Mohamed Salah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mohamed Salah
Mohamed Salah, Liverpool FC gegen 1. FSV Mainz 05 (Testspiel 23. Juli 2021) 26.jpg
Salah me Liverpool në 2021.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMohamed Salah Hamed Mahrous Ghaly[1]
Datëlindja (1992-06-15) 15 Qershor 1992 (30 vjeç)
VendlindjaNagrig, Basyoun[2]
Gjatësia1.75 m (5 ft 9 in)[3]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Liverpool
Numri11
Karriera rinore
2004–2005Ittihad Basyoun[4]
2005–2006Othmason Tanta[4]
2006–2010El Mokawloon
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2010–2012El Mokawloon38(11)
2012–2014Basel47(9)
2014–2016Chelsea13(2)
2015Fiorentina (huazim)16(6)
2015–2016Roma (huazim)34(14)
2016–2017Roma31(15)
2017–Liverpool69(50)
Kombëtarja
2010–2011Egjipti U2011(3)
2011–2012Egjipti U2311(4)
2011–Egjipti62(39)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 20:50, 5 prill 2019 (UTC)
‡ National team caps and goals correct as of 23:29, 26 dhjetor 2018 (UTC)

Mohamed Salah Ghaly (Arabishtja egjiptiane: محمد صلاح غالي; lindi më 15 qershor 1992) është futbollist egjiptian i cili luan për klubin anglez Liverpool dhe për kombëtaren egjiptiane.

Salah është një lojtar i shpejtë dhe taktikant me teknika të mira. Ai është i njohur për shpejtësinë e tij, aftësinë e driblimit, kontrollin i topit dhe poashtu aftësia mënyra se si gjen moment të shënoj golë ose të asistoj.[5][6][7][8][9][10] Ai gjithashtu mund të luajë në qendër pas sulmuesit kryesor si një mesfushor sulmues ose sulmues i dytë.[5]

Kur Salah ishte në Chelsea, José Mourinho ka thënë për Salah: "Ai është i ri, është i shpejtë, është kreativ, është entuziast. Kur e analizojmë atë ai duket si një lloj personaliteti i përulur në fushë, i gatshëm për të punuar për ekipin".[11]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

El Mokawloon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salah filloi karrierën e tij në El Mokawloon. Ai luajti për klubin në Egyptian Premier League dhe bëri debutimin e tij më 3 maj 2010 në ndeshjen kundër EL Mansoura. Ai shënoi golën e tij të parë për klubin më 25 dhjetor 2010 në ndeshjen kundër El Ahly.

Basel[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi i Superligës Zvicerane Basel kishte qenë duke monitoruar Salah për njëfarë kohe dhe pas katastrofës së Stadiumit Port Said, klubi organizoi një ndeshje miqësore me ekipin e Egjiptit U-23. Kjo ndeshje u zhvillua më 16 mars në Stadion Rankhof, në Basel, dhe pavarësisht Salah luajti vetëm gjatë pjesës së dytë, ai shënoi dy herë. Loja përfundoi me një fitore 4-3 për ekipin e Egjiptit U-23.[12] Baseli më pas e ftoi Salahun që të qëndronte në qytet për një trajnim një javor. Më 10 prill 2012, u njoftua se Salah kishte nënshkruar për Baselin për një kontratë katër-vjeçare duke filluar nga data 15 qershor 2012[13][14]

Ai bëri debutimin e tij zyrtar për klubin në Ligën e Kampionëve UEFA në ndeshjen paraprake kundër klubit norvegjezë Molde FK më 8 gusht 2012, duke luajtur si zëvendësues në minutën e 74. Ai bëri debutimin e tij në ligë më 12 gusht kundër Thun, duke luajtur të dy pjesë të ndeshjes. Ai shënoi golën e tij të parë një javë më vonë, golën e dytë në ndeshjen kundër Lausanne.

