IFFHS

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e IFFHS

Federata Ndërkombëtare e Futbollit për Histori dhe Statistika ( ang - The International Federation of Football History & Statistics ) është një organizatë që vëzhgon historinë e futbollit . Ajo u themelua në vitin 1984 në qytetin BonGjermanisë.

Klasifikimi botëror i klubeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që prej vitit 1991 organizata ka bërë klasifikimin botëror të klubeve për çdo muaj. IFFHS merr në konsideratë rezultatet e dymbëdhjetë muajve kontinentale dhe ndërkontinental, kurse ndeshjet e ligës kombëtare (duke përfshirë edhe lojërat e humbura) dhe kupat kombëtare (me përjashtim të pikëve të fituara para raundit të 16-të).

Të gjitha vendet janë renditur në katër nivele të bazuara në performancën në ligën kombëtare - klube në nivelin më të lartë të ligës marrin 4 pikë për çdo ndeshje të fituar, 2 pikë për një barazim dhe 0 pikë për humbjen. Niveli 2 është caktuar 3 pikë për fitore 1.5 pikë për barazim dhe 0 pikë për humbje, dhe kështu me radhë me nivele të ulëta të ardhshëm.

Në konkurimet kontinentale, të gjitha klubet marrin të njëjtin numër pikësh në të gjitha fazat e performances pavarësisht nivelit të tyre të ligës. Megjithatë UEFA Liga e kampionëve, Kupa Libertadores, marrin më shumë pikë prej konkurseve UEFA Cup, Copa Sudamericana, respektivisht. Sistemi i caktimit të pikëve është ende më i ulët për kupat afrikane, aziatike, CONCACAF, Oqeaniake. Konkurimet midis dy kontinente vlerësohen sipas rëndësisë të tyre. Konkurimet të cilat organizohen jashtë nga një konfederatë kontinentale, ose ndonjë ngjarje ndërkontinentale dhe që nuk njihet nga FIFA, nuk janë marrë në konsideratë .

Kriteret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kriteret për ndeshje kombëtare:[1]
Gara Pikë për fitore Pikë për barazim
Niveli i ligës kombëtare 4 4.00 2.00
Niveli i ligës kombëtare 3 3.00 1.50
Niveli i ligës kombëtare 2 2.00 1.00
Niveli i ligës kombëtare 1 1.00 0.50
Kriteret për ndeshje ndërkombëtare:[1]
Gara Pikë për fitore Pikë për barazim
UEFA Champions League 14.0 7.0
UEFA Europa League 12.0 6.0
Copa Libertadores 14.0 7.0
Copa Sudamericana 12.0 6.0
CAF Champions League 9.0 4.5
CAF Cup 7.0 3.5
AFC Champions League 9.0 4.5
AFC Cup 7.0 3.5
CONCACAF Champions League 9.0 4.5
FIFA Club World Cup (semi-finals) 14.0 7.0
FIFA Club World Cup (final)[2] 21.0 10.5

