Jump to content

Adam Lallana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Adam Lallana

Lallana në 2015
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAdam David Lallana[1]
Datëlindja (1988-05-10) 10 maj 1988 (36 vjeç)[1]
VendlindjaSt Albans, Angli
Gjatësia1.73 m (5 ft 8 in)[2]
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Liverpool
Numri20
Karriera me të rinjtë
Bournemouth
2000–2006Southampton
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2014Southampton235(48)
2007Bournemouth (huazim)3(0)
2014–Liverpool118(18)
Karriera ndërkombëtare
2006Anglia U181(1)
2006Anglia U191(0)
2008Anglia U211(0)
2013–Anglia34(3)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 2 nëntor 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 27 mars 2018

Adam David Lallana (lindur më 10 maj 1988) është një futbollist profesionist anglez i cili luan si si mesfushor për klubin anglez Liverpool dhe kombëtaren angleze.

Ai e filloi karrierën me ekipin e të rinjve të Bournemouth përpara se të transferohej te Southampton në vitin 2000, ku u bë një futbollist profesionist në vitin 2006. Pas një huazimi të shkurtër sërish te Bournemouth ai arriti të futej në skuadrën e parë të Southampton pas kalimit të dy ligave, nga League One te Premier League, duke u bërë kapiten në vitin 2012. Pas dy sezoneve në Premier League dhe një debutimi ndërkombëtar, ai iu bashkua me Liverpool në korrik 2014 për një shifër të paditur.

Lallana luajti për herë të parë me kombëtaren angleze të të rriturve në vitin 2013 dhe ishte në listën e lojtarëve të thirrur për të luajtur në Kupën e Botës 2014.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lallana lindi në St AlbansHertfordshire por u largua në zonën Iford të Bournemouth-it kur ishte pesë vjeç. Ai ndoqi shkollën Corpus Christi dhe më pas Shkollën katolike gjithëpërfshirëse të Shën Pjetrit.[3] Si fëmijë, Lallana mbështeste Everton-in, ashtu si babai i tij.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Hugman, Barry J., red. (2010). The PFA Footballers' Who's Who 2010–11 (në anglisht). Mainstream Publishing. fq. 243. ISBN 9-781845-966010.
  2. ^ "Adam Lallana, Southampton midfielder player profile | Barclays Premier League" (në anglisht). Premier League. 2013-09-10. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2014. Marrë më 2014-05-24.
  3. ^ "Bank on Adam" (në anglisht). Bournemouth Echo. 11 dhjetor 2008. Marrë më 16 dhjetor 2008.
  4. ^ "Ad sweet on Toffees" (në anglisht). The Sun. 29 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2014. Marrë më 29 shtator 2012.