Daniel Sturridge

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Daniel Sturridge
Daniel Sturridge v Swansea.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëDaniel Andre Sturridge
Data e lindjes (1989-09-01) 1 Shtator 1989 (31 vjeç)
Vendi i lindjesBirmingham, Angli
Gjatësia1.88 m[1]
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualLiverpool
Numri15
Karriera në rini
1996–2000Aston Villa
2000–2003Coventry City
2003–2006Manchester City
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2006–2009Manchester City21(5)
2009–2013Chelsea63(13)
2011Bolton Wanderers (huazim)12(8)
2013–Liverpool109(50)
2018West Bromwich Albion (huazim)6(0)
Ekipi kombëtar
2004–2005Anglia U165(6)
2005–2006Anglia U179(7)
2007Anglia U181(2)
2008Anglia U193(1)
2009Anglia U201(1)
2009–2011Anglia U2115(4)
2011–Anglia26(8)
2012Britania e Madhe5(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 7 janar 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 7 janar 2017

Daniel Andre Sturridge (Anglisht:/ˈstʌrɪdʒ/; lindur më 1 shtator 1989) është një futbollist profesionist anglez i cili luan si sulmues për klubin anglez Liverpool dhe kombëtaren angleze.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Daniel Sturridge" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 26 maj 2018.