Ai shënoi golin e parë të Ligës së Kampionëve një muaj më vonë kundër Maccabi Tel Aviv më 6 gusht 2013 në raundin e tretë kualifikues.[15]

Chelsea[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salah duke luajtur për Chelsea më 1 janar 2015

Më 23 janar 2014, Chelsea shpalli një marrëveshje e pranuar nga Baseli që Salah të vijë në Londër.[16] Më 26 janar 2014, Chelsea shpalli se Salah pranoi të nënshkroj për klubin, duke u bërë lojtari i parë egjiptian për klubin Stamford Bridge.[17] Më 8 shkurt 2014, Salah bëri debutimin e tij për Chelsea në Premier League, duke u bërë zëvendësues, në fitoren 3-0 ndaj Newcastle United.[18] Më 22 mars 2014, Salah shënoi golin e tij të parë për Chelsea kundër Arsenalit në Stamford Bridge në Derby të Londrës, duke u bërë zëvendësuese për Oscar, në një ndeshje që përfundoi me një fitore 6-0 për të Kaltërtit.[19] Më 5 prill 2014, Salah hapi rezultatin dhe më vonë fitoi një penallti dhe ndihmoi në fitoren 3-0 të Chelsea mbi Stoke City.[20]

Huazim në Fiorentina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 shkurt 2015, Chelsea konfirmoi se Salah do të luaj si huazim për klubin italian Fiorentina për 18 muaj deri në fund të sezonit 2015-16. Salah zgjodhi numrin 74 si shenjë nderi për viktimat e katastrofës që ndodhi në stadiumin Port Said më 1 shkurt 2012.[21][22][23] Gjashtë ditë pas nënshkrimit, ai bëri debutimin në minutën e 65 si zëvendësues për Joaquín në ndeshjen kundër Atalanta.[24]

Në fund të sezonit, Fiorentina njoftohet se ka aktivizuar një opsion për të bërë lëvizjen e huasë të përhershme, por Salah e refuzoi këtë veprim. Edhe pse marrëveshja e huazimit ishte për 18 muaj, Salah refuzoi të kthehej në Fiorentinë dhe në vend të kësaj u bashkua me klubin, Roma.[25][26]

Roma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 gusht 2015, Salah u bashkua me Romën si huazim për ₤5 milionë,[27] me zgjithje që të bëjë marrëveshje të përhershme,[27][28] që raportohet të jetë ₤15 milionë.[29] Ai bëri debutimin e tij më 22 gusht, duke filluar sezonin e ri me 1-1 baraz me Hellas Verona.[30] Më 11 shtator 2015, ACF Fiorentina paraqiti një ankesë në FIFA me pretendimin se Chelsea pohoi shkelje të kontratës, kur ata lejuan Salah të bashkohet me Romët në huazim.[31]

Më 20 shtator 2015, Salah shënoi golën e parë të sezonit kundër Sassuolo për ta ndihmuar Romën ta rikuperoj një pikë pasi ndeshja përfundoi baraz 2-2.[32] Ai shënoi në dy ndeshjet e tij, duke humbur 2-1 kundër Sampdoria[33] dhe duke fituar 5-1 kundër Carpi.[34] Më 25 tetor 2015, Salah u kthye në Stadiumin Artemio Franchi, duke shënuar ndaj ish-klubit të tij Fiorentinës të Serie A për të ndihmuar në fitoren e katërt të ligës për Romën.

Në fund të sezonit, Salah u emërua si lojtari i sezonit duke përfunduar si golëshënuesi më i mirë i klubit me 15 gola në të gjitha ndeshjet (14 në Serie A) dhe gjashtë asistime.[35] Më 3 gusht 2016, Salah nënshkroi kontratë të përhershme.[36] Më 6 nëntor ai shënoi tri gola në një lojë të vetme 3-0 kundër Bologna.[37]

Liverpool[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 qershor 2017, Salah pranoi të transferohet në Liverpool. Ai nënshkroi një kontratë afatgjatë me të Kuqit për një tarifë fillestare prej €42 milion që mund të rritet deri në €50 milion.[38] Numri i tij ishte caktuar të jetë 11 që Robert Firmino ka pasur më parë i cili ndërroi në numrin 9. Ai i'u bashkua klubit më 1 korrik pas hapjes së afatit kalimtar të verës, duke u bërë lojtari i parë egjiptian në Liverpool.[39] Ai shënoi në debutimin e tij kundër Watford më 12 gusht.[40] Më 24 gusht, ai shënoi golën e dytë për Liverpool në lojën shtesë në Ligën e Kampionëve 4-2 (gjithsej 6-3) kundër Hoffenheim, golën e tij të parë në Anfield.[41] Tre ditë më vonë, Salah shënoi dhe asistoi një golë duke fituar 4-0 kundër Arsenalit.[42] Gjatë perfomancës së tij në muajin gusht, ai u quajt Lojtar i Muajit nga përkrahësit e tij të Liverpool.[43]


