sky Sports. BSkyB. 2 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2012. Marrë më 2 shkurt 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Rooney sinks Leeds". BBC Sport. 3 dhjetor 2002. Marrë më 3 dhjetor 2002. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Rooney voted top youngster". BBC Sport. 8 dhjetor 2002. Marrë më 8 dhjetor 2002. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Everton see off Blackburn". BBC Sport. 14 dhjetor 2002. Marrë më 14 dhjetor 2002. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Rooney off in stalemate". BBC Sport. 26 dhjetor 2002. Marrë më 26 dhjetor 2002. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Wallace, Sam (18 janar 2003). "Rooney quietly joins the big time". The Telegraph. Londër. Marrë më 18 janar 2003. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Arsenal back on top". BBC Sport. 23 mars 2003. Marrë më 23 mars 2003. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Everton dent Newcastle dream". BBC Sport. 6 prill 2003. Marrë më 6 prill 2003. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "Rooney strike stuns Villa". BBC Sport. 26 prill 2003. Marrë më 26 prill 2003. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "Games played by Wayne Rooney in 2002/2003". Soccerbase.com. Soccerbase. 6 prill 2011. Marrë më 6 prill 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Rooney earns Everton point". BBC Sport. 26 gusht 2003. Marrë më 26 gusht 2003. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Rooney sees off Portsmouth". BBC Sport. 13 dhjetor 2003. Marrë më 13 dhjetor 2003. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "Everton 1–0 Birmingham". BBC Sport. 28 dhjetor 2003. Marrë më 28 dhjetor 2003. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ "Southampton 3–3 Everton". BBC Sport. 21 shkurt 2004. Marrë më 21 shkurt 2004. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "Everton 1–0 Portsmouth". BBC Sport. 13 mars 2004. Marrë më 13 mars 2004. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ "Leicester 1–1 Everton". BBC Sport. 20 mars 2004. Marrë më 20 mars 2004. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "Leeds 1–1 Everton". BBC Sport. 13 prill 2004. Marrë më 13 prill 2004. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ Wearing Football`s Most Famous Shirts Arkivuar 27 qershor 2010 tek Wayback Machine Football365, 29 korrik 2008
 54. ^ Rooney handed No 10 shirt Arkivuar 29 gusht 2013 tek Wayback Machine Vital Football, 30 qershor 2007
 55. ^ Rooney's broken foot adds to England injury crisis Reuters UK, 13 gusht 2007
 56. ^ Rooney faces two months out BBC Sport, 26 qershor 2004
 57. ^ Man Utd 1–0 Roma BBC Sport, 2 tetor 2007
 58. ^ Preview: United v Fulham Arkivuar 12 nëntor 2012 tek Wayback Machine Manchester Evening News, 30 nëntor 2007
 59. ^ Bevan, Chris (3 dhjetor 2007). "Rooney return date penciled in". BBC Sport. Marrë më 21 mars 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ United were lucky today but deserved to be champions guardian.co.uk, 11 maj 2008
 61. ^ Champions League final: Manchester United join Europe's greats after Moscow win The Telegraph, 22 maj 2008
 62. ^ Chelsea and Man Utd set for final BBC Sport, 21 maj 2008
 63. ^ "Premier League round-up: Arsenal were held; Man United edge out Blackburn". Inside World Soccer. 5 tetor 2008. Marrë më 13 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ Man Utd suffer Rooney injury blow BBC Sport, 14 janar 2009
 65. ^ Wayne Rooney out for three weeks with hamstring injury The Telegraph, 14 janar 2009
 66. ^ Man Utd 5–2 Tottenham BBC Sport, 25 prill 2009
 67. ^ Peck, Brooks (18 qershor 2012). "Rooney red-carded day after dad arrested over suspicious red card – Dirty Tackle – World Soccer Blog – Yahoo!! Sports". Yahoo!. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2013. Marrë më 12 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ "Wayne Rooney red card against Montenegro ridiculed by England goalkeeper Joe Hart as a 'pathetic sending-off'". The Daily Telegraph. Londër. Marrë më 8 tetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ "Rooney ban reduced to two games". BBC News. 8 dhjetor 2011. Marrë më 8 dhjetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ "England 1–0 Ukraine" BBC Sport. 19 June 2012. Marrë më 22 qershor 2012.
 71. ^ Winter, Henry (1 shtator 2013). "Liverpool v Manchester United: Wayne Rooney is still loved but can offer more for club and country". The Daily Telegraph. Londër. Marrë më 12 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ "Wayne Rooney is crowned king of the kopf" [Wayne Rooney kurorëzohet mbret i kopf] (në anglisht). The Guardian. 3 mars 2010. Marrë më 3 dhjetor 2014.
 73. ^ "Rooney, gioiello Ferguson Coraggio e tecnica pura" [Rooney, xhevahiri i Fergunson me kurajo dhe teknikë të pastër] (në italisht). La Repubblica. 9 prill 2008. Marrë më 3 dhjetor 2014.
