La Liga 1942-43

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sezoni i La Liga 1942-43 filloj më 27 shtator ,1942 , dhe përfundoj më 4 prill , 1943.Atletiko Bilbao e fitoj këtë sezon , që shënon edhe një rekord të ri në këtë sezon , me gjithsej 5 tituj La Liga të fituar.

Ekipet pjesmarëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Tabela finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 Athletic Bilbao 26 16 4 6 73 38 36 35
2 Sevilla FC 26 15 3 8 63 47 33 16
3 FC Barcelona 26 14 4 8 77 50 32 27
4 CD Castellón 26 13 5 8 41 43 31 -2
5 Celta de Vigo 26 14 2 10 52 50 30 2
6 Real Oviedo 26 12 4 10 53 63 28 -10
7 Valencia CF 26 10 7 9 58 45 27 13
8 Athletic Aviación de Madrid 26 11 5 10 54 44 27 10
9 Deportivo La Coruña 26 7 12 7 35 32 26 3
10 Real Madrid C.F. 26 10 5 11 52 50 25 2
11 RCD Espanyol 26 9 6 11 45 51 24 -6
12 Granada CF 26 9 4 13 56 68 22 -12
13 Real Zaragoza 26 2 9 15 25 57 13 -32
14 Real Betis 26 2 6 18 28 74 10 -46
Janë kualifikuar përsëri në La Liga me ndeshje shtesë
Bien në Segunda División

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

Pichichi Trophy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr Golashënuesi Klubi Golat
Spanja Mariano Martín CF Barcelona 30
Spanja Edmundo Suárez 'Mundo' Valencia CF 23
Spanja José Juncosa RCD Español 22
Spanja Basilio Nieto CD Castellón 20
Spanja Telmo Zarra Atlético de Bilbao 17
Fitues i La Liga 1942–43
Athletic Bilbao
Titulli i 5(i pestë) i klubit