José Giménez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
José Giménez

Giménez në Kupën e Botës 2014
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJosé María Giménez de Vargas
Datëlindja (1995-01-20) 20 janar 1995 (29 vjeç)
VendlindjaToledo, Canelones, Uruguaji
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniQëndër mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Atlético Madrid
Numri24
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2012–2013Danubio16(0)
2013–Atlético Madrid6(1)
Karriera ndërkombëtare
2013–Uruguaji U–2011(0)
2013–Uruguaji14(2)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 6 dhjetor 2014
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 14 nëntor 2014

José María Giménez de Vargas (Spanjisht: [xoˈse maˈɾi.a ximenes]; lindur më 20 janar 1995) është një futbollist uruguajian i cili luan me klubin spanjoll Atlético Madrid dhe me kombëtaren uruguajiane si qëndër mbrojtës.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Danubio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Canelones, Giménez bëri debutimin e tij si profesionist me DanubionPrimera División Uruguajiane më 17 nëntor 2012 (gjatë kohës që trajneri ishte Juan Ramón Carrasco) kundër River Plates ku ai e nisi ndeshjen si titullar dhe luajti 90 miniuta me Danubion që humbi ndeshjen me rezultatin 2–0.[1]

Atlético Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 prill 2013, u konfirmua se Giménez kishte firmosur për 1 milion me klubin spanjoll Atlético MadridLa Liga, dhe do të bashkoheshe me skuadrën në fazën para-sezonale të sezonit 2013–14.[2]

Më 14 shtator, Giménez bëri debutimin e tij me Atléticon dhe gjithashtu debutimin e tij në La Liga, duke luajtur si titullar në fitoren 4–2 në shtëpi kundër UD Almería.[3]

Ai shënoi golin e parë me klubin më 6 dhjetor 2014, duke shënuar të parin e fitores 2–0 jashtë fushe kundër Elches, duke ndihmuar Atléticon të ngjitej në vendin e dytë në ligë.[4] Giménez gjithashtu shënoi me kokë kundër Real Madridit në fitoren 2–0 të Atléticos në Copa del Rey në janar 2015.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Giménez mori pjesë me Uruguajin2013 FIFA U–20 Kupën e Botës me skuadrën që e përfundoi turnamentin në finale duke humbur kundër Francës.[5]

Ai bëri debutimin e tij për kombëtaren e parë uruguajiane në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës 2014 kundër Kolumbisë më 10 shtator 2013.[5]

Më 2 qershor 2014, Giménez ishte në listën e lojtarëve që do të përfaqsonin Uruguajian në Kupën e Botës 2014.[6] Nëntëmbëdhjetë vjeçari bëri debutimin e tij në turnament në ndeshjen e dytë të fazës së grupeve kundër Anglisë, kjo për shkak të dëmtimit të kapitenit Diego Lugano në fitoren 2–1 të La Celeste.[7]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 8 janar 2015[8]

Klubi Sezoni Liga Kupa Tjetër Kontinenti Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Danubio 2012–13 16 0 0 0 0 0 16 0
Total 16 0 0 0 0 0 0 0 16 0
Atlético Madrid 2013–14 1 0 1 0 0 0 0 0 2 0
2014–15 7 1 3 1 0 0 2 0 12 2
Total 8 1 4 2 0 0 2 0 14 2
Karriera në total 24 1 3 1 0 0 2 0 30 2

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 8 janar 2015[9]

Kombëtarja uruguajiane
Viti Ndeshje Gola
2013 3 0
2014 12 2
Total 15 2

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atlético Madrid

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "DANUBIO VS. RIVER PLATE 0 - 2". Soccerway. Marrë më 27 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Atlético Madrid complete signing of teenage defender Jose María Giménez". Sky Sports News. Marrë më 27 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Atleti maintain perfect start; ESPN FC, 14 shtator 2013
  4. ^ "Elche 0-2 Atl Madrid". BBC Sport. 6 dhjetor 2014. Marrë më 6 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b "Jose GIMENEZ" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2014. Marrë më 22 qershor 2014.
  6. ^ "Uruguay World Cup 2014 squad" (në anglisht). The Daily Telegraph. 2 qershor 2014. Marrë më 18 qershor 2014.
  7. ^ "Mondiali, Uruguay, Lugano ancora out: contro l'Italia (ri)tocca a baby Gimenez" [Kupa e Botës, Uruguaji, Lugano ende jashtë: kundër Italisë ata do të kthehen te vogëlushi Giménez] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 21 qershor 2014. Marrë më 8 janar 2015.
  8. ^ "Uruguay - J. Giménez - Profile with news, career statistics and history". Soccerway. Marrë më 8 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Giménez | National Football Team[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]