Jump to content

Stoke City F.C.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stoke City F.C.
Pseudonimi(et)The Potters
Themeluar1863
StadiumiBritannia Staduim
Kapaciteti27740
PronariMark Coates
TrajneriMark Hughes
LigaChampionship
2023/2417

Stoke City F.C. është klub futbollistik që luan aktualisht në ligën angleze Premier League

Sukseset më të më mëdha

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa e parë, dhe deri më sot i vetmi trofe i tyre i madhe, Kupa u fitua në vitin 1972, kur ekipi mundi Chelsea me rezultat 2-1. Pozita më e lartë e ekipit isht në vendin e 4 , e cila u arrit në 1935-36 dhe 1946-47 . Stoke ka luajtur në finalen e FA në vitin 2011, duke përfunduar e dyta deri tek Manchester City dhe kanë arritur tri FA Cup gjysmë-finale; në vitin 1899, atëherë në 1971 dhe 1972. Stoke ka konkurruar në futbollin evropian në tre raste, së pari në 1972-73 pastaj në 1974-75 dhe më të fundit në 2011-12. Klubi ka fituar ligën futbollistike dy herë, në 1992 dhe në 2000.

Sukseset e klubit gjatë sezonit 2016-16 , për 26 ndeshje sa ka luajtur ka gjithsejt 8 Fitore , 8 Barazime dhe 10 Humbje . Gola të shënuar 30 , gola të pësuar 40 . Gol Dallim -10 . Me gjithsejt 32 Pikë , java 26 .

Statistikat ekipore për sezonin 2016-17: Më së shumti paraqitje :

Më së shumti gola :

Më së shumti Asistime :

Më së shumti Kartonë të verdhë :

 • Premier League
 • EFL CUP
 • FA CUP

Sulmuesit :

 1. Wilfried Bony
 2. Sadio Berahino
 3. Mame Biram Diouf
 4. Jonathan Wlaters
 5. Peter Crouch
 6. Julien Ngoy

Mesfushorët :

 1. Marko Arnautović
 2. Xherdan Shaqiri
 3. Ganielli Imbula
 4. Joe Allen
 5. Charlie Adam
 6. Ibrahim Afellay
 7. Ramadan Sobhi
 8. Glen Whelan
 9. Stephen Ireland

Mbrojtësit :

 1. Thibaud Verlinden
 2. Bruno Martins Indi
 3. Ryan Shawcross
 4. Erik Pieters
 5. Glen Johnson
 6. Geoff Cameron
 7. Marc Muniesa
 8. Phil Bradsley
 9. Thomas Edwards

Portjerë :

 1. Jack Butland
 2. Lee Grant
 3. Shay Given
 4. Daniel Bachmann