Jump to content

Premier League

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga English Premier League)
Premier League
KombëtarjaFlamuri Anglia
Flamuri Uellsi
KonfederataUEFA
Themeluar20 Shkurt 1992
Sezoni i parë1992-93
Numri i ekipeve20
Bien nëFootball League Championship
Kupa kombëtareKupa e Anglisë
Kupa e Ligës
Kupa ndërkombëtarUEFA Liga e Kampionëve
UEFA Europa League
Kampioni aktualManchester City F.C.
Më shumë tituj kampionManchester United F.C. (13 tituj)
Vendi i parë aktualishtManchester City F.C.
Faqja zyrtarehttp://www.premierleague.com/

Premier League (shpesh e përmendur si English Premier League (EPL) jashtë Anglisë) është niveli më i lartë i sistemit të ligës angleze të futbollit. Kontestuar nga 20 klube, ajo vepron në një sistem promovimi dhe rënjeje me English Football League (EFL).

Themelimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liga filloi sezonin e parë në vitet 1992–93 dhe përbëhej nga 22 skuadra. Goli i parë në Premiership u dha nga Brian Deane nga skuadra Sheffield United në fitoren me rezultat 2–1 ndaj skudrës Manchester United. Në ndikim nga FIFA anglezët ligën e reduktuan në 20 ekipe në vitin 1995 kur katër ekipe përnjëherë e lëshuan ligën. Më 8 qershor të vitit 2006, FIFA kërkoi që tëgjitha ligat e mëdha evropiane duke përfshirë dhe ligat si Serie A, liga e Italisë dhe La Liga, liga e Spanjës të reduktohen në përbërje nga 18 skuadra me fillimin e ezonit 2007–08. Premier League u përgjigjën më iniciativë për të rrezistuar një reduktim të tillë.[1]

12 shkurt të vitit 2007 liga e ndërroi emrin nga 'FA Premier League' në 'Premier League'..

Trofeu i Premier Ligës Angleze

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekordet e transferit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë është lista e lojtarëve që kan bërë transfer për çmim rekord.

Skuadrat e Premier Ligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionatet e Premier Ligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gjithsej 27 sezone titulli është fituar vetëm nga gjashtë skuadra: Manchester United (13 tituj), Chelsea (5 tituj), Manchester City (4 titull),Arsenal (3 tituj), Leicester City dhe Blackburn Rovers (1 titull). Kampioni aktual (sezoni 2018–19) në Premier League është skuadra Manchester City.

No. Sezoni Kampioni
1 1992–93 Manchester United
2 1993–94 Manchester United
3 1994–95 Blackburn Rovers
4 1995–96 Manchester United
5 1996–97 Manchester United
6 1997–98 Arsenal
7 1998–99 Manchester United
8 1999–2000 Manchester United
9 2000–01 Manchester United
10 2001–02 Arsenal
No. Sezoni Kampioni
11 2002–03 Manchester United
12 2003–04 Arsenal
13 2004–05 Chelsea
14 2005–06 Chelsea
15 2006–07 Manchester United
16 2007–08 Manchester United
17 2008–09 Manchester United
18 2009–10 Chelsea
19 2010–11 Manchester United
20 2011–12 Manchester City
No. Sezoni Kampioni
21 2012–13 Manchester United
22 2013–14 Manchester City
23 2014–15 Chelsea
24 2015–16 Leicester City
25 2016–17 Chelsea
26 2017–18 Manchester City
27 2018–19 Manchester City

Fitues per klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Fitues Viti
Manchester United 13 1992–93, 1993–94, 1995–96, 1996–97, 1998–99, 1999–2000, 2000–01, 2002–03, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2010–11, 2012–13
Chelsea 5 2004–05, 2005–06, 2009–10, 2014–15, 2016–17
Manchester City 4 2011–12, 2013–14, 2017–18, 2018–19
Arsenal 3 1997–98, 2001–02, 2003–04
Blackburn Rovers 1 1994–95
Leicester City 1 2015–16