 74. ^ Winter, Henry (24 prill 2009). "Sir Alex Ferguson dazzled by the prospect of Wayne Rooney's prime years at Man Utd" [Sir Alex Ferguson i trullosur nga prospekti i Wayne Ronney në vitet e kulmit te Man Utd] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 11 maj 2016.
 75. ^ "Rooney: I'm happy to play anywhere" [Rooney: I lumtur të luajë kudo] (në anglisht). FourFourTwo. 5 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2016. Marrë më 11 maj 2016.
 76. ^ "Manchester United striker Wayne Rooney chasing 20 goals next season" [Sulmuesi i Manchester United Wayne Rooney do të njekë 20 gola sezonin e ardhshëm] (në anglisht). Sky Sports. 27 korrik 2015. Marrë më 11 maj 2016.
 77. ^ "Man United's Wayne Rooney still important for England – Juan Mata" [Wayne Rooney i Man United ende i rëndësishëm për Anglinë – Juan Mata] (në anglisht). ESPN FC. 9 maj 2016. Marrë më 11 maj 2016.
 78. ^ Welch, Ben. "Rooney on strike partnerships" [Rooney rreth partneriteteve të sulmit] (në anglisht). FourFourTwo. Marrë më 11 maj 2016.
 79. ^ "Paul Scholes: England need Wayne Rooney in midfield against Switzerland" [Paul Scholes: Anglia ka nevojë për Wayne Rooney në mesfushë kundër Anglisë] (në anglisht). The Guardian. 5 shtator 2014. Marrë më 8 dhjetor 2014.
 80. ^ Jackson, Jamie (22 shtator 2014). "Louis van Gaal: Wayne Rooney to play in midfield for Manchester United" [Louis van Gaal: Wayne Rooney do të luajë në mesfushë për Manchester United] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 18 shkurt 2015.
 81. ^ a b c "ESPN FC Player Profile: Wayne Rooney" [Profili i lojtarit ESPN FC: Wayne Rooney] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 3 dhjetor 2014.
 82. ^ "Rooney stunner wins 20 Seasons Best Goal" [Goli shtangës i Rooney fiton golin më të bukur të 20 sezoneve] (në anglisht). Premier League. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2015. Marrë më 3 mars 2015.
 83. ^ a b "Capello: "Rooney, il migliore insieme a C.Ronaldo e Messi"" [Capello: "Rooney, më i miri sëbashku me C. Ronaldon dhe Messin"] (në italisht). Milan News.it. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2014. Marrë më 3 dhjetor 2014.
 84. ^ a b "Rooney dimentica le parolacce E scatena la rabbia su San Siro" [Rooney harroi fjalët e mallkuara dhe lëshoi zemërimin e tij në San Siro] (në italisht). Il Corriere della Sera. 7 mars 2005. Marrë më 3 dhjetor 2014.
 85. ^ "Rooney 'the new Pele'" [Rooney 'Pele i ri'] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 19 nëntor 2018.
 86. ^ "Declining Rooney an asset to realise" [Rooney në rënje një aset për t'u kuptuar] (në anglisht). Unitedrant.co.uk. Marrë më 3 dhjetor 2014.
 87. ^ "EXCLUSIVE: Michael Johnson could give Wayne Rooney his electric pace back" [Eksluzive: Michael Johnson mund t'i rikthejë Wayne Rooney shpejtësinë e tij elektrike] (në anglisht). Daily Express. Marrë më 3 dhjetor 2014.
 88. ^ "Wayne Rooney: are his best days behind him?" [Wayne Rooney: a janë ditët e tij më të mira mbrapa tij?] (në anglisht). The Guardian. 5 shtator 2012. Marrë më 3 dhjetor 2014.
 89. ^ "Manchester United captain Wayne Rooney has ignored Sir Alex Ferguson warnings" [Kapiteni i Manchester United Wayne Rooney ka injoruar paralajmërimet e Sir Alex Ferguson] (në anglisht). Manchester Evening News. Marrë më 21 nëntor 2018.
 90. ^ "You wouldn't think it, but CR7 is actually older" [Ju nuk do ta mendonit, por CR7 në fakt është më i vjetër] (në anglisht). Men’s Health. Marrë më 19 nëntor 2018.
 91. ^ "Man. United, Berbatov: "Rooney il migliore di tutti"" [Man. United, Berbatov: "Rooney më i miri i të gjithëve"] (në anglisht). Tutto Mercato Web.com. Marrë më 3 dhjetor 2014.
 92. ^ McNulty, Phil (8 shtator 2015). "Wayne Rooney: England's greatest ever striker?" [Wayne Rooney: Sulmuesi më i mirë i Anglisë?] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 8 shtator 2015.
 93. ^ Wilson, Paul (26 gusht 2017). "Gareth Southgate: Wayne Rooney stood out even among golden generation" [Gareth Southgate: Wayne Rooney qëndroi edhe mes gjeneratës të artë] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 14 mars 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]