La Liga 1943-44

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sezoni i La Liga 1943-44 filloj më 26 shtator ,1943 , dhe përfundoj më 9 prill , 1944.fitues në këtë sezon ishte Valencia CF.

Ekipet pjesmarëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Tabela finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 Valencia CF 26 18 4 4 73 32 40 41
2 Athletic Aviación de Madrid 26 15 4 7 66 49 34 17
3 Sevilla FC 26 12 8 6 60 46 32 14
4 Real Oviedo 26 12 5 9 71 47 29 24
5 CD Castellón 26 13 3 10 42 36 29 6
6 FC Barcelona 26 10 8 8 59 46 28 13
7 Real Madrid C.F. 26 11 6 9 48 38 28 10
8 Granada CF 26 9 8 9 41 46 26 -5
9 CE Sabadell FC 26 11 3 12 53 60 25 -7
10 Athletic Bilbao 26 10 5 11 47 51 25 -4
11 RCD Espanyol 26 9 5 12 42 50 23 -8
12 Deportivo La Coruña 26 6 7 13 35 64 19 -29
13 Real Sociedad 26 5 7 14 34 54 17 -20
14 Celta de Vigo 26 2 5 19 23 75 9 -52
Bien në Segunda División

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

Pichichi Trophy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golashënuesi Klubi Golat
SpanjaEdmundo Suárez, 'Mundo' Valencia CF 27
Spanja Esteban Echevarría Real Oviedo 25
Spanja Mariano Martín CF Barcelona 24
Spanja Juan del Pino CD Sabadell 21
Spanja Sabino Barinaga Real Madrid 19
Fituesi i La Liga 1943–44
Valencia CF
Titulli i 2(i dytë) i klubit