Liverpool FC

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Liverpool F.C.
The words "Liverpool Football Club" are in the centre of a pennant, with flames either side. The words "You'll Never Walk Alone" adorn the top of the emblem in a green design, "EST 1892" is at the bottom.
Emri i plotë Liverpool Football Club
Nofka The Reds
Themeluar 1892 Mars 15; 122 years ago (15-03-1892)[1]
Arena Anfield
(Kapaciteti: 45,522[2])
Pronar Fenway Sports Group
Presidenti Flag of England.svg Tom Werner
Trajneri kryesor Flag of England.svg Brendan Rodgers
Liga Premier League
2012-13 Premier League, 7
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si nikoqir
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si mysafir
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat e treta
Sezoni aktual

Klubi Futbollistik Liverpool F.C. është nga qyteti i Liverpool-it në pjesën veri-perëndimore të Anglisë. Stadiumi i tyre quhet Anfiled po tani janë duke kërkuar të marrin leje për ndërtimin e një stadiumi të ri 200 metra larg. Ata luajnë në Premier Ligën Angleze (Premier League) dhe janë klubi më i suksesshëm në futbollin anglez. Liverpooli ka fituar tetëmbëdhjetë tituj të Divizionit të Parë, shtatë FA Kupa, shtatë Kupa të Ligës, pesë Kupa Evropiane, dhe tri kupa. Liverpooli është gjithashtu anëtar i grupit G-14 që drejton klubet Evropiane të futbollit.

Historiku[redakto | redakto tekstin burimor]

Eshte nje nder klubet me te njohura angleze dhe me me se shumti tituj te fituara. Gjithashtu njihet dhe si klubi me tifozet me te flakt ne Angli dhe gjithsesi ne Evrope e ne bote,te cilet jane nje shembull i mire per te gjithe tifozet e futbollit qe ardhurojne skuadrat e tyre te zemres. Ne te gjitha koherat ka pasur lojtare te shumte kualitativ qe ka edhe sot yje te futbollit. Poashtu Liverpool njihet per kthim te shpejt ne rezultat nese eshte duke pesuar kjo tregohet mjaft qarte ne finalen e 2005 kunder skuadres italjane te AC MILAN.Me nje fjale e perfshijme si klubi me i sukseshem ne historine e futbollit anglez dhe europian.Gjithashtu Liverpool eshte nje klub mjaft social ku i vjen n ndihme cdo njeriu.Duhet permenduar dhe nje fakt mjafte te rendesishem per akademine e ktij ekipi e cila momentalisht gjendet e 3 ne europe per talentet qe ajo nxjerr pas ekipeve si ajax amsterdam e dortmund ne gjermani.

Garimet[redakto | redakto tekstin burimor]

UEFA Liga e Kampionëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Liverpool FC ka një traditë shumë të mirë në finalet e UEFA Ligës së Kampionëve ku nga gjashtë (7) finale ka arritur pesë (5) fitore.

UEFA Liga e Kampionëve Evropian pjesmarrja në ndeshjen finale
Sezoni Fituesi Rezultsti I Dyti Nikoqiri
2004/05
Detajet
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
3 - 3
3-2 koha shtesë + penalti
Flag of Italy.svg Italia
A.C. Milan
Atatürk Olympic Stadium,
Stambolli Flag of Turkey.svg
1984/85
Detajet
Flag of Italy.svg Italia
Juventus FC
1 - 0
(shih: Heysel tragjedia)
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
Heysel Stadium,
Brussels Flag of Belgium.svg
1983/84
Detajet
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
1 - 1 aet, 4-2 penalti Flag of Italy.svg Italia
AS Roma
Stadio Olimpico,
Rome Flag of Italy.svg
1980/81
Detajet
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
1 - 0 Flag of Spain.svg Spanja
Real Madrid CF
Parc des Princes,
Paris Flag of France.svg
1977/78
Detajet
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
1 - 0 Flag of Belgium.svg Belgjika
Club Brugge KV
Wembley Stadium,
London Flag of England.svg
1976/77
Detajet
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
3 - 1 Flag of Germany.svg Gjermania
VfL Borussia Mönchengladbach
Stadio Olimpico,
Rome Flag of Italy.svg
Gjithashtu ky ekip ka edhe dy arritje vetëm gjer në gjysëm finale në sezonin 1964/65 dhe 2006/07 (garimet janë akoma në zhvillim)

Uefa cup[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni Fituesi Rezultati Vendi i dytë
1972-73 Flag of England.svg Liverpool FC 3-2 Flag of Germany.svg B. Mönchengladbach
1975-76 Flag of England.svg Liverpool FC 4-3 Flag of Belgium.svg Club Brugge
2000-01 Flag of England.svg Liverpool FC 5-4 Flag of Spain.svg Deportivo Alavés