Më 26 nëntor, Salah shënoi golë kundër Chelsea dhe refuzoi të festoj golën e tij si shenjë respekti për klubin e tij dhe poashtu për sulmin që ndodhi në xhaminë Sinai në Egjipt dy ditë më herët.[44] Ai u bë lojtari më i shpejtë duke shënuar 20 gola në 26 ndeshje, vetëm pas George Allan i cili bëri histori në 19 ndeshje në vitin 1895.[45]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mohammed Salah u martua me Maggi në vitin 2013 dhe së bashku kanë një vajzë me emrin Meka që lindi më 2014.[46] Vajza e tij u emërua pas qytetit të shenjtë islam. Salah është musliman dhe shpesh feston golat e tij duke bërë sexhde.[47] Salah u quajt si “Faraon” nga shtypi dhe tifozët e tij.[48][49][50] Kohët e fundit, Salah u quajt “Mbreti Egjiptian” nga përkrahësit e tij të Liverpulit.[51][52]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Egypt" [Egjipti] (PDF) (në anglisht). AllAfrica.com. fq. 5. Marrë më 20 dhjetor 2018.
 2. ^ Hossam Rabie (6 qershor 2018). "Egyptian soccer star's village has mixed feelings about native son" [Fshati i yllit egjiptian të futbollit ka ndjenja të trazuara rreth djalit të tyre]. Al Monitor. Marrë më 20 mars 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "2018 FIFA World Cup Russia: List of players: Egypt" [2018 FIFA Kupa e Botës Rusi: Lista e lojtarëve: Egjipti] (PDF) (në anglisht). FIFA. 17 qershor 2018. fq. 9. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 qershor 2018. Marrë më 11 prill 2019.
 4. ^ a b Abdel Fattah Faraj; Asharq Al-Awsat (4 mars 2018). "The inspiring story of Egypt and Liverpool superstar Mohamed Salah" [Historia frymëzuese e superyllit të Egjipit dhe Liverpoolit Mohamed Salah]. Arab News (në anglisht). Marrë më 29 gusht 2018.
 5. ^ a b "Salah Ghaly, Mohamed". Treccani: Enciclopedie Online. Marrë më 10 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Giulia Zonca (6 mars 2015). "Salah, oltre i gol. Le 10 cose da sapere sul prodigio del momento". La Stampa. Marrë më 10 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Matteo Politanò (5 mars 2015). "Tutti pazzi per Salah, il Messi d'Egitto". Panorama.it. Marrë më 10 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Xavi: Salah's speed is unbelievable". A.S. Roma. 29 mars 2016. Marrë më 10 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "AS Roma Awards 2015–16: The complete list of winners -New arrival of the season: Mohamed Salah". A.S. Roma. 30 qershor 2016. Marrë më 10 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Andrea Tallarita. "Salah conundrum for Roma". Football Italia. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Salah deal 'influenced by Mata move'". ESPN. Marrë më 24 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Marti, Caspar (2012). "Munteres Testspiel gegen Ägyptens Olympia-Auswahl endet 3:4" (në gjermanisht). FC Basel 1893. Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2013. Marrë më 16 mars 2012.
 13. ^ FC Basel 1893 (2012). "Der FCB verpflichtet den ägyptischen Nationalspieler Mohamed Salah". FC Basel 1893. Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2013. Marrë më 10 prill 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Ahmed Abd El Rasoul (2012). "Egypt rising star Salah officially joins FC Basel". Ahram Online. Marrë më 10 prill 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Maccabi revival comes too late to halt Basel". Uefa.com. UEFA. 6 gusht 2013. Marrë më 1 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Mohamed Salah: Chelsea agree deal to sign Basel midfielder". BBC Sport. 23 janar 2014. Marrë më 23 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Salah Move Completed". Chelseafc.com. 18 janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2014. Marrë më 26 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Chelsea 3–0 Newcastle". SkySports. 8 shkurt 2014. Marrë më 8 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Chelsea 6–0 Arsenal". BBC Sports. 22 mars 2014. Marrë më 22 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "MATCH REPORT: CHELSEA 3 STOKE CITY 0". Chelsea F.C. 5 prill 2014. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2014. Marrë më 6 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Salah to Fiorentina on loan". The Independent. 