José María Gutiérrez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Guti
JM Guti.jpg
Guti në aksion për Real Madridin në 2008
Të dhënat personale
Emri i plotëJosé María Gutiérrez Hernández
Data e lindjes (1976-10-31) 31 Tetor 1976 (44 vjeç)
Vendi i lindjesTorrejón de Ardoz, Spanjë
Gjatësia1,83 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualBeşiktaş (ndihmës)
Karriera në rini
1986–1994Real Madrid
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1994–1995Real Madrid C3(0)
1995–1996Real Madrid B26(11)
1995–2010Real Madrid387(46)
2010–2011Beşiktaş23(7)
Gjithsej439(64)
Ekipi kombëtar
1995Spanja U184(1)
1996–1998Spanja U218(1)
1999–2005Spanja13(3)
Ekipet e menaxhuara
2013–2018Real Madrid (të rinjtë)
2018–Beşiktaş (ndihmës)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

José María Gutiérrez Hernández (lindur më 31 tetor 1976), njohur si Guti, është një trajner spanjoll futbolli dhe ish futbolliist profesionist spanjoll i cili aktualisht është ndihmës-trajner në klub turk Beşiktaş.

Guti e shpenzoi pothuajse të gjithë karrierën me Real Madridin, duke luajtur 542 ndeshje zyrtare dhe duke qënë edhe zëvëndës-kapiten. Ai ndihmoi klubin të fitojë 15 trofe, përfshirë tre tituj të Ligës së Kampioneve dhe pesë kampionate të La Ligas.[1] Ai e mbylli karrierën si lojtar në Turqi me Beşiktaş.

Guti luajti 13 ndeshje me kombëtaren spanjolle, duke debutuar në vitin 1999.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Real Madrid[1]

Beşiktaş

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Guti, la eterna promesa del Madrid que deja vacante el dorsal 14" [Guti, premtimi i përjetshëm i Madridit që lë fanellën me numrin 14 bosh] (në spanjisht). RTVE. 25 korrik 2010. Marrë më 8 qershor 2017.

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.