Ekipi aktual[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 2 Shtator 2013 [3]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
1 Flag of Australia.svg Pt Brad Jones
2 Flag of England.svg Mb Glen Johnson
3 Flag of Spain.svg Mb José Enrique
4 Flag of Côte d'Ivoire.svg Mb Kolo Touré
5 Flag of Denmark.svg Mb Daniel Agger (Zëvendës–Kapiten)
6 Flag of Spain.svg Sm Luis Alberto
7 Flag of Uruguay.svg Sm Luis Suárez
8 Flag of England.svg Mf Steven Gerrard (Kapiten)
9 Flag of Spain.svg Sm Iago Aspas
10 Flag of Brazil.svg Mf Philippe Coutinho
12 Flag of Nigeria.svg Sm Victor Moses (në huazim nga Chelsea)
14 Flag of England.svg Mf Jordan Henderson
15 Flag of England.svg Sm Daniel Sturridge
16 Flag of Uruguay.svg Mb Sebastián Coates
17 Flag of France.svg Mb Mamadou Sakho
20 Flag of France.svg Mb Aly Cissokho (në huazim nga Valencia)
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
21 Flag of Brazil.svg Mf Lucas Leiva
22 Flag of Belgium.svg Pt Simon Mignolet
24 Flag of Wales.svg Mf Joe Allen
26 Flag of Portugal.svg Mb Tiago Ilori
31 Flag of England.svg Mf Raheem Sterling
33 Flag of England.svg Mf Jordon Ibe
34 Flag of England.svg Mb Martin Kelly
36 Flag of Germany.svg Sm Samed Yeşil
37 Flag of Slovakia.svg Mb Martin Škrtel
38 Flag of England.svg Mb Jon Flanagan
43 Ulster banner.svg Mb Ryan McLaughlin
45 Flag of Germany.svg Mb Stephen Sama
48 Flag of England.svg Sm Jerome Sinclair
50 Flag of England.svg Sm Adam Morgan
51 Flag of Wales.svg Mb Lloyd Jones
52 Flag of Wales.svg Pt Danny Ward

Historia e menaxherëve të Liverpoolit[redakto | redakto tekstin burimor]

Liverpool gjatë historisë së klubit ka pasur gjithsej 19 menaxhera.Karakteristikë e menaxherëve të Liverpoolit është se deri me datë 16 korrik 1998 nuk ka pasur menaxherë të ndonjë shteti tjetër përveq shteteve të Britanisë së madhe.Ish Menaxheri i Liverpoolit Bill Shanklly kosiderohet një legjendë e Liverpoolit prandaj në shenjë nderimi të tij ,në qytetin e Liverpoolit ekziston një statujë për Bill Shankllyn

Emri Kombësia Prej Deri Lojë Fitore Barazime Humbje  % E Fitoreve
W.E Barclay dhe Mc Kenna Flag of England.svg Anglia dhe Flag of Ireland.svg Irlanda 15 Shkurt 1892 16 Gusht 1896 131 80 20 31 61.07%
Tom Watson Flag of England.svg Anglia 17 Gusht 1896 6 Maj 1915 742 329 141 272 44.34%
Dadid Ashworth Flag of England.svg Anglia 18 Dhjetor 1919 12 Shkurt 1923 138 70 40 28 50.72%
Matt Mc Queen Flag of Scotland.svg Skocia 13 Shkurt 1923 15 Shkurt 1928 229 93 60 76 40.61%
George Patterson Flag of England.svg Anglia 07 Mars 1928 06 Gusht 1936 366 137 85 144 37.43%
George Kay Flag of England.svg Anglia 06 Gusht 1936 Janar 1951 357 142 93 122 39.78%
Dan Welsh Flag of England.svg Anglia 23 Mars 1951 4 Maj 1956 232 81 58 93 34.91%
Phil Taylor Flag of England.svg Anglia Maj 1956 17 Nëntor 1959 150 76 32 42 50.67%
Bill Shanklly Flag of Scotland.svg Skocia 1 Dhjetor 1959 12 Korrik 1974 783 407 198 178 51.98%
Bob Paisley Flag of England.svg Anglia 26 Gusht 1974 01 Korrik 1983 535 307 132 96 57.38%
Joe Fagan Flag of England.svg Anglia 01 Korrik 1983 28 Maj 1985 131 70 37 24 53.44%
Kenny Dalglish Flag of Scotland.svg Skocia 30 Maj 1985 21 Shkurt 1991 307 187 78 42 60.91%
Ronnie Moran Flag of England.svg Anglia 22 Shkurt 1991 15 Prill 1991 10 4 1 5 40.00%
Graeme Souness Flag of Scotland.svg Skocia 16 Prill 1991 28 Janar 1994 157 65 47 45 41.40%
Roy Evans Flag of England.svg Anglia 31 Janar 1994 12 Nëntor 1998 244 123 63 58 50.41%
Gerard Houllier Flag of France.svg Franca 16 Korrik 1998 24 Maj 2004 325 165 81 79 55.43%
Rafael Benitez Flag of Spain.svg Spanja 16 Qershor 2004 03 Qershor 2010 350 194 77 79 55.43%
Roy Hodgson Flag of England.svg Anglia 1 Korrik 2010 8 Janar 2011 31 13 9 9 25.00 %
Kenny Dalglish Flag of Scotland.svg Skocia 8 Janar 2011 Qershor 2012 0 0 0 0
Brendan Rodgers Flag of England.svg Anglia Qershor 2012 Prezent 54 25 15 14 46.30 %

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]


Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Liverpool Football Club is formed. Liverpool F.C. Vizituar në 15 mars 2013. „Liverpool F.C. was formed on 15 March 1892. It was at John Houlding's house in Anfield Road that he and his closest friends left from Everton FC, formed a new club.“
  2. ^ Liverpool Football Club. Premier League. Vizituar në 23 gusht 2011.
  3. ^ Skuadra e parë. Liverpool F.C.. Vizituar në 1 Shtator 2010.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]