Jump to content

Dejan Lovren

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dejan Lovren
Të dhënat vetjake
Emri i plotëDejan Lovren
Datëlindja (1989-07-05) 5 korrik 1989 (35 vjeç)
VendlindjaZenica, SR Bosnia and Herzegovina, Yugoslavia
Gjatësia1.88 m (6 ft 2 in)
Pozicioniqendërmbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Lyon
Numri5
Karriera me të rinjtë
BSC Sendling
1999–2002NK Ilovac
2002–2004NK Karlovac
2004–2006Dinamo Zagreb
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2010Dinamo Zagreb37(1)
2006–2008Inter Zaprešić (loan)50(1)
2010–2013Lyon72(2)
2013–2014Southampton31(2)
2014–2020Liverpool131(5)
2020–2023Zenit Saint Petersburg50(3)
2023–Lyon17(1)
Karriera ndërkombëtare
2004–2005Croatia U1718(2)
2006Croatia U182(0)
2006–2008Croatia U1910(1)
2007–2009Croatia U205(0)
2007–2010Croatia U2119(3)
2009–2022Croatia78(5)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 14 May 2023 (UTC)

Dejan Lovren (lindur më 5 korrik 1989Zenica) është një futbollist kroat Ai aktualisht luan si qendërmbrojtës për klubin Olympique LyonnaisLigue 1. Lovren e filloi karrierën e tij në Dinamo Zagreb përpara se të transferohej në Olympique Lyonnais në janar 2010. Ai kaloi tre sezone e gjysmë në atë klub dhe fitoi Kupën e Francës 2012. Më pas, ai nënshkroi për Southampton2013. Pas një sezoni me Southampton, ai iu bashkua Liverpoolit në korrik të vitit 2015 për 20 milion funte. Ai vazhdoi të luajë 185 paraqitje për klubin, duke fituar Ligën e Kampionëve të UEFA-s2019 dhe Premier League2020, përpara se t'i bashkohej klubit Zenit Shën Petersburg në korrik 2020.

Për sa i përket karrierës së tij ndërkombëtare, ai bëri debutimin e tij kundër Katarit8 nëntor 2009. Ai u përzgjodh në skuadrat e Kroacisë për Kupën e Botës FIFA në 2014, 2018 (si rezultat vendi i dytë) dhe 2022, si dhe UEFA Euro 2020. Më 23 shkurt 2023, Lovren njoftoi tërheqjen e tij nga ekipi kombëtar.