La Liga 1964-65

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sezoni i La Ligas 1964-65, i 34-ti që prej themelimit, filloj në 13 shtator, 1964 dhe mbaroj në 18 prill, 1965. Ishte i përbërë nga klubet e mëposhtme:

La Liga 1964-65 is located in Earth
La Liga 1964-65 (Earth)
La Liga 1964-65 is located in Earth
La Liga 1964-65 (Earth)
 

Tabela përfundimtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 Real Madrid 30 21 5 4 64 18 47 46 Kampion i La Liga
2 Atlético Madrid 30 20 3 7 58 27 43 31
3 Zaragoza 30 19 2 9 60 37 40 23
4 Valencia CF 30 17 4 9 59 37 38 22
5 Córdoba CF 30 16 3 11 36 34 35 2
6 CF Barcelona 30 14 4 12 59 41 32 18
7 Atlético Bilbao 30 13 6 11 36 41 32 -5
8 Elche CF 30 14 3 13 38 43 31 -5
9 UD Las Palmas 30 11 7 12 36 43 29 -7
10 Sevilla CF 30 11 4 15 38 50 26 -12
11 RCD Español 30 12 1 17 37 39 25 -2
12 Betis 30 8 7 15 33 45 23 -12
13 Murcia 30 5 13 12 28 49 23 -21 Playoff
14 Levante UD 30 8 5 17 37 51 21 -14 Playoff
15 Real Oviedo 30 7 6 17 22 54 20 -32 Rënie në Segunda División
16 Deportivo de La Coruña 30 6 3 21 18 50 15 -32 Rënie në Segunda División

Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

Ndeshjet playoff[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet në shtëpi:
Murcia 2-2 CE Sabadell FC
CD Málaga 4-2 Levante UD
Ndeshjet si mysafir:
CE Sabadell FC 1-0 Murcia Agg:3-2
Levante UD 0-0 CD Málaga Agg:2-4
Fituesi i La Liga 1964-65
Real Madrid

Titulli i 11

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]