Skuadrat e sezonit 2019-20[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Posicioni
2018–19
Sezoni i parë në
top division
Sezoni i parë në
Premier League
Sezone
në krye
ndarje
Sezone
në Premier
League
Sezoni i parë
parashikimi aktual në
krye ndarje
Top
division
titull
top
division titull i funit
Arsenala, b 5 1904–05 1992–93 103 28 1919–20 13 2003–04
Aston Villaa, c 5 në Championship 1888–89 1992–93 106 25 2019–20 7 1980–81
Bournemouthb 14 2015–16 2015–16 5 5 2015–16 0 n/a
Brighton & Hove Albionb 17 1979–80 2017–18 7 3 2017–18 0 n/a
Burnleyc 15 1888–89 2009–10 57 6 2016–17 2 1959–60
Chelseaa, b 3 1907–08 1992–93 85 28 1989–90 6 2016–17
Crystal Palacea 12 1969–70 1992–93 20 11 2013–14 0 n/a
Evertona, b, c 8 1888–89 1992–93 117 28 1954–55 9 1986–87
Leicester City 9 1908–09 1994–95 51 14 2014–15 1 2015–16
Liverpoola, b 2 1894–95 1992–93 105 28 1962–63 18 1989–90
Manchester Citya 1 1899–1900 1992–93 91 23 2002–03 6 2018–19
Manchester Uniteda, b 6 1892–93 1992–93 95 28 1975–76 20 2012–13
Newcastle United 13 1898–99 1993–94 88 25 2017–18 4 1926–27
Norwich Citya 1 në Championship 1972–73 1992–93 27 9 2019–20 0 n/a
Sheffield Uniteda 2 në Championship 1893–94 1992–93 61 4 2019–20 3 1897–98
Southamptona 16 1966–67 1992–93 43 21 2012–13 0 n/a
Tottenham Hotspura, b 4 1909–10 1992–93 85 28 1978–79 2 1960–61
Watford 11 1982–83 1999–2000 13 7 2015–16 0 n/a
West Ham United 10 1923–24 1993–94 62 24 2012–13 0 n/a
Wolverhampton Wanderersc 7 1888–89 2003–04 65 6 2018–19 3 1958–59

a: Anëtar themelues i Premier League
b: Kurrë nuk u zhvendos nga Premier League
c: Një nga ekipet origjinale të 12 Futboll League

Ekipet standarde[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjashtë ekipe nuk e kan lëshuar asnjëherë Premier Ligën: Arsenal, Chelsea, Everton, Liverpool, Manchester United, dhe Tottenham Hotspur.

Stadiumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumet janë të radhitur sipas kapacitetit të tyre.

Nr. Stadiumi Kapaciteti Ekipi
1 Old Trafford 75,765 Manchester United F.C.
2 Emirates Stadium 60,361 Arsenal F.C.
3 St James' Park 52,404 Newcastle United F.C.
4 Stadium of Light 49,000 Sunderland A.F.C.
5 City of Manchester Stadium 47,805 Manchester City F.C.
6 Anfield 45,362 Liverpool F.C.
7 Villa Park 42,593 Aston Villa F.C.
8 Stamford Bridge 42,449 Chelsea F.C.
9 Goodison Park 40,569 Everton F.C.
10 White Hart Lane 36,238 Tottenham Hotspur F.C.
11 Riverside Stadium 35,049 Middlesbrough F.C.
12 Upton Park 35,146 West Ham United F.C.
13 Pride Park Stadium 33,597 Derby County F.C.
14 Ewood Park 31,367 Blackburn Rovers F.C.
15 St. Andrews 30,016 Birmingham City F.C.
16 Reebok Stadium 27,879 Bolton Wanderers F.C.
17 JJB Stadium 25,138 Wigan Athletic F.C.
18 Craven Cottage 24,600 Fulham F.C.
19 Madejski Stadium 24,045 Reading F.C.
20 Fratton Park 20,288 Portsmouth