Rënditja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Top 50
(1 gusht 2010 - 31 korrik 2011)
Pozita Ekipi Konfederata Pikët
1 Flag of Spain.svg Barcelona UEFA 317.0
2 Flag of Spain.svg Real Madrid UEFA 307.0
3 Flag of Portugal.svg Porto UEFA 291.5
4 Flag of England.svg Manchester United UEFA 285.0
5 Flag of England.svg Manchester City UEFA 254.0
6 Flag of Spain.svg Villarreal UEFA 250.0
7 Flag of Italy.svg Internazionale UEFA 246.0
8 Flag of Brazil.svg Santos CONMEBOL 240.0
9 Flag of Argentina.svg Vélez Sársfield CONMEBOL 239.0
10 Flag of Germany.svg Schalke UEFA 218.0
11 Flag of Russia.svg CSKA Moscow UEFA 215.5
12 Flag of France.svg Paris Saint-Germain UEFA 210.0
Flag of Ukraine.svg Dynamo Kyiv UEFA 210.0
14 Flag of Russia.svg Zenit Saint Petersburg UEFA 207.0
15 Flag of Ukraine.svg Shakhtar Donetsk UEFA 206.5
16 Flag of France.svg Lille UEFA 206.0
17 Flag of Paraguay.svg Cerro Porteño CONMEBOL 201.5
18 Flag of Germany.svg Bayern Munich UEFA 200.0
19 Flag of the Netherlands.svg PSV UEFA 199.5
20 Flag of Germany.svg TSV Bayer 04 Leverkusen UEFA 198.0
Flag of Brazil.svg Internacional CONMEBOL 198.0
22 Flag of Ecuador.svg LDU Quito CONMEBOL 196.5
23 Flag of Chile.svg Universidad Católica CONMEBOL 192.5
24 Flag of Brazil.svg Cruzeiro CONMEBOL 191.0
Flag of England.svg Chelsea UEFA 191.0
26 Flag of the Netherlands.svg Ajax UEFA 190.5
27 Flag of England.svg Liverpool UEFA 190.0
28 Flag of Uruguay.svg Peñarol CONMEBOL 189.5
29 Flag of Colombia.svg Deportes Tolima CONMEBOL 189.0
Flag of Italy.svg Milan UEFA 189.0
31 Flag of Argentina.svg Independiente CONMEBOL 188.0
32 Flag of England.svg Tottenham Hotspur UEFA 183.0
33 Flag of the Netherlands.svg Twente UEFA 182.0
Flag of Italy.svg Napoli UEFA 182.0
35 Flag of Denmark.svg Copenhagen UEFA 180.5
36 Flag of England.svg Arsenal UEFA 180.0
37 Flag of Portugal.svg Benfica UEFA 174.5
38 Flag of Paraguay.svg Libertad CONMEBOL 174.0
39 Flag of Portugal.svg Brazilga UEFA 173.5
40 Flag of Argentina.svg Estudiantes CONMEBOL 173.0
41 Flag of Mexico.svg Monterrey CONCACAF 171.0
42 Flag of Germany.svg Borussia Dortmund UEFA 170.0
Flag of Italy.svg Juventus UEFA 170.0
Flag of Brazil.svg Grêmio CONMEBOL 170.0
45 Flag of Ecuador.svg Emelec CONMEBOL 169.5
46 Flag of Turkey.svg Beşiktaş UEFA 168.5
47 Flag of Croatia.svg Dynamo Zagreb UEFA 168.0
Flag of Brazil.svg Palmeiras CONMEBOL 168.0
49 Flag of Russia.svg Spartak Moscow UEFA 165.5
50 Flag of Spain.svg Valencia UEFA 163.0
Flag of Italy.svg Roma UEFA 163.0
Flag of France.svg Olympique marseille UEFA 163.0

Ndryshimet e fundit: 15 gusht 2011 - Statistikat aktuale

Ekipi më i mirë botëror i vitit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e mëposhtme tregon fituesit e më shumë pikëve në vitet e kaluara :

Ekipi më i mirë i muajit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klasifikimi botëror i klubeve për të gjitha kohërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klasifikimi botëror i klubeve për të gjitha kohërat i merr parasysh të gjitha rezultatet në kampionatet kombëtare, kupa konkurse kombëtare, konkurimet e të klubit në gjashtë konfederata kontinentale dhe të FIFA . Prandaj është e mundur vetëm për të përcaktuar një kohë Klasifikimi botëror i klubeve për gjithë kohën nga 1 janar 1991, kur filloi klasifikimi botëror i klubeve dhe të gjitha këto detaje të lartpërmendura i merr në konsideratë.

Klasifikimi botëror i klubeve për gjithë kohën klasifikohen klube nga klasifikimi botëror i klubeve , gjendja deri në 31 dhjetor të këtij viti (shih më poshtë). Për këtë IFFHS merr parasysh Top 50 Klubet çdo vit, dhe çmimet e tyre në pikë fillon nga 1 pikë që merr ekipi i 50, duke vazhduar 2 pikë vendi i 49.......duke vazhduar në pozicionet me të larta, i parl merr 50 pikë. Shtimi i pikëve nga vitet e kaluara për çdo klub i sigurojnë atyre të plasohen në Klasifikimin botëror të klubeve për gjithë kohën (duke filluar nga 1991) .

Top 25
(1 janar 1991 - 31 dhjetor 2009)
Pozicioni Ekipi Pikët
1 Flag of Spain.svg Barcelona 807
2 Flag of England.svg Manchester United 726
3 Flag of Spain.svg Real Madrid 633
Flag of Italy.svg Juventus 633
5 Flag of Italy.svg Milan 620
6 Flag of Italy.svg Internazionale 605
7 Flag of Germany.svg Bayern Munich 599
8 Flag of England.svg Arsenal 594
9 Flag of Argentina.svg River Plate 503
10 Flag of England.svg Chelsea 491
11 Flag of England.svg Liverpool 455
12 Flag of Portugal.svg Porto 447
13 Flag of Italy.svg Roma 445
14 Flag of the Netherlands.svg Ajax 421
15 Flag of Argentina.svg Boca Juniors 420
16 Flag of Spain.svg Valencia 398
17 Flag of Italy.svg Parma 373
18 Flag of Brazil.svg São Paulo 368
19 Flag of Scotland.svg Rangers 364
20 Flag of Italy.svg Lazio 342
21 Flag of France.svg Lyon 339
22 Flag of Spain.svg Atlético Madrid 319
23 Flag of Germany.svg Werder Bremen 317
24 Flag of Germany.svg Borussia Dortmund 285
25 Flag of France.svg Paris Saint-Germain 284

