Queens Park Rangers F.C.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Queens Park Rangers
Emri i plotëQueens Park Rangers Football Club
Pseudonimi(et)The Hoops [1]
StadiumiLoftus Road Stadium
Kapaciteti18,360 [2]
PresidentFlag of Malaysia.svg Tony Fernandes
Flag of Malaysia.svgRuben Gnanalingam
MenaxherFlag of England.svg Ian Holloway
LigaChampionship
2018–1919
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë
Sezoni aktual

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pronësia dhe Financa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura Popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat dhe Rekordet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët Aktual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 31 January 2017.[3]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of England.svg Pt Alex Smithies
2 Flag of England.svg Mf Luke Freeman
3 Flag of England.svg Mb Jake Bidwell
4 Flag of England.svg Mb Grant Hall
5 Flag of England.svg Mb Nedum Onuoha (captain)
6 Flag of Wales.svg Mb Joel Lynch
8 Flag of England.svg Mf Jordan Cousins
9 Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Sm Conor Washington
10 Flag of England.svg Mf Sean Goss
12 Flag of Scotland.svg Sm Jamie Mackie
13 Flag of England.svg Pt Matt Ingram
15 Flag of Poland.svg Mf Paweł Wszołek
16 Flag of Wales.svg Mf Michael Doughty
17 Flag of England.svg Sm Matt Smith
18 Flag of England.svg Mb Jack Robinson
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
20 Flag of England.svg Mf Karl Henry
21 Flag of Australia.svg Mf Massimo Luongo
22 Flag of England.svg Mb Steven Caulker
23 Flag of France.svg Mf Yeni Ngbakoto
24 Flag of England.svg Mb James Perch
25 Flag of Canada.svg Mf Michael Petrasso
28 Flag of the Democratic Republic of the Congo.svg Mf Kazenga LuaLua (në huazim nga Brighton & Hove Albion)
29 Flag of England.svg Mb Darnell Furlong
35 Flag of Ireland.svg Sm Reece Grego-Cox
37 Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Mf Chris Paul
38 Flag of Finland.svg Mf Niko Hämäläinen
39 Flag of England.svg Mf Eberechi Eze
40 Flag of Guinea.svg Sm Idrissa Sylla
41 Flag of Ireland.svg Mf Ryan Manning
49 Flag of England.svg Mf Ravel Morrison (në huazim nga Lazio)

Akademia dhe skuadra rezervë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ish-lojtarët e dikurshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numrat e tërhequr[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Queens Park Rangers FC: Skuadra më e mirë e të gjitha kohërave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fansat e Queens Park Rangers kanë votuar për këtë formacion në vitin 2008.

 • Flag of England.svg Phil Parkes (1970–79)
 • Flag of England.svg Dave Clement (1965–79)
 • Flag of England.svg Alan McDonald (1981–97)
 • Flag of England.svg Paul Parker (1987–91)
 • Flag of England.svg Ian Gillard (1968–82)
 • Flag of England.svg Trevor Sinclair (1993–98)
 • Flag of England.svg Stan Bowles (1972–79)
 • Flag of England.svg Gerry Francis (1968–79)
 • Flag of England.svg Dave Thomas (1972–77)
 • Flag of England.svg Les Ferdinand (1987–95)
 • Flag of England.svg Rodney Marsh (1966–72)

Stafi aktual drejtues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bordi dhe drejtuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fanellat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe brënda shtetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe të vogla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Queens Park Rangers Football Club". premierleague.com. Premier League. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2012. Marrë më 10 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ QPR Club Profile Arkivuar 24 nëntor 2011 tek Wayback Machine premierleague.com
 3. ^ "QPR Team". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtëme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]