Statistika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kjo tregon lojtarët që ende luajnë në Premier League.[2]
  • Kjo tregojnë lojtarët që ende luajnë futboll profesional
  • Lista e ekipeve për lojtarë individualë përfshin të gjitha ekipet që ata kanë luajtur në Premier League (duke përfshirë ato që nuk kanë shënuar ndonjë gol).
Lista e futbollistëve me 100 ose më shumë gola të Premier League
Posita Lojtari Klubet e Premier League Kombetarja Gola Neshje Ratio
1 Alan Shearer Blackburn Rovers, Newcastle United Anglia 260 441 0.59
2 Wayne Rooney Everton, Manchester United Anglia 208 494 0.42
3 Andy Cole Newcastle United, Manchester United, Blackburn Rovers, Fulham, Manchester City, Portsmouth Anglia 187 414 0.45
4 Frank Lampard West Ham United, Chelsea, Manchester City Anglia 177 609 0.29
5 Thierry Henry Arsenal Franca 175 258 0.68
6 Sergio Agüero Manchester City Argjentina 164 239 0.69
7 Robbie Fowler Liverpool, Leeds United, Manchester City, Blackburn Rovers Anglia 163 379 0.43
8 Jermain Defoe West Ham United, Portsmouth, Tottenham Hotspur, Sunderland, Bournemouth Anglia 162 496 0.33
9 Michael Owen Liverpool, Newcastle United, Manchester United, Stoke City Anglia 150 326 0.46
10 Les Ferdinand Queens Park Rangers, Newcastle United, Tottenham Hotspur, West Ham United, Leicester City, Bolton Wanderers Anglia 149 351 0.42
11 Teddy Sheringham Nottingham Forest, Tottenham Hotspur, Manchester United, Portsmouth, West Ham United Anglia 146 418 0.35
12 Robin van Persie Arsenal, Manchester United Hollanda 144 280 0.51
13 Jimmy Floyd Hasselbaink Leeds United, Chelsea, Middlesbrough, Charlton Athletic Hollanda 127 288 0.44
14 Robbie Keane Coventry City, Leeds United, Tottenham Hotspur, Liverpool, West Ham United, Aston Villa Irlanda 126 349 0.36
15 Harry Kane Tottenham Hotspur, Norwich City Anglia 125 181 0.69
Nicolas Anelka Arsenal, Liverpool, Manchester City, Bolton Wanderers, Chelsea, West Bromwich Albion Franca 125 364 0.34
17 Dwight Yorke Aston Villa, Manchester United, Blackburn Rovers, Birmingham City, Sunderland Trinidad and Tobago 123 375 0.33
18 Steven Gerrard Liverpool Anglia 120 504 0.24
19 Ian Wright Arsenal, West Ham United Anglia 113 213 0.53
Romelu Lukaku Chelsea, West Bromwich Albion, Everton, Manchester United Belgjika 113 252 0.45
21 Dion Dublin Manchester United, Coventry City, Aston Villa Anglia 111 312 0.36
22 Emile Heskey Leicester City, Liverpool, Birmingham City, Wigan Athletic, Aston Villa Anglia 110 516 0.21
23 Ryan Giggs Manchester United Uellsi 109 632 0.17
24 Peter Crouch Aston Villa, Southampton, Liverpool, Portsmouth, Tottenham Hotspur, Stoke City, Burnley Anglia 108 468 0.23
25 Paul Scholes Manchester United Anglia 107 499 0.21
26 Darren Bent Ipswich Town, Charlton Athletic, Tottenham Hotspur, Sunderland, Aston Villa, Fulham Anglia 106 276 0.38
27 Didier Drogba Chelsea Bregu i Fildishtë 104 254 0.41
28 Matt Le Tissier Southampton Anglia 100 270 0.37
Redaktuar më 24 June 2019.
Sources:[2][3]

Sulmuesi i mëhershëm i ekipeve Blackburn Rovers F.C. dhe Newcastle United F.C., Alan Shearer mban rekordin e golashenusit më të mirë në Premiership me 260 gola. Shearer përfundoi si Top 10 në sezonin e 10 nga 14 sezone duke fituar titullin e Top golashenuesit i sezonit tri herë.

Që nga themelimi i Premier League-ës vitet 1992–93, njëmbëdhjet lojtarë kan fîturar ose bashkëfituar titullin e Top golashenuesit. Thierry Henry fitoi titullin e tij të tretë vetiak dhe të katërtin të përbashkët në sezonin 2005-06 duke shënuar 27 gola. Kjo rrëzon titullin e Shearerit të cilat i fitoi gjat sezoneve 1994–95, 1995-96 dhe 1996-97. Fitues tjerë janë Michael Owen dhe Jimmy Floyd Hasselbaink me nga dy tituj.

Andrew Cole dhe Alan Shearer mbajt titullin e më shumë golave brenda një sezoni me nga 34 për Newcastle United dh Blackburn Rovers.

Manchester United u bë ekipi i parë i cili ka arritur 1,000 në këtë ligë pas golit të lojtarit porzugjez Cristiano Ronaldo në sezonin 2005–06. Arsenal është ekipi tjetër i vetëm që ka arritur 1,000 në këtë ligë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fifa kërkon 18 skuadra në Premier League - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  2. ^ a b "Premier League Player Stats: Goals". PremierLeague.com. Premier League. Marrë më 24 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Premier League Players – Overview and Stats". PremierLeague.com. Premier League. Marrë më 24 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]