Ndryshimet e fundit 29 korrik 2010 - Statistikat aktuale Arkivuar 14 tetor 2013 tek Wayback Machine

Ligat më të forta kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radhitja në vite 1991-2008[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas pikëve të fituara kemi radhitjen

1-Flag of Italy.svg Serie A me 8 herë vend të parë , 3 herë vendi i dytë ,dhe 4 herë vendi i tretë.
2-Flag of Spain.svg La Liga me 4 herë vend i parë ,8 herë vend i dytë dhe 3 herë vendi i tretë.
3-Flag of England.svg Premier League me 3 herë vendi i parë , 4 herë vendi i dytë dhe 4 herë vendi i tretë.
4-Flag of Germany.svgBundesliga me 1 herë vendi i parë dhe 1 herë vendi i tretë.
5-Flag of France.svg Ligue 1 me 1 herë vendi i dytë dhe 2 herë vendi i tretë.
6-Flag of Brazil.svg Campeonato Brasileiro me 1 herë vendi i dytëë dhe 1 herë vendi i tretë.
7-Flag of the Netherlands.svg Eredivisie dhe Flag of Argentina.svg Primera División Argentina me 1 herë vendi i tretë .
Viti Radhitja Liga Pikët
1991 1 Flag of Italy.svg Serie A 1,382.5
2 Flag of Spain.svg La Liga 1,069.0
3 Flag of England.svg Premier League 1,059.0
1992 1 Flag of Italy.svg Serie A 1,342.5
2 Flag of Spain.svg La Liga 1,145.5
3 Flag of the Netherlands.svg Eredivisie 941.5
1993 1 Flag of Italy.svg Serie A 1,577.5
2 Flag of Spain.svg La Liga 1,171.0
3 Flag of Germany.svg Bundesliga 1,046.5
1995 1 Flag of Italy.svg Serie A 1,345.0
2 Flag of France.svg Ligue 1 1,067.5
3 Flag of Spain.svg La Liga 1,030.0
1996 1 Flag of Italy.svg Serie A 1,119.0
2 Flag of Spain.svg La Liga 1,037.0
3 Flag of France.svg Ligue 1 1,008.0
1997 1 Flag of Germany.svg Bundesliga 1,209.0
2 Flag of Italy.svg Serie A 1,181.0
3 Flag of Spain.svg La Liga 1,120.0
1998 1 Flag of Italy.svg Serie A 1,276.0
2 Flag of Brazil.svg Campeonato Brasileiro 1,198.0
3 Flag of Spain.svg La Liga 1,096.0
1999 1 Flag of Italy.svg Serie A 1,163.0
2 Flag of Spain.svg La Liga 1,145.0
3 Flag of England.svg Premier League 1,134.0
2000 1 Flag of Spain.svg La Liga 1,215.0
2 Flag of England.svg Premier League 1,116.0
3 Flag of Italy.svg Serie A 1,051.0
2001 1 Flag of Spain.svg La Liga 1,267.0
2 Flag of England.svg Premier League 1,176.0
3 Flag of Italy.svg Serie A 1,013.0
2002 1 Flag of Spain.svg La Liga 1,209.0
2 Flag of England.svg Premier League 1,183.0
3 Flag of Italy.svg Serie A 1,119.0
2003 1 Flag of Italy.svg Serie A 1,180.0
2 Flag of Spain.svg La Liga 1,107.0
3 Flag of England.svg Premier League 1,052.0
2004 1 Flag of Spain.svg La Liga 1,189.0
2 Flag of England.svg Premier League 1,184.0
3 Flag of Italy.svg Serie A

