UD Almería

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox klub futbolli Unión Deportiva Almería, S.A.D. është një klub spanjoll në La Liga, klubi futbollistik ndodhet në Almería. Klubi është themeluar më 1989, dhe momentalisht luan në La Liga , liga më e lart në Spanjë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

UD Almeria është një ekip i cili ka luajtur në La Liga ndërmjet viteve 1979-1981 , por bie nga kjo ligë , në vitin 1989 klubi riemërohet si Almería Club de Fútbol.

Ekipi aktual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Brazil.svg Pt Diego Alves
2 Flag of Argentina.svg Mb Hernán Pellerano
3 Flag of Brazil.svg Mb Guilherme
4 Flag of Spain.svg Mb Chico
5 Flag of Nigeria.svg Sm Kalu Uche
6 Flag of Spain.svg Mb Domingo Cisma
7 Flag of Spain.svg Mf Nieto
8 Flag of Spain.svg Mf Albert Crusat
9 Flag of Argentina.svg Sm Esteban Solari
10 Flag of Spain.svg Sm José Ortiz (captain)
11 Flag of Argentina.svg Mf Pablo Piatti
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
13 Flag of Spain.svg Pt Esteban
14 Flag of Venezuela.svg Mf Julio Álvarez
15 Flag of Spain.svg Mf Corona
16 Flag of Brazil.svg Mb Michel
17 Flag of Spain.svg Sm Juan Ortiz
18 Flag of Peru.svg Mb Santiago Acasiete (vice-captain)
19 Flag of Spain.svg Sm Natalio
21 Flag of Spain.svg Mf David Rodríguez
22 Flag of Colombia.svg Mf Fabian Vargas
24 Flag of Spain.svg Mf Juanito
25 Flag of Argentina.svg Mf Hernán Bernardello

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]