2 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 2 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Salah completed Fiorentina loan". Chelsea FC. 2 shkurt 2015. Marrë më 2 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Fiorentina, Salah sceglie il numero 74: Per le vittime di Port Said". Repubblica.it. 6 shkurt 2015. Marrë më 4 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Fiorentina 3–2 Atalanta". ESPN. 8 shkurt 2015. Marrë më 8 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Mohamed Salah Compensation Reportedly Eyed by Fiorentina". 18 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Mohamed Salah scored against his former club as Roma moved top of Serie A with victory at previous leaders Fiorentina". BBC Sport. 25 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ a b A.S. Roma. "OPERAZIONI DI MERCATO Mohamed Salah Ghaly". Press release. http://res.cloudinary.com/as-roma-turbine-sandbox/image/upload/v1447686142/asroma-uat/rnn6lwxgerygsbrm1jrj.pdf. 
 28. ^ "Chelsea winger Mohamed Salah joins Roma on a season-long loan". The Guardian. 6 gusht 2015. Marrë më 3 shkurt 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Di Marzio, Gianluca (6 gusht 2015). "Roma, ufficiale l'arrivo dal Chelsea di Salah: i dettagli dell'operazione". Sky Italia. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 18 nëntor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Hellas Verona 1–1 Roma: Rudi Garcia's side fail to win opener as Edin Dzeko, Gervinho and Wojciech Szczesny feature for visitors". Daily Mail. 22 gusht 2015. Marrë më 30 gusht 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Fiorentina complain to FIFA over Salah's Roma loan from Chelsea". ESPN. 11 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Roma 2–2 Sassuolo". SkySports. 20 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Sampdoria 2–1 Roma (9/23/15)". Soccerway. 23 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Roma 5–1 Carpi (9/26/15)". Soccerway. 26 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "AS Roma Awards 2015–16: Player of the Season". A.S. Roma. 28 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Salah move finalised". Chelsea F.C. 3 gusht 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Mohamed Salah hat-trick keeps Roma in touch with leaders Juventus". The Guardian. Press Association. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Roma and Liverpool agree Salah transfer". AS Roma. 22 qershor 2017. Marrë më 6 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Liverpool FC complete signing of Mohamed Salah". Liverpool F.C. 22 qershor 2017. Marrë më 22 qershor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Watford 3–3 Liverpool". bbc.co.uk. Marrë më 15 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Liverpool 4 – 2 Hoffenheim". The Guardian. 31 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Liverpool 4–0 Arsenal". BBC Sport. 27 gusht 2017. Marrë më 31 gusht 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Mohamed Salah claims Player of the Month award for August". Liverpool FC. 5 shtator 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "Why didn't he celebrate?! Fans can't believe Mo Salah's reaction to scoring against former club Chelsea". Daily Mirror. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ Fisher, Ben (17 dhjetor 2017). "Mohamed Salah shreds Bournemouth to leave Suárez and Rush in his wake". The Guardian. Marrë më 18 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Mohamed Salah is married to Maggi Salah and the couple have a little daughter named Makka". Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2017. Marrë më 26 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ Mehedi Islam. "Chelsea's New Muslim Player Mohamed Salah Celebrates By Prostrating". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "Pharaoh Salah aims to fire up Reds too". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ "Mohamed Salah, the pharaoh who conquered Europe". Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2018. Marrë më 26 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "In Pictures: The Rise of Chelsea's Pharaoh – Mohamed Salah". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ "Egyptian King Salah robbed by controversial penalties in Liverpool-Spurs thriller". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "Liverpool must do everything to keep 'Egyptian King' Mohamed Salah on his throne". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]