Flag of Brazil.svg Campeonato Brasileiro

1,010.0
2005 1 Flag of England.svg Premier League 1,207.0
2 Flag of Italy.svg Serie A 1,137.0
3 Flag of France.svg Ligue 1 995.0
2006 1 Flag of Italy.svg Serie A 1,182.0
2 Flag of Spain.svg La Liga 1,168.0
3 Flag of England.svg Premier League 1,125.0
2007 1 Flag of England.svg Premier League 1,171.0
2 Flag of Spain.svg La Liga 1,074.0
3 Flag of Italy.svg Serie A 1,027.0
2008 1 Flag of England.svg Premier League 1,192.0
2 Flag of Italy.svg Serie A 1,031.0
3 Flag of Argentina.svg Primera División Argentina 1,020.0

Radhitja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Top 35
(2011)
Pozicioni Liga Pikët
1 Flag of Spain.svg La Liga 652.0
2 Flag of Argentina.svg Primera División 534.0
3 Flag of Brazil.svg Série A 511.0
4 Flag of England.svg Premier League 509.0
5 Flag of Italy.svg Serie A 443.0
6 Flag of Portugal.svg Portuguese Liga 429.5
7 Flag of Paraguay.svg Primera División 411.5
8 Flag of Colombia.svg Primera A 359.0
9 Flag of Chile.svg Primera División 381.5
10 Flag of France.svg Ligue 1 379.0
11 Flag of Belgium.svg Belgian First Division 355.0
12 Flag of Mexico.svg Primera División 337.0
13 Flag of South Korea.svg K-League 325.5
14 Flag of Ecuador.svg Serie A 310.0
15 Flag of the Netherlands.svg Eredivisie 310.0
16 Flag of Russia.svg Russian Premier League 302.5
17 Flag of Scotland.svg Scottish Premier League 296.0
18 Flag of Uruguay.svg Primera División 291.0
19 Flag of Japan.svg J. League 272.0
20 Flag of Saudi Arabia.svg Saudi Professional League 265.0
21 Flag of Nigeria.svg Nigeria Premier League
22 Flag of Iran.svg Iran Pro League 260.0
23 Flag of Greece.svg Super League Greece 258.0
24 Flag of Algeria.svg Algerian Ligue Professionnelle 1 255.5
25 Flag of Turkey.svg Süper Lig 246.5
26 Flag of Morocco.svg Moroccan League 246.0
27 Flamuri Swiss Super League 238.0
28 Flag of Belgium.svg Belgian Pro League 232.0
29 Flag of Egypt.svg Egyptian Premier League 230.0
30 Flag of Ukraine.svg Ukrainian Premier League 224.5
31 Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg IFA Premiership 222.2
32 Flag of Malaysia.svg Malaysia Super League 218.0
33 Flag of Israel.svg Liga AI 210.5
34 Flag of Uzbekistan.svg Uzbek League 210.0
35 Flag of Vietnam.svg V-League 207.0

Ndryshimet e fundit 21 korrik 2011 - [1]

Lojtarët më të popullarizuar botëror sipas ( IFFHS )[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga 2006 IFFHS jep një çmim në futboll për lojtarin më të popullarizuar në bazë të votave. Steven Gerrard lojtari i Liverpool FC fitoj titullin e parë.

Në vitin 2007 IFFHS kishte dhënë një listë prej 55 kandidatë nga gjashtë për të gjitha kontinentet.Gjithsej prej 2.946.740 votues hedhin votat e tyre. Fituesi ishte Mohamed Aboutrika , lojtar dhe golashënues i ekipit Al-Ahly dhe kombëtares të futbollit të Egjiptit .

Për vitin 2008 , IFFHS ka përpiluar një listë prej 100 lojtarë aktivë aktualisht nga 58 vende në të gjitha gjashtë kontinentet futbollit nga të cilat ju mund të votoni lojtarin më të mirë. Dhe përsëri fitoj lojtari dhe golashënuesi i ekipit Al-Ahly dhe kombëtares të futbollit të Egjiptit .

Kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "How the Club World Ranking is made". IFFHS official website. Marrë më 2009-09-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Or Intercontinental Cup from 1991 to 2005.
 3. ^ "1991 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 4. ^ "1992 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 5. ^ "1993 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 6. ^ "1994 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 7. ^ "1995 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 8. ^ "1996 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 9. ^ "1997 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 10. ^ "1998 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 11. ^ "1999 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 12. ^ "2000 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 13. ^ "2001 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 14. ^ "2002 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 15. ^ "2003 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 16. ^ "2004 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 17. ^ "Top 25 (2005)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 18. ^ "Top 25 (2006)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 19. ^ "Top 25 (2007)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 20. ^ "Top 25 (2008)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 21. ^ ""Barça" - First in the Club World Ranking for 2009 !" (në anglisht). IFFHS. 7 janar 2010. Marrë më 7 janar 2010.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqja zyrtare