Diego Costa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Diego Costa
DK-Chel15 (19).jpg
Costa duke luajtur për Chelsean në vitin 2015
Të dhënat personale
Emri i plotë Diego da Silva Costa[1]
Data e lindjes (1988-10-07) 7 Tetor 1988 (29 vjeç)
Vendi i lindjes Lagarto, Brazil
Gjatësia 1.88 m (6 ft 2 in)[2]
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Chelsea
Numri 19
Kariera në rini
2004–2006 Barcelona EC
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2006 Braga 0 (0)
2006 Penafiel (Huazim) 13 (5)
2007–2009 Atlético Madrid 0 (0)
2007 Braga (Huazim) 7 (0)
2007–2008 Celta (Huazim) 30 (5)
2008–2009 Albacete (Huazim) 35 (9)
2009–2010 Valladolid 34 (8)
2010–2014 Atlético Madrid 94 (43)
2012 Rayo Vallecano (Huazim) 16 (10)
2014– Chelsea 74 (47)
Ekipi kombëtar
2013 Brazili 2 (0)
2014– Spanja 14 (4)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 3 Shkurt 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 12 tetor 2016

Diego da Silva Costa (Spanjisht: [ˈdjeɣo ða ˈsilβa ˈkosta], Portugalisht: [ˈdʒjeɡu dɐ ˈsiwvɐ ˈkɔstɐ]; lindur më 7 tetor 1988), njohur që në fillimet e karrierë së tij si Diego, është një futbollist spanjoll i cili luan me klubin anglez ChelseaPremier League dhe me kombëtaren spanjolle. Ai luan si sulmues dhe shquhet për mentalitetin dhe aftësinë për të qënë golashënues dhe aftësinë për të ruajtur topin.

Ai filloi karrierën e tij me Bragën dhe Penafiel në Portugali, dhe më pas u ble nga Atlético Madrid në vitin 2007. Ai u huazua sërisht mbrapsht te Braga, dhe më pas te Celta dhe Albacete përpara se të shitej te Valladolid në vitin 2009. Ai u rikthye te Atlético sezonin tjetër dhe qënë një pikë kyçe në sulm, duke shënuar 27 Gola me klubin që fitoi titullin në vitin 2014, dhe më pas u bashkua me Chelsean për 32 milion £.

Në nivel ndërkombëtar, Costa luajti dy herë me Brazilin në vitin 2013, por më pas tregoi dëshirën e tij për të luajtur me Spanjën, duke marrë pasaportën spanjolle në shtator 2013. Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren e re në mars 2014, dhe u zgjodh për Kupën e Botësatij viti.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ 2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players (PDF). FIFA. 11 June 2014. p. 29. Marrë më 12 July 2014. 
  2. ^ Diego Costa Profile. Çelsi F.C. Marrë më 20 korrik 2014.