Stadio Olimpico

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stadio Olimpico (it)
Olimpico
Stadio Olimpico 2008.JPG
Vendndodhja Viale dei Gladiatori, 00135 Roma, Itali 
Koordinatat 41°56′1.99″V 12°27′17.23″L / 41.9338861°V 12.4547861°L / 41.9338861; 12.4547861
Pronari Komiteti Olimpik Kombëtar Italian
Kapaciteti 72,698[1]
Sipërfaqja Bar
105 × 66 m
Ndërtimi
Gurthemeli 1901
Ndërtuar 1928
Hapur 1937
Rinovuar 1953
Zgjeruar 1990
Arkitekti Annibale Vitellozzi[2]
Përdoruesit
A.S. Roma (1953–)
S.S. Lazio (1953–)
Kombëtarja italiane e futbollit (ndeshje të zgjedhura)
Kombëtarja italiane të rugby (2012–)

Stadio Olimpico është objekti kryesor dhe më i madh sportiv i Romës, Itali. Është e vendosur brenda kompleksit sportiv Foro Italico, në veri të qytetit.

Struktura është në pronësi të Komitetit Olimpik Kombëtar Italian dhe përdoret kryesisht për futbollin. Stadiumi Olimpik është stadiumi shtëpiak i Lazios dhe Romës dhe gjithashtu pret finalen e Kupës së Italisë. Stadiumi u rindërtua për Kupën e Botës 1990 të FIFA-s dhe priti finalen e turneut.

Në kategorinë e UEFA-s katër, jan organizuar edhe katër finalet e Kupës Evropiane, më e fundit që është finalja e Ligës së Kampioneve 2009. Jashtë futbollit, stadiumi përdoret nga skuadra e kombëtares italiane të rugby dhe është stadiumi kombëtar i atletikës së Italisë. Herë pas here, ajo organizon koncerte dhe ngjarje.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Stadi Serie A 2015-2016" (PDF) (në italisht). Osservatorio Sport. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 1 shtator 2015.
  2. ^ "Stadio Olimpico di Roma". worldstadiums.com (në anglisht). Marrë më 13 qershor 2019.