La Liga 1951-52

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të sezonit 1951/52 . Sezoni La Liga 1951-52 , filloj më 9 shtator , 1951 dhe mbaroj më 13 prill , 1952.

Ekipet pjesmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezon La Liga 1951-52 ishte i përbërë prej këtyre ekipe:

 

Tabela finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 FC Barcelona 30 19 5 6 92 43 43 +49
2 Atlético Bilbao 30 17 6 7 78 46 40 +32
3 Real Madrid 30 16 6 8 79 50 38 +29
4 Atlético Madrid 30 16 5 9 80 57 37 +23
5 Valencia CF 30 15 5 10 68 51 35 +17
6 Sevilla CF 30 14 4 12 69 57 32 +12
7 RCD Español 30 14 4 12 69 62 32 +7
8 Valladolid 30 9 11 10 47 43 29 +4
9 Celta de Vigo 30 12 3 15 64 66 27 -2
10 Real Sociedad 30 11 4 15 60 59 26 +1
11 Deportivo de La Coruña 30 10 5 15 46 70 25 -24
12 Zaragoza 30 10 5 15 54 73 25 -19
13 Real Gijón 30 10 5 15 49 75 25 -26
14 Real Santander 30 9 7 14 45 65 25 -20
15 UD Las Palmas 30 9 4 17 36 85 22 -49
16 Atlético Tetuán 30 7 5 18 51 85 19 -34
Janë kualifikuar përsëri në La Liga me ndeshje shtesë
Bien në Segunda División

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

Top golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Lojtari Ekipi Gola
Spanja Pahiño Real Madrid
28
Spanja Ladislao Kubala FC Barcelona
27
Spanja Manuel Hermida RC Celta de Vigo
22
Spanja César Rodríguez FC Barcelona
21

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fituesi i La Liga 1951-52
FC Barcelona
Titulli i 5(i pestë) i klubit